1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали сум бремена?

Дискусија во 'Бременост' започната од marina.maca, 15 декември 2009.

  1. M.a.c.y

    M.a.c.y Нов член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2020
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    N
    Na 9 januari 2020 togas go napraviv toa
     
  2. Maciiimac

    Maciiimac Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2018
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Sekako deka e mozno vo bilo koe vreme zatoa sto spermata bila vnatre. Najsigurno si zemi test za bremenost
     
    На fana му/ѝ се допаѓа ова.
  3. nikibi

    nikibi Активен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2019
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    146
    Пол:
    Женски
    Кога се деси тоа со пукање на кондомот? Кој датум ?
     
  4. M.a.c.y

    M.a.c.y Нов член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2020
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Na 9 januar 2020
     
  5. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.143
    Допаѓања:
    21.955
    Пол:
    Женски
    09.01.2020 сигурно мисли, @M.a.c.y немаат врска плодните денови. И во неплодни се останува бремена, дури и за време на менст.
     
  6. No Makeup

    No Makeup Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2017
    Пораки:
    646
    Допаѓања:
    1.854
    Пол:
    Женски
    Имавме незаштитен однос на 7,8 и 9 јануари. Рано ли е да покаже на тестот реален резултат?:hug:
     
  7. Marmarin

    Marmarin Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    936
    Допаѓања:
    12.943
    Пол:
    Женски
    Рано е. Знам како е да чекаш, ама пробај да не мислиш на то. Јас би почекала барем ден-два да задоцни за тест. :hug:
     
    На No Makeup му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Ana Jovanovska

    Ana Jovanovska Нов член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2019
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo imam edno prasanje posledna mensutacija na 10 dekemvri imav od togas imam sekogas ne zastiten odnos no nikogas ne svrsil vo mene se nadvor sega mi kasni 3 dena dali e mozno da sum bremena no nikogas nema svrseno vnarte dali ima sansi za bremenost
     
  9. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.982
    Допаѓања:
    166.588
    Пол:
    Женски
    Плодните денови и те како имаат врска, оти нема ама никакви шанси да се забремени во неплодни.

    @Maciiimac плодните денови не секогаш се погодуваат по календар измеѓу 2 менструации, честопати знаат да бидат неколку денови порано, или неколку денови подоцна. Некогаш се погодува да се поклопат со самата менструација, а некогаш и прескокнуваат месец. Чим свршил во тебе, ако не си сигурна кои денови ти биле плодни оти календарот е повеќе ориентационен, но не и меродавен, секогаш има шанса.

    @Ana Jovanovska секој незаштитен однос носи ризик од бременост. Чим веќе ти доцни, направи си тест.
     
    На Fallen.Angel, Anomis11, Kate Rina 93 и 3 други им се допаѓа ова.
  10. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.143
    Допаѓања:
    21.955
    Пол:
    Женски
    Затоа што може да се забремени и во неплодни и за време на менс. тоа веќе го пишав, не знам кој те убедил дека не е можно да се забремени во тие два периоди, слободно прашај гинеколог ( јас сум една од тие кои прв ден од менс ми беше 15.04., слободен однос на 18.04 и 19.04 што значи предпоследен и последен ден од менс маж ми сврши внатре, после тоа немавме воопшто односи па јас на 13.05. 28миот ден кога требеше да добијам направив тест и беше позитивен, еве сега чекаме деновиве бебче, истото ми го пише во мајчината книшка и според тие два датуми, а не според прв ден од менс. ми се одреди терминот за пораѓај) Поголеми се шансите за време на плодни денови ама ако има шанса макар и минимална, сепак се е возможно. Точно дека некој тешко забременуваат и во плодни денови ама дека е апсолутно невозможно во другите денови да се забремени е спиење на уво.
     
    На Stressed Out и Jana06 им се допаѓа ова.
  11. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.982
    Допаѓања:
    166.588
    Пол:
    Женски
    @Bubish26 јас забременив додека имав добиено. Ама тоа значи само дека моите плодни денови се погодиле да се поклопат со мојата менструација. Една девојка/жена овулира само 3 до 5 дена во месецот. Тие денови може да се било кои, а не само меѓу 2 менструации и само во тие денови се забременува. Сите останати денови, единствено ако си вирџн Мери можеш да забремениш.
     
    На Anomis11, Kate Rina 93 и Ann.loves.you им се допаѓа ова.
  12. Ann.loves.you

    Ann.loves.you Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    379
    Допаѓања:
    1.364
    Па многу е едноставно. Во плодните денови се исфрла јајце клетката која што треба да се оплоди за да може да настане бременост. Ако нема јајце клетка нема бременост. Така да,само во плодни денови се останува..
     
    На Anomis11 и Kate Rina 93 им се допаѓа ова.
  13. blackdeath

    blackdeath Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2011
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    44
    Фала ти многу, конечно ми дојде ама сепак уште ме фака некоа паника утре одам крф да проверам
     
  14. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Една јајце клетка живее најмногу 48 часа НО сперматозоидите се тие кои можат да преживеат во женските органи до 5 дена. Тие жени што имаат рана овулација не треба да ризикуваат со незаштитени односи за време на циклус :)
     
    На Anomis11, Maja92@ и Bella_Stella им се допаѓа ова.
  15. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.982
    Допаѓања:
    166.588
    Пол:
    Женски
    Точно. Ја така забременив. :)
     
    На Anomis11, Kitten, fana и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Исто. Два пати :D
     
    На Anomis11, tina2018, Yowannty и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Maciiimac

    Maciiimac Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2018
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Dali e normalna menstruacija mi dojde na 11.01 prviot den imav normalna krv slediot den isto, na 13.01 namali krvarenjeto i deneska temna krv kafeava bidejkji do sega ne sum primetila uste vo 4 den krvta da e temna duri kafeava
     
  18. ginger

    ginger Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2010
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    121
    Последна менструација имав на 18 декември.
    За некој ден "би" требало да добијам, но, синоќа имавме незаштитен однос, со свршување во мене, све со ред :)
    И кога би останала бремена би било во ред, арно ама некако не ни е периодот...
    Можеби е глупо прашање но стварно ми треба мислење, колку и да сум знаела или да читам денес како ништо да не мислам..
    Дали ако добијам за два-три дена би значело дека нема шанса за бременост, или е сепак рано и тоа треба да го чекам дури на другата менструација?
     
  19. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.104
    Допаѓања:
    17.744
    Пол:
    Женски
    Ако добиеш значи не си бремена, simple as that. :) Шансите да си бремена и да добиваш циклус се многу мали.
     
    На Anomis11 и ginger им се допаѓа ова.
  20. ginger

    ginger Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2010
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    121
    Фала ти ⭐
     
    На Bella_Stella му/ѝ се допаѓа ова.