1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали сум бремена?

Дискусија во 'Бременост' започната од marina.maca, 15 декември 2009.

  1. Saraahh

    Saraahh Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2013
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    2.349
    Здраво девојки.
    Со дечко ми имавме однос(незаштитен) на 31ви јануари,мене на 17ти фебруари треба да ми дојде.Дечко ми е сигурен дека нема свршено. Имам симптоми за доаѓање, ме болат градите, но како да имам потешкотии во желудникот, кои не се само наутро, туку преку цел ден.
    Прашањето ми беше, дали има некоја шанса за бременост и дали е се уште рано да се појават првите симптоми.
     
  2. Margaritka0

    Margaritka0 Активен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2017
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    Уште еден ден до прегледот че видиме што ќе бидне а и јас имав кафеаф исцедок и еднас само една капка минимално розе во периодот според календатот кога требаше да ми иде
     
  3. kozuf

    kozuf Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    92
    Тестот вика hCG < 1, гинекологот ништо не виде, а еве 12ти ден дојде
     
  4. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    На ехо ништо не се гледаше? Затоа велам провери преку крв, ако е бетата висока, тогаш си бремена. Ако не, можеби се цисти или икс други работи.

    Прочитај низ темите, дури и кога има бременост, докторите велат дека ништо не се гледа бидејќи е рано, па предлагаат тест преку крв.
     
  5. kozuf

    kozuf Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    92
    Да, да, на вагинално ехо ништо не виде и ми рече да одам пак за недела. Ни цисти ми кажа ни ништо. Направив анализа на крв и бетата е под 1. Со последен однос (заштитен) пред 2 и 3,5 недели, претпоставувам ќе се покажеше се до сега. Само умирам да знам за сигурно
     
  6. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Во тој случај немаш друг избор. Почекај уште една недела и ке видиш. Можеби е од стрес, антибиотици итн.
     
  7. kozuf

    kozuf Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    92
    i, ne si?
     
  8. kozuf

    kozuf Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    92
    Фала ти, чекам и полудувам..
     
  9. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.314
    Пол:
    Женски
    Изгледа не сум, во моментов имам нешто налик на менструација иако не е количински како нормален циклус.Нека заврши па ако најдам време ќе одам на ехо.
     
  10. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.708
    Допаѓања:
    4.580
    Пол:
    Женски
    http://tvoebebe.com/ZACNUVANJE/zacnuvanje.php
    Има тестови за овулација за кој ден ти е ако сакаш да знаеш а со сигурно кои часови освен ако не се погоди на ехо ако те следат и да ти кажат дека прснал фоликулот неможе да се знае.Знам оти прашањево ти е саркастично но навистина се работи за часови.Ослободената јајцеклетка живее од 12-24 часа.После тоа ако не ееоплодена умира.Се вели плодни денови затоа што неможе со сигурно да се следи моментот,па кои денови има најголеми шанси да прсне фоликулот се плодни денови,и бидејки сперматозоидите можат во нас да преживеат и 5 дена,за тие што сакаме да останеме трудни си работиме на случајот најмногу тие денови,па дури и ако во тие 12-24 саати кога се ослободила јк промашиме,од предходно може да останал жив сперматозоид и да ја оплоди јк.Ете детално објаснување за тие што не им е јасно како можело да се работи за часови.Не е еден два часа ама е пола или цело денонокие.
     
    На CrazyGirl15 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    Секако дека беше сарказам :) . Меѓутоа , девојката тврди дека само тогаш се останува бремена ( како и многу други ) а еве јас со второ забременив во неплодни денови односно два дена по циклус . Знам дека ми беа неплодни бидејќи откако го родив првото дете , секогаш крварам во плодни денови ( а тоа се случува околу 10 - 13 ден по циклус ) и имам болки во јајник ( лев или десен , но секогаш е само едниот од двата ) . А тогаш немав ниту болки ниту крварење . Затоа и го поставив ова саркастично прашање :D .
     
    На mira.mira му/ѝ се допаѓа ова.
  12. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.708
    Допаѓања:
    4.580
    Пол:
    Женски
    Тебе тогаш ти беле теоретски "неплодни".Но штом си останала трудна значи ти бил плоден денот си имала овилација ,инаку како ке си останела.Некогаш имаме порана или подоцна овулација,а некогаш и двапати во месецот може да се случи.Некој месец па и скроз да изостане да нема овулација.А и можеби ти си си имала како и секогаш овулација но ете некој сперматозоид преживеал во тебе недела дена.Значи МОРА да се има плоден ден (да се ослободи јајцеклетка од фоликулот)за да се остане бремена,може да е тоа и во теоретски "неплодните".Ете болките и крварењата ти изостанале тој месец,не е секогаш исто.Осум години се обидуваме за бебе и акаме по доктори.Овулација и забременување мислам оти ја докторирав темава :) .И едно научив дека не секога има правилна овилација или на средина на циклус како што очекуваме.Сестрами на пример остана трудна една недела пред датата за циклус.Значи имала доцна овулација или останала во "неплодните"денови ама ете тој месец и биле плодни ;) И да пак ке кажам плодни денови викаат оти теоретски тие денови е најголема шанса за забременување,дека сперматозоидите живеат во нас повеке денови ако ни е пх вредноста како што треба,но всушност ПЛОДНИ сме или оплодувањето е возможно само 12-24 часа кога ке прсне фолекулот и додека живее јајцеклетката.Тогаш ако се сретнат сперматозоидот и јк арно :)
     
    Последна измена: 13 февруари 2018
    На CrazyGirl15 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. badbunny123

    badbunny123 Нов член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2018
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Значи вака пред 2 дена имавме односи со дечко ми мене ми беше прв пат ама не сврши во мене и не се скина скроз хименот (но не знам дали останало малку внатре пред да го извади), имав малку крв но и следните два дена имам некоја течност како бледо розева бела густа со изразен мирис и малку ме боли левиот јајник дали е можно да сум бремена?
     
  14. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.390
    Допаѓања:
    42.626
    Пол:
    Женски
    Не верувам, но можно е да имаш инфекција. Посети си гинеколог.
    Редактирам бидејќи испуштив еден битен момент. Што не знаеш дали останало внатре?
     
  15. badbunny123

    badbunny123 Нов член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2018
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    минимално сперма, дечко ми ми кажа дека на време го извадил и дека целата била надвор ама не знам не сум сигурна и ми кажа дека не се скинал скроз хименот (можно е тоа?) бидејќи он е поискусен и бил со невино девојче и пред мене и знае кога е а кога не е.
     
  16. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.390
    Допаѓања:
    42.626
    Пол:
    Женски
    Тоа само тој може да ти каже дали се тргнал на време или не. Затоа за следен пат користете си заштита за да избегнете вакви ситуации.
     
  17. Babymina

    Babymina Нов член

    Се зачлени на:
    23 декември 2017
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravooo devojkii da prashaam..Vakaa posleden paat odnos imaav vo dekemvrii zastiten bez da svrsi vo menee.Vo dekemvri i januaar si dobiv normalnoo,no ovoj mesec spored presmetkite na kalendarot mi kasni 5 denaa od simptomi deneska pocna da me boli grbot i imam bubuljici po liceto.E sega da prasam dali mozno ee da imam bremenost a prethodnite dva meseci da mi idelo normalno a segaa nee da napomenam pocnav da drzam dieta i da vezbaam dali moze i toa da vlijae?
     
  18. lost123

    lost123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 април 2017
    Пораки:
    2.729
    Допаѓања:
    55.317
    Пол:
    Женски
    Секако дека може да влијае, плус ако двете предходни ти биле како секогаш секако не си бремена.
     
  19. doctorgreyxo

    doctorgreyxo Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2017
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    113
    Пол:
    Женски
    Последниов пат менструацијата ми траеше 4 дена обилно крварење 5 ден кафеаво мн малце и толку.Имав и болки и лошо ми беше како и секој период што ми е за време на циклусот.Но, ми траеше многу кратко 4 дена со оглед дека претходно пред да станам сексуално активна ми траеше 5 6 дена.После пред 3 недели 4 имав пак 2 незаштитени и после заштитени и некни 4 5 минути незаштитен после го извади.Со кондом неможам веројатнп сум алергична.Сега имам гадење а и пореметен биоритам.Со оглед на тоа дека имав прв пат односи мислев ќе ми касни а мене ми дојде само 1 ден покасно и траеше 4 дена.
    Не јадам редовно и имав стресен период.Не верувам да сум бремена оти не сврши во мене и плус свршуваше надвор после 10 15 минути.Од што ми се гади и ми се повраќа?
     
  20. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Може е нешто друго во прашање.
    Кога стануваш сексуално активна може да дојде до дисбаланс на менструацијата. На пример ако си имала 6дена кога си била невина сега да имаш 4 и обратко ако си имала 4 дена да имаш 6 дена. Или пак воопшто да немаш дисбаланс. Индивидуално е.
    Ако си алергична на кондом треба да имаш нус појави ( веројатно не сакаш кондом да користите ).
    Е сега шансите дека може да има нешто од предсемената течност се мали ама постојат.
    Гадењето и повраќањето може да се јават како последица од нередовно јадење и стрес.