1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали сум бремена?

Дискусија во 'Бременост' започната од marina.maca, 15 декември 2009.

  1. meggle

    meggle Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    2.349
    Правеше тест ?
     
  2. Eyla

    Eyla Активен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2022
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Не сеуште, има шанси да сум бремена ?
     
  3. meggle

    meggle Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    2.349
    Доколку си имала незаштитени односи, секако дека е можно. Честопати во рана бременост жените имаат "крварење", имав и јас во 6та недела и другарка ми имаше во 6та и 9та недела минимално.
    Ти препорачувам прво да си направиш тест, доколку испадне негативен тогаш најдобро е да отидеш на лекар и да си провериш, можеби е резултат на некакво пореметување, стрес, циста итн итн.
     
  4. Eni.r

    Eni.r Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2018
    Пораки:
    797
    Допаѓања:
    2.035
    Пол:
    Женски
    Сабајлево пак направив од оној утрински тест од прва урина, пак негативен 5ти ден доцни :@
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.773
    Допаѓања:
    12.887
    Значи не си трудна, барем со 1 ден каснење би ти покажало макар и премногу бледа црта.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Tnk

    Tnk Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2020
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    167
    Пол:
    Женски
    Bremena si duso, vidliva e crtkata se gleda, cestitki imaj si ubava i lesna bremenost :party:
     
  7. -Zara-

    -Zara- Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2015
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    Ах девојки фала ви од се срце. Направив крвна слика за утврдување, hCG-то ми беше 135. Потоа бев на гинеколог и искрено малку ме збуни. Прво ми рече дека според него треба да сум 6та недела бидејќи последниот циклус ми бил на 03.12.. Пробав да му објаснам дека плодните денови не ми се на 14ти ден наназад од денот на добивање и дека немам редовни циклуси туку од 35-40. Исто така му кажав дека пред 4 дека настанало прокрварување, но мислам дека некако чудно ги рачуна плодните денови... На ехо на матка и вагинално ми рече дека гледа нешто како сенка но не е сеуште сигурен. Кое е вашето мислење девојки околу оваа тема? Немам памет веќе. Се договоривме во сабота да повторам beta-hCG.

    Исто така, освен тоа денес добив и позитивен тест на корона...Имала некоја вакво искуство? :( Навистина сум многу исплашена...
     
  8. le.soleil

    le.soleil Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1.367
    Допаѓања:
    4.898
    Дали правеше тестови за овулација или можеби си ја осеќаш па знаеш пред колку дена ти била? Ако ти била подоцна, да речеме пред 14тина дена бетата си е сосема во ред затоа што си останата бремена подоцна. Нема начин да се види дали е во ред бременоста уште сега, ќе повториш бета за два дена и ако се дуплира правилно на добар пат си. Гинекологот прв треба да знае дека не сите овулираат на 14ти ден|(
    Честитки и држам палци да биде се во ред(fingers)
    Околу ковидот, немам искуство можеби некој друг ќе ти сподели, јас само ти посакувам брзо и лесно да помине, многу трудници имале ковид и поминале без последици...само позитивна мисла, ќе биде се во ред:inlove:
     
    На -Zara- му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.857
    Допаѓања:
    22.257
    Пол:
    Женски
    Нормално е да не се види на ехо зошто бетата е мала.
    Над 1500 мислам треба да е за да се гледа, само смирено сабота направи нова бета :*
     
  10. Iris-1234

    Iris-1234 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2021
    Пораки:
    5.804
    Допаѓања:
    11.675
    Пол:
    Женски
    Јас не сум трудница ама сега прележав ковид по втор пат (невакцинирана). Многу лесно го поминав: два дена температура 37,3, затнат нос и болки во мускули. Третиот ден бев веќе многу подобра, четвртиот ден веќе без симптоми. Ми препорачаа многу витамини, покалорична храна и најважно течности од 3 до 5 литри на ден (супи и чаеви). Не се плаши и немој да си правиш дополнителен стрес, ќе биде се' во ред:l:
     
  11. Bebce1

    Bebce1 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2020
    Пораки:
    1.364
    Допаѓања:
    5.707
    Пол:
    Женски
    Оди на друг гинеколог. Не се плаши, според бетата е рана бременост но сепак оди на друг гинеколог, постручен. Со лесно(fingers)
     
  12. hristinan12

    hristinan12 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2014
    Пораки:
    779
    Допаѓања:
    1.212
    Пол:
    Женски
    Здраво женски,
    Имено во декември имав менструација од 18-24ти,на 25ти имав односи со сопругот со кондом,но кратко траеше и не ни сврши.
    На 04.01. според апликацијата ми е ден на овулација,а истиот ден јас имав температура 37.6 , 37.9 и печење(како болка) околу половината (напред кај јајници и позади на крстот (на допир јајниците не ме болеа) ,после овој ден 3 дена имав ненормални болки во крстот и нозете.
    Е сега проблемот е што требаше да добијам на 18.01., но мене ми касни веќе 6 дена.
    Искрено не можам да разберам дали р можно да е бременост или пак нешто друго...
    Воедно овој месец почнав да пијам апчиња Небилет( бета блокатори ) за тахикардија,а користев и бетадине вагиналети.
    Што мислите ,можно е да е бременост во прашање или нема шанси?
     
  13. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.847
    Пол:
    Женски
    Ако може дообјаснување.
    Освен односот со кондом немавте други односи?
     
  14. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.075
    Пол:
    Женски
    Како може да е бременост ако со кондом и не ни свршил?
     
    На GirlVolley, Marsic, stsmua05 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. hristinan12

    hristinan12 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2014
    Пораки:
    779
    Допаѓања:
    1.212
    Пол:
    Женски
    Немавме ниеден друг ден,само тогаш,но тогаш беше ден по завршување на менструацијата.
    Редовна менструација имам ,не ми каснело ни 1 ден,секогаш на 18то добивам,ме чуди ова што имав температура баш на ден на овулација. Дали е нешто од тоа,или случајно поклопување со некој вирус...
     
  16. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.075
    Пол:
    Женски
    Температура висока 37 со 9, не се крева толку од овулација, ниту од бременост, тоа е веќе температура над нормала и нешто си настинала во моментот.
    А бременост нема шанса.
     
    На stsmua05 и fana им се допаѓа ова.
  17. hristinan12

    hristinan12 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2014
    Пораки:
    779
    Допаѓања:
    1.212
    Пол:
    Женски
    Дај боже да е така.
     
  18. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.773
    Допаѓања:
    12.887
    Работава ако кивнал дали може да сум трудна. Дај луѓе образовајте се за да дојде до бременост треба внатре да сврши. Од таблетите ти е каснењето, а највеќе од стрес.
     
    На M.B., Marsic, stsmua05 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. hristinan12

    hristinan12 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2014
    Пораки:
    779
    Допаѓања:
    1.212
    Пол:
    Женски
    Види вака, веќе имам едно дете 2ипол години,лани останав бремена а немам појма како,исто немав ризичен однос и не свршил во мене. Што значи кивнал и сум останала бремена нели? Штом тогаш сум останала бремена туку така , зошто да не помислам дека и сега не сум останала бремена?
     
  20. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.847
    Пол:
    Женски
    Пошто сте имале кондом сега.
     
    На Sofi.ja, stsmua05 и perlaa1 им се допаѓа ова.