Форумџика на годината 2021
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали сте размислувале за вашиот погреб?

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од baba Rada, 11 ноември 2016.

 1. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.527
  Пол:
  Женски
  Ајде да ве видам сега сите, како ќе ми одговарате на ова:devil:морбидно прашање:?: а зошто па морбидно..хммм..па смртта е неминовна и сите кај неа се движиме:headbang:;(
  Имам пријателка која обожува да биде секогаш скоцкана, нашминкана, маникирана и педикирана, намирисана и исфризирана..и така пред некој ден, неврзан заеднички моабет уз кафенце, она ми вели-Слушај сега, ако случајно умрам пред тебе, вети ми дека ке ме нашминкаш убаво, немој да си меоставила несредена!!
  :tmi:леллеллеееееееееееее мајко, морници ми пројдоа, коса ми се крена, срце престана да чука..како од ведро небо гром да ме стрефи....И ај да не ја должам, после неколку минутно доаѓање при свест, почнавме да се смееме и да си подготвуваме гардероба.:rofl::rofl:
  Она сака висока штикла и елегантна тоалета и кашмирско ќебе да и стават не би и било жал, додека јас скромна си изразив желба да ме однесат на оној свет;) во фармерки и обични кондури:)
  Ајде додека се згрозувате од темава, размислите како бисте сакале да изгледате кога ќе дојде моментот на вашиот закоп(језиво нели)..дама со стил илиииииииии........
  :makeup:
   
  На cooll, busavobebe, Јаневски и 5 други им се допаѓа ова.
 2. Barbie20

  Barbie20 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 август 2012
  Пораки:
  676
  Допаѓања:
  10.720
  Пол:
  Женски
  Бабооо не си нормална. :rofl:
  Морници ме полазија од самата помисла.
   
  На realGirl, Crna Dama, foreverMATH и 7 други им се допаѓа ова.
 3. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  4.696
  Допаѓања:
  34.679
  Пол:
  Женски
  Конечно тема вредна за дискусија:clap:
  Не мора ништо посебно само да не заборават телефонот и полначот да ми го стават в ковчег:lol:
   
  На alexa_dimoska, stetoskop, CrazyGirl15 и 17 други им се допаѓа ова.
 4. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.527
  Пол:
  Женски
  Задолжителен ми е пушап градникот и тангата од викторија тајна...можеби и таму ќе се најде некој што ке му се крене на мене..ццц:rofl: сексепилот секогаш со вас девојки....аха ...и лабелото обавезно во џебот од фармерчињата:lol:
   
  На meckicka, rose60, Barbie20 и 2 други им се допаѓа ова.
 5. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.527
  Пол:
  Женски
  Лазеле не лазеле ама тоа ни е:rofl:
   
  На Barbie20 и fallenangel им се допаѓа ова.
 6. fallenangel

  fallenangel Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2010
  Пораки:
  2.143
  Допаѓања:
  16.143
  Хахаха со темава ме потсети на еден муабет со другарка од пред многу години на празник мртвен.(facepalm)Најголем мој тогашен проблем ако умрам не сакам да имам грда слика на плаката.:$:!:(facepalm)
  И јас сум од оние дама сто стил во секое време и невреме.8)
  Ко ќе умрам да не заборават да ми ги стават штиклите сите пара:!:оти на сон ќе им ги барам:lol::rofl:марами:!:ташни, крзнен елек, омилениот капут.:!: Не ми ставиле или облекле нешто омилено нема да ги оставам да спијат, :devil:се што е мое има да си барам, да не заборавам дипломи, сертификати, значи се што е мое мое е.:devil: :rofl::lol:
   
  На dafe993, LUCERKA, rose60 и 3 други им се допаѓа ова.
 7. Ane-Goki1

  Ane-Goki1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2013
  Пораки:
  2.307
  Допаѓања:
  29.030
  :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl: Лелее бабо закон си реков ја еднаш :rofl::rofl:
  Кога читав не знаев дали да се смеам или ваква да бидам :worried:
  Се да си земете со вас којзнае може ќе се повампирите :devil: :bandit:
  Него јас не ни помислувам на тој ден кога треба ќе дојде,кога ми било пишано,а што е до тоа како ќе бидам облечена не верувам дека во тој момент некој ќе сака да ме шминка и дотерува којзнае колку :lol:
  И за крај еден виц
  Некој човек се кладел со своите пријатели дека може да помине една ноќ на гробишта.И така и направил.Отишол целиот преплашен и таму сретнал некој човек и му рекол:
  "Другару да ти кажам многу ми е страв што треба да поминам една вечер тука,ама среќа што те начекав тебе нема да сум сам".
  A другаров му рекол "Право да ти кажам и мене ми беше страв кога бев жив" :D
   
  На Ygritte, rose60, girl-miri и 4 други им се допаѓа ова.
 8. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.527
  Пол:
  Женски
  Знаев одсекогаш дека ти си прва дама, Леди Ди..дама со стил:*
  Сакам цел несесер да ми го стават а чупалицата ако ми ја заборават, е тоа ке биде хорор.:devil:
   
  На rose60, elimkd и fallenangel им се допаѓа ова.
 9. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.463
  Допаѓања:
  7.824
  Пол:
  Женски
  Како другарка ти сакам и јас :D
   
  На kim.k и baba Rada им се допаѓа ова.
 10. mula

  mula Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2016
  Пораки:
  397
  Допаѓања:
  2.427
  Пол:
  Женски
  Супеρ тема бабо. :)
  Не знам зошто не ми е κρипи. Можеби деκа ја имам мислено пρетходно. :lol:
  Саκам да ме погρебаат во цρно- бела ваρијанта и κошулата да е свилена. И бела. :!: Си го саκам бисеρниот пρстен. Може и буρмата да ми ја остават, аκо сум κажала ,,да" пρед да сκинам κонци.
   
  На Priroden, baba Rada и elimkd им се допаѓа ова.
 11. LUCERKA

  LUCERKA Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2015
  Пораки:
  763
  Допаѓања:
  5.358
  Пол:
  Женски
  Baba Rado bravo za temata.....imam nekolku sliki na fb od obleka i stikli pod koi imam napisano koga ke umram niv da mi gi stavat......ako umram brzo znam deka mm ke me skocka znaj toj ubavo sto sakam jas.A da sigurno i bez pari nema da me pusti i bez gradnik......Temata ti e vrv.
   
  На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
 12. manja666

  manja666 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 септември 2011
  Пораки:
  1.142
  Допаѓања:
  17.998
  Леле темиве...(facepalm)
  Не знам од кај инспирација озбилно. И како што пиша некој сериозно ова е тема за дискусија? Абе ајде си играте со ситуација како што е смртта и си правите смешки тука додека некој има болни што поминуваат низ секакви работи и ќе дојде овде и ќе чита како на некој му е интересно да си прави заебанции со сопствениот погреб и дали ке има шминка или не. Ко да реално кога ќе дојде време за тоа ке ви е битно? Озбилно, тоа ли ви е првата социјација, како ќе бидете облечени?
  Може јас пресериозно ве сфатив, ама мене лично ми има теми кои што не трпат шегување.
   
  На stetoskop, Tinushka, rose60 и 6 други им се допаѓа ова.
 13. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  10.509
  Допаѓања:
  133.064
  Пол:
  Женски
  Кога прочитав „Мртва и со стил“ во нови мислења, убедена бев дека станува збор за некоја нова Американска драма од типот „Сексот и градот:D Патем не сум размислувала за оваа тема искрено ама сите си имаме желби за смрт бе ... не е тоа мајтап. Јас сепак не сум размислувала на ова тема и мене сега не ми е гајле шо носам, па ко ќе дојди денот, веќе ич нема да ми биди. :mm:
   
  На krEM4Eto, rose60, shz и 4 други им се допаѓа ова.
 14. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.165
  Допаѓања:
  26.940
  Јас не сум размислувала на оваа тема никогаш. Бабата кај што живеев предходно, стара жена од 70 и кусур, си имаше спремен еден куфер од оние старовремските внатре се беа ствари за умирачка. Еднаш бев да и помогнам за чистење и го приметив куферот, црн куфер иначе од оние тврдите со метални рачки и и викам, стави ова во подрум ти зафаќа место. Вика ааа не, тоа се ствари за умирачка, таму имам спремено се во што да ме облечат, до постелнина за во ковчегот, и не ми даде да го однесам во подрум, го качи горе на регал. :D
   
  На baba Rada, LUCERKA и elimkd им се допаѓа ова.
 15. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.165
  Допаѓања:
  26.940
  Скоро читав негде на интернет, едни луѓе од Дервента Република Српска (редактирав по грешка сум напишала Србија предходно) негде си го организирале сопствениот погреб и двајцата се живи сеуште. Не ми беше јасно, само кога го прочитав насловот како, ама кога прочитав се, уствари луѓево не се самозакопале само ги извршиле сите погребни обреди, и поп дошол да пее, и народ се собрал, па раздавање за душа и сето тоа. Со се крст, венци и се што иде за погреб. Истиве двајца и за задушница ги истерале адетите. Фората е во тоа што сакале сето тоа сами да го направат, за кога ќе умреле никој со ништо да не се замара, само да ги спуштат во гробот и да ги затрпаат.
  Ај ќе ја побарам веста сега...
  Еве ја...
  http://www.blic.rs/vesti/republika-...te-organizovao-sopstvenu-sahranu-foto/89dq2ec
   
  На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
 16. iloveyou29

  iloveyou29 Queen of beauty

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  5.557
  Допаѓања:
  31.046
  Пол:
  Женски
  Луѓево изгледа имаат премногу слободно време во животот (facepalm) Не ми се верува до каде е дојдена човечката глупост :puke:
   
  На rose60, Barbie20 и Rama им се допаѓа ова.
 17. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  21.607
  Допаѓања:
  142.206
  Пол:
  Женски
  Господе Боже не сте арни.
   
  На Мариаа., realGirl, LittlePinky и 6 други им се допаѓа ова.
 18. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  10.941
  Допаѓања:
  61.508
  Пол:
  Женски
  Ааа јас за ова имам размислувано. Сакав да ме закопаат во едни старки во кои сум заљубена се додека мајка ми не ми го скрши филмот и ми вика... Што се глупираш, ти млада мислиш да умреш? Ќе те закопаат тебе мажот и децата со патики... И после тоа, веќе не испланирав ништо. Кога ќе дојде времето, нека ме облакаат како сакаат. Мислам, ако биде така неочекувано... а ако доживеам длабока, или не толку длабока старост, тогаш самата ќе си изберам облека.
   
  На baba Rada, Sesil и elimkd им се допаѓа ова.
 19. iloveyou29

  iloveyou29 Queen of beauty

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  5.557
  Допаѓања:
  31.046
  Пол:
  Женски
  Кога веке ке ве нема на овој свет, дали Е битно во што ке сте облечени? Кога и да е , облеката секако ке се распадне |(
   
  На Brojka, Veki4kaa, Tinushka и 7 други им се допаѓа ова.
 20. Victorian

  Victorian Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2012
  Пораки:
  907
  Допаѓања:
  4.936
  Пол:
  Женски
  Нека ми ги донираат органите, а она што остане нека го кремираат и нека го расфрлаат.
  Да не им стварам дополнителен трошок на моите па за облека,гробно место и ковчези...Ем поефтино ем на некој (можеби) ќе спасам живот со тоа што ќе цркнам :)
  Ништо корист немам ни ја ни моите што ќе се скапеме и ја и облеката заедно :)
   
  На Brojka, Dust, okcenzi и 13 други им се допаѓа ова.