Дали сѐ уште ги играте оние детски игри кога сме биле мали?

Дискусија во 'Слободно време' започната од Deni-f, 11 март 2010.

 1. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.276
  Допаѓања:
  5.135
  :D бидејќи имам син играм, играм...војници, каратисти, бетмени, спајдермени, рипам , скокам, бам-бам, правам коли, трактори, авиони...
  Фази кои секое дете ги поминува а богами и ние родителите заедно со нив :)
   
 2. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.550
  Допаѓања:
  99.609
  Да бе,еве сеа затопли,уште се собираме у маало на жмурка и народна со сендивичите у рака.Мајка ми се дере ко по обичај Лилииит,Лилииит ајде дома,доста беше!
   
  На crazyinlove19, lovely91 и Angelche им се допаѓа ова.
 3. kankus

  kankus Популарен член

  Се зачлени на:
  31 декември 2010
  Пораки:
  1.460
  Допаѓања:
  754
  хахаххахаххах се би дала да се собереме истата екипа одд маало и уште еднаш да ги заиграме истите игри .како кога бевме мали...иначе да да знам да се заиграм со некое детенце ......на крајот на краиштата јас сум осудена да бидам петар пан :lol: :lol:
   
 4. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.068
  Допаѓања:
  6.342
  Пол:
  Женски
  Ама ме насмеа Лилит, има пишано во темава, ама истите игри што су ги играла не ги игра секако, би ме направиле дома ненормална ако си седнам да си играм со барбики, па да ги пресоблекувам, да им шијам облека или да си го земам зајко и да си го заспивам (глумејќи му мајка) за овие секако се подразбира дека не ги играм.
  Ама некои општи, ко брза географија, на буквата, на буквата, брканица и мижаница ми се случува ама само дома со дечиња помали од 6 години :D
   
 5. Anely

  Anely Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  223
  Би сакала да изиграм пак жмурка или ластик....но неможам да земам да ги барам по врати или да се дерам под прозори на "другарчињата" и да ги викам за надвор, ненормална ќе ме напраат. :D
   
 6. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.238
  Допаѓања:
  1.312
  Ги сакам до тој степен што би ги играла среде чаршија ,кога би ме играл некој :rofl:
  Ама никој не ме игра ,срам му е :rofl:

  Немаше нешто што не игравме - од најпознатите Мижитатара ,па истата со топка ,па брканица ,па Пипни - стој ,Чија е војска ,Царство ,Нека бие нека бие , ластик ,скокалиња (џамлии) :rofl:

  Кој е за игра - лп со датум и место :rofl:
  Бидејќи јас сум ЗА! :rofl:
   
 7. WhiteAngel

  WhiteAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  1.637
  Нормално дека не ги играм се уште, а и немам некоја желба со некое денешно дете да се заиграм. Имам многу деца кои ги познавам, а се мали, ама не се по играњето. Денешниве мали се како стари-мали. ги интересира се, само играње не.
  Туку на темава: играв ластик, криш-миш, били, брканица...такви игри.
   
 8. Sunshine88

  Sunshine88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  566
  Хмм, не не ги играм , но често знам да се присетам. Со друштвото да си раскажеме како нешто се играло. Но, верувам дека со моите деца ќе се присетам на моето детство.
   
 9. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.758
  Си играм Не лути се човече со малата братучеда, затоа што таа ме тера. Ама така еднаш игравме јас, таа и брат и‘ (кој е година и пол помал од мене); девојчево не‘ откачи едно време и јас и братучедов продолживме :tmi: :D И се заигравме едно добри три часа :D
  Со неа исто и со хулахоп си вртиме.

  Уживам да си играм со неа, ме враќа назад :)
   
 10. Shopaholic77

  Shopaholic77 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јули 2011
  Пораки:
  181
  Допаѓања:
  109
  хехе интересна тема јас немам време за да играм . но кога би имала слободно време би играла куц камен со малите дечиња од нашето маало :rofl:
  Само се шегував не мислам дека го свативте тоа сериозно.
  Јас играм со брат ми Монопол,Не лути се човече
  морам да признаам на некој начин интересно е
   
 11. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.754
  Допаѓања:
  3.705
  Па не ги играм оние игри на улица што сум ги играла како мала, но ми носат убави спомени кога ќе се сетам на нив, или кога ќе ги видам децава од моето маало како си играат. Убави времиња беа. :)
  Инаку, уште играм Не лути се човече, со братучедите играм и забавно е.
   
 12. LittleDevil

  LittleDevil Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  1.672
  Допаѓања:
  1.879
  Не ги играм. Ама знам да си застанам пред ТВ, и да си гледам цртани :) Ми се смеат од дома, ко мало дете си! Ама ме потсеќа на најубавото време :)
   
 13. Dulceee

  Dulceee Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2011
  Пораки:
  859
  Допаѓања:
  1.849
  Пол:
  Женски
  Ооо како би заиграла сега еден ластик. Ама срамота е, ќе ме оговараат бабине после низ цело маало. Сакам да се вратам барем на еден ден. Да ја почувствувам пак таа слобода. Колку ни беше убаво. :rofl:
   
 14. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.467
  Кога ги гледам децава пред зграда како играат жмурка, народна и така натаму ме фаќа тешка носталгија за она рано детсво.
  Неописливо многу ми се игра!
   
 15. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.659
  Допаѓања:
  7.614
  Со дечко ми уште си играме криеница во темнината :P

  Ај он топик - Јас си имам една игра со сестра ми, која сигурно ќе ја играме и како старици. Ќе легнеме една до друга и ќе се гледаме без да трепнеме. Кој трепне губе и трпе сеир и закачки :$
   
 16. Look

  Look Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2011
  Пораки:
  1.034
  Допаѓања:
  884
  Не ги играм игрите што сум ги играла на улица,но ми будат многу убави спомени (како што кажа и некој член погоре).Радо би се вратила на тоа време,но секој нов период си носи свои различни работи по себе кои се исто толку вредни за паметење,нели? ;)

  Е сега знаеме со брат ми понекогаш да поиграме икс-точка или брза географија,а и не може да им се одолее на Том и Џери :$ :lol: .
   
 17. creshicka

  creshicka Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  2.154
  Допаѓања:
  5.702
  Пол:
  Женски
  ДА. Еци пеци пец на колоквиум на прашањата на заокружување :D
   
 18. stylishh

  stylishh Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2011
  Пораки:
  426
  Допаѓања:
  613
  Пол:
  Женски
  па сеуште играм нелутисе човече, и монопол,такви игри,а ластик,лебчиња,само колку игравне и криенка се собиравме едно 25 дечиња во маалото и супер си врвевме,да бие топката најмногу игравме,сега најискрено дали овде во маалото малце деца се или што е работава,ама немам видено нешто децата да играат :?: што деца ке се овие :?:
   
 19. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.261
  Допаѓања:
  54.970
  Пол:
  Женски
  Јас сеуште сум дете во срцето.
  Имам две помали први братучетки и еден малечок братучед кои често ги чувам и им помагам околу домашни. Кога правиме малку одмор од учење или кога ми се на гости, лесно им станува досадно, па морам некако да ги занимавам. И тогаш вадам шах, не лути се човече, монопол, 6 игри за забава, вадам барбики и најразлични играчки. Играме народна, или двајца си подаваат со топка а третиот во средина треба да ја фати. Изигравам фризер и им правам плетенки или им кратам шишки на девојчињата. Ме гледаат мене дека пијам кафе, па и на нив им правам т.н. „детско капучино“ (млеко со нествик и малку наросено какао одозгора). Зимно време ги шетам со санка низ населба, па правиме снешко, се бркаме низ двор и се маваме со снежни топки :lol: Како мало дете сум кога сум со нив :)
   
 20. Justice.Girl

  Justice.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2011
  Пораки:
  295
  Допаѓања:
  211
  Пол:
  Женски
  Не... но кога ги гледам децата во маало како си играат ластик, граница ми иде да слезам и да си поиграм малку со нив :$ Понекогаш знам да си седам и да гледам цртани на картун нетворк :rofl: :rofl: :rofl: :$