1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали сте размислувале што сте биле во минатиот живот?

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од BubeFeminka, 22 јули 2011.

  1. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Ако постои реинкарнација,како и состојби низ кои се поминува за да се научи, тогаш како човек може да го знае крајниот резултат на било која ситуација? Каков чин? Каков е тој закон за реинкарнација? Кога воопшто не е свесен, значи во доменот на несвесниот дел од човекот, незнае и не се сеќава дали бил нешто во претходниот живот, ако воопшто постои, а што значи прибидејки не знае - не постои реинкарнација.За да некој владее со луѓето на глобално ниво тоа го може преку хипноза, а која што и не е релевантен доказ дека би постоел претходен живот, а што е најмалку битно.
     
  2. MandyLane

    MandyLane Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    3.599
    Допаѓања:
    23.119
    Пол:
    Женски
    Your past life diagnosis:
    I don't know how you feel about it, but you were female in your last earthly incarnation.You were born somewhere in the territory of modern North New Zealand around the year 1000. Your profession was that of a seaman, cook or carpenter.
    Your brief psychological profile in your past life:
    As a natural talent in psychology, you knew how to use your opportunities. Cold-blooded and calm in any situation.
    The lesson that your last past life brought to your present incarnation:
    Your task is to learn, to love and to trust the universe. You are bound to think, study, reflect, and to develop inner wisdom.

    Само што го прочитав ова одма ми текна, да.. :lol:
     
  3. innablood

    innablood Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    1.324
    ВЦ школка :?:
     
  4. MiniMouse7391

    MiniMouse7391 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2011
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    30
    Јас имам размислено за ова и многу ме интересира за ова :wasntme:
     
  5. I.Love.You

    I.Love.You Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2010
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    39
    Хмм..не ми текнува(како на детето од видеото)...но многу пати кога по прв пат ќе одам на некое место ми доаѓа многу познато..како да сум била таму а всушност прв пат одам.
    еве на пример летово во хрватска бев по прв пат(не сум гледала слики,за да ми текнува од таму)..и само бевме на една најјобучна мала уличка,и кога ја погледнав уличкава ми стана многу позната,како да сум била повише пати таму.
    незнам..многу е чудно..

    (можеби нема врска со темава,али..) размислував,по нашата(мојта) теорија на верување за постоењето на светот..нели господ не создал...епа,зашто баш ние сме тие што се родиле,зашто баш вака изгледаме,зошто го имаме овој карактер..кажа едно девојче погоре,сигурно Бог не не создавал сите различни,него душата останува да живее,а телото умира..и потоа душата повторно се наоѓа во друго тело...
    ни јас неможам да сватам..но многу ме интересира,многу. :/ :)
     
  6. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Јас сум била некоја пророчица, од типот на баба Ванѓа.Абе се што ќе предвидам се исполнува, и тоа почесто за лоши работи. :o
     
  7. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Знам што сум била. Со сигурност знам. Никој не може да ме разубеди.
    Добро муууукам кога сакам, млеко давам, ци*ки јаааааааааа олкаааааави. Да, да, да... Тоа е тоа.
    [​IMG]
     
  8. Look

    Look Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2011
    Пораки:
    1.034
    Допаѓања:
    884
    Јас мислам дека сум била стјуардеса,а можно е и ова да сум била:
    :lol:
     
  9. bonbona92

    bonbona92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2011
    Пораки:
    306
    Допаѓања:
    128
    Пред некое време прочитав во едно списание дека децата до 4 годишна возраст памтат што биле во минатиот живот. Верувам во тоа дека сите ние сме биле нешто :)

    Како мала кога првпат сум ја видела свингата на Тутанкамон на папирус (тетка ми го има донесено од посетата на Египет) сум почнала да викам Еве го тато тато! Тогаш сум имала околу 3 годинки. Потоа на моите сум им раскажувала дека сум се возела на кочии низ пустината..

    Може и на вистина ми бил татко :D
     
    На Draginja и NightAir им се допаѓа ова.
  10. Ammy.Lee

    Ammy.Lee Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2011
    Пораки:
    1.995
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    Имам размислувано за ова..
    Но за жал секогаш ќе остане мистерија..
    Како што кажа i.love.you и јас имам посетено места на кои прв пат одам а ми делуваат толку познато..
    Си викам во другиот свет кога пак ќе се родам ќе им раскажувам на моите деца и внуци за тоа што сум била денес :D
    Ама тогаш пак ќе заборавам и ќе си чекам пак да се преродам :D
    A се плашам од смртта :|
     
  11. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Верувам во реинкарнација
    Не викам дека детево лаже, ама се мислам дека е американска работа за да се свртатмедиумите неколку дена на таа тема.

    Инаку никогаш не сум размислувала за тоа што сум била во минатиот живот или пак што ќе бидам.Ама гарант нити сум била ниту ќе бидам, пилот/стујардеса/пливач :rofl:
     
  12. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    jas mislam deka sum bilas kleopatra :D ili nekoa druga vladetelka, oti mi ostanale i vo ovoj zivot tie karateristiki da mu nareduvam na site koj so da prave :D kikiki
     
  13. HeelsLover

    HeelsLover Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2011
    Пораки:
    565
    Допаѓања:
    655
    Пол:
    Женски
    Што може да сум била ? можеби сум била продавач на пенкала :D . Мистерија баш би сакала да знам..
     
  14. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.116
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски
    Сум размислувала за тоа што сум била во минатиот живот и еднаш чепкав на нет и најдов една страна кај што можеше да провериш ,што си бил во минатиот живот и ми испадна дека сум била машко и по професија сум била кондураџија :D
     
  15. MissDior

    MissDior Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2011
    Пораки:
    1.186
    Допаѓања:
    10.085
    Самурај :D
     
  16. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
    Верувам во реинкарнација на душата во човечки тела(но не и во животински или растителни). Меѓутоа не се замарам со минатите животи бидејќи треба да се живее сега и тука а не некаде во минатото кое впрочем не случајно е затскриено. Што дека сме биле можеби славна холивудска ѕвезда во минатиот живот кога тоа веќе не сме? Тоа е како да размислувате: ех, како ли беше кога бев прво одделение?! Можеби било супер а можеби не, битно е дека вие веќе не сте прво одделение, вашата сегашна состојба е поинаква.
    Размислувањата во овој правец, што сме биле во минатите инкарнации, се губење време и понекогаш обид да се избега од сегашната реалност, сегашната животна ситуација, која пак е последица од нашето некогашно но и сегашно размислување, зборување и постапување како и не постапување.

    Смислата на секоја поединечна инкарнација е да го земеме својот живот во свои раце без при тоа да им задаваме страдање на другите луѓе и природата за да можеме еден ден да се вратиме во изворната татковина, кај Бога, а не нон-стоп да се реинкарнираме, ниту да истражуваме кој сме биле и што сме биле порано, бидејќи тоа е минато а минатото е прав и пепел.
     
  17. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497
    Не сум размислувала ама еднаш направив еден тест на нет, го пишуваш датумот на раѓање и демек ти искача што си бил во минатиот живот.

    Ми излезе дека сум живеела во ренесансна Италија и сум работела на некоја фарма :tmi:
    Иако не верувам многу по ствариве на нет :emo:
     
  18. Katojiikutaka

    Katojiikutaka Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    226
    Проверете си. :)
    http://www.thebigview.com/pastlife/

    Јас сум била златар и сум правела саати во 1600..пс. сум била машко. :lol: :tmi:
     
  19. SarahTayMomsen

    SarahTayMomsen Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2011
    Пораки:
    959
    Допаѓања:
    650
    I don't know how you feel about it, but you were male in your last earthly incarnation.You were born somewhere in the territory of modern North Japan around the year 1775. Your profession was that of a sailor or shoemaker.
    Wow shoemaker :geek:
     
  20. vanessa.k

    vanessa.k Активен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2011
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    15
    Your past life diagnosis:
    I don't know how you feel about it, but you were female in your last earthly incarnation.You were born somewhere in the territory of modern Yugoslavia around the year 750. Your profession was that of a entertainer, musician, poet or temple-dancer.
    Your brief psychological profile in your past life:
    You were a sane, practical person, a materialist with no spiritual consciousness. Your simple wisdom helped the weaker and the poor.
    The lesson that your last past life brought to your present incarnation:
    Your lesson is to conquer jealousy and anger in yourself and then in those who will select you as their guide. You should understand that these weaknesses are caused by fear and self-regret.
    Do you remember now?
    до пола се сетив ;)