1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали феминките повеќе осудуваат или помагаат?

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од butterfly.mk, 26 октомври 2013.

  1. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Зависи која како е во ПМС :angel:
     
    На alexa_dimoska, anakonda88, srcence1607 и 7 други им се допаѓа ова.
  2. Minnie 1

    Minnie 1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    27.406
    Пол:
    Женски
    Osuduvaat I toa premnogu. Imaat resenie za site problemi, jaki se na zborovi I spored mene premnogu strogi I direktni vo svoite odgovori, osobeno so novi clenovi.
    E sega od druga strana pa gi razbiram koga im puka film, sto e logicno, koga sto pati ke otvorat edna ista tema za prviot baknez ili prviot seks.(facepalm)
     
    На anakonda88 и angelche16 им се допаѓа ова.
  3. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.369
    Допаѓања:
    9.304
    Пол:
    Женски
    Па и осодуваат, и помагаат :)
     
    На VladeMila му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.048
    Допаѓања:
    76.040
    Пол:
    Женски
    Осудуваат.
     
    На Need for Speed, alexa_dimoska, Kolumbo и 2 други им се допаѓа ова.
  5. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.803
    Пол:
    Женски
    Zavisi od clenkata sto sovetuva.Mada site imame sekakvi momenti.Ponekogas zavisi i od clenot sto bara sovet.
    Ima i od onie sto standard apla si lecat sopstveni komopleksi i bildat sopstveno ego.Barem oni taka mislat.
    Ima i od onie koi navodno dobronamerni ama ogan im izleguva od zborovite,kako nebare drugite treva pasat pa ne primetuvaat.
    Sekakvi ne ima.
    Jas sum voglavno prezadovolna.Vistina e ona deka koga si nov clen malku si poinaku istretiran ama taka e i vo realniot zivot.
    Blagodarenie na odredeni clenki,koi se ovde navistina dobronamerno,forumov e dosta korisen.
     
    На promeneta, Annath, VladeMila и 4 други им се допаѓа ова.
  6. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.890
    Осудуваат :(
     
    На Kolumbo, galapce и crimson им се допаѓа ова.
  7. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.907
    Осудуваат, критикуваат и се потсмеваат, но и помагаат. Зависи од членот, од прашањето, од ситуацијата, од проблемот, од денот, од расположението.
     
  8. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.534
    Допаѓања:
    155.424
    Пол:
    Женски
    Реално прво зависи од времето - на лето се знај дека е распустот па секој понеобичен проблем или проблем во кој сака нешто да се маскира или пак е едноставно трол, стига на многу остри осуди обично.
    Следно, зависи од проблемот - често во проблемот се срамиме да ги изнесиме сите детаљи а без нив не е комплетен. Е сега зошто криеме? Поќе од еднаш имам забележано дека ако некој е сосем искрен наидува на најжестоки критики и осуди.
    И за крај, прашања за проблем кој се повтоеува, мислам дека еден проблем ако се преповторува малку премачкам неколку пати на сите како да им препукнало онака и или не враќаат или осудуваат.
    Ииии за крај, ако се пиши кирилица... Е толку ахаххаа
    Ама во глобала покрај овие ситуации, има прекрасни совети.

    И да, пмс мн влијај
     
    На VladeMila и Lady Phoenix им се допаѓа ова.
  9. Црвче

    Црвче Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2015
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    563
    Пол:
    Женски
    Незнам колку време ми стои прашањето на тема контактни леќи или очила, така само пусто, без никој да го цитира.. Ех, тоа ти е живот. :D
    Ама има чесни исклучоци, не велам не.
     
  10. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Nikogàs na forum ne bi iznela nekoj problem, poseriozen problem koj me zasega mene, domasnite, pred luge koi nit gi znam nit poznavam.prvo nesakam cela javnost da me doznae sto problem imam:), vtoro sto povekje se osuduva, ismejuva odkolku da dobies nekoj dobronameren sovet.
    Ima i takvi ne vikam ne ama retki se
     
    На Dennings и VladeMila им се допаѓа ова.
  11. stilas7

    stilas7 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.049
    Допаѓања:
    694
    Пол:
    Женски
    Osuduvaat,iskazuvaat mislenja koi nemaat dopirna tocka so.realniot zivot na obicnite gragani.vo Makedonija!!!
     
    На Tanjamm, Kolumbo, anakonda88 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. VladeMila

    VladeMila Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    8.515
    Пол:
    Женски
    Осудуваат,совети полни со цинизам и иронија,но се наоѓаат и членки со добри совети
     
    На Tanjamm, Kolumbo, MilaP и 2 други им се допаѓа ова.
  13. k.frosina

    k.frosina Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 август 2015
    Пораки:
    2.487
    Допаѓања:
    26.096
    Пол:
    Женски
    Има и такви што осудуваат и што помагат.
     
  14. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.525
    Допаѓања:
    7.420
    Пол:
    Женски
    Колку помогнуваат,толку и одмогнуваат:)
    Јас лично само темите од здраство ги читам и мислам дека само тамо може да се помогне,со лично или индиректо искуство, може да помогне на некого што му треба помош или едноставо,консултација за искуства.
    Овие психолошки теми може само полошо да направи на тој што му треба помош.Многу вреѓање и омаловажување носат само немир во душата, а не му помага на тој што побарал помош:(
    Има една изрека,не го прави тоа,што не сакаш тебе да ти го прават:)
     
    На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. presiosaP

    presiosaP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    2.207
    Никој на никого не треба да осудува имаше една речница што од мала ми се врти во глава АКО МОЖЕШ ПОМОГНИ НО НИКОГАШ НЕ ОДМАГАЈ...така и овде секој има различни искуства во животот и не секогаш значи дека оној којшто постот му е 100метри долг повеќе ќе ти помогне од оној кој има 2 реченици...и така да мислам дека можете да дадете совет а на барателот е дали ке го прифати или не...Тој што е паметен и знае што е во животот и го сватил никогаш нема да ве осудува..Да сум сретнала овде и што осудуваат и што помагаат...
     
    На Crna Dama, anakonda88, anaja1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    2.991
    Допаѓања:
    4.800
    Пол:
    Женски
    Веројатно зависи од темата и личното искуство има голем удел во пристапот, мислам дека не судат намерно личниот гнев или фрустрација некогаш влијаат или пак се кажува нешто добронамерно посурово спакувано од искуство пишуваат. А кој како ќе разбере зависи од неговата приемчивост и што е за некого прифатливо зш секој најдобро знае низ што точно поминува.
     
  17. Kim Kardashian

    Kim Kardashian Нов член

    Се зачлени на:
    14 декември 2015
    Пораки:
    0
    Допаѓања:
    1
    Паа овде сме за да си помогнеме...ама некои го злоупотребуваат тоа за жал :?:
     
    На Crna Dama му/ѝ се допаѓа ова.
  18. promeneta

    promeneta Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2012
    Пораки:
    385
    Допаѓања:
    12.555
    Пол:
    Женски
    Иако ретко пишувам на форумот, ја читам фемина веќе 3 години и имам забележано некои интересни феномени низ темите:

    Пример, во темата СДК сите си пишуваме мислења најчесто без да побараме совет или одговор, ама сепак некој ќе добие некоја критика или осуда од некој член.

    Од категоријата Брак научив дека при секоја кавга треба одма да се разведеме или да се отселиме сами да живееме (оти тие што живеат со свекор и свекрва тоа го прават од мерак, а не од немање услови).

    Во категоријата Бебе не дај Боже да напишеш дека бебето пробало смоки или чоколадо (одма си лоша мајка).

    Во категоријата Политика некои членки не можеа на подолно ниво да се спуштат во дебатата.

    Дури и категориите Бременост и Кафе муабети каде што имаше весела атмосфера не се тоа што беа (теми се заклучуваат, членови се банираат заради кавги и осуди...).

    Единствено во категориите Филм, Литература и Здравје сеуште не сум прочитала потсмевања и осуди.

    Кога на некои членки им одговара, го читаат само конкретниот пост на кој одговараат, а кога не им одговара, тогаш или има втора страна на приказната, или членот е трол, или проблемот не е воопшто проблем итн.
    Некои членови дури си добија и бесплатен психолошки профил од "стручните лица" од фемина.

    Тоа се темите јас најчесто што ги читам, за другите не коментирам.

    Е сега, од друга страна, има многу членки кои несебично делат совети и помош каде што е потребно, без делење секакви епитети, навреди и исмевања, за разлика од оние што мислат дека ако се без " влакна на јазикот" се многу искрени и демек не се они тука да те тапшаат по рамо, па твојот проблем ќе го развлечуваат и низ другите теми како зафрканција.
    Јас го читам форумот заради оние членови со осет, ама факт е дека и тука, како и во реалниот живот, ќе наидеш попрво на осуда, отколку на разбирање, и тука се прават табори, групирања и што ти не.

    Во секој случај, има за секој по нешто, па јас ќе продолжам да си го читам, а помалку да пишувам.
    Поздрав :)
     
    На theowndemon, MilaP, kolovoz и 8 други им се допаѓа ова.
  19. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски
    Па секакви не има. Како и во невиртуелниот живот.
    Само еднаш кога ми беше најтешко нема никогаш да заборавам дека дојдов тука за малце разбирање и надеж и многу жестоко бев нападната од „експерти“ и „психолози“ кои наместо да разберат во каква ситуација се наоѓам и со полека да ми ги кажат сите тие работи, ме нападнаа дека јас не сум можела да ја видам вистината вака така... И знам тогаш дека плачев дома заради луѓе што никогаш не сум ги запознала и не се никаков фактор во мојот живот...
    Само имајте во предвид дека зборовите се силно оружје и понекогаш болат.
    Јас сум за вистина кажување и очи отварање АМА има разлика од добронамерен искрен совет, до експертско вреѓање и напаѓање.
     
    На presiosaP му/ѝ се допаѓа ова.
  20. s&s

    s&s Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2015
    Пораки:
    470
    Допаѓања:
    1.066
    Пол:
    Женски
    Сите прсти на рацете не се со иста големина :) така не сме ниту ние сите исти. Според мене, овде или ќе помогнеш некому или ќе споделиш нешто со некого или воопшто нема да коментираш на одредена тема. Стварно не гледам потреба од осудување. Јес да некогаш може да се упати добронамерна критика, но да не изгледа нападно, навредливо, шознам :D