1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали сум бремена?

Дискусија во 'Бременост' започната од marina.maca, 15 декември 2009.

  1. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    А ти дoцни ли циклусoт и кoлку време?
     
  2. Vikiliks

    Vikiliks Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2012
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    32
    . Направив тест вчера негативен беше ..денов поминуват немам добиено уште а симптомите со гадење и повраќање не ми се стабилизираа ни од апчињата :worried:
     
  3. MilaP

    MilaP Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.143
    Пол:
    Женски
    Poseti ginekolog,5min rabota e ke zastedis nervozi a ke dobies odgovor.Moze imas nekoj drug problem.
     
    На Vikiliks му/ѝ се допаѓа ова.
  4. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Седете вие на тоа уво дека се забременува само во плодни денови, ако ако не е лошо да си се тешите.
    Годините ви пројдоа ум не ви дојде бре деца.
     
    На nena2010, cresa-jagoda, Annath и 4 други им се допаѓа ова.
  5. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    ^ Јас незнам се ослонуваат на тестови за бременост и како можат така да прават.
    А здравје е во прашање.
     
    На vitamina му/ѝ се допаѓа ова.
  6. MiloMalo

    MiloMalo Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    891
    Допаѓања:
    2.916
    Пол:
    Женски
    Норлево не е играчка и не смее да се пие повеќе од два пати годишно!
    Нека го вади навреме, кога веќе ни кондомите не се 100% сигурни, мора ли внатре да го тресе малиот оф леле :tmi:
     
    На blueberry93, mimi**** и Bebulleee им се допаѓа ова.
  7. Blagicasrcka

    Blagicasrcka Нов член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2015
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Девојки,вака минатиот месец добив на 20ти,потоа на 2ри Ноември(овој месец) имав односи без заштита.секој месец ми иде точно добро некогаш ми се има случено да ми подрани да ми закасни но многу ретко.еве сега сме 25 јас сеуште немам добиено,направив два теста и двата беа негативни,разговарав и со дечко ми и тој вика дека е сигурен дека не направил некоја беља.Овој месец бев малку болна пиев антибиотици,бев малку нервозна поради една случка.Забележав последнава недела имав жолт исцедок а о денес имам баш бело прање,ми излегуваат бубалици по лицето,понекогаш така малку ме заболи мешето но трае многу кратко.што мислите од што ми е така,дали е можно да сум бремена или?
    Ви благодарам однапред девојки...
     
  8. macence994

    macence994 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2015
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    353
    Пол:
    Женски
    Отиди на гинеколог барем ќе знаеш сиг ,
     
    На Vikiliks му/ѝ се допаѓа ова.
  9. mimi****

    mimi**** Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2015
    Пораки:
    603
    Допаѓања:
    3.636
    Пол:
    Женски
    Pa stom si imala odnosi na 2ri sega mozes da napravis test i ke znaes dali si bremena,od togas ima pominato poveke od dve nedeli i bi trebalo da ti pokaze tocen rezultat
     
  10. Freya123

    Freya123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    234

    Прво, ќе седам на кое уво сакам - ако воопшто сакам. Второ, не ми соли памет на мене кога не ми ни знаеш и не ни знаеш низ што јас имам поминато и врз основа на кое искуство ја советувам. Ако си имала лошо искуство, жал ми е. И пред да критикуваш, сум била на гинеколог, сум се информирала и таму и сама читајќи на интернет, не на форуми, туку на проверени страни како Webmd, National Health Agency, Mayo Clinic итн. Никаде во постот не пишав дека не може да забремени само зашто не и биле плодни деновите. Мојот коментар алудираше дека веројатноста тогаш е и помала. А, ако ти немаш попаметна работа па критикуваш се и сешто што ќе ти дојде на форумот, зашто ти си искусна и информирана, сите ние други не, тоа е веќе твој проблем. Не велам дека критиката е лоша, реално за многу од прашањата во темава е и добредојдена, ама за во овој случај, многу е непотребна. Знам многу добро кога се забременува, а кога не. Поздрав.
     
  11. Blagicasrcka

    Blagicasrcka Нов член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2015
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    mimi****
    Napraviv dva testa i dvata se negativni,namerno zemav od tie poskapite posto imam slusnato deka bile potocni na nego pisuvase deka e poveke od 99% tocen.ovie dva dena imam belo pranje,i se mi se mislite vo toa dali ke mi dojde. :(
     
  12. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Значи благица во вчерашната тема кога сите па дури и јас свртевме на шала дека си бремена, значи самата треба да сфатиш дека не си бремена. Бело прање означува ОВУЛАЦИЈА на интернет има достааа статии за белото прање па можеше да прочиташ. Ние на фемина членките не гледаме на гравчиња ниту пак можеме да ти кажеме точно. Секој своето искуство ќе ти го каже, но не мора да значи дека и кај тебе ќе биде така.
    Тестовите се 99посто точни, но и тој 1 процент е многу. Ниту ние,ниту тестот ќе ти помогне, постои здравствен доктор за твојата дијагноза а тоа се вика гинеколог. Ќе си одиш, ќе те види и ќе си ја смириш душата.
    Тука можеме само да нагодуваме, ова ти е, она ти е, а на доктор да испадне сосема трето.
    Дали ќе ти дојде? - Незнаеме Благица, ние не сме читатели на организми па да знаеме.
    Поздрав.
     
    На macence994, blueberry93 и vitamina им се допаѓа ова.
  13. Girl255

    Girl255 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2015
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    135
    Пол:
    Женски
    Vednas po zavrsuvanjeto na menstruacijata so decko mi imavme seks so kondom no pred da svrsi se skina za sreka toj svrsi nadvor.Dali e mozno od predsemenata tecnost da zabremenam? Mi docni nekolku dena i se plasam:/
     
    На Majakisss му/ѝ се допаѓа ова.
  14. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Се е можно.
     
  15. Ingvild

    Ingvild Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2012
    Пораки:
    539
    Допаѓања:
    3.419
    Не е можно, не се тогаш плодни денови. Нема за што да се плашиш, ти доцни веројатно ради стрес или од некоја друга причина. Уживај. :)
     
  16. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.636
    Допаѓања:
    152.347
    хехе само така надевајте се види само на форумот колку жени има што се останати бремени баш тогаш
     
    На MilaP и buba4e89 им се допаѓа ова.
  17. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    :rofl::rofl:(n)
     
  18. Ingvild

    Ingvild Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2012
    Пораки:
    539
    Допаѓања:
    3.419
    Епа јбг, медицински гледано тоа не е можно. Затоа што во тие плодни денови се исфрла јајце клетката која што сперматозоидите треба да ја оплодат. Ако има секс и сврши во нејзе во НЕПЛОДНИ денови, навлезените сперматозиди ќе нема што да оплодат. Нема јајце клетка, нема бебе.
    Во случајов таа вели дека имала секс веднаш по циклусот па еве, да претпоставиме 4-7ми ден. Плодни се 14-17есетиот ден од мензисот. Свршил надвор али и да било во неа, пак нема шанси затоа што нема теорија да "преживеат" толку време сперматозоидите внатре. А од предсемена течност па воопшто затпа што не е толку "јака". Тие жени од предсемена забремениле во НЕплодни денови, тоа сакаш да кажеш?

    Не сакав да должам толку ама бидејќи така изреагиравте, бев принудена да дообјаснам зашто моето мислење е такво и нема потреба од исмевање.
    Еве, јас гарантирам со глава дека не е бремена... И ветувам дека ако е, јас лично ќе ја породам.

    И прво детално информирајте (да не кажам, едуцирајте) се за работите па потоа правете ги и коментирајте.
     
    На macence994 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.636
    Допаѓања:
    152.347
    медицински гледано на 23 ден од циклус и јас не требаше да сум бремена ама останав + ако како што велиш имала однос на 7 ден и ако залетал некој сперматозоид он може и до 72 часа да остане жив и идеме на 10ден од циклус кога и реално има шански за овулација
    информирани сме не се секирај сега дома децата си ги информирам
    Ако мислиш дека 14-17 ден се плодни многу си грешка во медицината 2+2 не се 4 така да и ова не е така има жени со еден менструален циклус кој трае 28дена има некои кои им доаѓа на35 дена некои на 40 дена и неможе на сите да им 14-17 плоден на сите
     
    Последна измена: 27 ноември 2015
  20. Ingvild

    Ingvild Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2012
    Пораки:
    539
    Допаѓања:
    3.419
    Добро, не ми е целта да се расправам. Јас образложив зошто мислењето што го имам е такво какво што е.
    И никого не наведов во последната моја реченица, друго е ако сама се препознаваш
    Децата нека ти се живи и здрави, се најдобро.

    Ајде поради тоа што ти го едитира мислењето, морам и јас да додадам.
    Знам дека тоа колку ќе трае циклусот е индивидуално кај секоја жена па затоа и пишав дека само претпоставувам. Тоа е просечно, нели 7дена па од таа причина се водев по тоа.
    Битно е да има претстава како се рачунаат па може да си провери и сама.
     
    Последна измена: 27 ноември 2015