1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали сум бремена?

Дискусија во 'Бременост' започната од marina.maca, 15 декември 2009.

  1. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.792
    Допаѓања:
    65.501
    Пол:
    Женски
    Па нема што да се секираш. Можно е од стрес да ти касни. Ама можеш да отидеш на гинеколог да провериш. Или напрај си уште еден тест.
     
  2. mala

    mala Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    13
    mnogu se plasam da ne sum bremena.dali e mozno ako te bolat gradite da si bremena.
     
  3. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.792
    Допаѓања:
    65.501
    Пол:
    Женски
    Па градите болат обично пред добивање. Ти најубаво си знаеш кои симптоми ги имаш пред да добиеш.
     
  4. mala

    mala Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    13
    pa sekogas koga imam menstruacija me bolat gradite.no imam slusnato deka ako te bolat gradite si bremena ako ti kasni menstruacija.navistina ne znam so da napravam ama mnogu se plasam
     
  5. strawberry18

    strawberry18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    25
    Vcera mi bese 16ti den vo ciklus, a mene mi trae okolu 30 dena voobicaeno. Mozebi mi bil ploden, iako pred nekoj den imav simptomi na ovulacija kako so e bolki vo stomak i rastegliv sekret. So decko mi bevme na zabava za valentine, malkucja ja podmapivme rabotata i otidovme kaj mene. Bevme mnogu zapaleni, ama nemavme zastita. Trezni ne praime nisto bez zastita, no vcera imavme peting(se mazevme goli), no od pregolema vozbudenost toj nekolku pati penetrirase vo mene(kratki penetracii po 3-4 pati i se trgase). Potoa so masturbiranje mi svrsi na stomak, se izbrisav, ne mi otide nakaj vaginata.

    Prasanjeto mi e dali mozelo (ne daj boze), da se sluci nesto???
    pozdrav
     
  6. BBbaby

    BBbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    5
    Sakam nesto da ve prasam gledam dosta informacii na temava pa i jas imam eden problem...so deckoto imavme odnosi,svrsuvi vo mene i sea mi kasni 11 dena :? napraviv 2 testa,prviot pred 2 nedeli,drugiot zavcera i dvata se pokazaa negativni ... stvarno neznam sto da pravam...mene najcesto 3 dena mi kasni ama ova ne e normalno ne osekam nikakvi bolki vo stomakot kako simptomi za menstruacija... imam cesto mokrenje,osetlivi mi se gradite... Dali sum trudna??? ve molam za odgovor... fala odnapred
     
  7. EnnieFabulous

    EnnieFabulous Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    399
    Тестовите за бременост не ти се баш најсигурни (можат да покажат лажно негативен, но НЕ и лажно позитивен) А симптомите за бременост се слични со симптомите во ПМС. Кај повеќето жени симптомите за бременост почнуваат после првиот месец, но некои ги чувствуваат и по 2 недели (што зависиод организмот). Ајде дај си шанса, направи си уште еден тест, но јас мислам во секој случај треба да посетиш гинеколог, бидејќи тој најточно ќе ти каже.
     
  8. EnnieFabulous

    EnnieFabulous Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    399
    Немаш место за паника. Не си бремена 100%. Замисли само колку парови имаат односи без кондом, свршуваат внатре, во плодни денови, а сепак се мачат да забременат. Само не размислувај вака, бидејќи може да ти закасне на психичка база. Ајде поздрав ;)
     
    На Pepi1106 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. BBbaby

    BBbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    5
    Fala mnogu neznam sto da pravam veke...uste ne sum dobila do sea 2 testa i stvarno neznam a na ginekolog ne sum bila do sega i malce nezgodno mi e a sakam da otidam ...NEZNAM DALI SUM BREMENA ILI NE :(( do sega trebase da dobijam.... :roll:
     
  10. free

    free Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2010
    Пораки:
    1.526
    Допаѓања:
    74
    Bbaby mislam deka premnogu se stresuvas...
    ne treba tolku panika da te faka... ete testovite pokazuvaat negativno, sto mozno e da e tocno... a toa sto ti docni menstruacija, za se ima prvpat... i jas imav nekogas redovna pa edno vreme od stres od nervozi od zamor od promena na klima pocna da mi docni, ete sega pak imam redovna... znaci ne se znae, sepak sega vo momentov kaj tebe raboti psihata... opusti se, bidi po relaksirana, nemoj da mislis na toa i ako pomislis tesi se so toa deka si pod stres i deka temperaturite se menuvaat pa zatoa i ti docni... ili na kraj resi se da pojdes na ginekolog koj ke ti gi skrati makite i ke si doznaes na sto si, no jas sepak mislam cim testot ti pokazal deka ne si, togas e prasanje koga ke dobies, i se nadevam ke bide taka kako sto ti sakas, pozdrav i izvesti ne...
     
  11. bibitri

    bibitri Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2010
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    19
    Срцка, право на гинеколог!!! Тестовите за бременост не се сигурни. Симптомите на бременост се идентични со тие на ПМС. Мораш да дознаеш дали си трудна пред да биде касно за било каква реакција. Па пиши што си направила.
     
  12. divine

    divine Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    28
    bi ve zamolila za mislenje: seksot so psrtnerot e sekogas so kondom no pred dve nedeli toj penetrirase vo mene 2 pati i posle toa svrsi no nadvor posle nekoi 15 do 20 sek od koga izleze, se plasam da ne ima sansi da ostanam bremena ? ve molam za mislenje mnogu sum zagrizena , mi docni dva dena no sekogas mi docni ciklusot nkiogas ne e naistiot datum a simptomite sto gi imam sega se bolki vo stomakot kako da ke dobijam gradite me bolat , se me nervira ;(, napraviv i test negativen e
     
  13. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.792
    Допаѓања:
    65.501
    Пол:
    Женски
    Па немаш место за грижа и за секирање.
     
  14. divine

    divine Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    28
    SE NADEVAM DEKA SE KE BIDE VO RED ;(
     
  15. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.792
    Допаѓања:
    65.501
    Пол:
    Женски
    Ќе биде не се секирај :D Штом си ги имаш симптомите немаш гајле.
     
  16. BBbaby

    BBbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    5
    Fala za sovetite,seuste neam dobieno vo iscekuvanje sum...eve sega sum malce posmirena se obiduvam da ne se nerviram zatoa sto znam deka od stres moze da mi docni...ke pocekam do krajov na nedelava a ako seuste ne dobijam ke otidam na ginekolog.. jas sepak mislam deka testovite za bremenost se 100% tocni ama nikogas vo zivotot ne mi docnelo volku :? a inace deckomi veke 2 meseci svrsuva vo mene,primer vo mesecot od 30 pati on 20 svrsuva,poradi toa se si mislam deka nema da dobijam i zatoa nekad ispanicuvam :(STO MISLITE VIE?? fala mnogu ke ve izvestam povtorno...
     
  17. EnnieFabulous

    EnnieFabulous Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    399
    Свршува во тебе без кондом? :worried:hock: Па среќница си била што немаш забременато до сега (освен ако сакаш да забремениш). Јас незнам зошто воопшто му дозволуваш да свршува во тебе. И кондом да имате треба да сврши надвор за да ти биде мирна главата до наредната менструација. Почнете да користите кондоми за да ги тргниш сите паники.
     
  18. Katja.efremova

    Katja.efremova Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    89
    Девојки ете баш сега добив ама крвта е нешто на кафеаво :? :? мислам дека и преходно пред да станам секслуално активна ми се има дешавано првиот ден да ми е така кафенишкаво потоа се избиструва исто и при завршувањто ми се дешава да е таква ...ама сепак ме фака паника зошто читав дека кога си бремена може д адобиваш менструациај и тоа да биде кафенишкава или бледо розава и сега јас незнам што е?Дали на некоја од вас и се има случено ова за време на бременост или пак во првите денови од менструацијата е ваква крвта? ве молам за некое советче ,искуство било што..
    Поздрав :)
     
  19. divine

    divine Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    28
    mene sekogas koga mi doaga menzis prvo e kafeavo pa potoa crveno , ne se panici toa e taka se dodeka ne probie , duri nekogas i po eden den mi idelo samo kafeavo pa potoa krv , obicno jas koa ke dobojam i e kafeavo poveke fizicki se napregam , gi aktiviram muskulite na stomakot i mi probiva , probaj so klekni stani ili skokaj vo mesto , no ne se zamaraj toa e normalno
     
  20. Melanie

    Melanie Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    556
    Допаѓања:
    87
    Nema vrska toa so bojata i mene nekolku pati mi se ima sluceno odma koga ke dobijam da mi e kafeavo i da mi tece po malku isto kako da mi zavrsuva ama mislam nema vrska toa so bremenost.Stom si dobila uzivaj i ne misli na toa samo opustise znam kako ti e i jas sum bila vo slicna situacija kako tebe :) i togas od panika sto nema da ti tekne na pamet ali ke vidis posle ke se smees na ova sto tolku si mislela i si se plasela :) pozdravce