Дали сум бремена?

Дискусија во 'Бременост' започната од marina.maca, 15 декември 2009.

 1. shiningstar

  shiningstar Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  623
  Допаѓања:
  298
  Не,не, мене после 2 недели ми покажа точен резултат :)
   
  На Sweet girl.. му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Radmiwce

  Radmiwce Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  29
  testovite za bremenost mozam da kazam deka skoro 50 posto i ne se bas tocni.... sovet: kupi 10 testa naprai gi site ke se uveris do nekade ako se site negativni ke nemas nikakvi somnezi.... i natamu znaes sto sledi... srekno.....
   
 3. Sarasweet

  Sarasweet Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2010
  Пораки:
  321
  Допаѓања:
  149

  Според ова што го напиша не е можно да си бремена бидеќи минатиот ден ти завршила менструацијата, поради тоа што не е настаната повторно овулација освен ако не се случила некоја параовулација ( ретко се случува)
  А тест можеш да направиш дури и после седмиот ден од односот.
  Инаку има таблети кои се пијат најдоцна до 72 часа после односот ги уништуваат сперматозоидите. Но ТИЕ СЕ ХОРМОНСКИ и не се препорачува често користење. позз
   
 4. tammy1991

  tammy1991 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  1
  mi kasni mesec i poveke a mislam deka nemam simptomi kako da znam dali sum bremena? bez test?
   
 5. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.096
  Допаѓања:
  4.409
  Пол:
  Женски
  Е девојко како некој да ти каже дали си бремена :worried:hock:
  Ај присети се изминатиов месец дали си имала ризичен секс, дали вака и порано ти каснело, дали си се нервирала или си патувала дали си направила нагла промена во животот. После ,оди до аптека измочај едно стапче и кажи што колку црти излегле.
  И без грижи, неизвесноста е пострашна од секој проблем.
   
 6. tammy1991

  tammy1991 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  1

  patuvav, u druga zemja a imav seks bez zastita ali ne svrsi, a mi kasnelo. No se zdebeliv malku sega
   
 7. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.096
  Допаѓања:
  4.409
  Пол:
  Женски
  Според моето искуство, најверојатно не си бремена бидејќи и јас имам секс без заштита со дечко ми и можам да кажам дека така лесно не се затруднува, башка ги пазам плодните денови тогаш не ризикувам, али ти купи си тест за бременост и тоа уште денес.
   
  На Pepi1106 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Sanii

  Sanii Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Имам еден проблем и се надевам дека ќе ме посоветувате доколку е можно.
  Последната менструација ми беше на 02.01 на 14.01 имавме односи со дечко ми со кондом (значи и првиот пат со кондом и вториот кој беше некаде после 30 мин.) , максимално внимававме мислам на предсемената течност, дечко ми не ме допираше поради стравот од семената течност која можеби ќе се најде на неговите раце. Ми доаѓа или на 28 или на 31 ден.Прв пат се случува да ми доцни и многу сум исплашена. Вчера направив тест за бременост беше негативен потоа бев на гинеколог и ми направи ехо ми рече дека сега за сега не сум трудна и да дојдам за недела дена пак на преглед. Имам страшна паника , се тресам ,не јадам и ме болат градите (многуууу пред секој менструален циклус ) ме болат отприлика 10 или повеќе денови ,а најмногу од се имам страв болните гради да не се резултат на рани симптоми на бременост). Ве молам за помош. Од дечко ми имам најголема подршка ама незнам како да се смира, паѓам во депресија СТРАВ ОД БРЕМЕНОСТ.
  Извинете за долгиот текст ве молам за совет и помош.
  ОДНАПРЕД БЛАГОДАРАМ.
   
 9. Dark-Rose

  Dark-Rose Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2009
  Пораки:
  136
  Допаѓања:
  70

  Воопшто нема потреба за паника. :P Позз***
   
 10. free

  free Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2010
  Пораки:
  1.526
  Допаѓања:
  72
  Mislam deka nema potreba od panika, kakvo e vremevo dobro e sto voopsto imame menstruacija :lol: . Ne misli na toa, sega vlijae i stresot koj go imas, se ke se sredi i cim veke prvite rezultati se negativni mislam deka taka i ke bide... A za gradite, neli bolat i pred menstruacija (barem kaj mene taka e). Iskreno sakam da te tesam so toa sto te sovetuvam da se opustis i pomalku da mislis na seto toa. I jas nekogas imav redovna menstruacija, no posle nekoe vreme pocna da mi docni, za se ima prv pat, mozno e da dobies denovive (za toa mozel da ti kaze i ginekologot) no ok, ke pocekas uste nekolku dena pa pak idi. Se nadevam se ke bide ok i pisi ni. Pozdrav
   
 11. Katja.efremova

  Katja.efremova Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  658
  Допаѓања:
  82
  Luge denes imav krvarenje malo dve tri kapki....dali e ova znak deka mozebi sum bremena dali mozam d anapravam test sega i da bide tocen pomina tocno nedela od rizicniot seks???lele strav mi e :worried:hock:
   
 12. Sarasweet

  Sarasweet Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2010
  Пораки:
  321
  Допаѓања:
  149
  Па направи си еден тест може да се прави после 7 ден,или пак оди на гинеколог.
  Иначе крварење мало се јавува и кај жена кога се вгнездува јајце клетката ако е оплодена.
  За најсигурно или еден тест направи или посети гинеколог да те види на ЕХО. позз.и не се грижи многу зашто од стрес може да ти доцни менструацијата.
   
 13. Katja.efremova

  Katja.efremova Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  658
  Допаѓања:
  82
  Фала Sара на помошта но била лажна тревога...тоа одеднаш ме фати паника и одма мислење тражам...кога после да забележам дека хемороидите ми с е воспалиле и крвта од нив било а не од вагината...сепак утре ке си земам тест..фала многу позз
   
 14. mala

  mala Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  89
  Допаѓања:
  12
  vaka trebase da mi dojdi na 27.01a jas na 02 imav seks i kondomot se skina i toj mi svrsi vnatre dali e mozno da sum bremena a 12 dena sega mi docni ve molam za pomos
   
 15. riba79

  riba79 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2010
  Пораки:
  776
  Допаѓања:
  1.815
  Пол:
  Женски
  Најдобро ,да си купиш тест за да не се нервираш.Тестот покажува после 7 дена од доцнењето на менструацијата. Поздрав
   
 16. Maja-m

  Maja-m Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2010
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Samo da si kupis od najskapiot test zasto dr se netocni:)Srekno(i jas mislam deka sum):)
   
 17. SLATKA23

  SLATKA23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  70
  Допаѓања:
  39
  Пол:
  Женски
  stresot mnogu vlijae vrz menstruacijata i toj e golem faktor za neredovna menstruacija. i mene mi se ima sluceno da mi kasni 10 dena i tie denovi bev pod golem stres dali sum bremena ili ne i zatoa zemav 2 testa ( ne skapi okolu 50 den bea) i bea negativni, i otkako doznav deka ne sum bremena mnogu mi olesna i istata vecer dobiv, taka da bez nervozi.a testovite ako ne ste bremena nema da pokazat deka ste, toa sigurno, moze ako ste bremena da pokazat deka ne ste i tuka e edinstvenata nesigurnost na testovite.
   
 18. kolibra

  kolibra Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2010
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  2
  Vaka mozda i ke zvucam glupavo no ne sum mn mn informirana dobro za nekoi raboti a i da sum informirana ne se custvuvam pak dovolno informirana.....imam nekolku prasanja mozebi glupi no podobro da prasas odkolu celo vreme da si se prasuvas...jas sum nevina, so deckoto odam 1 godina.....no se uste ne sme imale sex ...zatoa sto mn mi e strav mozebi ne tolku mn za prviot pat (bidejki na nekoi mn na nekoi pomalce gi bolelo)...tuku za odgovornosta sto sledi potoa....znaci moznost od puknivanje na kondom....i dr problemi sto sledat otkako ke ja izgubis nevinosta....mn golema strav od bremenost.....i sl....pred dve nedeli i povejke probavme so deckoto da go napravime toj cekor....so site tertipi kako predigra i toa....no jas povtorno ne mozev da se dadam celosno i nisto od toa.....otkako decko mi go istade kondomot prodolzivme samo onaka da se galime i mislam deka na negovata raka imase od tecnosta sto ja ispustaat maskite ko ke se zagreani.....i sega se prasuvam dali od toa sto toj me cepna so rakata moze da dojde do nekakva bremenost t.e oploduvanje a sum nevina......zatoa sto sega mi docni...i na gakickite imam nekoja zolta tecnost...ama ne tolku tecna tuku povejke ko gusta..i potvrda...sto dosega ne mi se slucilo....i toa trae 3 dena .....postojano isvralnje na takva tecnost....sto mislite sto moze da bide....dali na nekogo mu se desilo...i dali moze da bide od nekakva nastinka ili nesto...ili pak bremenost????? hmmm??...izvinite na dolgiot tekst ama mi treba pomos od postrucni poiskusni i poinformirani...vi blagodaram odnapred...
   
 19. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.096
  Допаѓања:
  4.409
  Пол:
  Женски
  Со оглед на тоа дека си невина и дека колку и да те чепнал со раката , немало пенетрација, не би требало да се грижиш, тоа било површинко допирање. Тоа што ти доцни и што имаш жолта течност на гаќичките може да е од други причини но најдобро е да посетиш гинеколог.
  Во однос на стравот од бременост има неколку начини да се заштитиш. Има апчиња за контрацепција , но бидејќи немам искуство со нив неможам да ти ги препорачам. Употребата на кондом е најсигурна заштита не само од бременост туку и од болести, мене ми се нема случено до сега да се дупне но и за тоа има чаре се вика "Ден потоа" , (апчиња ) се купуваат во аптека, кога ќе го испиеш истиот ден добиваш менструација а со тоа се чисти маткакта од спермата и од јајцеклетката која можеби е а може и не е оплодена .
  Исто така тие кои се во долга врска или брак како заштита од бременост користат една народна метода наречена " вади го пред да свршиш" :D или дечко ти нема да сврши во тебе, но ако има и втора рунда е ризично бидејќи може да има останато семена течност во каналите од првиот пат и да те оплоди, па затоа ако имате две рунди една по друга , втората обавезно со кондом.
  Ете тоа е од моето искуство ;)
   
 20. mala

  mala Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  89
  Допаѓања:
  12
  mi kasnese 3 dena i jas togas imav seks i pukna kondomot.pominaa 14 dena mi nema dojdeno pred dva dena napraviv test bese negativen.a gradite me bolat mnogu ve molam za pomosss