1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали сум бремена?

Дискусија во 'Бременост' започната од marina.maca, 15 декември 2009.

  1. zbuneta2

    zbuneta2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    5
    nezastiten sex imav...sabajlevo napraviv i test negativen mi bese odnosno pokaza deka ne sum bremena,tri dena mi kasni,mi e strav...dan nesto mi e od kotracepsiskata pilula so ja zedov minatiot mesec i so doboiv togas porano...dodeka stomakot de me boli de ne me boli,pred nekoj den mi bese stomakot mnogu poduen sea ne mi e... da ne si zensko..auuuu... :( :?
     
  2. free

    free Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2010
    Пораки:
    1.526
    Допаѓања:
    74
    bbaby, koga dal gospod togas... jas ne se preoptovaruvam so toa... ne gledam plodni neplodni denovi, koga imam seks imam...
    ako ostanam ostanam ako ne, ima vreme... ke ideme po lekari, jas samo 2-3 meseci ne se cuvam... ke bide... vazno da ne mu ja mislam i veruvaj ne mu ja mislam... a da imam problem, znam deka nemam... sekoj individualno neli!
     
  3. free

    free Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2010
    Пораки:
    1.526
    Допаѓања:
    74
    leleee zbunetaaaa, mislam deka premnogu se optovaruvas i nepotrebno se stresuvas... napisav i pred nekoj den, moze da ti docni i od promena na klima, i od stres i nervozi, ti nemas poima kolku vlijaat ovie promeni na organizmot... bidi po opustena, mozno e od pilulata da ti se poremeti malku, ama najvazno e da se opustis, i se ke bide ok...
     
  4. zbuneta2

    zbuneta2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    5
    ok:) tnx na sovet
     
  5. najmilo

    najmilo Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2010
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    3
    vaka jas so mojot decko odam vejke 2 god,i imame odnosi mislam mn normalno,no nemame redovno bidejki sme od razlicni gradovi,pa ne sme mn upateni vo toa seks a mene nesto cudno kako da mi se slucuva vo stomakot kako da mi e malku potporasnat,i mi ispusta cudni zvuci,po malku mi se losi,mn spijam dalie mozno da sum bremena?
     
  6. divine

    divine Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    28
    lugeeeeee srekna sum dobiv , lele a samo da vi kazam deka krenav tolkava panika sto od petokot navaka napraviv 5 testa i bea negativni , ama od sega nataka bez kondom nikako , uf mi olesna :up:
     
  7. zbuneta2

    zbuneta2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    5
    blazesi ti,jas uste ne dobiv...sakam da znam kolku e normalno da kasni? trebase na 21vi da dobiem a veke e 24ti so se vika...odnosno 31den..au mnogu mi e straf...
     
  8. bona

    bona Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.592
    Допаѓања:
    276
    mene mi se slucuvalo da mi kasni 10 dena,zamisli kako se custvuvav tie denovi :roll:
     
  9. Melanie

    Melanie Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    556
    Допаѓања:
    87
    A imas li uste simptomi kako koga ke treba da dobies,te boli li stomakot,gradite,podueno li se cuvstvuvas ako gi imas simptomite ke dobies nese nerviraj tolku,ne misli na toa.Neli kaza na 25 si dobila minatiot mesec pa mislam deka normalno e da kasni tolku ne e strasno moze na istiot datum da dobies mene taka mi se slucuvalo
     
  10. zbuneta2

    zbuneta2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    5
    abe stomakot me priboluva,za poduen mislim deka ne mi e tolku kako sto mi bese,baska deneska sabajle i napraviv test kade mi izleze negativen...znam deka nema potreba od panika ama mene nikogas ne mi se slucilo tolku da mi docni,na 28miot den mi doaga,zatoa i prasuvam kolku e mozno da kasni,3 dena,5 dena,kolku?
     
  11. Melanie

    Melanie Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    556
    Допаѓања:
    87
    I mene od prviot den od koga sum dobila se redovno mi e na 28 dena ama pa se slucuva nekogas da zakasni nekolku dena ili da dojde porano nisto ne e toa a plus od kontracepciskite tableti sto si gi piela neli kaza moze da ne ti odgovaraat pa nesto da se poremetilo ili od stres.Nese nerviraj tolku okolu toa ke dobies
     
  12. girl23

    girl23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    31
    Девојки нормално е да ти дојде на 28-35 ден, и тоа ми е кажено од лекар...т.е гинеколог.Значи постои можност кај некои девојки да има и др причина како на пример полицистични јајници, неправилна положба на јајници или матка итн итн па да се има поголеми доцнења од нормалното.Пред се најубаво е секој да иде на гинеколог барем 2 пати годишно значи на 6те месеци ради хигиена и здравје и непотребни сомнежи.Каснење од 2-3-4 дена не е ништо страшно.Секако не е доколку сте биле внимателни при сексуалниот чин.Така да без гајле,може да е од стрес.напнатост, промена на клима, паднат имунитет итн итн.поззз
     
  13. divine

    divine Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    28
    probaj da se opustis zaso jas taka si napraiv problem i mi kasnese 32 dena neznaes kakva bev , a moite se konzervativni neznaes kolku pa jas tie denovi bev koma , i bev na ginekologi i debilot me pregleda i mi vika ako ne ti dojde za 5 dena dojdi ke ti dadam tabletki za da predizvikame menzis zaso neznam tamu mi objasnuvase gluposti i idam jas posle 5 dena normalno ne dobiv i toj mi vika a da si naprais ti test jas da ne ne sum videl dobro pa neso da promrda kaj tebe vo stomak i jas ke se onesvestev i gi kupiv tabletkite i vecerta vo 19 casot otidov kaj privaten ginekolog koj mi kaza deka matkata mi e malce povnatre posatvena i zatoa neogas ke mi kasni , posle 3 dena dobiv ama tie 32 dena neznaes , OPUSTI SE AKO SI NAPRAVILA TEST NE SE SEKIRAJ! 8)
     
  14. strawberry18

    strawberry18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    25
    Toa ne e dolg period za docnenje, normalen ciklus e od 26-35 dena vo prosek. Mene nikogas ne mi odi na 28 dena , sekogas najmalku na 30, nekogas i do 35 toa e maximum sto mi docnelo. se slucuvaat poremetuvanja, sepak jajnici se vo prasanje sto se mnogu osetlivi zlezdi i bilo sto moze da go poremeti ciklusot: stres, klima, ishrana....Taka da ne se sekiraj tolku,opusti se ke ti dojde. A sto e rabotata, si imala nezastiten sex ili?
     
  15. BBbaby

    BBbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    5
    free da i jas ne se optovaruvam so toa,no sepak sakam da znam dali e normalno vaka 2 meseci da ti svrsuva i da ne se fati ili toa ukazuva deka imam nekoj problem?? toa se nerviram :( se nadevam deka normalno e! aj pls odgovorimi
     
  16. free

    free Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2010
    Пораки:
    1.526
    Допаѓања:
    74
    toa nisto ne ukazuva... znaes koga ukazuva, koga 3 godini po red ke imas redoven seks i da ti svrsuva vnatre, e togas treba da razmislis i da pojdes na lekar, a vaka koga ke se zacne togas... rano ti e milo... e sega nekoj moze da mu se fati uste od prviot pat a na nekoj ne... taka da zatoa ti vikam ne mu ja misli... imase nekade niz forumov kako po lesno da zabremenis duri cudna rabota ima nacini i kakvo dete ke posakas takvo da rodis :lol: ... ete vlezi tamu i procitaj si... ke doznaes poveke za plodni denovi koi ti se, na koja poza po lesno vlaga spermata... itn... znaci seuste nema prostor za nervozi, dilemi, ili problemi... mozebi ete bas togas za tie dva meseci dodeka si imala odnosi ne si bila plodna... znaci sega za sega traj si... ima vreme ke dojde i toa, samo i psihicki treba da si relax... pozdrav
     
  17. Morkov4e

    Morkov4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    5
    ja uvek imam redovna menstruacija,ali ovoj pat pred da dobiev imav dva dena macnini koi me teraa na povrakanje,no posle dobiv i mi traese samo 3 dena...dali mozda e toa pokazatel na bremenost ili ne??
    ve molam za sovet ako sakate:)
    i ako nekoj znae da mi objasni kako se meri bazalnata temperatura,kade se stava toplomerot....i kolku cini da se kupi od apteka test za bremenost,t.e dali e skap??
    pozdrav4e backi
     
  18. divine

    divine Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    28
    testot ne e voopsto skap i najdobriot sto jas sum go zemala i sekogas barem do sega bil tocen e 135 denari i se vika sure chek zemi si i vidi iako mislam deka nema sansi da si trudna!
     
  19. buble

    buble Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    testovite se sigurni, zatoa sto sekoj test sodrzi edna pozitivna kontrola (edna crta),koja pokazuva dali mozes da mu veruvas.
    zatoa ako taa crtna ja nema, znaci deka testot ne funkcionira i treba da go povtoris so nova ambalaza.
     
  20. g13

    g13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    2
    zdravo...mi treba pomos!!!! imav odnosi so decko mi bez zastita bas na ploden den i toj svrsi vo mene, a utredenta dobiv menstruacija...dali e mozno da sum bremena??? a menstruacija mi dojde nedela dena poranoo..