1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали студентите на Медицински факултет го стекнуваат потребното знаење за да бидат успешни доктори?

Дискусија во 'Образование' започната од eli25, 7 ноември 2019.

  1. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.582
    Допаѓања:
    155.752
    Пол:
    Женски
    Јако ми е како нешто е факт оти вие го прајте али нека ти биди. Денес ургенција за предмет шо не те интересира, утре за работна позиција ама ќе засмета само ако и некој друг напрај така нели. И после поплаки тука дека некој друг влегол на работа со ургенции оти боли некој друг така ко ќе прај, ама ние ко ќе прајме океј е оти "сите така прат". Па и да прат сите, пак не е океј.
     
    На An-na, Biljarkata, black-angel и 12 други им се допаѓа ова.
  2. deskarada

    deskarada Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 декември 2011
    Пораки:
    1.922
    Допаѓања:
    31.192
    Јас никој предмет не го поминав со помош. И јас сум дел од медицина и специјалистички плус завршив. И предмет кој ми бил тежок го учев, се тупев над него, ама положив и не побарав ургенции и слично.
    Секаде има зафркнати професори. И секој е свесен на каков факултет се запишува, колку е тежок.

    Битно другите така прават, ајде и јас.
    ЗАтоа сме овде кај шо сме.

    И сите студенти не треба во исти ќош да ги смесуваш, не секој полага предмети со ургенции, туку со труд.
     
    На macysh, ElenaOfRivendell, f.girl и 9 други им се допаѓа ова.
  3. thequeen95

    thequeen95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2016
    Пораки:
    1.232
    Допаѓања:
    4.863
    Пол:
    Женски
    Во прва и втора година беше тоа, па еве стигнав до шеста со мој труд obviously. Ќе влезе некој пред мене знам, или ќе плати пари или преку партија, што да правиме кога живееме во таква држава? Ни јас, ни ти не можеме да ја поправиме и да бараме правда. Секој се бори за себе, овде не може поинаку да опстанеш.
    Професорите буткаат и заради пари, од инат, нешто ти замериле, нервозни биле и ај ќе трпиме дури и година да губиме заради тоа. Секој треба да си учи за себе а не за оценка.
     
    На simonna.a, *Amethyst*, PureEnergy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.582
    Допаѓања:
    155.752
    Пол:
    Женски
    Не, не, не. :D Државата е ваква ради луѓето, знајш, оние шо работат со ургенции. И тие истите ќе работат цел мандат на партијата и запрепастени оти ги тргнале, влегле со ургенции ама важно си работеле чесно.
     
    На An-na, macysh, Biljarkata и 17 други им се допаѓа ова.
  5. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.004
    Допаѓања:
    118.155
    Пол:
    Женски
    @thequeen95 те чекам да ни пишеш овде кога ќе се вработиш и почниш да работиш.
    (fingers) ти посакувам да биде веднаш одкога ќе дипломираш
     
    На Dust, simonna.a, SummerGirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. thequeen95

    thequeen95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2016
    Пораки:
    1.232
    Допаѓања:
    4.863
    Пол:
    Женски
    Да, ама тие што се над нас дозволиле така. Зошто во Австрија или Швајцарија не е така?
    Тоа е веќе вкоренето, ајде да направиме нешто протест или нова партија прва ќе се редам. Ама, јас да губам нерви и година заради тоа што не сум израмнила точно равенка а теорија знам од а до ш, мало морген.
     
  7. злоба

    злоба Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2020
    Пораки:
    1.026
    Допаѓања:
    3.321
    Пол:
    Женски
    Најсмешно ми е кога ќе го испрашаат прво тој со врски и ќе почне да објаснува и очигледно е дека му ги дале прашањата. Како во театар се осеќам со таквите, а па најмутави се од цела група.
     
  8. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.582
    Допаѓања:
    155.752
    Пол:
    Женски
    Само оти е вкоренето не значи дека не можи да се отстрани. Ќе се отстрани кога сите сме доволно свесни и да не сме дел од проблемот. Ако сме дел од проблемот, џабе муабетот, џабе протестот ( лицемерен).
     
    На Biljarkata, Snow-Star, nextredstyle и 4 други им се допаѓа ова.
  9. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.399
    Допаѓања:
    35.960
    Добро де, признала некоја дека врски и фатиле во прва. Кој признава, пола му се додава:clap:
    Цели специјализации има со дебели врски и на клиника пикнат гз после тоа. Оти се во брак со овој, снаи на оној.Некои ги држат вон оперативна сала фала богу.
    Тешко на пациентите..
    И после нема да прашувам за второ мислење, ма и за трето ќе прашам..
    Сдк- ме боли коленценцето:headbang:
     
    Последна измена: 2 јули 2020
    На Dust, Biljarkata, ElenaOfRivendell и 4 други им се допаѓа ова.
  10. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.469
    Допаѓања:
    17.430
    Пол:
    Женски
    Не важно боцкањето, а што и зошто боцкаш. А хемијата, со тоа и израмнувањето равенки, е тесно поврзана со давањето точна терапија.

    Целата поента е, покрај тоа кој каков лекар ќе биде, кога гледаш проблем во нешто, и истото ти смета и го коментираш, наредно е да најдеш решение и да го спроведеш. Не и ти да станеш дел од проблемот.
     
    На An-na, nextredstyle, Tan4ence и 2 други им се допаѓа ова.
  11. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.321
    Веројатно тоа според неа е работа на лаборантите, она само боцка.
    Небитно и физиолошки раствор која концентрација е и како се прави.
    Патем тие задачи и во средно се учат.

    И тоа решавање и претворање битно е за друго - утре ќе има крвна слика од пациент каде што вредностите се испишани со мерни единици. (mmol/L, mol/g, mg/L) Значи некоја мерна единица да ја сменат, ќе се изгуби чекај дали е нормално или не.
     
    Последна измена: 2 јули 2020
    На Alisa22, Angie1432, nextredstyle и 3 други им се допаѓа ова.
  12. ElenaOfRivendell

    ElenaOfRivendell Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2019
    Пораки:
    2.106
    Допаѓања:
    5.286
    Пол:
    Женски
    Само прва година сум, не можам да кажувам од искуство, ама сметам дека има повеќе и помалку битни предмети. Иако никој не е небитен, далеку од тоа. Мислам дека членката сакаше да каже дека во пракса е поважно и попотребно да знае да дијагностицира точно, отколку да израмни равенка, а не дека второво е глупост и тотално небитно. А секој предмет си има значење сам по себе, кога тогаш, верувам дека тоа знаење ќе се искористи.
     
    На Принцезичка1, Glowy, buba4e89 и 2 други им се допаѓа ова.
  13. thequeen95

    thequeen95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2016
    Пораки:
    1.232
    Допаѓања:
    4.863
    Пол:
    Женски
    Боцкањето е работа на медицинските сестри ако гледаме така, јас имам и таква диплома па знам :D На факултет никогаш не нѐ учеа да боцкаме.
    На секоја температурна листа е напишан лекот и дозата, физиолошки раствор или гликоза плус лекот.
    За крвна слика не зборам и баба ми знае да си прочита.
     
    На *Amethyst*, PureEnergy и ElenaOfRivendell им се допаѓа ова.
  14. thequeen95

    thequeen95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2016
    Пораки:
    1.232
    Допаѓања:
    4.863
    Пол:
    Женски
    Ух со среќа :hug:
    Да бидеш спремна да се соочиш и со неправда и ќе паднеш, ќе станеш. Посвети се максимално на стручните предмети. После секое заболување што го учиш, гледај видеа на Јутуб, секогаш повеќе ќе памтиш кога ќе видиш нешто.
    Учи за себе а не за да положиш, ако има потреба и побарај помош, пошто верувај, не е како што викаат членките овде а немаат благе везе со медицина.
    Секоја чест на изборот, знам колку е тешко, ама ќе се исплати и многу брзо ќе ти поминат деновите на факултет.
     
    На GirlLove, Glowy, *Amethyst* и 2 други им се допаѓа ова.
  15. ElenaOfRivendell

    ElenaOfRivendell Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2019
    Пораки:
    2.106
    Допаѓања:
    5.286
    Пол:
    Женски
    Благодарам :inlove::hug:
     
  16. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.321
    Зашто баба ти научила дека нормална конц на глукоза е само нешто 3.5-5.5 (различно сум наоѓала)
    А знаеме дека единицата е mmol/L. А да ти ја пише некој во mg/L ќе се снајдеш да претвориш? Или ќе се чудиш што е
    Или за хемоглобинот g/100 ml во %
    Многу го тупам ај.
    Се надевам барем знаеш да разредиш алкохол од една во друга концентрација.
     
    На Dust, Alisa22, candy.cane и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. thequeen95

    thequeen95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2016
    Пораки:
    1.232
    Допаѓања:
    4.863
    Пол:
    Женски
    Не си компетентна да збориш на оваа тема. Заврши медицина, па ќе збориме.
    Се надевам дека ти знаеш да разликуваш зимзелени и листопадни дрвја.
     
    На *Amethyst* и Anie93 им се допаѓа ова.
  18. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Еј ова звучеше: Не си мајка, не зборувај на тема за деца.

    Значи ваква тема не опфаќа сите, сите одиме на доктор, голем дел студираат/студирале...

    Инаку за крвната слика, и јас знам да видам дали се ми е граници и генерално знам што значи секој дел. Ама не е само тоа, нешто може да е во нормала, ама поврзано со нешто што е на ниска граница да претставува проблем.
     
    На An-na, Regina.Phalange, theowndemon и 2 други им се допаѓа ова.
  19. thequeen95

    thequeen95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2016
    Пораки:
    1.232
    Допаѓања:
    4.863
    Пол:
    Женски
    Мене сите ми се обратија што не се медицински лица, и не очекувам сите да делат мое мислење, ниту па очекувам амин да ми речат. Јас зошто не зборам и исправам криви-дрини на тема право, програмирање или економија? - Оти не разбирам.
    Многу е лесно и едноствано.
     
  20. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Поголема глупост немам прочитано . Не извртувај зборови и не тропај глупости. Ако е лош адвокат нема да умираат луѓе ради лош адвокат, ама и те како може луѓе да умираат од доктори кој "ургираат" за предмети што се "небитни" .
     
    На Waverly Raven, nextredstyle, Regina.Phalange и 2 други им се допаѓа ова.