1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали сте сентиментални?

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од referentka, 17 јули 2018.

  1. Читател

    Читател Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2015
    Пораки:
    738
    Допаѓања:
    5.806
    Пол:
    Машки
    Не сум. Ништо не чувам. Скоро се паметам тоа што треба да запаметам.

    Не се приврзувам кон предмети, и кога патувам некаде безсмислено ми е да купам магнет или некој предмет демек да се сеќавам. Моментот и тоа што ми е искусено само си се врежува во глава.



    Предност е и тоа што дома ми е поедноставно за чистење прашина.



    RUN
     
    На Bozica1980 и SummerGirl им се допаѓа ова.
  2. Prijatelot

    Prijatelot Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    2.777
    Пол:
    Машки
    Сум скроз. Чувам многу работи од мал како на пример некои албуми, тетратки, записи, по некоја играчка и многу ми имаат емоционална вредност. И во иднина ќе си чувам работи што ги креирам сега. Чувам и карти од диско од пред 15 години во Вулкан, конзумација за пијачки од клубови од пред 10 години и слични ствари.
    Не сум видел одамна што имам во "кутијата" ама имам доста интересни работи...
     
    На Lolo5 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  3. eternalflame

    eternalflame Нов член

    Се зачлени на:
    19 јули 2018
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    4
    Некои работи ги чувам,некои ги фрлам.Не знам дали сум сентиментална.Можеби после некое време и овие сега што ги чувам да ги фрлам.:^)
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Премногууу сум сентиментална.
    Премногу работи чувам и ми се драги секое на свој начин. Дури се чувствувам како да сум затрупана и немам веќе место, затоа сон ми е да живеам во голема куќа за да имам место за сè.
    А ако нешто не можам да најдам во моментот кога барам тогаш како цел свет да ми се срушил, па може ќе помине некое време и кога не го барам тогаш случајно да ми излезе пред очи, е тогаш нема посреќна од мене. Многу сум чувствителна и сентиментална личност. :)
     
    На Guns N` Roses, Herrera, Rabbit и 6 други им се допаѓа ова.
  5. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    Не би рекла дека сум сентиментална личност - никогаш не сум имала тенденција да се приврзувам емоционално за предмети, спомени, како и самите луѓе во моето опкружување.

    Бидејќи скоро ништо и никој не ме прави среќна...

    Животот е нешто кое едноставно поминува преку нашите очи и истиот е невозможен да се дофати во целост, слично како глетката на една комета која поминува низ ноќното небо, каде луѓето очајно и неуспешно се обидуваат да ја фатат или допрат за нејзината опашка.

    Тоа можеби звучи како минималистички живот, но ако имаме сознание дека никогаш нема да можеме да ја допреме кометата, зошто воопшто се обидуваме да посегнеме со дланките кон небото... ?
     
    На Lolo5 и Scott Weiland им се допаѓа ова.
  6. Scott Weiland

    Scott Weiland Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2018
    Пораки:
    2.706
    Допаѓања:
    11.300
    Пол:
    Машки
    Предмети не би рекол дека чувам, можеби ко помал чував и после износеност пар Џорданки. Во сеќавање би рекол на моменти сум носталгичен, понекад и музика џогира сеќавања па излегуваат на површина. Не би тврдел дека сум премногу носталгичен, во човечка мерка.
     
    На dunika, Someonespecial, Lolo5 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. lunchy

    lunchy Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2016
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    311
    Пол:
    Женски
    Премнoгу дури и зaпaлкa чувaв oд бившиoт aмa мaјкa ми јa фрлилa и пoтoa мнoгу ми беше тешкo.Сaкaм дa имaм некoи ситници кoи ќе ме пoдсетувaaт нa минaтoтo. Мене дури и песни и местa нa кoи сум излегувaлa ми будaт спoмени пa знaм и дa зaплaчaм, a aкo сум нa улицa гледaм дa се вoздржaм.
     
    На zhap4e, cresa-jagoda и Luciferovog zlo♧ им се допаѓа ова.
  8. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.728
    Допаѓања:
    45.616
    Пол:
    Женски
    Многу,посебно од како добив деца
    Секое сличе од ехо,мајчини книшки,по некоја малечка облека,први патичиња имам зачувано
    Првиот цртеж од ќерка (шкртаници по листот) кога и да го погледнам ми се насолзуваат очите :inlove:
    Додека до тогаш никогаш не сум знаела да зачувам нешто :wasntme:
     
    На mal.ecka, zhap4e, M&M и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Порано бев повеќе, чував се и сешто. Сега не се замарам со ситници и предмети. Фрлам и ослободувам место, минатото си е минато и не ми требаат потсетници. Тоа што треба да паметам, паметам и толку.
     
    На CurlyBlossomGirl, hermosa, zhap4e и 2 други им се допаѓа ова.
  10. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.665
    Допаѓања:
    91.196
    Пол:
    Женски
    За предмети не се врзувам многу,а зачувувам несакајќи.Лани во стар новчаник најдов карти од сите концерти на Тоше,а ете не сум ни знаела дека ги имам.
    Не сум ни особено сентиментална,но она што памтам се погледи,мириси,потези...
    Можам да замижам и да “се вратам” во моментот...
     
  11. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Знаете што??
    Во мое време имаше обичај да се допишуваш со НЕПОЗНАТО ДРУГАРЧЕ.
    Пр..пишувам писмо до ОУ ВЕРА ЦИРИВИРИ ТРЕНА од Виница на другарче кое е реден број 8 во дневникот.
    И така се запознававме.Се допишувавме.Па си одевме.на гости по 2 дена ако се сложуваме убаво.
    ...уште чувам писмо од непознато деугарче од Македонска Каменица.Од дечко:$.Незнам денес ни каде е ни што работи ама радо би слушнала за него.
     
    На mal.ecka, poenta, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Ептен сентиментална
    расипани телефони,часовници,запалки и секакви ситници. Се си чувам.
    дури и честитки за нова година што ми давале
     
  13. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Сум сентиментална многу, ама низ сеќавања на настани и емоции. Многу малку предмети чувам. Дури и слики ретко гледам, а со дигиталнава технологија, сите имаме на тони.

    Сакам да ги памтам работите, а не да 'ми ги памтат' предмети и фотографии. Плус сум дејдримр и убаво ми е кога сум оставена сама со своите мисли. Си ги сакам сите спомени, онакви какви што ми се во главата.
     
    На hermosa, mal.ecka, zhap4e и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Сентиментална за одредени ствари, но не за се’ и сешто. Чувам одредени предмети, кои ми се убав спомен од детството, но не ги имам отворено со години. Често фрлам ствари, кои претходно сум ги чувала одреден период, од проста причина да не ми зафаќа простор нешо шо е непотребно.
     
    На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 4 други им се допаѓа ова.
  15. bubic.k

    bubic.k Популарен член

    Се зачлени на:
    10 март 2014
    Пораки:
    1.025
    Допаѓања:
    3.783
    Пол:
    Женски
    Уф .. ептен
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  16. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Сентименталноста како моја особина е спакувана во кутијата за спомени наречена фотографска меморија. Предметите и албумите белег на временската хронологија се мал број во личната архива на незаборавни случки во однос на моментите на препуштање на себе и патување со мислите низ умствените содржини во оригинална верзија.
    Тој мал миг на потреба од приватност, ослободен од материјално и вербално значење е полн со огромна емотивна вредност. Ги сакам таквите "дружења", јас и спомените...
     
  17. ¯\_(ツ)_/¯

    ¯\_(ツ)_/¯ Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2021
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    1.400
    Порано сега воопшто не.
     
  18. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Предмети не чувам, немам „вистинска“ кутија со спомени, но многу се приврзувам за луѓе, за места, за песни и мириси што ме потстуваат на одредени денови и времиња.
    Да, сентиментална сум. А повеќето спомени ги чувам во себе или ги изразувам на хартија.
     
  19. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.185
    Пол:
    Женски
    Зедов денојве се старо исфрлив, освен некои колекции во кои имам вложено. Declutter, шо го вртам.
     
  20. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    16.129
    Пол:
    Женски
    Премногу сентиментална личност сум. Имам кутија со спомени а таа е во мојата глава. Се е таму складирано од најраното детство па до денес.

    Од матријални нешта кои ги чувам се албуми со слики, споменар кој го пишував како мала, во него пишува за некој посебни настани, моите омилени цртани, песни, нема што нема во него. Додека го читам паѓам од смеа, си викам абе ова јас бев :wasntme:? Во споменарот имам и една честитка пратена од странство во кутија можеби некој се сеќава кутија со играчки што ги донираа од странство, па на школо ни ги делеа. Како мала не знаев англиски па сум барала од речник збор по збор да преведам, ама преводов :tmi: и тоа ливчето со превод уште стои во честитката. Пробав да ги најдам тие луѓе преку социјалниве мрежи скоро, но не успеав. Чувам салфетки кои ги собирала мајка ми како мала, а и тие што ги собирав јас. Го чувам алманахот од средно и од основно. Сите играчки ги чувам :wasntme:. Мајка ми го чува бенкичето со кое ме земале од болница како бебе :inlove:.
     
    На Need for Speed му/ѝ се допаѓа ова.