1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали физичкиот изглед е најважен за врска?

Дискусија во 'Сингл' започната од macencef, 30 април 2013.

  1. Ajronmen

    Ajronmen Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2021
    Пораки:
    1.977
    Допаѓања:
    8.259
    Пол:
    Машки
    Абе луѓево вака коа шеташ по улица или у парк, брачниве парови и постари и помлади глеам све манекени се со "добри тела".

    Бај д веј, што е добро тело? Кои се карактеристиките на добро тело? Кој го поставува стандардот за тоа што е добро тело? Има некој стандард, некоја листа како у северна Кореја за фризури шо имаат? Или како...?
     
    На FridaodaMk му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    На Caci11 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Ajronmen

    Ajronmen Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2021
    Пораки:
    1.977
    Допаѓања:
    8.259
    Пол:
    Машки
    Да не ме сфатиш погрешно, да не мислиш се расправам, и мене ми е донекаде важен физ.изглед а особено лицето ми упаѓа у очи...
    Ама од друга страна, извини ама поглупи текстови одамна немам прочитано. Башка у првиот се вели дека заклучокот дека убавите луѓе се поинтелигентни е на база на претпоставки, а у вториот дека се е до перцепцијата како го доживуваш човекот. Стварно не гледам како "убавината" е поврзана со паметот. Tell that to Einstein и Stephen Howking и остали. Глеам најголемите умови на човештвото биле све лепотани...

    И онака ме интересира ако еве некој може да ми објасни, како мериме убавина?
    За мене убава фаца се изразени црти и линии особено на долната вилица и носот. На другар ми убава фаца му е топчест/кружен облик со полни образи.
    И сеа шо прајме?
     
    На Elf, S.W.A.G, Guns N` Roses и 2 други им се допаѓа ова.
  4. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски

    Има различни типови на објективно убави луѓе.

    Олабај. Вие поназад пишевте дека убавите биле глупи, поткрепено со 0 докази и да ми беше целта впуштање во бесмислени дебати, ќе цитирав уште тогаш да се објаснувам.
    Ти и уште неколку треба да прекинете да наметнувате свое мислење по секое спротивно за да испаднете морално супериорни на темава. Кој како сака ќе одбира партнери за себе. Ако некому му е изгледот неприкосновено битен, битен му е. Deal with it (не оти е ваше да се занимавате со туѓ критериум, али ај).
     
    Последна измена: 4 април 2021
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Rioers

    Rioers Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2020
    Пораки:
    771
    Допаѓања:
    2.720
    Пол:
    Машки
    Пред се најважно е да си човек
     
    На honey.11 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Ако ти е убаво со некој и тој убав ќе ти биде.
    Што се вели: Земи ги моите очи и види го како изгледа.
     
    На tinka-mace, Elf, Celltica и 11 други им се допаѓа ова.
  7. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.582
    Допаѓања:
    155.746
    Пол:
    Женски
    Ќе ме привлеква емоционално. Не сексуално. Второто ми е многу тесно поврзано со то шо ми е субјективно привлечно. Изглед привлеква, карактер задржва. Изглед ми е поврзан со сексуалната привлечност. Карактер со емоционалната. Скроз можи некој само во еден аспект да ме привлеква.
     
    На Traveler91, WildMk, Bezimenka90 и 2 други им се допаѓа ова.
  8. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Не е најважен, ниту пресуден. Но, претставува предуслов за иницијална привлечност.
    Прочитав низ коментарите дека убавите биле глупави. Не е закон на природата, туку утеха. Не се сите убави глупи, ниту сите грди паметни.
    Најдобро е да има се, а постојат такви, така да...
     
    На Herrera, Traveler91, sunshinebabe и 3 други им се допаѓа ова.
  9. Ajronmen

    Ajronmen Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2021
    Пораки:
    1.977
    Допаѓања:
    8.259
    Пол:
    Машки
    Вие? Ме ставаш и мене очигледно, ја ни се сеќавам дека тоа било тема, ниту пак негде сум пишал дека убавите се глупави. Ми лепиш етикети
    Незнам кои се тие некои и не ме интересира. До сега ако си читала назад ќе си сфатела дека и мене ми е донекаде важен изгледот. I'm just questioning everything. Коментирам коа ќе прочитам квази факт истресен од ракав. Можам ја да си кажам лично мислење, дека мене ми е нешто битно. Као можам ја да тврдам дека убавите се памети или глупи, или дека грдите се паметни и глупи? Имаме список со слики што одредуваат грдо или убаво, као у северна Кореја шо имаат список за фризури?
    Не ти глумам морално супериорен, ти не кажуваш тебе лично што ти е важно, туку вадиш општ "факт" дека ако има убаво фаца, личноста е интелигентна.
    Епа у лична желба не ти се мешам, само лајк ќе ти ставам.
    Ама за остало ќе си дебатирам, нема тука никаква супериорност

    Смир смир ?:)
     
    На Guns N` Roses му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Ajronmen

    Ajronmen Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2021
    Пораки:
    1.977
    Допаѓања:
    8.259
    Пол:
    Машки
    Исто. Ме интересираше од женска страна.
    Тешко дека би напреднала некоја врска на некој некст левел ако нема физичка привлечност. Ко шо имаше пишано @AgentGinger, ќе се сведе само на пријателство.
     
    На AgentGinger и theowndemon им се допаѓа ова.
  11. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.582
    Допаѓања:
    155.746
    Пол:
    Женски
    Јеп. Ми се нема случено до сега некој ради карактер да ме влечи сексуално. Можи само ради карактер да преќини да ме влечи сексуално шо многу лесно се случва со мене. :D Мислам дека имам застој на развојна фаза. :D Ама длабока емоционална врска, без да ме привлеква сексуално е пријателство.
     
    На Guns N` Roses, Ajronmen и AgentGinger им се допаѓа ова.
  12. AgentGinger

    AgentGinger Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 декември 2020
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    1.583
    Пол:
    Женски
    Искрено не би сакала ни самата да се мачам и да се лажам дека некогаш можеби ќе е повеќе од тоа што е во тој момент.
    Затоа сите си имаме тип, нѐ привлекува тој тип, и напреднува односот.
     
    На Ajronmen му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.640
    Допаѓања:
    52.565
    Пол:
    Женски
    Секако дека не е најважен. Не велам дека воопшто не е важен, ама реално beauty is in the eye of the beholder. Најважен од сѐ физичкиот изглед сметам дека можи да ѝ е само на површна личност, е баш таквите не се мој тип па и да блескаат од убавина буквално. :D

    Некој можи да ми е многу физички убав, ама не донесувам одлука дали е општо привлечна личност сѐ додека не отвори уста и видам каков карактер е. А за убави, многу луѓе има што се физички убави и сум рекла дека се без да ги познавам, ама тука застанувам. Има разлика меѓу убав и привлечен за мене.

    Лично мене никој што не го знам и не сум блиска не ме привлекува сексуално (demisexual сум), за да ме привлечи сексуално треба прво да се зближам со личноста на емоционално ниво, а секако не би можела тоа да го направам со личност која има грд карактер или спротивен на мојот.

    За некои луѓе дечко ми можеби е непривлечен, ама за мене е еден од најзгодните мажи. :)
     
    На sunshinebabe, Celltica, Alisa22 и 7 други им се допаѓа ова.
  14. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.080
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    Изгледот до некаде ми е пресуден, ама мора - значи мора- МЕНЕ да ми е убав. Можи да е лепотан, а да не ме привлечи хаха. И мора да знај основен муабет да напрај. И карактерот ми е 80 посто од се! Ако е тежок карактер, ми се одмилва. Еве со бившиот дечко, на лик - лепотан, слаб. Ама карактер, депресивен, негативен, нерви искинав со него. Му прекинав. Најдов причина и толку беше. Мирот ми се врати. Не можел моите маани да ги прифати, ваква сум била, таква сум била. Е сега, нека наога маани на друга.
     
    На sunshinebabe, Elf, Guns N` Roses и 2 други им се допаѓа ова.
  15. Veta

    Veta Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2020
    Пораки:
    765
    Допаѓања:
    2.904
    Пол:
    Женски
    Според мене изгледот има улога, но истиот не е пресуден.
    Сум имала дечко лепотан за кога му раскинав сите мене да ме обвинат како сум можела него да му раскинам, па тој бил премија за мене, ова она, а не знаеја дека под таа ,,премија,, се криеше дволична, лоша, негативна, нарцисоирна, мрачна особа чие мото беше јас, јас и само јас.

    Сум била во врска и со просечен човек, не толку убав. Е таму пронајдов смеи, позитива, мотивација, љубов..

    Изглед да, но што тој вреди кога на крај на денот си одиш дома растажен поради спротивната страна.
     
    На sunshinebabe, Elf, Alex.T и 6 други им се допаѓа ова.
  16. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Не ти лепам етикети, сам лајкуваш мислења каде пишува дека убавите немале мозок, кои ај што се неточни, се и обид за навреда.

    Јас се надоврзав на член, а линковите ги поставив башка. Тебе ти засметаа, коментарот поназад ти се допадна. Двојноаршински и пристрасно “малку“.

    Ако го интересира некого како размислуваат луѓето по ова прашање, нека чита додека секој пишува од своја перспектива, а не да се натегаме какви избори прави другиот во својот живот.



    Мене ми се привлечни мажи пропорционално убави, како слика што се вели. И тоа што ме привлекол визуелно, не значи дека нема ништо друго во човекот, напротив. Надворешниот изглед покрај убавина вклучува однесување, држење/ став.... Не сите убави ме привлекуваат сексуално и интимно, ама за да ме привлече, мора да е убав, не може поинаку. За мене би било измачување да бидам со некој кој не го сметам за убав и немам намера така да го поминувам времето пошто ете бил nice guy.

    И ќе парафразирам некои членови што имаа пишано поназад, а се потполно во право дека убавината не е до толку релативна и субјективна. Пример, Бред Пит, Дејвид Бекам, не мора на секој да му се најубавите, ама како грди би биле окарактеризирани само од инает или некаков анимозитет кон личноста/делото. Факт е дека ретко кој искрено ги смета за неубави.
     
    На Traveler91 и Ajronmen им се допаѓа ова.
  17. Vikktorr

    Vikktorr Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2015
    Пораки:
    805
    Допаѓања:
    2.061
    Пол:
    Машки
    Важен е сѐ додека нe почнете заемно да си ги лечите комплексите од недостастоците во физичкиот изглед (како и да изгледате). По тој момент, соучеството е најважно.
     
    Последна измена: 5 април 2021
    На thelittle17, Elf, hermosa и 4 други им се допаѓа ова.
  18. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.735
    Допаѓања:
    15.231
    Пол:
    Машки
    Мене ми се убави и црни и бринетки, и слаби и дебели. Ми се одмилува само ако карактерот не се совпаѓаме или по мое, да е лоша.

    Колку сака нека е убава физички, ако ми е одбивна на карактер, џабе. :)
     
    На sunshinebabe, thelittle17, macencef и 6 други им се допаѓа ова.
  19. Dominik

    Dominik Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2021
    Пораки:
    233
    Допаѓања:
    1.399
    Пол:
    Машки
    Прво што гледам кај девојка е лицето,што би рекол јас мила фаца:inlove::D
    Ако тоа ми привлече внимание второ е карактерот.
    Без разлика дали е слаба,дебела,црна,плава,убаво тело,гради,задник итн...


    П.с и да сака,има желба да спортува,тоа ме пали:D
     
  20. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.080
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    Скрос си во право. Дури имав ситуација еднаш да му речам на дечкото - да знајш само како јас те гледам....не ме свати, искомплексиран беше.
     
    На thelittle17, hermosa, mode-kristina и 1 друга личност им се допаѓа ова.