1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали сум бремена?

Дискусија во 'Бременост' започната од marina.maca, 15 декември 2009.

  1. Annahhh

    Annahhh Активен член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Колку е навистина ризично да се остане бремена доколку партнерот не уринира меѓу партии? Сме имале многу пати однос без заштита со метод pull out и било во ред, но денес се случи да не отиде во тоалет меѓу двете партии иако втората партија траеше кратко околу 2-3 минути, а на неа ѝ претходеше орален секс од околу 10 минути и потоа имавме вагинален бидејќи му беше потешко да сврши..
    дали да се напијам норлево? дали имате искуства со партии една по друга без уринација?
     
  2. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Ризик има малце поголем нели од предсемена течност. Ризикот не знам колку е голем, сум читала некои статистики од 100 бремености 4 се од предсемена течност, ама ако не ми биле плодни денови јас не би земала норлево
     
  3. Maciiimac

    Maciiimac Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2018
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Znaci ne e toa bremenost taka li ne ve svativ za spotting
     
  4. Lostinparadise

    Lostinparadise Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2019
    Пораки:
    680
    Допаѓања:
    2.030
    Пол:
    Женски
    Спотинг е точкасто крварење кое се појавува и во плодни денови
     
  5. Nanooo

    Nanooo Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    77
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site nova sum na forumov.
    Imam edno prasanje sto me buni.
    So mazmi 5 meseci se obiduvame za bebe no nisto do sega
    Posledna menstruacija imav na 19 oktomvri
    Mesecov od 10 imam krvarenje koe sto de ima de nema na momenti e rozevo kafeavko crveno i e vo razlicen intenzitet
    Ciklusot mi trae 28 dena
    Simtomi :bolni gradi potemneti bradavici pospanost zgolemena potreba za hrana vo docni casovi macnina bez povrakjanje zapek cesto mokrenje ..
    Napraviv 1 test rano sabajle no beshe negativen
    Prasanjeto e dali e mozno da sum bremena ?
     
  6. Starlič

    Starlič Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2017
    Пораки:
    1.604
    Допаѓања:
    9.287
    Пол:
    Женски
    Добро утро на ситее.. :hug:
    Мене овие денови толку многу ми се спие што веќе на сум способна да одам на работа.Две недели сум скоро без слободен ден.. и мака ми е.... Ми се плаче..
    Се мислам дали и денес да одам на работа.. мислам дека можам три дена и три ноќи само да спијам без прекин...
    Ќе одам и денес а вечер ќе им кажам дека се ме боли и дека ќе земам боледување.. Стварно немам воља за работа...
     
    На лукајана му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Ellyy

    Ellyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    348
    Пол:
    Женски
    Здраво, бев денес на гин. и имам здебелување на матката и една ептен мала точка што можеше да се забележи. Докторот прво рече нема бременост но кога ја виде се предомисли и ми даде да испитам бета хцг. Резултатот е 0.10 miu/ml, а мене ми доцни 13 дена, ако постои бременост би била 6та недела но вредноста со тоа што го виде некако ме буни, можно ли е во некои случаи на рана бременост да е ниска вредноста на бета хцг?
     
  8. Stressed Out

    Stressed Out Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2018
    Пораки:
    2.685
    Допаѓања:
    14.322
    Пол:
    Женски
    Има и друга страна на приказната,знаеш дека секоја жена се раѓа со ограничен број на јајцеклетки,па во период на користење на контрацепција додека јајниците спијат и не овулираш штедиш резерви,јајниците секогаш можат да се разбудат со стимулации ама за потрошени јајцеклетки чаре нема.
     
  9. Lostinparadise

    Lostinparadise Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2019
    Пораки:
    680
    Допаѓања:
    2.030
    Пол:
    Женски
    Мислам дека нема шанси да е бременост во прашање. Хцг над 5 значи бременост, а на 13 дена каснење би бил од 2000 до 50.000 :|
    Здебелување на ендометриумот на матката се случува и за време на овулација
     
    На Anomis11 и Ellyy им се допаѓа ова.
  10. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Мислам дека здебелувањето се случува пред добивање зашто еднаш поодамна мене вака ми се случи да ми касни и докторката ми рече дека здебелувањето изгледа исто и во рана бременост и пред добивање. Ми рече тогаш да направам тест, беше негативен и си почнав со терапија. А што ти кажа докторот за резултатот?
    За жал и јас мислам дека не си бремена, дај боже да грешам.
     
    На Anomis11 и Bella_Stella им се допаѓа ова.
  11. Ellyy

    Ellyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    348
    Пол:
    Женски
    И мене ми го спомна тоа но го збуни една точка како рана бременост му се виде а и јас го приметив истото, резултатот само што го добив утре треба да му го однесам да го види. Мене ми е сумљива таа точка тоа кругче мало што беше исто како кога бев првиот пат бремена.
     
  12. Lostinparadise

    Lostinparadise Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2019
    Пораки:
    680
    Допаѓања:
    2.030
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека мора да покаже позитивен резултат преку крв. Таа точка може да е фоликул, може да е циста.. ако грешам нека ме поправи некој. Каква терапија ти даде?
     
  13. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.487
    Допаѓања:
    35.212
    Пол:
    Женски
    А да провериш бета и во друга лабораторија?
     
    На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.109
    Допаѓања:
    17.757
    Пол:
    Женски
    Се согласувам, здебелувањето се случува пред добивање, не во овулација.
    За хцг немам искуство, ама исто мислам дека кога веќе се гледа точка би требало да е повисоко. Ellyу види што ќе ти каже д-р утре он би требало да знае најдобро. Кога ја виде точката ги исклучи ли сите други опции за циста, фоликул итн?
     
  15. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.487
    Допаѓања:
    35.212
    Пол:
    Женски
    Ама точката е во матка, не во јајници.
    Едит. Освен ако мислеше на циста како причина за доцнење на циклусот.
     
    Последна измена: 14 ноември 2019
    На Nanooo и Stressed Out им се допаѓа ова.
  16. Anomis11

    Anomis11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2019
    Пораки:
    763
    Допаѓања:
    3.136
    Пол:
    Женски
    Премногу ниска Бета за бременост посебно пак за 6та недела . Евентуално ако резултстот не е точен да имаат некоја грешка во лабараторија , јас во 5та- 6та недела имав околу 34000 бета ,крај на 5та недела а после една недела бев за срцева реакција се сеќавам . Испитај ако не и во друга лабараторија .
     
  17. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.109
    Допаѓања:
    17.757
    Пол:
    Женски
    Да моја грешка, не може да е фоликул чим е во матка. Инаку да, може да и доцни поради циста како и поради многу други фактори.
    Сепак нека испита уште на едно место бета, добра сугестија и даде ти. Се прават грешки, дај Боже да се грешка од лабораторија.
     
    На 0ли му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Ellyy

    Ellyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    348
    Пол:
    Женски
    Не ми даде никаква терапија само ми даде да испитам хцг поради таа мала точка како да му изгледаше на рана бременост, утре треба да одам да видиме што понатаму. Но ме чуди што сеуште не доаѓа ете крвта покажува негативно а јас имам симптоми кои досега не сум ги имала освен со предходната бременост.
     
  19. Lostinparadise

    Lostinparadise Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2019
    Пораки:
    680
    Допаѓања:
    2.030
    Пол:
    Женски
    Во ваков случај обично даваат дабростон терапија 5 дена за да добиеш, а ако е бременост во прашање не штети, ги пијат бремени за поддршка. Мое мислење е да отидеш пак и да се консултираш за терапија и секако уште еден тест преку крв.
     
    На Ellyy му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Ellyy

    Ellyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    348
    Пол:
    Женски
    Кога ја виде рече дека нема да ми даде терапија се дур не испитам хцг, дека може да се работело и за рана бременост не спомна ништо друго. Цел ден само на ова мислам пребарувам по интернетов, не сум под стрес, ниту нешто што би влиаело до толку да ми доцни.