1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали сте размислувале за вашиот погреб?

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од baba Rada, 11 ноември 2016.

  1. ***nekoja***

    ***nekoja*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2015
    Пораки:
    496
    Допаѓања:
    873
    Пол:
    Женски
    мислеш дека горе можеш да си купеш...хммм сумјам дека на небото има продавници храна облека...
     
    На Starlič и baba Rada им се допаѓа ова.
  2. Starlič

    Starlič Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2017
    Пораки:
    1.604
    Допаѓања:
    9.287
    Пол:
    Женски
    Сум размислувала и тоа многу често, можам да кажам дека кога сум била во депресија повеќе ми доаѓале такви мисли хахах.. На пример ме наоѓаат во стан мртва ме носат дома од каде што потекнувам, доаѓаат многу луѓе, плачат, сите со кои што не зборам се тука.. Убаво сум облечена.. Дечко ми крвави ѓи рони.. Другаркиве демек и на нив тешко им е.. хахаха.Ако нешто не ми стават во ковчегот ќе им се јавам на сон да им кажам што сакам,како што и доаѓа баба ми на мајка ми у сон и и бара елече да и донесе затоа што и е ладно.. Битно се е организирано и е средено. Ако умрам млада нејќам да ми свири музика.. ако ептен мора нека ја свират "ако умрем млад" :D
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Liu

    Liu Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2016
    Пораки:
    723
    Допаѓања:
    2.498
    Пол:
    Женски
    Подетално и сериозно не. Само зафрканција со другарка ми дека влечки ќе давала за душа за мене.:P
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Nikomamin

    Nikomamin Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 септември 2016
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    40
    Пол:
    Женски
    Ubava tema,jas razmisluvam mn cesto vo posledno vreme I iskreno ne sakam ni popovi da me peat,ni razdavanje za dusa,ni peenja,3 nedeli,6 nedeli .najobicno da me oblecat I da nemaat dodatni troskovi,I crno nikoj ne sakam da nosi,a sakam da bidam nasminkana,da im se bendisam na crvite sto ke me jadat de
     
    На candy.cane и baba Rada им се допаѓа ова.
  5. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски

    Благодарам многу, баш ми е мило што ти се допаѓа темава, што е реткост на овој форум да им се допадне некоја моја тема.

    Јас размислувам поинтензивно, страв веќе ме фаќа кога ќе направам пресметка колку чини едно гробно место и сите додатни издатоци со погребување.. Сума сумаре, човек треба да има 3000 евра за тој чин...боже, премногу е ова(facepalm):(
     
    На Nikomamin му/ѝ се допаѓа ова.
  6. снежана тодорова

    снежана тодорова Активен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2019
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    120
    Пол:
    Женски
    Темава е за размислување-мислам на трошоците,кошта многу.:sweat:
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Nikomamin

    Nikomamin Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 септември 2016
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    40
    Пол:
    Женски
    Ke go zaglavam maz mi so kredit 3 god da vrakja,pa ke nemozi druga zena da si najdi za toa vreme,ke nema nisto da mu ostanuva od platata,pa ke ispadni demek tolku vreme me zalel,ne nasol druga,a ustvari toj od sto nemal pari ne nasol,komedii ke bidi
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Уфф ама страшно ме иритира ова 'јадење црви" а доста често деновиве го читам овде, се ежам од самата помисла бре:worried:
    Не сум размислувала воопшто за мојот погреб, ама затоа секогаш мислам што ќе биде после мене со моите лични работи,па да не бидат некои тајни што не треба-откриени ,па со телефонот и профилите на интернет :D ова во случај да умрам млада:wasntme:
     
    На baba Rada и anaja1 им се допаѓа ова.
  9. Nikomamin

    Nikomamin Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 септември 2016
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    40
    Пол:
    Женски
    Jas pa za toa voopsto ne sum razmislila,za tajnite...
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  10. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.528
    Допаѓања:
    7.421
    Пол:
    Женски
    Младите не треба да мислат на тоа:)
     
    На baba Rada, Dust и Rama им се допаѓа ова.
  11. Someday

    Someday Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2017
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    1.773
    Пол:
    Женски
    Дали сериозно напиша " УБАВА тема " ??? :D
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Знам, ама сега нема гаранција ништо, за жал се повеќе слушаме и гледаме примери каде што кај младата популација се повеќе зголемена е смртноста, за жал :(
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Peperutce1115

    Peperutce1115 Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јануари 2014
    Пораки:
    2.488
    Допаѓања:
    22.683
    Не сум размислувала и не сакам да размислувам. Вдишувам иднина со полна плуќа, мислам на позитивни и убави работи. Така се чувствувам супер.
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Girly90

    Girly90 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2013
    Пораки:
    598
    Допаѓања:
    1.102
    Пол:
    Женски
    ја поише сум размислувала гробната плоча дали ќе ми се свиѓа отколку за самиот погреб:D ја сакам гробната плоча убава да е, мермерна па нешо украсена таква со стил8) луѓе ќе доаѓаат бар пријатно да им е, да не речат немале луѓево пари гроб да и напраат па и на тој свет да ме жалат :( мора на маж ми со време да му кажам, он ќе ми купи безвезе некој ако умрам пред него, ќе се превртувам цело време :punch:
    и да не ме остаат отворена у капела! иии така морбиден ми стана муабетов, чао
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Nikomamin

    Nikomamin Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 септември 2016
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    40
    Пол:
    Женски
    Daa,doma koga I da zboram za toa,mi vikaat mrdnata si,ti mn ke vidis so ke ti stavime ovde barem mozes da si gi kazes zelbite
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Someday

    Someday Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2017
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    1.773
    Пол:
    Женски
    Ја отворив темава за да го дочитам насловот уствари пошо беше во последни мислења к кдма сакав да ја исклучам си помислив колку глупава тема. Арно ама во скролањето го видов тој дел " убава тема". Убва тема за мене е за убави работи .Во смртта нема ништо убаво барем за мене.
    Не сакам воопшто да размислувам што би било кад би било, пошто секако нели умираш, не е ни важно што се случува после тоа. Ниту ќе осеќаш, ниту ќе знаеш, ни па ќе те интересира. Само саканите ќе си патат.
     
  17. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.573
    Допаѓања:
    171.534
    Пол:
    Женски
    Ќе се спасиш од се.. поубаво здравје:D
     
    На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Caci55

    Caci55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2018
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    526
    Пол:
    Женски
    ''I am not afraid of death, I just don't want to be there when it happens.''Woody Allen
    Се согласувам со ова, не размислувам за погреби има време, само сум рекла по дома за душа раздавање и такви други пагански дела големо НЕ!
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Someday

    Someday Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2017
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    1.773
    Пол:
    Женски
    Јок, не е тоа за мене сега 8)
     
  20. Cinnamon Bun

    Cinnamon Bun Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2017
    Пораки:
    566
    Допаѓања:
    5.988
    Пол:
    Женски
    Добра тема стварно.
    Искрено темава ме поттикна да размислам на оваа тема и искрено не знам дали воопшто сакам да имам погреб. Би сакала да ми отиде за некои добротворни цели телото, дали се тоа научни или за спасување нечиј живот.
    Гроб или не, мене ќе ме нема, а и зошто па црви да ме јадат! :!:

    Једино нешто што сега ми текна дека доста имам размислувано е за тоа кои луѓе што се моментално дел од мојот живот ќе присуствуваат на моето заминување. Дали саканиот ќе ме дочека прва, дали мајка ми, брат ми, пријателите ќе бидат таму... Многу дали дали дали, што тапан ми ја прават главава па подобро да не мислам. :P
     
    На Justicija и baba Rada им се допаѓа ова.