1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали сте размислувале за вашиот погреб?

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од baba Rada, 11 ноември 2016.

  1. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    На ова прашање секој помислува но не забегува толку. Прво се молам да си поживеам колку можам повеќе заедно со моето семејство а кога ќе дојде и тој ден, највеќе сакам да имам кој достојно да ме испрати на оној свет. Какви се тие морничави желби за танги, шминка и сл.
    Изгледот не е важен туку да имаме блиски кои ќе тагуваат и ќе се сеќаваат на нас.
    Повеќе е присутен стравот од заборав. Чудно е како додека сме живи имаме толку очекувања, толку случувања, љубов и со смртта како да исчезнува се. Од тоа ми е страв и за тоа размислувам. А најмалку е битно каков ќе бидеш во ковчегот, дали нашминкан, дали со танга и прслук.Тој ден сите ќе те гледаат како мртовец во ковчег, но најважно е како ќе те гледаат во своите спомени, тој изглед е најважен. Телото скапува а продолжуваме да живееме во сеќавањата. Никој нема да се сеќава на нас според изгледот во ковчегот, туку на нашиот живот и нашите дела. Затоа да мислиме повеќе на животот и да се потрудиме да продолжиме да живееме и во сеќавањата на нашите поколенија.
     
    На theowndemon, PaLaVa, anaja1 и 3 други им се допаѓа ова.
  2. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.605
    Допаѓања:
    34.263
    Добро, ај не ја претерувајте.

    Морбидна била темава...Па да, за умирачка се збори. Прашајте баба или дедо, да ви кажат во кое ковчеже им се работите за кога ќе умрат, да не му ја мислите што да ги облечете.
    Баба ми моја 10 години однапред знаеше што ќе облече, исто толку и јас знаев каде и се ставени тие работи.

    По милионити пат, тема ако не ви се допаѓа, не е тоа причина за нејзино бришење. Се бориме за слобода на говор и бараме искреност, ама се што не ни е по терк, во канта.
    Темава не нарушува ни едно правило, без разлика дали тоа ви се допаѓало вам или не.

    Проблемов со темите на @baba Rada е што многу дебилно и просто ги поставува, и све тера ко на шала, па дури и сериозни муабети.
    Иако 90 посто од нив се глупи ( а повеќетo од пола не се ни на овој форум, за ваша среќа ), не значи дека треба да се бришат.
     
    На Brojka, Florenсе, izmislena и 5 други им се допаѓа ова.
  3. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.515
    Пол:
    Женски
    Темава не е за смеење. А и тоа што е само за стилот е грешка. Доста луѓе размислуваат или планираат за настанот (тоа е, сите не чека), па нема зашто да не биде поопшта, не за облека само, туку дали воопшто и ако да што сте си размислувале за погребот.
    Не мора @baba Rada секоја тема на смеење да ја тераш, кога веќе отвораш може и сериозно и промислено да ја поставиш. :)
     
    На mula, *Amethyst*, theowndemon и 7 други им се допаѓа ова.
  4. krofnicka27

    krofnicka27 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2016
    Пораки:
    811
    Допаѓања:
    12.567
    Пол:
    Женски
    Прва работа: Нашминкана, облечена во последна мода :!:
    Втора работа: Лаптоп! Ако начекам интернет да можам да ги плашам од горе :rofl:
    Трета работа: Голем бокал со кафе :smirk:
    Четврта работа: Омиленото мече (поклон од дечкото) :D
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Crna Dama

    Crna Dama Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2015
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    21.843
    Пол:
    Женски
    Ќе кажам нешто ај кога веќе сум овде хахахахх
    Храна да имам, лаптоп, и обавезно фб, за да можам да го умирам бившиот дечко и од горе,:lol: нема да се спаси туку така лесно од мене и од тамо, има душичката да му ја вадам :rofl::rofl: хахаахах ама кога ќе си размислам поубаво, ќе си го земам со мене горе, што сие сигурно, сигурно сие ајт :D:D:lol:
     
    На baba Rada и krEM4Eto им се допаѓа ова.
  6. Mr.Awesome

    Mr.Awesome Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    383
    Допаѓања:
    1.653
    Пол:
    Машки
    Сум размислувал и заклучив... не сакам никогаш да се случи тој настан!!! Ќе барам бесмртност до последниот мој ден и здив! Се хранам здраво, внесувам витамини, овошје, зеленчук итн. и штедам пари за да си ја купам бесмртноста кога ќе биде достапна еден ден. :D

    Кажано во Рибља Чорба стил:
    Ma, radicu sta god hocu
    ko ce da mi zabrani
    napicu se i pevacu
    na sopstvenoj sahrani


    Е тоа би било стварно морбидно. Ептен морбидно. Чекај бе... уште ќе сум жив тогаш! Ќе значи сум ја победил смртта. Живела бесмртност! :D
     
    Последна измена: 12 ноември 2016
    На theowndemon, Veki4kaa, Marijana93 и 2 други им се допаѓа ова.
  7. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Јас сакам да ме балсамираат.
     
    На elimkd, baba Rada и rose60 им се допаѓа ова.
  8. foreverMATH

    foreverMATH Активен член

    Се зачлени на:
    5 август 2015
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    Нема да бидам „присутна“ на својот погреб. Ниту пак ќе го.видам. После мојата смрт не ме иннтересира ништо. Точка. Крај.
    Сакам да има многу луѓе што ќе плачат по мене не за да бидат тажни туку да знам дека на некого навистина му фалам и дека ме сакале|-);(
     
    На Crna Dama, Rama и Veki4kaa им се допаѓа ова.
  9. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Сакам да нагласам повторно, исто како што почнува темата дека е со морбидно прашање...значи, секој оној што неможе да размислува, да коментира за смртта, нека не чита и нека не дава мислење негативно.
    Кога сите би разговарале за смртта и конечно ја прифатиме како нешто нормално, нема да ни биде толку морбилна, нема толку да се кострешиме..ЗОШТО ДА СЕ ИЗБЕГНЕ ОВА ПРАШАЊЕ?
    Можно е младоста да го прави ова прашање језиво и морбидно, но како човек старее и како се приближува до границата на крајот од животот, ова прашање му е сосема нормално.
    Сакам мојот погреб да биде едноставен, несакам делење ручкови, трошење пари безвезе, несакам да бидам нашминкана, но сепак имам желба да бидам сепак некако средена(зависи во каква состојба ќе биде моето тело)...навистина сакам да бидам едноставно облечена, да не се фрла пари на нова гардероба, битно е да биде чиста..несакам споменик.
    Дома ги имам оставено лозинките од картичките, нека ги знаат сите...се е можно и не гледам ништо страшно..страшно ќе биде кога ќе умрам а моите немаат пари, и наместо психички да се спремаат за моето погребување, тие да трчаат и да бараат пари.
    Језив и болен моабет ќе речете но верувајте дека е потребно говорење за оваа тема, треба со отворен ум да се прифати реалноста..послободен ќе ни биде животот, стравот ќе се намали....
    Многу луѓе имаат донорска картица потпишани, имаат оставено желби..и што е страшно во сето ова??
    Несакам да ме кремираат.
     
    На Abeja и *Amethyst* им се допаѓа ова.
  10. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.532
    Допаѓања:
    7.422
    Пол:
    Женски
    Ако иде по ред смртта не е страшна,ама страшна е кога некој предвреме заминува:(
     
    На Abeja му/ѝ се допаѓа ова.
  11. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Нормално дека сите низ ова ќе поминеме, дел од животот е и нема кај да бегаме... Ама ваква тема може да е поактивна кај некои пензионери, а дефинитивно не кај млади луѓе.
    Форумов, како што знаеме, преполн е со млади луѓе кои сега го зграпчуваат животот, мислат на излегувања, дружења, испити, шминки, спорт, а ова нешто е последно што им паѓа напамет.
    Барем првиот наслов беше кон црн хумор завртен, а сега ми е премногу морбидно.
    Да, да, ако ти е морбидно не пишувај ама морав да пишам... Барем насловот нека се врати :shake:

    П. С. Штом реин пишала на темава, нема да се затвори...
     
    На dafe993, Brojka, Ketchup и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Овде убаво има опишано
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  13. *Amethyst*

    *Amethyst* Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    1.642
    Допаѓања:
    9.468
    Пол:
    Женски
    Не се плашам од смрт и верувам дека е убаво чуство кога ке настане тој миг.
    Ама, не сакам погреби, не сакам да ме стават у земја, не сакам да плачат по мене, не сакам цвеќиња и не знам ти какви адети.
    Најидеално би ми било кремирање. И тука све се завршува. Се надевам дека ке доживеам до тој период каде што ке си ја изнесам желбата на фамилијата и каде што ке ми ја испочитуваат.
    Смрта у принцип ја гледам како транзиција на енергија, не нешто страшно.
     
    На Brojka, cooll, Outlook и 4 други им се допаѓа ова.
  14. Jason123

    Jason123 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    479
    Допаѓања:
    3.168
    Јас ќе ја искористам темава за една позитивна порака.


    „Нема зборови со кои можеме да ја опишеме тагата и болката за твојата прерана смрт Ангела. Ангелите никогаш не умираат. Последен поздрав од твоите Мама и Тато“–вака изгледаше последниот поздрав за 17-годишната Ангела која животот го загуби во сообраќајна незгода на Булеварот „Партизански одреди“. Сите роднини, пријатели и блиски со неверување гледат и тивко коментираат „да го имаше ставено сигурносниот појас, сигурно ќе преживееше“, а медицинските лица потврдуваат–„повредите немаше да бидат фатални доколку користела сигурносен појас“.


    [​IMG]




    Многу нешта на денешниот ден би биле различни, многу луѓе би биле посреќни, многу семејства нема да беа завиткани во црно и многу лица ќе беа ослободени од горката тага, со неизмерлив бол и јад во душата, доколку нивните блиски користеа сигурносен појас.

    „Последен поздрав до оној кој не стави појас“-e насловот на новата кампања која во наредниот период ќе се реализира од Републичкиот совет за безбедност на соообраќајот на патиштата. Целта на оваа кампања е зголемено користење на сигурносните појаси од страна на возачите и сопатниците преку подигнување на нивната свест за последиците од неупотребата на појасите. Кампањата раскажува цели животни стории низ една фотографија, која пак со својата моќ со која ја пренесува пораката, не остава простор за дополнителни зборови. Животните стории од фотографиите се вистински и се лични судбини на луѓе чиј живот згаснал како резултат на несовесно и неодговорно учество во сообраќајот–како резултат на не-користење сигурносен појас.
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Florenсе

    Florenсе Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2016
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    1.711
    Пол:
    Женски
    Се согласувам со @*Amethyst* дека смртта не е ништо страшно. Умирањето е чувство на слобода и олеснување, односно одделување на душата од телото.
    И затоа, не е воопшто важно што станува со телото после смртта. Има луѓе што се свесни за овие работи и ни малку не ги погодува смртта на нивните најблиски.
     
    На cooll, Victorian, *Amethyst* и 2 други им се допаѓа ова.
  16. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    Толку сценарија имам направено, за се нешто:lol: , а уствари за ништо. (facepalm)
    А за погребот, си немам смислено.:rofl:
    Ту, беља.:|
     
  17. Momichka

    Momichka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    6.428
    Пол:
    Женски
    јас сум за кремирање.
    И сакам ваков гроб
    [​IMG]
    и сакам да пишува: Јас убаво си поминав, вие гледајте си за вас. Stay cool ;)

    И не сакам поп. Сакам да свира на repeat неколку пати: Bob Dylan | One More Cup

    Некој да ги послужи со топло кафе присутните :coffee: И не е важно дали ќе е моето омилено еспресо, секако мене сето тоа нема да ми значи ништо...:wasntme:
     
    На Abeja, baba Rada, Victorian и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Јас на два три пати низ муабет им имам кажано на моите дека не сакам нова облека, раздавање храна, скап ковчег, скапи венци, три попа итн, туку тие пари да ги дадат на сиромаси.
    И сериозна сум.
    Ништо повеке од еден цвет и свека да ми запалат толку.
     
    На baba Rada, Victorian, *Amethyst* и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Momichka

    Momichka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    6.428
    Пол:
    Женски
    таман си е. што ќе ти е мермерен гроб од 3 метра. секако комшите таму не завидуваат.
    сега се живее во моментот.
    Одам да земам пиво од фрижидерот, наздравје :beer: додека сме живи :hug:
     
    На baba Rada, Victorian, Madam-A и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Во контекст на темава
    Синот ја прашува мајката “ мамо зошто баба ја чита бибијата“
    на тоа мајката одговара “ се спрема за приемен“
     
    На Dentina, elimkd, Outlook и 5 други им се допаѓа ова.