1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали умеете да чувате тајни?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Unfaithful18, 11 август 2012.

 1. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.382
  Допаѓања:
  1.114
  Пол:
  Женски
  Дали сте личност од доверба? Дали умеете да чувате тајни и колку луѓето ве избираат токму вас за да ви се доверат?
  Што ако ви доверат тајна иако знаете дека со нејзино откривање ќе помогнете на блиски луѓе, т.е ќе им ги отворите очите?
  Кому вие ги доверувате своите тајни? Дали некогаш сте биле изневерени од дадена личност на тој начин што ја издала вашата тајна?

  Ајде феминки да видам колку умеете да си го држите јазикот за заби :wink:

  Ако напредниот пребарувач не лаже, мислам дека нема ваква тема. Ако има, најискрено извинување. Јас само сакав да ве почестам со уште една тема :D
   
  На Rihhana.33 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. jagotka123

  jagotka123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2012
  Пораки:
  1.659
  Допаѓања:
  247
  Пол:
  Женски
  Личност сум од доверба секогаш знам да JA чувам тајната.
   
  На Rihhana.33 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. mysterious

  mysterious Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2010
  Пораки:
  1.491
  Допаѓања:
  2.661
  Да. Искрено. И затоа му е многу лесно на луѓето да ми се отворат и никогаш не сум ја злоупотребила таа моја особина. И никогаш не сум играла на карта - да не почнам јас да зборувам. Глупости тешки.

  А инаку сум била заебана, но не во многу наврати. И ништо сериозно.
   
  На Rihhana.33 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Emche-kremche

  Emche-kremche Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2012
  Пораки:
  106
  Допаѓања:
  112
  Досега јас нај,нај многу значи апсолутно се сум доверила на едно девојче кое што ете може така да оговара некогаш,ама никогаш,никогаш за ништо не би кажала,во тоа сум уверена и затоа сум и се доверила. :)
  До сега не сум издала,значи знам да чувам тајни,се надевам дека и во иднина ке чувам тајни,несакам да ја намалам довербата што ја имаат луѓето во мене.
  А кога јас ке се доверам на некој ако дознаам дека ја издала тајната јас нема да се налутам на него/неа,туку на себе си затоа што кога кажуваме нешто тајно треба да знаеме дека можеби некогаш ке дознаат и другите,да не бидеме изненадени. :)
   
  На Rihhana.33 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Dagi

  Dagi Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2009
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  13
  Едно големо ДА. Можеби не многу луѓе ми се исповедале токму мене, но оние кои го сториле тоа знаат дека тајната им е на сигурно :$
   
  На Rihhana.33 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Chocolate.me

  Chocolate.me Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  2.728
  Допаѓања:
  7.642
  Да. Умеам да чувам тајни.
  Најчесто се доверувам на братучедка ми, се имам многу зафркнато со другарки на кои сум се доверила. Кога се во тесно, ако ги уценува некој за нешто, тајна за тајна, веднаш те издаваат.
  Тоа не е случај со мене, ако сум во тесно, не издавам. Секогаш се извлекувам на добар начин, прво низ смеа, а потоа решавам проблем.

  Не ми се допаѓаат тајни, кога се работи поврзано со некој друг другар или другарка, тепање, наштетување, вовлекување во невоља, местење.. Многу тешко ми е што треба да ја сокријам тајната, но секогаш наоѓам начин да му кажам што се случува без да му ја кажам тајната. Некогаш и ги извлекувам со ситуација.

  :!:
   
  На Rihhana.33 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.729
  Знам да си го држам јазикот позади забите, затоа што знам колку боли и колку е непријатно кога некоја твоја тајна е издадена, и тоа од некој што си го сметал за близок. Многу се имам доверувано, само за да ми олесни, а после сум зажалила за тоа. Моментално можам да бидам целосно искрена само со две личности.
  Значи не ми смета да чувам тајни, и најискрено, утре и најлошо да се скарам со таа личност, не мислам дека би го раскажувала тоа на цел град.
  Често ми се доверуваат затоа што го знаат ова, и онака не сум многу зборлеста личност, мразам трачарење и знам да почитувам сечија приватност.
  Во врска со второто прашање, па би се обидела да помогнам некако индиректно. Тешка ситуација, се надевам нема некогаш да дојде и до тоа. Ете, ако е нешто лошо, ако станува збор за некаква тешка манипулација, само во тој случај би ја открила тајната.
   
  На Rihhana.33 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. attias

  attias Активен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2012
  Пораки:
  96
  Допаѓања:
  13
  Па да, умеам да чувам тајна.. Мислам дека за такви работи луѓето ми се обраќаат на мене. И да ви кажам искрено тоа многу го ценам.. кога некој ќе ми се отвори и ќе ми дозволи да ѕирнам во неговиот живот и да знам нешто плус за моите блиски, тоа ме прави среќна, иако понекогаш умее нешто да ми се лизне низ устата :wasntme: :wasntme: :wasntme: :wasntme: :wasntme:
   
  На Rihhana.33 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. AnGel.fire

  AnGel.fire Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2011
  Пораки:
  533
  Допаѓања:
  222
  Просто, едноставно и едно гооолема ДА! Доволно е да се каже толку. :)
   
  На Rihhana.33 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Lina92

  Lina92 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  207
  Допаѓања:
  29
  ДА :)
   
  На Rihhana.33 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Tenkai

  Tenkai Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јули 2010
  Пораки:
  2.316
  Допаѓања:
  1.904
  Пред сè многу пати сум била заебана од страна на некој во кој сум имала доверба. Па едно време не сакав луѓето да ми се доверуваат бидејќи едноставно не сакав да бидам таа што треба да чува нечиви тајни додека моите ги откриваат. Ама сега повторно чувам тајни. И не ми е тешко, посебно не за личности што ми значат.

  А во врска со второто прашање, искрено не знам како би постапила. Ако тајната е кажана од личност која ми е поблиска и повеќе ми значи за некоја личност што не ми значи нешто посебно тогаш ќе ќутам, ама ако е во обратен случај има шанси да кажам. Посебно ако се работи за доброто на таа личност што ми значи. Такви работи не можам да кријам, затоа што знам дека потоа ќе се каам што не сум кажала и ќе се обвинувам себе си без врска.
   
  На Rihhana.33 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. homealone

  homealone Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2012
  Пораки:
  1.286
  Допаѓања:
  361
  Пол:
  Женски
  да и тоа многу тајни чувам во себе од мали до големи и ден денес ниедна немам кажано
   
  На Rihhana.33 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. mrs.Styles

  mrs.Styles Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2012
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  7
  Пааа...знам али некогаш кога нешто морам да кажам кажувам....:)
   
  На Rihhana.33 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. sm1zla

  sm1zla Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2011
  Пораки:
  730
  Допаѓања:
  307
  Пол:
  Женски
  ехејј..јас и тајните..не незнам да чувам тајна..може само ке кријам едно 2-3 дена после ја отворам устата.. таква сум шо да правам..:D
   
 15. Anabelle

  Anabelle Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  283
  Допаѓања:
  458
  Често ми се доверуваат, ретко се доверувам.
  Во мојот круг на пријатели јас сум онаа на која прва и се доверуваат.
  Финтата е што не дека јас сум толку посветена на чувањето тајни и внимавање некого да не издадам, едноставно разговорот што го правам со одредена личност никогаш не го прераскажувам на некој друг, од чиста причина што многу брзо заборавам и што воопшто сме разговарале.
  Ми се има случено пријателка да ми се заблагодарува за тоа што сум го зачувала муабетот само помеѓу нас двете и никој не дознал, а јас да не знам воопшто за што ми збори.
  Обично кога ги слушам речениците : Ќе ти кажам нешто ама не кажувај на никој, праам turn off на мозоков и што влегло од едното, излегло од другото уво.

  Е сега кога станува збор за проблем или за некоја лоша ситуација и се работи за некоја моја блиска личност, тешко можам да премолчам. Прво ја резонирам ситуацијата па потоа одлучувам што треба да сторам.
  Ако одлуката е дека треба да се каже, дека нема да можам да го премолчам тоа, и неможам да издејствувам сама за да помогнам, тогаш внимателно ги одбирам личностите на кои ќе им го соопштам проблемот.

  А јас не се доверувам често. Некако се чувствувам како таа личност потоа да ме држи во дланката и како да може да го сврти тоа во сопствена полза. Има само една личност со која не се чувствувам така, и знам дека тоа е обострано.

  Убаво е да имаш таква личност покрај себе.
   
  На L-enna му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Mia-K

  Mia-K Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2012
  Пораки:
  686
  Допаѓања:
  288
  Пол:
  Женски
  ДАА!Знам да чувам тајни. :** :D
   
 17. SimplyElegant

  SimplyElegant Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2012
  Пораки:
  746
  Допаѓања:
  779
  Пол:
  Женски
  Секако дека умеам да чувам тајни и се сметам за личност на која може да и се доверат. Досега не сум издала некоја тајна. Не сакам луѓето да ја изгубат довербата која што ја имаат во мене, затоа што знам колку тешко се стекнува.
  А што се однесува за моите тајни внимавам на кого ги кажувам. За нив дознаваат само оние во кои имам целосна доверба и сигурна сум дека не би ја изневериле.
   
  На Sara123 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. M.arija

  M.arija Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јули 2012
  Пораки:
  424
  Допаѓања:
  268
  Знам да чувам ;)
   
 19. Sara123

  Sara123 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2011
  Пораки:
  3.279
  Допаѓања:
  2.305
  Пол:
  Женски
  Секако, умеам да чувам тајни. :)
  Поретко се доверувам,а почесто јас сум таа на која што и се доверуваат.
  Моите тајни ги кажувам само на одбрани луѓе, на луѓе кои претходно ја докажале својата лојалност ~
   
 20. Miss666

  Miss666 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  1.278
  Допаѓања:
  3.221
  Пол:
  Женски
  Не умеам. Премногу зборувам и несакајќи знам да истрескам се што некој ми кажал а после да сфатам каква глупост сум направила.. :$ :$