1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали употребувате сила како воспитна мерка за животните?

Дискусија во 'Дом' започната од biggirlsdontcry, 21 април 2012.

  1. Angel.girl

    Angel.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2011
    Пораки:
    669
    Допаѓања:
    667
    Не, ги немам ударено и мислам дека нема да имам срце да удрам било какво милениче да имам.Постои и друг начин на воспотна мерка, немора да биде тоа покажување сила. И животните имаат душа па ке те разберат
     
  2. arontt

    arontt Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    506
    Допаѓања:
    1.637
    НИКОГАШ!
    Да ти кажам право повеќе ми е жал за животните одколку за луѓето. И тие се живи души кои не заслужуваат ќотек.
     
  3. owl-ribbon

    owl-ribbon Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2012
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    678
    Секогаш кога прави нешто што не е во ред го повишувам тонот.Доколку не сака да ме послуша го удирам ама треба да се знае колку да се удри , неможе да маеш и да го отепаш.
     
  4. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Никогаш, ама баш никогаш! На мојава лепотица дома кога ќе направи некоја белја и’ подвикнувам, и веднаш знае дека ја карам. Ќе си го прибере опашот под г’з и ме гледа под око како најголем грешник :) Тоа е доволно, знае дека згрешила. И после како да не и’ се смилувам кога ми праќа таков покајнички поглед? :D И веднаш потоа се галиме и така завршува се’ :D
     
  5. LittleFairy

    LittleFairy Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2012
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.935
    Исто , ама потполно исто,еднаш кучето што го имав по плеснав по газе, ама после плачев иако многу малце го плеснав, ама како го наведна главчето, од тогаш никогаш го немав умрено, а тие денови што сакаше го пуштав да прави по дома , спиеше на кревети абе свашта , сеа мачоров кога ке ме изнервира го штипам по образот, ама не силно, онака , има едни како обравчиња, абе ми иде да му ги изедам :lol:
     
  6. lolitoo

    lolitoo Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2012
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    327
    Пол:
    Женски
    Malce ke mu podviknamm ii retkoo da go podudram moetoo milenicee :angel:
     
  7. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Животните се многу попослушни од луѓето, на правилен начин може да се воспитаат без никаква употреба на сила. Се згрозувам кога ќе видам дека некој тепа или се изживува врз невино животинче.
    Моиве мачиња дома разбираат кога ќе повишам тон, а научени се да ми го препознаваат тонот кога сум лута или ги карам.
    Тврдам дека најдобро е да се воспитуваат од мали исто како деца, а и прифаќаат авторитет.
    Ако некој од домашните им попушта знаат да го искористат тоа :D ама ако им е во близина авторитетот тогаш се мирни :D .
     
  8. Jule.Sk

    Jule.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    736
    Пол:
    Женски
    :D мене кучето знае да ми рипа на нозе дури и да ми се испружи со шепите до рамена :D но не сум го удрила со стап или со рака затоа што разбира многу е инталигентно.Едноставно ќе свикам по него или ко да му се стрчувам и се смирува,легнува и се испружува и така квичи жално,очињата му светкаат и јас попуштам одма идам се галиме :)
     
  9. Brennan15

    Brennan15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2013
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    27
    Викање да, тепање не. Сега не зборам баш ако го плеснеш малку по муцето еднаш, но тепање никако! Според некои експерти, куче се мава само во два случаи - доколку проба да изеде нешто што е опасно за него, и доколку проба да нападне некого (кого го познава). Сепак не сум имала потреба од такви работи, се е ок. :D
     
  10. girl.heart

    girl.heart Активен член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2013
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    4
    Никогаш! :D
     
  11. Kaley

    Kaley Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    1.265
    Допаѓања:
    3.023
    Пол:
    Женски
    Многу ги сакам животните и едно големо НЕ за употребување сила брз нив. Јас немам срце да удрам било какво животно, некогаш може да го повишам тонот ако моето кученце прави белја, но да го удрам никогаш, па и тоа е душичка...
     
  12. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.491
    Допаѓања:
    8.292
    Пол:
    Женски
    Xмм попрво би рекла моите животинчиња употребуваат сила брз мене,ме гребат и ми мјаукаат силно кога им се јаде или кога им се оди надвор :lol: .Oдсекогаш сум ги почитувала како миленици ниту мое ниту туѓо животинче не сум удрила ,немам срце за тоа гревчиња се и они имаат душа како нас :angel: A понекогаш сум ги ударала малку по газето и со повисок тон им се обраќам ако ми се качат на маса но ретко е тоа ,воспитани се и знаат што и како а и да направат белја тоа не е начинот да ги удриме или повредиме!
     
  13. Taylor97

    Taylor97 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2013
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    643
    Епа сеа по малку иначе на глава ми се качуваат :D
     
  14. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Уффф НИКОГАШ! Само галење и само наградување кога ќе биде умно. Сила никогаш и никако под никој услов, премногу ги сакам животните за да било што такво направам.
     
  15. EleonoraLovato

    EleonoraLovato Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2012
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    676
    големо НЕ! Имам куче, и освен некогаш да му свикам никогаш не би го мавнала.
     
  16. Dog-lover

    Dog-lover Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    1.510
    Допаѓања:
    3.743
    Пол:
    Женски
    Не,никогаш, многу е послушна само штом ќе свикам одма престанува.После крива се чуствува,легнува во некое ќоше и чека да и пријдам за да се галиме. :D :)
     
  17. kikkki

    kikkki Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    2.743
    Допаѓања:
    4.842
    Па да го тепам,да го истепам онака крвнички како некој,НИКОГАШ.
    Ама да подвикнам малку,или така да го поддудрам сосем малку по газето кога ќе ми се качи на глава,да.
    Ништо не му биднува од мало потчукнување на газето или малку да го искараш,некогаш знаат да ја претераат.
    Ама,ако се наметнеш на кучето како главен,ќе знае кој е алфата и понатаму е лесно.
    Зошто неможам да држам лутина,кога ја читав Doberman за оформувањето на алфа ставот кај кучето,мислев дека нема да успеам,мислев не ќе можам да бидам строга,ќе му допуштам се,ама успеав во најважниот чекор,за понатамошното воспитување ќе ми биде лесно,зошто сега ме слуша се како ќе му кажам,не оди каде не треба,каде сум го искарала,не гризе се што ќе стигне,почна и да не лапа од земја сенешто и сл.
     
  18. lollipop93

    lollipop93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    88
    ЗНачи ко видам некој да тепа некое животинче ми се иде јас него да го утепам.Мн ми е жал и грев за животните можеби и повеќе одколку за луѓе.Никогаш не ги тепам моите маченца ...ги сакам сите животни........добро не баш сите
     
  19. mil4ence

    mil4ence Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    173
    Јас не ја употребувам многу силата, но кога дознав дека на мојата Теза зборовите и одат низ уши, ја употребувам силата ама не тепањето :D И го допирам носето и ја потчукнувам по газот за да не го прави тоа, и сега си е ангелче мирна е и за чудо не ја гребе веќе мојата 3 годишна братучедка! :D
    А, само чека нешто да е на маса па да се здебели убаво! 8)
     
  20. Divinebutterfly

    Divinebutterfly Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    2.967
    Допаѓања:
    9.980
    Пол:
    Женски
    Јас не ја тепам,само ја потчукнувам по муце и по газе малце колку да престани,иначе греотичка е да ја тепам,неможам,и онака ме сака и јас си ја сакам. А иначе за висок тон абер нема,што сака си прави,не слуша,викаш ти,дури почнуваш да се дериш,а таа си продолжува да си прави тоа што го прави,па мора со бркање,иначе нема никогаш и понатаму да слуша. Ја бркам и кажувам НЕ,па разбира по нешто :)