1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали сум бремена?

Дискусија во 'Бременост' започната од marina.maca, 15 декември 2009.

  1. RumShtangla

    RumShtangla Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2015
    Пораки:
    789
    Допаѓања:
    1.421
    Пол:
    Женски
    После 4 дена доцнење таман купив тест, влегувам да го направам гледам на бришење крв.. Јбг.
     
  2. ivance..

    ivance.. Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2020
    Пораки:
    2.660
    Допаѓања:
    7.122
    Пол:
    Женски
    Не се нервирај ќе биде нареден месец ако не е овој те гушкам :hug:
     
    На RumShtangla и Bobsponge им се допаѓа ова.
  3. Liu

    Liu Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2016
    Пораки:
    723
    Допаѓања:
    2.498
    Пол:
    Женски
    Женски менструалниот циклус ми е 24 денови, веќе ми доцни 1 ден, се мислам дали да правам тест денес или да почекам уште ден два. Инаку до сега не ми задоцнила никогаш...
     
  4. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    6.559
    Пол:
    Женски
    Ако си имала ризичен однос направи тест, во спротивно нема простор за грижа, 1 ден доцнење не е ништо.
     
  5. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    После 16 дена доцнење и два негативни теста, денес правев преку крв,ПОЗИТИВЕН.
    Значи сум зачнала во најнеплодни денови, два дена пред да добијам, така да ништо не е сигурно да си знаете.
     
    На Martka, *Amethyst*, dzeki и 33 други им се допаѓа ова.
  6. SharenoOkce

    SharenoOkce Нов член

    Се зачлени на:
    12 јули 2020
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki. Veke 2 dena imam bolki vo leviot jajnik (slicno kako prethodno koga sum imala cista), gradite me bolat epten mnogu a menstruacijata mi docni vekje 6 dena, vcera pravev test koj bese negativen. Denes bev na ginekolog i doktorkata me pregleda na eho mi rece deka ne moze da vidi bremenost no i deka nema nisto na jajnicite nema cisti i se izgleda najnormalno. Rece deka mozebi sepak e mnogu rano za testot da pokaze pozitiven, no po izgledot na matkata ima sansi da sum bremena i da go povtoram testot za nekolku dena dokolku ne dobijam. Dali nekoja imala vakvo iskustvo i na kraj da dobila pozitiven rezultat?? Vi blagodaram
     
  7. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    Сажо што пишав погоре, почекај некој ден и наптај си преку крв.Јас имав 2 негативни од тие со урина
     
  8. ivance..

    ivance.. Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2020
    Пораки:
    2.660
    Допаѓања:
    7.122
    Пол:
    Женски
    Доколку си имала ризичен однос направиси иначе не е страшно да ти касни еден ден може од промена на време
     
  9. ivance..

    ivance.. Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2020
    Пораки:
    2.660
    Допаѓања:
    7.122
    Пол:
    Женски
    Честитки @jarec6 :party: со лесно
     
    На jarec6 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Cholipam

    Cholipam Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2013
    Пораки:
    279
    Допаѓања:
    445
    Да јас бев ваков случај, последен цуклус 28.03 на 18.05 бев на ехо бидејки имав 2 негативни теста .. ми кажаа ништо не гледаат да почекам, за 5 дена имав позитивен тест. Касна овулација односно на 30ти ден.
    Поздрав и со среќа
     
  11. SharenoOkce

    SharenoOkce Нов член

    Се зачлени на:
    12 јули 2020
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Ti blagodaram na odgovorot. Ajde kje pocekame uste nekoj den samo da e daj boze pozitiven. Pozdrav
     
  12. Daydream

    Daydream Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2013
    Пораки:
    1.682
    Допаѓања:
    6.469
    Пол:
    Женски
    Не ми се верува дека почнувам на темава да пишувам. :o :D
    Се обидуваме веќе два месеца за бебе. :inlove:
    Денеска треба да добијам, уште нема ништо. :sweat:
    Моментот ми е дека правев тест пред една недела. Не знам што ми текна, некако така се чувствував, сакав да направам, знам дека многу рано направив. Во аптека ми дадоа некој тест што се прави во било кое време и можело 4 дена пред менструација. :?: Стварно не очекував позитивен тест, ама имаше ептен бледа втора линија. Уште во првата минута се појави. Не ја видов само јас и маж ми истото го виде. :?: Ама не ми се веруваше дека многу рано го направив. Земав уште два теста, истото го покажа.
    Ама мислата ми е што еве веќе три дена осеќам болки, грчеви доле како за пред добивање, исто, идентично, како пред да добијам. Мислам дека секој момент ќе добијам, само одам во тоалет.
    Од една страна викам тест направив, покажа втора линија, не бладам, ама од друга па ме бунат болкиве. Мислев дека кога ќе бидам трудна пред добивање нема да имам никакви грчеви, болки... ништо. Искрено страв ме фаќа тест да направам. Не знам што да мислам. Скрос сум збунка, а не сакам да се разочарам. :sweat: :doh:
     
    На Cherry blossom89, Chanell*, piksooki и 5 други им се допаѓа ова.
  13. ivance..

    ivance.. Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2020
    Пораки:
    2.660
    Допаѓања:
    7.122
    Пол:
    Женски
    Неможе да ти покаже лажно позитивен испитај си преку крф за да не се мислиш иначе и на почеток на бременост слични се болките како менструачни бидејќи ти се вгнездува во матката ембрионот
     
    На Daydream му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Daydream

    Daydream Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2013
    Пораки:
    1.682
    Допаѓања:
    6.469
    Пол:
    Женски
    Фала ти на одговорот. Се надевам дека се работи за бременост. Ќе почекам уште викендов, ако не добијам, ќе се тестирам преку крв. Ќе ви пишам за крајниот резултат. :D
     
    На ivance.. му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.503
    Допаѓања:
    32.615
    Пол:
    Женски
    Со лесно(fingers)Направи си без проблем пак тест.
    Нормални се слаби менструални болки за време на бременост.Јас во првата бременост имав многу чудни болки ќе почнеше да ме боли стомакот и престануваше за некоја секунада.Сега во втората бременост имав јаки болки во половината и осеќав на почетокот како некое влечење во стомакот.Мислам се нешто ќе ми падне(facepalm) За болки се препорачува магнезиум.
    Опушти се и уживај:)

    Со лесно(fingers)
     
    На Daydream му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.323
    Допаѓања:
    9.011
    Пол:
    Женски
    Честиткии, со лесно бременоста :party:
     
    На jarec6 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. skokotlivka83

    skokotlivka83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2020
    Пораки:
    344
    Допаѓања:
    220
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите.
    После 15 години сама , го пронајдов човекот со кого сакам да имам дете. Не верував дека толку ќе ми се појави желбата за дете. Инаку имам скоро 37 години. Како што кажав 15 години сама (што значи интимност НУЛА ) . Веќе втор месец се обидуваме за бебе. Бев на гинеколог и ми кажа дека се е во ред и дека после 6 месеци ако нр забременам да се јавам на преглед. Прашањето ми е дали има удел тоа што долг период не сум била сексуално активна ,дали треба да пијам нешто (матичната ми даде фолна да пијам). Позната моја не можеше со второ да остане па пиеше мацина трева чај. Дали препорачувате нешто .Фала
     
    На Hurikanke20 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Inamya

    Inamya Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2020
    Пораки:
    1.466
    Допаѓања:
    4.277
    Пол:
    Женски
    Zdravo ti posakuvam brz uspeh do celta. Kako prvo na obicen genikoloski pregled nemoze da se znae dali e se vo red, strpise 6 meseci pa napravi si brisevi, pap i hcg proodnost na kanalite, a partnerot spermogram. Do togas pij folna a sekako i macina treva mozes, pa so Gospod napred ke bide. :)
     
  19. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.924
    Допаѓања:
    18.036
    Јас после 6м обиди тргнав да се испитувам,проверив хормони испадна тсх и пролактин висок ( инаку имам хипотиродизам) до тој момент не знаев дека хипотиродизмот е поврзан со бременост. Откако се средија хормоните останав бремена (ако беше до тоа проблемот).
    2 месеци обиди е ништо,немој да се разочаруваш, води љубов и не мисли дека правиш дете,а ако и после 6м нема успех ќе си почнеш со проверка :)
    Инаку јас лично не верувам дека тоа што си била пасивна е пречка во правење на дете,ти си имала редовни овулации и менструации така?
     
    На thelittle17 и bokace1 им се допаѓа ова.
  20. skokotlivka83

    skokotlivka83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2020
    Пораки:
    344
    Допаѓања:
    220
    Пол:
    Женски
    Редовни овулации и менструација