1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали сѐ уште ги играте оние детски игри кога сме биле мали?

Дискусија во 'Слободно време' започната од Deni-f, 11 март 2010.

  1. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    :D бидејќи имам син играм, играм...војници, каратисти, бетмени, спајдермени, рипам , скокам, бам-бам, правам коли, трактори, авиони...
    Фази кои секое дете ги поминува а богами и ние родителите заедно со нив :)
     
  2. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.711
    Допаѓања:
    150.519
    Да бе,еве сеа затопли,уште се собираме у маало на жмурка и народна со сендивичите у рака.Мајка ми се дере ко по обичај Лилииит,Лилииит ајде дома,доста беше!
     
    На crazyinlove19, lovely91 и Angelche им се допаѓа ова.
  3. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    хахаххахаххах се би дала да се собереме истата екипа одд маало и уште еднаш да ги заиграме истите игри .како кога бевме мали...иначе да да знам да се заиграм со некое детенце ......на крајот на краиштата јас сум осудена да бидам петар пан :lol: :lol:
     
  4. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Ама ме насмеа Лилит, има пишано во темава, ама истите игри што су ги играла не ги игра секако, би ме направиле дома ненормална ако си седнам да си играм со барбики, па да ги пресоблекувам, да им шијам облека или да си го земам зајко и да си го заспивам (глумејќи му мајка) за овие секако се подразбира дека не ги играм.
    Ама некои општи, ко брза географија, на буквата, на буквата, брканица и мижаница ми се случува ама само дома со дечиња помали од 6 години :D
     
  5. Anely

    Anely Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    225
    Би сакала да изиграм пак жмурка или ластик....но неможам да земам да ги барам по врати или да се дерам под прозори на "другарчињата" и да ги викам за надвор, ненормална ќе ме напраат. :D
     
  6. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Ги сакам до тој степен што би ги играла среде чаршија ,кога би ме играл некој :rofl:
    Ама никој не ме игра ,срам му е :rofl:

    Немаше нешто што не игравме - од најпознатите Мижитатара ,па истата со топка ,па брканица ,па Пипни - стој ,Чија е војска ,Царство ,Нека бие нека бие , ластик ,скокалиња (џамлии) :rofl:

    Кој е за игра - лп со датум и место :rofl:
    Бидејќи јас сум ЗА! :rofl:
     
  7. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Нормално дека не ги играм се уште, а и немам некоја желба со некое денешно дете да се заиграм. Имам многу деца кои ги познавам, а се мали, ама не се по играњето. Денешниве мали се како стари-мали. ги интересира се, само играње не.
    Туку на темава: играв ластик, криш-миш, били, брканица...такви игри.
     
  8. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    581
    Хмм, не не ги играм , но често знам да се присетам. Со друштвото да си раскажеме како нешто се играло. Но, верувам дека со моите деца ќе се присетам на моето детство.
     
  9. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Си играм Не лути се човече со малата братучеда, затоа што таа ме тера. Ама така еднаш игравме јас, таа и брат и‘ (кој е година и пол помал од мене); девојчево не‘ откачи едно време и јас и братучедов продолживме :tmi: :D И се заигравме едно добри три часа :D
    Со неа исто и со хулахоп си вртиме.

    Уживам да си играм со неа, ме враќа назад :)
     
  10. Shopaholic77

    Shopaholic77 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2011
    Пораки:
    181
    Допаѓања:
    109
    хехе интересна тема јас немам време за да играм . но кога би имала слободно време би играла куц камен со малите дечиња од нашето маало :rofl:
    Само се шегував не мислам дека го свативте тоа сериозно.
    Јас играм со брат ми Монопол,Не лути се човече
    морам да признаам на некој начин интересно е
     
  11. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Па не ги играм оние игри на улица што сум ги играла како мала, но ми носат убави спомени кога ќе се сетам на нив, или кога ќе ги видам децава од моето маало како си играат. Убави времиња беа. :)
    Инаку, уште играм Не лути се човече, со братучедите играм и забавно е.
     
  12. LittleDevil

    LittleDevil Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    1.701
    Допаѓања:
    1.919
    Пол:
    Женски
    Не ги играм. Ама знам да си застанам пред ТВ, и да си гледам цртани :) Ми се смеат од дома, ко мало дете си! Ама ме потсеќа на најубавото време :)
     
  13. Dulceee

    Dulceee Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    900
    Допаѓања:
    1.960
    Пол:
    Женски
    Ооо како би заиграла сега еден ластик. Ама срамота е, ќе ме оговараат бабине после низ цело маало. Сакам да се вратам барем на еден ден. Да ја почувствувам пак таа слобода. Колку ни беше убаво. :rofl:
     
  14. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Кога ги гледам децава пред зграда како играат жмурка, народна и така натаму ме фаќа тешка носталгија за она рано детсво.
    Неописливо многу ми се игра!
     
  15. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    Со дечко ми уште си играме криеница во темнината :P

    Ај он топик - Јас си имам една игра со сестра ми, која сигурно ќе ја играме и како старици. Ќе легнеме една до друга и ќе се гледаме без да трепнеме. Кој трепне губе и трпе сеир и закачки :$
     
  16. Look

    Look Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2011
    Пораки:
    1.034
    Допаѓања:
    884
    Не ги играм игрите што сум ги играла на улица,но ми будат многу убави спомени (како што кажа и некој член погоре).Радо би се вратила на тоа време,но секој нов период си носи свои различни работи по себе кои се исто толку вредни за паметење,нели? ;)

    Е сега знаеме со брат ми понекогаш да поиграме икс-точка или брза географија,а и не може да им се одолее на Том и Џери :$ :lol: .
     
  17. creshicka

    creshicka Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    2.152
    Допаѓања:
    5.709
    Пол:
    Женски
    ДА. Еци пеци пец на колоквиум на прашањата на заокружување :D
     
  18. stylishh

    stylishh Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2011
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    619
    Пол:
    Женски
    па сеуште играм нелутисе човече, и монопол,такви игри,а ластик,лебчиња,само колку игравне и криенка се собиравме едно 25 дечиња во маалото и супер си врвевме,да бие топката најмногу игравме,сега најискрено дали овде во маалото малце деца се или што е работава,ама немам видено нешто децата да играат :?: што деца ке се овие :?:
     
  19. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Јас сеуште сум дете во срцето.
    Имам две помали први братучетки и еден малечок братучед кои често ги чувам и им помагам околу домашни. Кога правиме малку одмор од учење или кога ми се на гости, лесно им станува досадно, па морам некако да ги занимавам. И тогаш вадам шах, не лути се човече, монопол, 6 игри за забава, вадам барбики и најразлични играчки. Играме народна, или двајца си подаваат со топка а третиот во средина треба да ја фати. Изигравам фризер и им правам плетенки или им кратам шишки на девојчињата. Ме гледаат мене дека пијам кафе, па и на нив им правам т.н. „детско капучино“ (млеко со нествик и малку наросено какао одозгора). Зимно време ги шетам со санка низ населба, па правиме снешко, се бркаме низ двор и се маваме со снежни топки :lol: Како мало дете сум кога сум со нив :)
     
  20. Justice.Girl

    Justice.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    295
    Допаѓања:
    212
    Пол:
    Женски
    Не... но кога ги гледам децата во маало како си играат ластик, граница ми иде да слезам и да си поиграм малку со нив :$ Понекогаш знам да си седам и да гледам цртани на картун нетворк :rofl: :rofl: :rofl: :$