1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали сум бремена?

Дискусија во 'Бременост' започната од marina.maca, 15 декември 2009.

 1. marina.maca

  marina.maca Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2009
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  9
  Pred eden mesec jas i mojot partner imavme seksualen odnos i bese so kondom. Trebase da dobijam uste na 21.11 no seuste nema nisto. Isto taka imav malo krvarenje, koe izgledase kako pocetok na menstruacija, no od togas seauste nemam normalna menstruacija. Vo posledno vreme mnogu sum gadliva a i ponekogas povrakam. Vtorata nedela odkako mi docnese napraviv test i bese negativen. Dali ima potreba za panika? Dali da napravam uste eden test? Dali e toa najstrasnoto "nesakana bremenost" ili moze e nekoj drug problem?
   
  На Cecko85, katcheee, Heart22 и 5 други им се допаѓа ова.
 2. Mislam deka nema mesto za panika zasto i samata kaza ste koristele kondom. Toa sto ti kasni nemora da znaci deka si bremena, moze da e od bilo sto. Isto i testot pokazal deka e negativen, taka da jas stvarno mislam nema mesto za panika, no za da si spies pomirno mozes da odis na ginekolog i da si se pregledas, bar ke znaes na sto si 8) Pozz
   
 3. urnebes

  urnebes Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  9
  marina mislam deka nemas mesto za panika i jas go imam slicniot slucaj trebase da dobijam toa vreme otprilik i uste nemam dobieno samo sto mene ne mi se gadi pravev duri dva testa :P i dvata pokazaa negativni fala bogu :) mislam deka e do promena na klima i stres... a za da ne panicis uste napravi uste eden test za den dva ;) pozzz good luck
   
  На Dimicka и toppinen им се допаѓа ова.
 4. nanuska

  nanuska Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  12
  da ti kazam marince nema sansi da si bremena postojat takvi periodi koga trae nekogas dolgo cel mesec duri a nekogas moze da ne ti dojde i cel mesec zavisi kolku godini imas mozi ne ti e normalizirana
   
  На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. marina.maca

  marina.maca Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2009
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  9
  Уффф...ми падна камен од срце. И јас не верував дека е тоа најстрашното знам дека не сум до толку неодговорна, меѓутоа се уплашив малце бидеќи никогаш ми се нема случено вака да ми доцни,а и тоа мало крварење. А мене толку ми треба за да ме фати паника :) Фала !!!
   
  На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  669
  Mislam deka treba da go povtoris testot ili da pojdes na ginekolog ,koj ke ti utvrdi sto (osven nesakana bremenost) e pricinata sto ti docni ,pa koga ke eliminiras bremenost i (Nedaj Boze!) nekoe zaboluvanje ...ke se izrelaksiras,a koga ek se opusti psihata i teloto ke si dojde i ciklusot..
  Pozdrav i SO SRECA!
   
 7. mala

  mala Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  89
  Допаѓања:
  13
  mi kasni 4 dena ako kupam test dali ke bidi tocen.ve molam za pomos.dali e mozno da si bremena a gradite me bolat
   
 8. mala

  mala Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  89
  Допаѓања:
  13
  vaka mi kasni 5 dena a gradite me bolat dali sum bremena ve molam za sovet
   
 9. glow

  glow Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2009
  Пораки:
  3.023
  Допаѓања:
  1.264
  Никој не може да ти каже дали си бремена или не,според ова што го кажуваш.Можеби ти доцни од други причини: стрес, промена на клима... А градите болат и пред менструација. Така да, купи си тест за бременост и расчисти ги сомнежите. Среќно! ;)
   
  На Ververica123 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. soledad

  soledad Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  418
  Допаѓања:
  251
  najdobro ke doznaes ako napravis test kupi si test napravi go i kazi ni sto bidna
   
  На Nina_13 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. kristin4e

  kristin4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  266
  Допаѓања:
  122
  Вака поставено прашањево само баба Ванѓа може да ти го одговори. :lol: :lol: :lol:
  Тест мала...убаво те посоветувале овие погоре...
   
  На kabelka му/ѝ се допаѓа ова.
 12. unknown

  unknown Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  8
  Последен пат добив на 16ти декември ими заврши на 21.
  Околку 25 (не се сеќавам точно на датумот), за време на сексот, на дечко ми му пукна презервативот, но веднаш излезе од мене и не сврши, немаше ни претходно сврешно.
  Требаше да ми дојди повторно на 15ти или 16 јануари (секој месец ми иди точно).
  Меѓутоа, сеуште немам добиено.
  Немам воопшто апетит, ако јадам нешто ми се лоши, не можам да се донаспијам (спијам повеќе од 9 часа и повторно се чувствувам ненаспано), градите ме болат само на допир (како во ПМС) и телесната температура ми е 37,3.
  Што мислите, можно е да сум бремена? Не знам дали да направам тест, бидејќи не се 100% сигурни.
  ПОМОШ :!:
   
  На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. LaRagazza

  LaRagazza Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2009
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  121
  Купи си одма од аптека ! 100 денари се и веруј ми сигурни се.Има и такви што без разлика кога во денот ги правиш ти покажуваат точен резултат затоа што повеќето се само за првата мокрача од сабајле.И да ти кажам не се секирај.И на мене ми каснеше минатиот месец прв пат.Полудев! Ама за џабе.Ми каснеше 4-5 дена и добив.Земи си одма тест и пиши што ке ти покаже.Ти го препорачувам Sure Test,најдобар е.
   
  На Ane dare му/ѝ се допаѓа ова.
 14. unknown

  unknown Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  8
  Е сега сум тотално збунета...
  Во календарчето во кое што си заведувам за менструацијата забележав дека пред 6 месеци ми каснеше (имав цисти на јајникот), а пред тоа повторно пред 6 месеци (лани ова време) ми каснеше од некое си хормонално пореметување.
  Но, тогаш не ми се гадеше, температурата ми беше нормална (36,8)... многу ме бунат симптомиве...
  ПОМОШ!
   
  На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. nanuska

  nanuska Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  12
  vidi mozebi da e pak istoto odi i proveri posigurno e a i podobro e so vreme ne cekaj mn i kazi i na majka ti
   
 16. Natasha-Sofi

  Natasha-Sofi Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  11
  Testovite za bremenost se 100% sigurni, jas koga bev bremena i so prvoto i so vtoroto dete proveriv so bilo kakov test za bremenost, a i prethodno koga mi docnese koga bese negativen pokaza tocno. Devojko kolku godini imas i misli sto ke napravis, ako nemas seriozna vrska.
   
  На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Natasha-Sofi

  Natasha-Sofi Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  11
  Jas uste od prvata menstruacija imam redovno menstruacija sekoj mesec, no mi doaga na 21 den, 23 ,27, 30,31, 34 den, znaci nemam kako nekoi tocno na 28 dena. Koga ostanav bremena i so prvoto i so vtoroto cekav 34 dena, zatoa sto 35 den veke znaev deka sum bremena i pocnuvav da zemam folna kiselina potrebna za bebeto do 3 meseci.Moze da ti docni od stres, bas zatoa sto si voznemirena i vo iscekuvanje. Sepak proveri so testot sekade gi imas po aptekite, bilo kakov test za bremenost.
   
  На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. unknown

  unknown Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  8
  Имам 18 години и во врска сум речиси 4 години. Само на дечкото уште ништо му немам кажано, не сакам да зборуваме за тоа пред да бидам 100% сигурна дека нема ништо или пак дека сум бремена.
  Инаку, денес на гаќичките забележав бледо-жолтеникав исцедок... од што може да ми е тоа?
  А и стомакот ми е надуен. Миризбата од кромидот и цигарите ужасно ми сметаат, ми се гади:worried:
   
 19. Barbie-mwa

  Barbie-mwa Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  1.237
  Допаѓања:
  528
  Пол:
  Женски
  Девојки хелп плиссссс!! Вака.... имав односи на 9ти Јануари, а предходно имаф добиено на 17 Декември. После тоа немам добивано. Имам нередовна менструација, но во последно време се е ок. Односот беше незаштите, а и не сум сигурна дали сврши во мене или не, но мислам дека не. Пред 2 дена имав краварене, па помислив дека имам добиено, но веке следниот ден немав ништо а читав на форумов дека во текот на бременоста некои жени имаат краварене. Имам некои симптоми на бременост, како зацестено мокрене, но апетитот ми е добар а исто така немам нагони на повракане. Имам огромна желба за спиене, спијам дури и по 12 часа. многу ми е страв да не сум бремена, но не знам дали е време за тест за бременост, да не е премногу рано. Инаку тоа ми беше прв пат, значи бев невина, а после тоа имавме односи со децко ми уште 2 пати исто така без кондом. Јас инсистирам да стави, но никако неможам да го убедам. :|

  Паа...што мислите виее....? Само немојте да кажете дека сум бремена...не не... сеуште е премногу рано за тоа! :(

  Хелп!! :o
   
  На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. unknown

  unknown Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  8
  Не ти преостанува ништо друго освен да појдиш на гинеколог, бидејќи сеуште е рано за да направиш тест за бременост.