1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали сте размислувале за вашиот погреб?

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од baba Rada, 11 ноември 2016.

  1. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Ајде да ве видам сега сите, како ќе ми одговарате на ова:devil:морбидно прашање:?: а зошто па морбидно..хммм..па смртта е неминовна и сите кај неа се движиме:headbang:;(
    Имам пријателка која обожува да биде секогаш скоцкана, нашминкана, маникирана и педикирана, намирисана и исфризирана..и така пред некој ден, неврзан заеднички моабет уз кафенце, она ми вели-Слушај сега, ако случајно умрам пред тебе, вети ми дека ке ме нашминкаш убаво, немој да си меоставила несредена!!
    :tmi:леллеллеееееееееееее мајко, морници ми пројдоа, коса ми се крена, срце престана да чука..како од ведро небо гром да ме стрефи....И ај да не ја должам, после неколку минутно доаѓање при свест, почнавме да се смееме и да си подготвуваме гардероба.:rofl::rofl:
    Она сака висока штикла и елегантна тоалета и кашмирско ќебе да и стават не би и било жал, додека јас скромна си изразив желба да ме однесат на оној свет;) во фармерки и обични кондури:)
    Ајде додека се згрозувате од темава, размислите како бисте сакале да изгледате кога ќе дојде моментот на вашиот закоп(језиво нели)..дама со стил илиииииииии........
    :makeup:
     
    На cooll, busavobebe, Јаневски и 5 други им се допаѓа ова.
  2. Barbie20

    Barbie20 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    676
    Допаѓања:
    10.722
    Пол:
    Женски
    Бабооо не си нормална. :rofl:
    Морници ме полазија од самата помисла.
     
    На realGirl, Crna Dama, foreverMATH и 7 други им се допаѓа ова.
  3. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.948
    Пол:
    Женски
    Конечно тема вредна за дискусија:clap:
    Не мора ништо посебно само да не заборават телефонот и полначот да ми го стават в ковчег:lol:
     
    На browneyes_, alexa_dimoska, stetoskop и 18 други им се допаѓа ова.
  4. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Задолжителен ми е пушап градникот и тангата од викторија тајна...можеби и таму ќе се најде некој што ке му се крене на мене..ццц:rofl: сексепилот секогаш со вас девојки....аха ...и лабелото обавезно во џебот од фармерчињата:lol:
     
    На meckicka, rose60, Barbie20 и 2 други им се допаѓа ова.
  5. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Лазеле не лазеле ама тоа ни е:rofl:
     
    На Barbie20 и fallenangel им се допаѓа ова.
  6. fallenangel

    fallenangel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    16.150
    Хахаха со темава ме потсети на еден муабет со другарка од пред многу години на празник мртвен.(facepalm)Најголем мој тогашен проблем ако умрам не сакам да имам грда слика на плаката.:$:!:(facepalm)
    И јас сум од оние дама сто стил во секое време и невреме.8)
    Ко ќе умрам да не заборават да ми ги стават штиклите сите пара:!:оти на сон ќе им ги барам:lol::rofl:марами:!:ташни, крзнен елек, омилениот капут.:!: Не ми ставиле или облекле нешто омилено нема да ги оставам да спијат, :devil:се што е мое има да си барам, да не заборавам дипломи, сертификати, значи се што е мое мое е.:devil: :rofl::lol:
     
    На dafe993, LUCERKA, rose60 и 3 други им се допаѓа ова.
  7. Ane-Goki1

    Ane-Goki1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2013
    Пораки:
    2.307
    Допаѓања:
    29.033
    :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl: Лелее бабо закон си реков ја еднаш :rofl::rofl:
    Кога читав не знаев дали да се смеам или ваква да бидам :worried:
    Се да си земете со вас којзнае може ќе се повампирите :devil: :bandit:
    Него јас не ни помислувам на тој ден кога треба ќе дојде,кога ми било пишано,а што е до тоа како ќе бидам облечена не верувам дека во тој момент некој ќе сака да ме шминка и дотерува којзнае колку :lol:
    И за крај еден виц
    Некој човек се кладел со своите пријатели дека може да помине една ноќ на гробишта.И така и направил.Отишол целиот преплашен и таму сретнал некој човек и му рекол:
    "Другару да ти кажам многу ми е страв што треба да поминам една вечер тука,ама среќа што те начекав тебе нема да сум сам".
    A другаров му рекол "Право да ти кажам и мене ми беше страв кога бев жив" :D
     
    На Ygritte, rose60, girl-miri и 4 други им се допаѓа ова.
  8. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Знаев одсекогаш дека ти си прва дама, Леди Ди..дама со стил:*
    Сакам цел несесер да ми го стават а чупалицата ако ми ја заборават, е тоа ке биде хорор.:devil:
     
    На rose60, elimkd и fallenangel им се допаѓа ова.
  9. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Како другарка ти сакам и јас :D
     
    На kim.k и baba Rada им се допаѓа ова.
  10. mula

    mula Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2016
    Пораки:
    399
    Допаѓања:
    2.441
    Пол:
    Женски
    Супеρ тема бабо. :)
    Не знам зошто не ми е κρипи. Можеби деκа ја имам мислено пρетходно. :lol:
    Саκам да ме погρебаат во цρно- бела ваρијанта и κошулата да е свилена. И бела. :!: Си го саκам бисеρниот пρстен. Може и буρмата да ми ја остават, аκо сум κажала ,,да" пρед да сκинам κонци.
     
    На Priroden, baba Rada и elimkd им се допаѓа ова.
  11. LUCERKA

    LUCERKA Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2015
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    5.370
    Пол:
    Женски
    Baba Rado bravo za temata.....imam nekolku sliki na fb od obleka i stikli pod koi imam napisano koga ke umram niv da mi gi stavat......ako umram brzo znam deka mm ke me skocka znaj toj ubavo sto sakam jas.A da sigurno i bez pari nema da me pusti i bez gradnik......Temata ti e vrv.
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  12. manja666

    manja666 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    1.144
    Допаѓања:
    17.998
    Леле темиве...(facepalm)
    Не знам од кај инспирација озбилно. И како што пиша некој сериозно ова е тема за дискусија? Абе ајде си играте со ситуација како што е смртта и си правите смешки тука додека некој има болни што поминуваат низ секакви работи и ќе дојде овде и ќе чита како на некој му е интересно да си прави заебанции со сопствениот погреб и дали ке има шминка или не. Ко да реално кога ќе дојде време за тоа ке ви е битно? Озбилно, тоа ли ви е првата социјација, како ќе бидете облечени?
    Може јас пресериозно ве сфатив, ама мене лично ми има теми кои што не трпат шегување.
     
    На stetoskop, Tinushka, rose60 и 6 други им се допаѓа ова.
  13. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.594
    Допаѓања:
    155.798
    Пол:
    Женски
    Кога прочитав „Мртва и со стил“ во нови мислења, убедена бев дека станува збор за некоја нова Американска драма од типот „Сексот и градот:D Патем не сум размислувала за оваа тема искрено ама сите си имаме желби за смрт бе ... не е тоа мајтап. Јас сепак не сум размислувала на ова тема и мене сега не ми е гајле шо носам, па ко ќе дојди денот, веќе ич нема да ми биди. :mm:
     
    На krEM4Eto, rose60, shz и 4 други им се допаѓа ова.
  14. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Јас не сум размислувала на оваа тема никогаш. Бабата кај што живеев предходно, стара жена од 70 и кусур, си имаше спремен еден куфер од оние старовремските внатре се беа ствари за умирачка. Еднаш бев да и помогнам за чистење и го приметив куферот, црн куфер иначе од оние тврдите со метални рачки и и викам, стави ова во подрум ти зафаќа место. Вика ааа не, тоа се ствари за умирачка, таму имам спремено се во што да ме облечат, до постелнина за во ковчегот, и не ми даде да го однесам во подрум, го качи горе на регал. :D
     
    На baba Rada, LUCERKA и elimkd им се допаѓа ова.
  15. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Скоро читав негде на интернет, едни луѓе од Дервента Република Српска (редактирав по грешка сум напишала Србија предходно) негде си го организирале сопствениот погреб и двајцата се живи сеуште. Не ми беше јасно, само кога го прочитав насловот како, ама кога прочитав се, уствари луѓево не се самозакопале само ги извршиле сите погребни обреди, и поп дошол да пее, и народ се собрал, па раздавање за душа и сето тоа. Со се крст, венци и се што иде за погреб. Истиве двајца и за задушница ги истерале адетите. Фората е во тоа што сакале сето тоа сами да го направат, за кога ќе умреле никој со ништо да не се замара, само да ги спуштат во гробот и да ги затрпаат.
    Ај ќе ја побарам веста сега...
    Еве ја...
    http://www.blic.rs/vesti/republika-...te-organizovao-sopstvenu-sahranu-foto/89dq2ec
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  16. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    Луѓево изгледа имаат премногу слободно време во животот (facepalm) Не ми се верува до каде е дојдена човечката глупост :puke:
     
    На rose60, Barbie20 и Rama им се допаѓа ова.
  17. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Господе Боже не сте арни.
     
    На Мариаа., realGirl, LittlePinky и 6 други им се допаѓа ова.
  18. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.143
    Допаѓања:
    76.547
    Пол:
    Женски
    Ааа јас за ова имам размислувано. Сакав да ме закопаат во едни старки во кои сум заљубена се додека мајка ми не ми го скрши филмот и ми вика... Што се глупираш, ти млада мислиш да умреш? Ќе те закопаат тебе мажот и децата со патики... И после тоа, веќе не испланирав ништо. Кога ќе дојде времето, нека ме облакаат како сакаат. Мислам, ако биде така неочекувано... а ако доживеам длабока, или не толку длабока старост, тогаш самата ќе си изберам облека.
     
    На baba Rada, Sesil и elimkd им се допаѓа ова.
  19. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    Кога веке ке ве нема на овој свет, дали Е битно во што ке сте облечени? Кога и да е , облеката секако ке се распадне |(
     
    На Brojka, Veki4kaa, Tinushka и 7 други им се допаѓа ова.
  20. Victorian

    Victorian Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2012
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    5.357
    Пол:
    Женски
    Нека ми ги донираат органите, а она што остане нека го кремираат и нека го расфрлаат.
    Да не им стварам дополнителен трошок на моите па за облека,гробно место и ковчези...Ем поефтино ем на некој (можеби) ќе спасам живот со тоа што ќе цркнам :)
    Ништо корист немам ни ја ни моите што ќе се скапеме и ја и облеката заедно :)
     
    На Brojka, Dust, okcenzi и 13 други им се допаѓа ова.