1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали сте размислувале за вашиот погреб?

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од baba Rada, 11 ноември 2016.

  1. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.778
    Пол:
    Машки
    Кремирање и/или донирање органи или све комплет у медицински цели - нека вежбаат деца. :D

    Колегите на една студентка од медицина мислеле де ќе биде пресмешно у џебот од капутот да и стават прст кој го отсекле од леш. :D Девојкава кога го нашла спискала и се извадила од памет, а дечкиве слатко си се изнасмеаеле. :party:

    Размислете, тој прст би можел да биде токму ваш - дури и по смртта, да можете да донесете смеа и радост некому (или да го извадите од памет, што ви прави поише кеиф). :D

    Донирајте си го телото во медицински цели и разубавете нечиј ден: кампања на владата на Република Македонија. :D
     
    На Victorian, crimson, theowndemon и 2 други им се допаѓа ова.
  2. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Познавам многу луѓе кои изиграваат хуманитарци и добромирци, но кога ќе им речам да одат да потполнат донорска картица штом сакаат после нивна смрт да си ги донираат органите, се сепнуваат малку појше и замолчуваат....и се уште никој од нив до ден денес нема отидено.
    Мислам дека и за тоа треба храброст, штознам,.... ти имаш потпишано??(илиоватиесамололкудасикажеш)
     
    На Abeja и Rama им се допаѓа ова.
  3. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.121
    Пол:
    Женски
    Во пепел да ме сторат. Таков е планот. Осмислен. Ништо чудно сама да си организирам се. Да знам која дата би било, и покани ќе испратам и целодневна забава ќе им организирам.
     
    На КикиМаус, elimkd, *Amethyst* и 3 други им се допаѓа ова.
  4. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Танчери да не викаш на шипка да играат:rofl::rofl:прати ми покана и на мене тогаш:D
     
    На pupi.girl и zhap4e им се допаѓа ова.
  5. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.121
    Пол:
    Женски
    :D Ќе те разочарам малку, не сум по тие работи.:D Може нема да е твој тип на забава:D.. ама, кога би се познавале и би биле блиски и знам дека би уживала, за тебе - посебно.. да. Би тоа.:D
     
    На Мариаа. и baba Rada им се допаѓа ова.
  6. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.778
    Пол:
    Машки
    Бабе, не знам колку си во тек, но согласно последните измени во Законот за донирање на органи, секој е потенцијален донор (освен оние кои ќе направат изјава заверена на нотар дека се експлицитно против) - не ти треба ни донорска картичка, ни ништо - доволна е само дозвола од семејството после твојата смрт.

    И патем, за да бидеш валиден донор на органи, треба да починеш во болница, каде што само неколку минути по твојата смрт ќе ги извадат органите кои имаат потенцијал за трансплантација - инаку, џабе е.
     
    На Oscar Lady, Victorian и friendy им се допаѓа ова.
  7. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Незнам навистина дека е така, АМА не ми се допаѓа..какоможе некој да ме расходува на сите страни без да имам дадено дозвола?? Сигурен си за измените??
     
  8. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.778
    Пол:
    Машки
    Да, дефинитивно:
    Иако, додека на нас ни дојде денот, сигурно ќе има и други измени или можда и нов закон, не се секирај. :D

    Патем, тој некој кој ќе те „расходува“ може да биде само близок член на семејството - сопруг или дете, така да ваљда ќе го знаат твојот став и ќе постапат согласно твоите желби.

    А ако немаш доверба у нив, секогаш можеш да си завериш изјава дека нејќеш да бидеш донор и тоа е тоа. :)
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  9. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Благодарам за одговорот:)
    А јас па ваму размислувам за гардероба и шминка а тоа можело да отидам у.....:worried:
     
    На Bender Rodriguez му/ѝ се допаѓа ова.
  10. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.029
    Допаѓања:
    26.540
    Мене искрено самата помисла ме застрашува да умрам,не па да си го планирам погребот.Али,океј сите си имаат некое размислување.Јас не се многу грижам што ќе носам на денот кога ќе ме погребаат.Ќе ме облечат,ќе ме стават под земја и никој нема да ме виде.Сметам дека треба да е нешто соодветно,не во рок маички и такви работи.
     
    На realGirl, Rama и baba Rada им се допаѓа ова.
  11. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Ако сакаат и гола нека ме закопаат, само непотребни трошкови да не прават.
    Глупости ми се споменицине толкави, раздавања, задушници не знам што, дур сум жива да трошам, после нема да се вратам сигурно.:D
     
    На Мариаа., biGirl и baba Rada им се допаѓа ова.
  12. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.706
    Пол:
    Женски
    Ако сака и утре нека умрам,јас еве ни сум размислувала за облека и разно разни подготовки,ни па ќе размислам,без разлика дали судниот ден ќе ми дојде сега како млада или на постари години :D
    Единствено што размислувам во врска со ова е помислата дека телото ќе ми се распаѓа под каллива и црна земја,и си замислувам како телото ми гние и станува добра храна за црвите и змиите :D и толку е :D
    И најважно после се ова е,судниот ден..се плашам и срамам со кое лице ќе излезам пред Господ? Јас,ваква грешничка ..се плашам од пресудата и од срамот што ќе бидам судена пред толку небесни ангели,пред познати роднини и непознати...
    А ич не ми е гајле за погребот што облека ќе носам,каква храна ќе има,дали ќе ми ги извадат органите,се е тоа неважно ( барем за мене).
     
    На theowndemon, iloveyou29, GirlRose и 5 други им се допаѓа ова.
  13. biGirl

    biGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.118
    Допаѓања:
    2.917
    Пол:
    Женски
    Ne sum razmusluvala bidejki sum besmrtna hahaha :doh::D
     
    На Cocoxam, Мариаа., Florenсе и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.525
    Допаѓања:
    7.420
    Пол:
    Женски
    Имам еден братучед,што се плаши да не го закопаат жив.Уплав има од тоа,да не се нправи грешка и да го закопаат жив:(
     
  15. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.337
    Допаѓања:
    51.761
    Пол:
    Женски
    Пред неколку години се смеевме кога мама ни кажа дека тетка ми (тогаш 70 г.) ја носела низ дуќани за да гледа облека за "оној свет". Не прашавме дали купила.
    Ем смешно, ем језиво ни беше.
    Сега не ми изгледа смешно, зошто има смисол, но кога ќе стигнам над 75 тогаш би размислувала. Сега имам живот да живеам.
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  16. ***nekoja***

    ***nekoja*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2015
    Пораки:
    496
    Допаѓања:
    873
    Пол:
    Женски
    ехее имам си замислувано не размислувано страшно бе како млада умирам како плачат мајка ми татко ми сестра ми како и се слошува како ме чуват дома како ме пуштат како врлат земја врз мене и почне да ме гуше од самата помисла дека сум под 2м земја :doh:
     
  17. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.880
    Допаѓања:
    4.877
    Пол:
    Женски
    Не треба да се вселувам во Белата Куќа па за уште од сега да почнам да размислувам на таа тема :D:D:D:D:D:D:D:D
     
  18. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.665
    Допаѓања:
    91.196
    Пол:
    Женски
    А мори баба Радо-врв си со темиве,имаш некој шарм чим не си банирана:D На темава-имам измислено дека сакам и мора да ме погребаат со l did it my way на Синатра,ако имам здрави органи да се донираат и то е то!
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  19. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.525
    Допаѓања:
    7.420
    Пол:
    Женски
    Вие што сте млади,воопшто не треба да се замарате со нешто што е овде тема:D
    Јас како помлада,кога бев на ваши години,не мислев на тоа.Моите родители се стокмиа што и како сакаат за тој момент:x
    Така да,уживајте и радувајте се на секој убав ден:)
     
  20. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    А зошто да ме банираат? Не навредувам, го почитувам правилникот на форумов идр. :?:...а инаку да ти кажам ДА, имам шарм да ми позавиди човек;):makeup:
     
    На dunika му/ѝ се допаѓа ова.