1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали сум бремена?

Дискусија во 'Бременост' започната од marina.maca, 15 декември 2009.

  1. Natasha-Sofi

    Natasha-Sofi Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    11
    Kako prvo voopsto ne e rano da si zemes test za bremenost, zosto ne si gi skratis makite i ne si proveris. Jas koga ostanav bremena prvo sto mi se zgadi e od kafeto, a mozev po mnogu malku da jadam. Ako si bremena togas si veke 5 nedeli bremena
     
  2. Natasha-Sofi

    Natasha-Sofi Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    11
    I da si bila vo vrska 4 god. sepak si mlada premnogu, razmisli kako ti odi vo vrskata, a ako ne si sigurna dali e TOJ covekot ne TOJ sto go sakas, tuku dali si odgovaras so nego, dali si imate razbiranje i pocituvanje eden so drug. Sepak smetam deka zivotot e pred tebe, a ako ne se ni poznavas dovolno so nego ne ni pomisluvaj da go fatis na fintata ''bremena sum''. Zaljubenosta brzo pominuva, a vie ke treba da ziveete zaedno cel zivot
     
  3. cui

    cui Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Imav odnosi so mojot decko i pri toa ne koristevme kondom, no toj se cuvase i po svrsuvanjeto se istusira i posle toa pak imavme odnosi i pak se cuvase. dali e mozno da imalo i posle tusiranjeto ostatoci od spermatozoidi i dali mozi od toa da ostanam bremena??? mi docni veke 5 dena, a vo meguvreme i drzam dieta... kasnenjeto mozno e da e i od nea??? ve molam za pomos
     
  4. Natasha-Sofi

    Natasha-Sofi Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    11
    Mnogu vozmozno e da ti e i od dieta. Nema vrska sto deckoto ne svrsuva vo tebe, toa stiti ama ne 100%, deckoto i da se istusira pred povtorno da imate odnos vo samiot kanal ostanuva od tecnosta.
     
  5. Sarasweet

    Sarasweet Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    150
    Сперматозоиди може да има и во предејакулатната течност но ретко се случува да се забремени од нив.( но сепак се случува) а после туширањето ти е исто повторно без кондом ако било. Да забремениш можеш само еден ден во месецот т.е. поточно само 12 часа по исфрлањето на јајце клетката, и мислам дека не е можно да си бремена. Можеби ти доцни бидејќи си под стрес и поради неправилната исхрана, ПОЗЗ.
     
  6. Sarasweet

    Sarasweet Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    150

    Па ако си имала менстуација на 17 декември на 9 јануари си имала однос тогаш не си била во плодни денови,но имаш нередовна менструација но ако ти било прв пат можно е тоа крварење да ти се јавило подоцна доколку повторно си имала однос бидејќи првиот пат не си искрварила целосно.
    А доколку пак си забременила на тој датум 9 јануари до 15, 16 може да се вгнездило оплоденото јајце во матката па и поради тоа да се јавило крварењето.
    Инаку не е рано штом има поминато 6, 7 дена да си направиш еден тест за бременост. Можам да кажам 100 % се сигурни позз. па пиши што ќе бидне :D
     
  7. maja.ivona

    maja.ivona Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    14
    spermatozoidi so kanalot posle seksot ostanuvaat 30 minuti i po seksot.posle 30 min veke e bezbedno.e sega za kolku vreme od prilika imavte seks po vtor pat taa vecer,ako ste imale posle 30 min mali se sansite da si bremena,a ako ste imale pomalku 0d 30 min postojat golemi sansi.a ne se soglasuvam so toa deka samo eden den vo mesecot mozes da zabremenis.plodni denovi se 5-7 dena a ne samo eden.i toa od 14 den koga ke ti dojde pa do 20 den.na primer ako ti doslo na 1,plodni denovi kwe ti bidat od 14-20.taka da sama mozes da si smetas koga si plodna i vnimavaj,prvata tura mozes da ja imas bez zastita,ama ako se resite za vtora ili so zastita ili posle 30 min. najmalku.kaj mene snaami i so dvete deca taka zabremeni.bidejki imase seks edno po drugo,a nitu ednas ne i svrsile vnatre.zatoa kupi test i ke vidis,tocni se 100%.pozzz
     
  8. lefii

    lefii Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    mali se sansite da si bremena mene mi se ima sluceno da mi docni 2 nedeli od nerodovna israna i premnogu stres............ali za da bides sigurna kupi si test 100% se tocni :)
     
  9. ROSII

    ROSII Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    224
    OVULACIJATA ZNACI PRSKANJE NA ZRELATA JAJCE KLETKA KOJA E SPREMNA ZA OPLODUVANJE NAREDNITE 12 CASA,TIE 12 CASA MOZE DA SE OD 13-17 DEN VO CIKLUSOT,A NE DEKA SITE TIE DENOVI E PLODNA,MISLAM DEKA ME RAZBRA
    ,
     
  10. Sarasweet

    Sarasweet Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    150
    Сперматозоидите можат да живеат од 48 до 72 часа по внесувањето во вагината. Може дента кога е сексуалниот однос да не е исфрлена јајце клетката( да нема настанато овулација) но доколку веќе следниот ден настане овулација тогаш сперматозоидите што биле внесени претходниот ден бидејќи сеуште се живи може да ја оплодат јајце клетката. Истото се случува и доколку претходниот ден пред односот настанала овулација а следниот ден имаш однос бидејќи јајце клетката живее од 12 до 24 часа да настане оплодување. Се надевам ме разбра и со тоа што не се согласуваш дека само еден ден е плоден тоа е точно и ретко кој знае дека само еден од овие денови што велиш од 14-20 не се сите плодни туку само ЕДЕН ден е плоден. Но не можеш со сигурност да знаеш па затоа тие денови од 14-20 се чуваш. позз
     
  11. Sarasweet

    Sarasweet Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    150
    Ајде една иформација по гинекологија за сите бидејќи гледам некако збунети сте и можеби ќе му послужи некому.

    Овулацијата претставува процес кој се случува кај секоја жена секој месец и притоа излегува зрела јајце клетка спремна за олодување. Оваа јајце клетка е способна за оплодување 12 до 24 часа. Доколку не се оплоди се исфрла преку менструалната содржина (жената добива менструација)Според тоа жената е плодна само еден ден во месецот т.е.12 до 24 часа. Но бидејќи не може да се одреди точниот ден на овулацијата особено кај жените со нередовен менструален циклус жената се пази отприлика тие денови кога претпоставува дека ќе се случи овулацијата. Обично кај жени со редовен менструален циклус овулацијата настанува околку 14 ден од почетокот на менструацијата.

    Сперматозоидите пак се способни да живеат од 48 до 72 часа и способни се да ја оплодат јајце клетката.

    Не мора секогаш да значи дека доколку настанало оплодување дека настанало и забременување.
    Сперматозоидот може да ја оплоди јајце клетката но доколку не се вгнезди во матката оплодената јајце клетка во тој случај оплодената јајце клетка ќе биде исфрлена т.е. жената ќе добие менструација. :D
     
  12. sindi12

    sindi12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    ve molam za sovet mi docni menstruacijata trebase da mi dojde na 24 i postojano sekoj mesec mi doaga na razlicni dati eden mesec ne mi dojde pa potoa drugiot mesec mi dojde 2 pati dali toa ima nekakva vrska so sexsot ili.....ve molam pomognete mi :|
     
  13. Sarasweet

    Sarasweet Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    150
    Мислам дека имаш нередовен менструален циклус. Сега, дали имаш обилни крварења кога ти доаѓа или пак по малку не знам. Најдобро појди си на гинеколошки преглед и разговарај со гинеколог. позз. ;)
     
  14. tammy1991

    tammy1991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    BI SAKALA DA VE PRASAM NESTO...
    DALI OD LIGAVOTO STO GO ISPUSTA MAZOT PRED SEX MOZE DA SE ZABREMENI?
     
  15. LaRagazza

    LaRagazza Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    121
    Мислам дека може да се забремени ама потешко, затоа што таа течност содржи мал број на сперматозоиди.
     
  16. mila.p

    mila.p Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    da,mozno e..moite 2 bremenosti se ziv primer za toa :)
     
  17. Katja.efremova

    Katja.efremova Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    89
    Девојки...во петокот имав секс а предходниот ден ми помина менструација значи не ми беа плодни денови но јас не верувам многу во плодни неплодни денови..и користевме кондом но веројатно не сме го наместиле добро и подоцна забелезавме дека пукнал(досега не ни се случило никогаш да пукне и секогаш користиме кондом) значи дечко ми сврши во мене...сега сакам да ве прашам само по колку денови можам да направам тест и да очекувам да биде точен бидејки неможам да чекам еден месец додека ми дојде па да видам дали ми доцни па да знам дали сум останала бремена :?
     
  18. Katja.efremova

    Katja.efremova Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    89
    Женски ај ве молам некој нека ми помогне у врска со моето прашање :) фала однапред
     
  19. shiningstar

    shiningstar Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    307
    Катја ... после 2 недели може да ти покаже точно дали си бремена или не.
     
  20. Katja.efremova

    Katja.efremova Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    89
    Фала многу значи неморам да чекам 4 недели :?