1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали сте отфрлени од роднините?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Mili4ka11, 12 јуни 2012.

  1. blackpanter

    blackpanter Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2015
    Пораки:
    1.077
    Допаѓања:
    6.096
    Пол:
    Женски
    не сум многу во контакт со роднините од страна на татко ми, но кога ќе се видиме на улица знаеме да направиме муабет. додека за роднините од страна на мајка ми сум малку повеќе во контакт особено со тетка ми (сестра и на мајка ми) и со тетките на мајка ми... може се чувствувам отфрлено од тетка ми бидејки очекувам малку повеќе однос тетка-внука, а она е заинтересирана само да си напраи фриз, нокти и слично. дали е здебелена, дали има целулит и да ти ги кажува твоите негативни страни пр: дека си здебелена, па никој нема да те сака, дека треба да учиш повеќе за да ги положиш испитите, а не го гледа нејзиниот никаков син кој постојано се пијанчи (на иста возраст сме со братучед ми) кој едвај го помина средното.... мислам немам зборови... но како вели народната: неможеш да ги бираш роднините, но можеш да ги избегнуваш
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  2. fallenangel

    fallenangel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    16.150
    Па не знам во мојава ситуација кој кого отфрлил дали јас нив или тие мене.:^)
    Сите роднини од страната на мајка ми и на татко ми сум ги почитувала ,помагала, заштитувала и сум дружела со братучеди но се промени нашиот однос на блискост откако во семејството ми се случија лоши работи и тие ми се потсмеваа нормално, а потоа кога се среди и започна да оди во нагорна линија идеа на гости колку зло повторно да направат па дури и одеа до крајност на навредување, понижување, закани по живот, :fubar:зборување секакви лоши работи за мене пред кој ќе стигнат и ред неубави работи што можат да се очекуваат само од такви простачки како нив.
    За вакви луѓе не жалам што ме отфрлиле или што сум ги отфрлила колку што жалам и се срамам што ми се роднини.:x
     
  3. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.087
    Допаѓања:
    11.247
    И јас со некои роднини се оддалечив. Братучетки со кои не сум се видела 2 години ми дојдоа на гости и цело време ме распрашуваа колку плата земам, колку чисти ми остануваат. Многу се разочарав. Колку е глупаво да се мешаш во туѓ џеб и есап. Сега брзо и на фб ги блокирав, ќе сфатат дека се непожелни. Имам тетка во странство која живее сама и нема никој. Земав слободни денови, одев кај неа за да видат комшиите дека има некој, а таа кога ќе си заминев отпосле ме озборувала пред истите братучетки кои и се гнетат за да и соберат пари кога ќе умре. Јас одев со намера да ја видам, не да ми купи нешто или да ја наследам кога ќе почине. На крај ме озборувала дека сум била тврдоглава, сум била љубоморна на тие братучетките кои само од интерес и се јавуваат и одат. Сум била љубоморна на едната дека работи, а јас сум далеку помлада од неа и дупло повеќе стаж имам, работам поплатена работа, а таа со врски работи чистачка. Сега пак ме напнува кога ќе ја посетам.
     
  4. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    nitu gi sakam nitu sakam da me sakaat , bidejki od stranata na tatko mi rodninite se golemi grebatori , idea doma samo za da zdrpat nesto da si se najdat a kaj niv doma im nema odenje , ni samata ne znam zs ne me pokanuvaja , osven edni bratucedi imam do mene ziveat i so niv si go imam muabetot , a od majka mi familijata ne sakam da ja komentiram propast samo od korist luge ! I bez niv se zivee :D
     
  5. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.778
    Пол:
    Машки
    Според мене, тоа што некој делиме заедничка (мање-више) ДНК, не е доволна (да не речам, никаква) причина тој некој да има специјален третман кај мене.

    Почитта, довербата и љубовта треба да се заслужи од секој - и од пријателите, и од роднините, па дури и од родителите (за исклучок ги сметам само сопствените деца, кои секој треба да си ги сака безусловно).

    Некако, кај нас сите тие роднински врски (и племенски заедници) ми се претерано и непотребно исфорсирани. И баш поради тоа што „крвта не е вода“ и други бесмислици, многумина се наоѓаат во непријатни и фрустрирачки ситуации во „присилната“ комуникација со своите роднини и пошироко семејство.

    Самиот факт што се роднини со некој не ви дава за право да очекувате некакви привилегии за сметка на тоа. Истото важи и за нив. Со сите луѓе треба да се постапува согласно заслугите и нивните постапки. И секој пред се, треба да си го живее сопствениот живот. Така да, ова „отфрлен“ некако не ми е соодветно баш, звучи многу сурово, како некој сосила да ви одземал нешто на вие си полагате право.

    Но, ете, попрво сакам да сум „отфрлен“ отколку да сум принуден на дружење и комуникација со некој со кој освен генетски материјал, немам ништо друго заедничко.
     
    На Alisa22, crimson, eloves и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Не, никако, едвај чекаат да ме видат -Убава таа на тетка, колку се разубавила. Нормално дека ме прашуваат колку плата земам, колку ми се сметките и колку чисти ми остануваат. Се им кажувам, до цент. Не сме од вчера, си ги знам колку љубопитни се, цел живот се такви, ќе се навредам ако не ме прашаат за плата, ќе помислам дека нешто не е во ред, не сум им битна :D
     
    На crimson, Tanjamm, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Немам голема близина со роднините, од причина што поголемиот дел живеат подалеку, а и братучедите се многу постари од мене, но со сите имам коректни односи и со никој не сум се замерила.
     
    На Lovelybaby<3, Недопирлива5 и Aleksandra9999 им се допаѓа ова.