1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали сум бремена?

Дискусија во 'Бременост' започната од marina.maca, 15 декември 2009.

  1. Bebce1

    Bebce1 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2020
    Пораки:
    1.371
    Допаѓања:
    5.740
    Пол:
    Женски
    Ако е имало ризичен однос можно е да има бременост. Мене при првата бременост кога имав спонтан, немав никакви болки ни гради ни стомак само каснење 6 дена
     
  2. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.389
    Допаѓања:
    32.797
    Пол:
    Женски
    @Bella_Stella Можеби е рано за тест.
    Како што пишав и претходно, овој месец циклусот ми заврши на 06 мај, незаштитени односи имав негде 10 и 12 мислам, и ете се фати. По ниту еден календар не ми се плодни денови тогаш.
    Кога го напраив тестот кој го постирав, видов нема ништо и таман да го фрлам, си викам чекај пак уште еднаш да видам, кога таму бледа линија едвај видлива.
    После 5мин се обои убава втора розева.
    Ако го фрлев тестот ни на лекар ќе појдев, ни втор тест ќе направев.
    И онака на 2-3 месеци добивам, сеуште не ми е регулиран циклусот од првиот пораѓај.

    Почекај :)
     
    На curlyhair, Maja92@, Bella_Stella и 2 други им се допаѓа ова.
  3. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.182
    Допаѓања:
    18.076
    Пол:
    Женски
    Да мила знам дека постојат и случаи како твојот. Баш ми е мило што си бремена, нека ти е со лесно. Кај мене проблемот е друг. Пред два месеци ми открија хипо/хашимото и почнав со терапија. Немав добиено повеќе од 3 месеци, што порано не беше случај. Исто така имам и полицистични јајници, малце повеќе сум комплицирана. :)

    Претходниот месец добив испровоциран циклус со Примолут нор, и ендокринологот кај кој што одам ми кажа дека не е сигурна дали ќе имам овулација овој месец и дали ќе добијам спонтано. Вика шансите се 50-50, пошто уште ми се привикнува организмот на терапијата. Уште немам добиено јас, може ќе направам уште еден тест деновиве пред да одам следна недела на преглед, ама немам ни 1% надеж дека може да се изненадам со позитивен тест, најверојатно сум немала овулација, иако имав тест за овулација со јака цртка.

    Ќе видиме како ќе биде, се надевам дека ќе ми се среди хаосов во скоро време. Ти која недела си? :inlove:
     
    На Ygritte и curlyhair им се допаѓа ова.
  4. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.389
    Допаѓања:
    32.797
    Пол:
    Женски
    @Bella_Stella Мозокот на зеленило пушти го, не мисли многу :)
    Ќе биде во прав момент. Кога најмалку ќе очекуваш.
    Стискам палци да биде што побрзо! :l:

    Според циклус сум негде 4та недела.
    Ќе одам за еден месец на контрола дури, ќе дознаам најсигурно тогаш.
     
    На CareTee, SummerGirl и Bella_Stella им се допаѓа ова.
  5. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.182
    Допаѓања:
    18.076
    Пол:
    Женски
    Па пробувам да го пуштам :D ама по природа сум си малце Бог да чува, се преоптеретувам. Ќе биде ваљда кога ќе треба да биде. Мора да се биде оптимист. Ти посакувам убава и лесна бременост да си истераш. :sun:
     
    На Ygritte, Grasiela**, Summer16 и 2 други им се допаѓа ова.
  6. curlyhair

    curlyhair Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2016
    Пораки:
    793
    Допаѓања:
    2.177
    Пол:
    Женски
    Ме примаш во клубот ? :$ 36 ден од циклус,симптоми никакви,пред 3 дена имав повремени грчеви и пецкања во јајниците.Некако не ми се прави тест,а и незнам што да правам дали да барам терапија или да пробам со друго:wasntme:
     
  7. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.182
    Допаѓања:
    18.076
    Пол:
    Женски
    Секако дека да девојче, ако не си се тешиме тука мав ни е работата. :sweat: :inlove: И мене ми е 36ти ден од циклус и немам апсолутно никакви симптоми, освен што два дена нон стоп ми се оди во мало вц, ама веројатно сум измрзнала или некој цистит сака да ме фати. Јас планирам да одам на преглед следна недела, ако не добијам.
     
    На CareTee и curlyhair им се допаѓа ова.
  8. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.848
    Пол:
    Женски
    Едноставно (за жал или за среќа), пред било што да правиш мораш да направиш тест за бременост. Со среќа (fingers)
     
    На curlyhair му/ѝ се допаѓа ова.
  9. curlyhair

    curlyhair Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2016
    Пораки:
    793
    Допаѓања:
    2.177
    Пол:
    Женски
    Интересна си ми со "девојче",јас ќе почекам,на приватен доктор не можам да одам сеуште не е веродостојно,а кај матичниот не би сакала да одам,не сум задоволна.Ама ако не добијам ќе морам да барам варијанта.
    Не ми бега тоа знам,ама заради циклусот незнам кога да правам,се мислам барем до 40 ден да почекам...
     
    Последна измена: 29 мај 2020
    На Cherry blossom89 и fana им се допаѓа ова.
  10. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.182
    Допаѓања:
    18.076
    Пол:
    Женски
    Хаха зошто интересна? :) Иначе не знам на колку дена добиваш, ама ако веќе ти касни направи си тест.
     
    На curlyhair му/ѝ се допаѓа ова.
  11. curlyhair

    curlyhair Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2016
    Пораки:
    793
    Допаѓања:
    2.177
    Пол:
    Женски
    Онака незнам младо се чувствувам
    :DПа ти имам кажувано за нередовноста ;) Ќе почексм уште малку :)
     
  12. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.182
    Допаѓања:
    18.076
    Пол:
    Женски
    Да, знам дека не добиваш редовно и дека си со пцос и ти. :nod: Моја грешка... Не знам стварно, добро е што имаш трпение да не направиш тест. Ама мислам дека веќе можеш, еден чисто онака.. Па може ќе се изненадиш позитивно. (fingers) :D
     
    На curlyhair му/ѝ се допаѓа ова.
  13. curlyhair

    curlyhair Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2016
    Пораки:
    793
    Допаѓања:
    2.177
    Пол:
    Женски
    Си викам по да се разочарувам,а секако е сеуште закочено здравството... Тука сум како тебе со надежта .:)
     
    На CareTee и Bella_Stella им се допаѓа ова.
  14. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.700
    Допаѓања:
    52.166
    Пол:
    Женски
    Zenski ajde sovet i tuka :lol: Sekoj mesec razlicno dobivam mens,nikogas ne sum dobila na ist datum. I sekad mi kasni po 10 dena najmalce.
    No sega em trebase da dobijam na 17 Maj, ajde znam deka sekad mi kasni, no epten eve nedela dena imam macnini se mi se povrakja nemozam ni da jadam, jajnicite me bolat pa vreme li e za test?

    Veke sram mi e na mm da mu kazuvam epten sekoj mesec aj test test se od sto mi kasni,no sega stvarno ic ne se osekam dobro..
     
    На elcezelce му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.182
    Допаѓања:
    18.076
    Пол:
    Женски
    Дали имаш проверено од која причина ти касни? На нередовен циклус тешко е да се каже кога е време за тест.
     
  16. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.700
    Допаѓања:
    52.166
    Пол:
    Женски
    Да матичната ми кажа дека е од што уште дојам. Имам дете 2 ипол години.
    Иначе ни како девојче немав редовна.. Кога прв пат дознав дека сум бремена бев 5 ипол недели.

    И јас сум си крива уште не отидов ни на брисеви ни ништо:tmi:
     
  17. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.182
    Допаѓања:
    18.076
    Пол:
    Женски
    Епа тогаш напрај си еден тест, доволно време поминало. Чим имаш зад тебе една бременост, сама најдобро можеш да си ги споредиш симптомите, мада што не мора да значи дека во две бремености ќе имаш исти симптоми. Чим се сомневаш направи тест, само тоа ќе ти ја реши дилемата. На сопругот не мора да му кажуваш, може ќе го изненадиш со две цртки. :)
     
    На CareTee и mssuniquee им се допаѓа ова.
  18. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.116
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски
    Направи си тест мислам дека е време :)
     
    На mssuniquee му/ѝ се допаѓа ова.
  19. flyinmidget

    flyinmidget Нов член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2020
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site, nova sum ovde, i sakam da znam. Na 21vi Maj mi zavrshi, deneska mi e denot na ovulucija ili kako god, od 25ti Maj imame odnosi so decko mi bez zastita i vo pokusaj da naprajme dete sme, pa vekje nekolku dena imame taka odnosi, i vcera nemavme denes imavme. I sega vecerva mi se gadi uzasno i mi se menuvaat custvata, se javuva strav, ljubomora, eve ne znam. I samo sakam da znam koga potocno moze da se pojavat tie pred simptomi na bremenost? Kaj sekoj e razlicno i mozda e rano ushte da se misli ama eve ne znam. Any tips?
     
  20. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.020
    Допаѓања:
    32.793
    Пол:
    Женски
    Рано е за симптоми. Првите симптоми се појавуваат после 4 недели од последниот циклус. Некои жени немаат/немале симптоми. Како јас, на пример.
     
    На Maja92@ и flyinmidget им се допаѓа ова.