Дали сум бремена?

Дискусија во 'Бременост' започната од marina.maca, 15 декември 2009.

 1. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  3.307
  Допаѓања:
  17.002
  Пол:
  Женски
  Јас со синот имав таква бременост . Немав никакви симптоми на бременост , освен поспаност .
   
  На bube90 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Emilija7000

  Emilija7000 Активен член

  Се зачлени на:
  28 август 2019
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  82
  Пол:
  Женски
  Како најрано може да се открие бременост? Знам дека опциите се ехо, домашен тест од аптека и преку крв. Јас мислам дека крв, но дали е така?
   
  На Филотеа му/ѝ се допаѓа ова.
 3. VanillaSky1

  VanillaSky1 Активен член

  Се зачлени на:
  4 март 2019
  Пораки:
  142
  Допаѓања:
  134
  Пол:
  Женски
  Тест преку крв и урина. На ехо нема да се види ништо ако е многу рана бременост
   
 4. Emilija7000

  Emilija7000 Активен член

  Се зачлени на:
  28 август 2019
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  82
  Пол:
  Женски
  Но посигурно е преку крв, така? Бидејќи имам слушнато за лажни негативни тестови, па да не фрлам пари на повеќе подобро е преку крв да направам или?
   
 5. medena147

  medena147 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  284
  Допаѓања:
  197
  Пол:
  Женски
  Ако ти доцни нема шанси да биде негативен тестот,мене пвиот тест ми беше негативен го правев 5-6 дена пред да ми дојде кога ми задоцни беше позитивен и преку крв да правиш ако е рано ќе биде негативен.
   
  На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Филотеа

  Филотеа Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2019
  Пораки:
  307
  Допаѓања:
  442
  Пол:
  Женски
  Преку крв дефинитивно :)
   
  На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Emilija7000

  Emilija7000 Активен член

  Се зачлени на:
  28 август 2019
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  82
  Пол:
  Женски
  А за колку време се добиваат резултатите?
   
 8. Филотеа

  Филотеа Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2019
  Пораки:
  307
  Допаѓања:
  442
  Пол:
  Женски
  Во Авицена ако ти земат крв наутро, истиот ден ги добиваш.
   
  На Emilija7000 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. dracarys_

  dracarys_ Нов член

  Се зачлени на:
  22 септември 2019
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Колку е цената и дали мора со упат од доктор?
   
 10. Cherry333

  Cherry333 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јули 2019
  Пораки:
  839
  Допаѓања:
  2.277
  Пол:
  Женски
  Не мора со упат. Имаше два вида, едниот покажува дали ти е покачен хормонот бхцг само, а другиот колкаво е нивото, односно колку недели си трудна. Второво е поскапо, ама повеќе од 600-700 не кошташе, не се сеќавам точно.
   
  На Mantub и dracarys_ им се допаѓа ова.
 11. Cjuttt

  Cjuttt Активен член

  Се зачлени на:
  3 септември 2019
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  dali ima vrska od koga ke kapnes urina vo prozorceto potoa dali ke bide zatvoreno ili ne vlijae li na resultato znaci ako
  posle stavanje na urina vo prozorceto ne bide zatvoreno ? vlijae na resultato ili nema vrska
   
 12. Sofi.ja

  Sofi.ja Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2012
  Пораки:
  2.591
  Допаѓања:
  8.407
  Не влијае на резултатот
   
  На Anomis11 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. dracarys_

  dracarys_ Нов член

  Се зачлени на:
  22 септември 2019
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Здраво, ме интересира колку време може жената да биде бремена (вонматерична бременост), а да не знае?
  Имам страв од несакана бременост.
  Веќе трет месец по ризичниот однос ми доаѓа менструација, но читам на интернет дека можно е да не е менструација, туку крварење предизвикано од бременост за кое често девојките мислат дека е менструација.
  Исто така пред 2 недели имав мала болка во левиот јајник.
  Што ако не се работи само за бременост, туку и вонматерична плус?
  На гинеколог сѐ уште не можам да одам бидејќи крварам.

  На тест преку крв доколку е вонматерична бременост ќе постои концентрација на hcg хормонот?

  Се извинувам, не сум - но делувам неедуцирана поради моите грижи (за кои исто така придонесе и темата „Бременост и покрај добивањето менструација”). Можеби се глупави прашањата, ве молам не ме осудувајте. Само ми треба одговор.
   
 14. medena147

  medena147 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  284
  Допаѓања:
  197
  Пол:
  Женски
  Направи тест нема врска дали е вонматерична ќе покаже дали си или не си,ама не верувам дека си имаш добиено крварењето не е исто како за менструација него ќе крвариш секој ден,болките можеби ти се од циста или па си во оволвуација можат да болат.
   
  На Anomis11, dracarys_ и Sofi.ja им се допаѓа ова.
 15. Anomis11

  Anomis11 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2019
  Пораки:
  261
  Допаѓања:
  862
  Пол:
  Женски
  Три месечен плод вон матка и да не се знае , тоа мислам дека е животозагрозувачко и нема како да постои бременост ВОН матка а толку долго да не се знае . Тоа би било проследено со огромни болки и еден куп компликации . Три месеца добиваш нормален циклус.Тие искуства се многу ретки и во принцип се по оскудни крварења од нормалните и нормална бременост во прашање (во матка). Според мене не си . За да бидеш мирна отиди најдобро на ехо на гин кога ќе престсне крварењето :)
   
  На Martka и dracarys_ им се допаѓа ова.
 16. dracarys_

  dracarys_ Нов член

  Се зачлени на:
  22 септември 2019
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  На Anomis11 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.685
  Допаѓања:
  47.885
  Пол:
  Женски
  За да немаш ваков проблем ќе си користиш кондоми. Толку!
   
  На ЕденЧлен и Butterfly1107 им се допаѓа ова.
 18. dracarys_

  dracarys_ Нов член

  Се зачлени на:
  22 септември 2019
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Буквално секогаш користам кондом, но тогаш се скина и морав да се напијам апче за итна контрацепција кое исто така не е 100% ефикасно.
   
  Последна измена: 27 септември 2019
 19. Vojdana

  Vojdana Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2017
  Пораки:
  199
  Допаѓања:
  650
  Пол:
  Женски
  Да си вонматерично бремена, уште после првиот месец ќе пребледуваш како мртовец и ќе се губиш од болка која ќе ти го сече стомакот како нож...
  Од искуство ти кажувам, нажалост...На никој да не се деси тоа...
   
  На Mantub, Martka, Anomis11 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 20. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.549
  Допаѓања:
  44.277
  НАУЧЕТЕ си го телото. Водете дневник, пробајте да научите да си ги препознавате симптомите и што значат.
  Болка во еден јајник 2 недели пред менструација (крварење0 е очигледен знак за овулација.
  Не си трудна.
   
  На Butterfly1107, Lostinparadise и Jana06 им се допаѓа ова.