1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали сум бремена?

Дискусија во 'Бременост' започната од marina.maca, 15 декември 2009.

  1. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.640
    Допаѓања:
    152.409
    фала нека ти дава господ кога ке посакаш не ми е намерата и мене да се расправам или објаснувам само сакав да ти укажам дека не е секогаш како што пишува по книга башка не наведуваш никого него цитираш:P
    Девојчево од погоре нема реални шанси за бременост односно многу мали сепак не свршил во неа е сега ако е толку малер од предсемената да остане јбг
     
    На Ingvild му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Ingvild

    Ingvild Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2012
    Пораки:
    539
    Допаѓања:
    3.419
    Се надевам ќе пише тука па ќе дознаеме.
    Фала и тебе, секое добро. :)
     
    На ALISA0000 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Ilievska ^_^

    Ilievska ^_^ Активен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2015
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Da ve prasam nesto .. Imame nezastiten seksualen odnos i toa svrsuva vo mene .. Toa se slucuva nedela perd da treba da imam menstruacija .. No menstruacijata si doagja vo sosem normalen termin i si trae sosem normalno kako i sekogash .. Dali e mozno rizikot od bremenost da go ocekuvam vo ovoj mesec zosto nie ja napravivme gluposta bash perd menstruacija ili sepak nema potreba od panika ? #fala #odnaped :tmi:
     
  4. coconaut

    coconaut Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    924
    Допаѓања:
    2.562
    Пол:
    Женски
    Abe kakva bremenost, ti veke si dobila i ti zavrsilo, taka lesno ne se ostanuva bremena, najgolema verojatnost ima za vreme na plodni denovi.
     
  5. Ilievska ^_^

    Ilievska ^_^ Активен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2015
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Fala mnogu .. ama me fakjase strav bidejkji tie denovi dali od pregolem stres dali e mozno da sum non stop me terase na jadenje i pokaciv nekoe kilo i mi se izmesaa rabotite vo glava :3
     
  6. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    Диета удри, место да му се мислиш дали си бремена :D
     
    На coconaut и AngelOfArh им се допаѓа ова.
  7. Ilievska ^_^

    Ilievska ^_^ Активен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2015
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    dieata sekako kje mora ide nova godina znaesh .. :D
     
    На slobodka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Vikiliks

    Vikiliks Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2012
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    32
    Итре закажав за преглед сега направив тест излезе позитовеееен не можам да се соземам):)
     
    На *Cloudy Girl*, MilaP, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. macence994

    macence994 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2015
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    353
    Пол:
    Женски
    Супер ајде чекаме утре повеќе информации
    Со среќа и со лесно :*
     
    На MilaP и Vikiliks им се допаѓа ова.
  10. Anita27

    Anita27 Активен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2015
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки :) Би ве замолила да одвоите неколку минути за мене бидејќи ми е многу важно :(

    Многу сум испаничена па би сакала да ве замолам за мислење некој што веќе поминал низ тоа или некој кој има познавање.
    Првиот секслуален однос го имав минатиот месец некаде на 13 но бидејќи ми беше прв пат неможев да издржам бев напната уплашена и целата укочена хех :) па така да не беше толку многу интезивно и не одевме до крај. Потоа со партнерот повторно имавме уште два пати истиот месец но тогаш веќе беше се во ред и траеше подолго време. Сите односи ги правевме со заштита, а тој знаеше дека не сакам некоја белја па иако со заштита свршуваше надвор. Но, не знам што му текна ми рече само малку да пробаме без кондом и само 4-5секунди проба малку но јас бидејќи се плашев му кажав да не продолжува... Последниот пат од кога имавме беше неколку дена пред да добијам, требаше да имам на 5-6 ноември но ми каснеше и ја добив на 36ден од циклусот(т.е како на последната граница). Пред да добијам направив тест беше негативен и истиот ден добив. Менструацијата ми траеше исто како и обично, но мене се повеќе ми се јавуваат симптоми на бременост. Откако ми заврши направив уште два теста и тие беа негативни, но многу сум уплашена. Од тогаш чувствувам поголем пулс на срцето, Имам зголемен апетит а иначе не сум јадела толку многу(освен на нервоза), а при тоа и честа диареа, вените на рацете ми се покажуваат многу често се како„надуени“, многу ме болат левата и дасната ципа(тоа ми се случуваше и летото да ме боли но сега болките се почести и поинтезивни), добивав некои грчеви во желудникот, ми ислегоа акни на лицето а најмногу околу устата, ама си мислев дека бев настината а притоа и често патувам и ја менував и средината и климата и од тоа што се нервирав па јадев повеќе и немав баш време за одмор...Но, последниве денови покрај што ги имам предходните симптоми почувствував промена во градите :worried: односно брадавиците (малку попросто ќе напишам извинете, но знаете кога ќе ги доприте брадавиците и од студ малку се т.е збрчкуваат и стврднуваат) е сега кај мене чувствувам дека кога ќе се збрчкаат се малку поголеми од предходно, и кога лежам на стомак чувстувам малку болка. Многу мислам на тоа дали сум случајно бремена и од самата помисла ми се лоши на пати... Сега во понеделник закажав преглед кај Др. Ина гинекологија и акушерство па се надевам нема да добиам позитивни резултати...
    Ве молам според вас што мислите дали сум бремена или нервозата и надворешната средина можи да влијаат на тие промени... Навистина се плашам да појдам на гинеколог бидејќи во никој случај не ми е време да станам мајка, со партнерот сме малку поткарани така да многу ми е тешко. Трпев речиси неколку недели но повеќе неможев да издржам и затоа ви пишав вас бидејќи нема со кого да разговарам вака отворено. Иако сум на преглед неможам да издржам па би ве замолила како пријателка да ми кажите дали е голема веројатноста да сум бремена, и недај боже ако сум дали абортуст би влијаел на мојата идна бременост(многу сум против абортус но сега јас сум во тесно и тоа ми е единствен излез за жал).

    Ве молам за совет некој што има искуство или познавање :(
    фала пред се :)
     
  11. Anita27

    Anita27 Активен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2015
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    повторно ќе ве замолам да одвоите неколку минитки за мене :( многу ми е важно :(
     
  12. macence994

    macence994 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2015
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    353
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека не си бремена чим не свршил во тебе
     
    На Anita27 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Уште верувате во плодни и неплодни денови? (facepalm) Не се лажете со тоа
     
  14. Anita27

    Anita27 Активен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2015
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    а дали после абортус има ризик во следната бременост? :(
     
  15. macence994

    macence994 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2015
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    353
    Пол:
    Женски

    јас лично нз , се надевам постов ќе ти помогне

    http://tvoebebe.com/ABORT/posledici.php
     
    На MilaP и Anita27 им се допаѓа ова.
  16. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Девојко пре-пре-премногу си испаничена непотребно. Си добила и нема место за паника. Тестовите исто така сите негативни (што според мене не ни морало да ги правиш).
    Опушти се, сите овие симптоми ти се на нервна база и од стрес. Не си умислувај сама симптоми дека си бремена. Ако вака паничиш после секој однос со дечко ти, ќе остариш предвреме :)

    Користете си кондоми, и уживај!
     
    На Anita27 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Freya123

    Freya123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    234

    Ќе се согласам со постот од горе - немој да паничиш бидејќи се додека користите заштита нема зашто да ти биде страв. Имаше еден период кога и јас исто ко тебе се замислував и паничев и се што ќе осетев ми изгледаше како симптом на бременост, но мора да си разјасниш сама на себе дека со користење на кондоми (ако се употребени правилно и нема инциденти како кинење на кондомот) си безбедна. Штом ти било прв пат, убаво што си закажала на гинеколог да те прегледа, а кога си веќе таму слободно прашај ја за се што те интересира во врска со сексот и ќе ти одговори докторката :) А за абортусот, зависи од тоа колку добар е докторот што ќе ја изврши процедурата. Абортусот како медицинска интервенција не е сам по себе штетен, туку зависи од тоа дали докторот си ја знае работата. Ако знае, не би требало да имаш проблеми за во иднина.
     
    На Anita27 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Vikiliks

    Vikiliks Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2012
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    32
    Ми рече докторката дек зум бремен околу 3 3 ипол недели не можела точно д ми кажи..на преглед пак на 8 декември ке било оформено и ке се чуел првата срцева реакција.. Многу се радвам а од друга страна и страв мие /) се нДевам дека се ке бидиг во ред:)
     
    На MilaP, macence994 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  19. Ingvild

    Ingvild Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2012
    Пораки:
    539
    Допаѓања:
    3.419
    Па не е тоа некој митски бог па да треба да се верува или не во него.
    Се водам според тоа, веќе повеќе пати набројав зашто.
    Ти не, така? Зошто? :)

    П.С. Сакав лична порака али пусти ограничувања.
     
  20. macence994

    macence994 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2015
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    353
    Пол:
    Женски
    Супер ,ме израдува
    Ајде со лесно да си ја износиш
    Не се секирај само пази си се :*
     
    На Vikiliks му/ѝ се допаѓа ова.