1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали форумов е за машки?!!!

Дискусија во 'За форумот' започната од Crucio, 21 мај 2011.

  1. Bah

    Bah Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 март 2014
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    1.187
    Пред се ви благодарам на сите вас кои рековте дека и ние мажите знаеме да кажеме нешто паметно и јас како маж до крај ќе се борам да ја оправдам таа ваша доверба. Секако понекогаш ќе имаме и различи мислења но се надевам дека ќе имаме почит едни кон други и дека нема да се навредуваме и омаловажуање посебно не по полова линија.
    Јас сум човек кој поради сплет на околности животот го поминав во женско друштво и голем дел од „женските“ теми ми се доволно блиски за да ги разберам пред се а потоа и да дадам свој став во нив.
    Исто би ве замолил да не стварате впечаток и да ги ставате во исти кош сите мажи кои сме на форумов а не има доста и од разни причини. Не има такви како мене кои едноставно уживаат во ваше друштво бидејки сметам дека жените се далеку поубави и попаметни од нас мажите, уживам во вашите коментари и полемики, а понекогаш милувам да го кажам и сопствениот став, но гледам тоа да не е често и да не го наметнувам како единствена вистина, туку само како мое гледање на работите.
    Секако ги има и оние кои манијачат и замараат со праќање на лични пораки но има и такви чија единствена можност да бидат во друштво на убави, и паметни девојки е токму овде, бидејки тој луксуз во приватниот живот неможат да си го дозолат.
    Бидејки се залагам за полова рамноправност и мислам т.е тврдам дека нема машки и женски работи сметам дека форумов воопшто нетреба да го карактеризираме како женски, туку како форум за сите умни и помалку луге кои имаат што да кажат без било какво ограничување.
     
    На honey.11, crazylady, Sanjichka007 и 6 други им се допаѓа ова.
  2. Val-Dim

    Val-Dim Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    1.748
    Допаѓања:
    60.952
    Браво Бах!!! Се согласувам со тебе во поглед на машки и женски работи!!! Живееме во 21 век, далеку зад нас се делбите женско / машко, па нормално е на овој голем и интересен форум да има МАЖИ!!!
    Девојки ФЕМИНКИ - мажите можат само да го збогатат форумов со свои мислења и секако треба на секој новодојден да му кажеме ДОБРЕДОЈДЕ!!! :handshake: :) (y)
     
  3. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.803
    Пол:
    Женски
    Po nekoja logika ako bil za maski nemalo da se vika Femina i vo negova nastavka da stoi 'Zenski forum'.
    Edna clenka imase napisano deka za edno masko forumov treba da mu bide 'biblija'..'priracnik'.So ova se soglasuvam.
    Mene licno ne mi smetat.A sto i da ni smetaat.Odobreni od administracija i gotovo.A i da ne se odobreni,toj sto saka da ucestvuva ke se pisuva kako zensko i gotovo.
    Zosto bi ni smetale?Ako gledame taka moze i zenski clen da ne ni se dopaga pa sto?

    Samo edno nesto ne mi e jasno.Sto bilo ona sto go nateralo mazskiot clen da prisustvuva aktivno vo zenski forum.
    Ne veruvam na ona deka zenite mu bile popametni i bla bla slicno.
    Koj maz generalizira javno deka zenite se popametni?I obratno.
    Da ne bidam pogresno sfatena,ne mi se dopagaat generalizacii od tipot "site maski".."site zenski".
    Ne ima sekakvi vo dvata pola.

    Imase i komentiranje za clen koj se navredil i go napustil forumot.Pa zosto da bil na mesto kade ima i takvi sto ne go sakaat.
    Mislite deka ke najde mesto kade sto ke bide sakan od site?

    Znaci,me interesira sto eden mas moze da go "izbutka"na mesto koe e skoro celosno so zeni.Mesto kade sto mozebi ima temi so obostrani interesi no nema nitu edna tema koja e pretezno za mazi.
    Ako bila pricinata deka go interesiralo kako razmisluvaat zenite,ima eden kup forumi koi se mesani i so mazi i so zeni.
    Znaci i tamu mozat da vidat kako razmisluvaat zenite i pritoa da se druzat so niv a vo isto vreme da bidat opkrizeni i so mazi.
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    Машките на форумов се исто како и Албанците во МКД , напочеток еден-два , ама денес се накотија во десетици и нема кочница за нив.

    Наскоро ќе ви го земем форум , голем машки форум ќе градиме.
     
    На Annath, omg92 и mimiiiii им се допаѓа ова.
  5. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.805
    Да, апсолутно.
    Само машки кои имат што да кажат, своето мислењеда дадат, од машка перспектива да се изјаснат.
    Тие прават да биде поинтересно. Сега јас би сакала да има повеќе озбилни мажи, во брак, во врска, разведени, значи не тинејџери, не за друго, туку дека јас не сум тинејџерка па не ми се интересни за читање.
     
  6. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.803
    Пол:
    Женски
    Mene eden od mazive ne se najde da mi go razjasni ona sto ne mi e jasno.Pa makar i zena nekoja,ako smeta deka i e jasno toa mene sto ne mi e .;(
     
  7. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.805
    @galapce па ете можеби пребарували нешто на нет, им излегла тема од фемина, се зачитале, ги заинтересирало, читале некое време па се зачлениле.
    Јас и не знам друг македонски форум каде има и мажи и жени. Има машки форуми за кола, за телефони и лаптопи и остала технологија и такви машки занимации. Ама очигледно нема жени таму, или налети понека за да праша нешто и тоа е, досадно им е. Секој си бара нешто зависно од потреба што ја има.
    Не знам кајгана и идивиди можеби е мешано, ама ете мене не жи привлекло внимание, темите, структурата, што знам, може исто не е и на некој друг. :)
    ајде можеби ќе се најде некој да каже што го привлекло токму тука.
     
  8. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.803
    Пол:
    Женски
    Abe Sky tebe ne te privlekle bas oti se mesani.Oti ne te privlece tebe toj za koli,odnosno nekoj maski?
    Razbiram za slucajnosta ama za da ostanes da se zacitas,da stignes do stepen nesto da te zainteresira,pak znaci treba da se posvetis.
     
  9. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    @galapce а зошто ти смета што имало машки на форумот? Иако е форумот женски, не значи дека не може машки да се зачленуваат.Кажуваш дека не ти смета, а толку прашуваш, што изгледа дека ти смета.И, нормално дека секој машки член, ќе одговара на теми, за кои сметаа дека е соодветно да одговори, не ќе бара да одговара за теми, што се женски.Има општи теми, каде секој може да каже нешто, без разлика дали е машко или женско.
     
    На Daleron му/ѝ се допаѓа ова.
  10. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.803
    Пол:
    Женски
    Gorde prosti na nekolku pati probuvam da se razberam koga vleguvam vo diskusija so tebe ama ne uspevam.Veruvam deka nema ni ovoj pat posto da mozevme da se razbereme nemase ova da me prasas ako go procitase prviot moj post.Sekoe dobro (fingers)
     
  11. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски

    Благодарам.

    Не знам, кој те научил на таа потреба од константно однесување на таков начин према мене.

    Самата знаеш дека убаво те прочитав, но изгледа ти пречи што ти кажав, насекаде прашуваш, збориш за машките, затоа и ти кажав дека делуваш како да ти сметаат, што очигледно ти смета тоа.
     
    На Daleron му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.805
    Па затоа што тие за коли се ептен машки муабети, која жена ќе се заинтересира за таква дискусија и да остане активен член?
    А тука сепак има повеќе теми, од сите аспекти на животот, машко-женски односи од сите видови и фази, поразнолик е и затоа сметам дека треба да биде и за машки и женски.
    Еве нели би било убаво да си пише некој маж пример во темата: Дали сопругот ви помага околу дома? Да си каже своето мислење и размислување :)
     
    На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
  13. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.803
    Пол:
    Женски
    Neka bide,ama moeto prasanje e za sega za sega koga seuste ne e.
    Inace arno bi bilo da pisuvaat mislenja ne samo od tipot vo superlativbez da gledaat da pisuvaat raboti koi zenite sakaat da gi cujat.Demek vistina mazot ti ne ti pomaga?Ostavi go! :D Toj demek ne samo sto i pomagal plus bil i golem biznismen,koj edvaj cekal da dojde doma da pomaga..

    Gorde ete zosto se povlekov od diskusijata.:|
     
  14. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    Па за разлика од тие машки кој се дојдени на форумов за да фатат женска , другите како мене на пример се дојдени за да пробаат да го разберат женскиот свет , нивните искуства , нивните цели , осудувања , желби , размислувања , акции и реакции ...

    Сега викаш на друг форум имало , да има и таму женски , ама повеќето ако не и сите се фолираат и се прават важни поради мажите или што знам што , тука барем на овој форум женски од дваесет илјади женски членови ќе се најдат неколку озбилни девојки кој не се фолираат ... а и на темите како што мразите кај машко итн,итн.... јас на пример научив многу работи , дури и стекнав еден вид искуство читајќи ги постовите кое ми помогна многу во реалниот живот и допрва ќе ми помага

    Така да се надевам појасно е сега
     
    На crazylady, Annath, Someonespecial и 6 други им се допаѓа ова.
  15. Dvolicen

    Dvolicen Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2012
    Пораки:
    1.431
    Допаѓања:
    3.485
    @Yipman2 не ги мафтај, кажи ја вистината .Тука сме да (ги) ангажираме за во кафе бар КОБРА во тетово да играат на шипка (mooning).
    :rofl:
     
    На crazylady, ozbilnazena, Annath и 6 други им се допаѓа ова.
  16. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    @galapce Те сватив дека не ти пречат и дека немаш ништо против, дека само те интересираат побудите зошто едно машко би се зачленило на женски форум.

    Претпостуавувам дека машките сами најдобро можат да говорат за своите побуди, бидејќи ги има повеќе.
    Јас еве да претпоставам.

    Може стварно многу да се научи од овој форум за начинот на кој жените функционираат или размислуваат по едно конкретно прашање. За оној кој стварно има интерес да ги прошири своите хоризонти онаму каде има недостаток на некоја информација би било прилично корисно.

    Во други теми може рамноправно да се води дискусија независно од полот. Можеби е само потребата за интелектуален предизвик и добра дискусија која ние ја нудиме.

    Третите за манијачење и слични побуди верувам дека се помалку...т.с веднаш би биле идентифицирани и банирани.

    Е сега проблемот т.с забуната настанува кога некој ќе покаже човечки особини кои општо се недопадливи и делуваат нападно, досадно, провоцирачки...и во случајот се карактеристика на некој маж.
    Истите тие може да бидат одлика на секоја жена, ама ете на женски форум, доколку се избаци некој маж и тупи бетер од девојченце кога сака сладолед и пуштило крокодилски солзи на среде продавница, се прашува човек зошто.

    Одговорот е оти смее, оти сличен со сличен се весели, оти на никого не му треба општото допаѓање и одобрување...можеби и оти бил погрешно сватен па се труди да докаже дека не е така лош.
    Прирачникот за што сакаат жените е прилично комплициран, исто како и нас...па не е едноставно за секој маж да се вклопи во толпата.
     
    На Annath, tessie, galapce и 6 други им се допаѓа ова.
  17. 702706

    702706 Активен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2015
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    359
    Пол:
    Женски
    Па за манијачење и тролање колку што знам и женски може да се регистрираат...
     
  18. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Добро , гледам не прифаќаш мислење мое, само заради тоа што некој ти рекол така.Супер ти беа мислењата, но начинот на кој размислуваш сега, не е твој, ти наметнал некој нешто и тоа е тоа.Јасно ми е од повеќе, ама ајде.

    И, ако добро загледаш на форумот, има машки членови, кои си дале свој став по одредени теми, а се работи за свој начин на размислување.Добро е да има нивно гледиште за работите, да се види нивниот начин на размислување по одредени теми, но сметам дека не е добро сите машки во ист кош да се ставаат и да ги декларираат „ сите биле исти“, не велам дека ти кажа, туку кажувам, како што и впрочем ти кажав претходно, а ти ми велиш, не сум разбрала, а ако не прочита реков „ изгледа како да си против машките“, знам дека друго ти е прашањето, но треба да прифатиш и мислење кое не мора да е поврзано со твоето, а што приметувам, ти пречи.Значи едно е да се каже свое мислење, друго е надоврзување на претходно напишано мислење.
     
    На Daleron му/ѝ се допаѓа ова.
  19. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Мене не ми сметаат машките членови, оние кои ми се интересни ги читам оние кои не ми се ги прескокнувам.:lol:
    Оние како Петрето, Др стренџлав, мислам сите алтер егови на Валерија ги скролам затоа што не вреди да си го трошам времето на такви постови.]:)
    Го читнувам Јипман зошто ми е интересен, забавни му се постовите, ме насмевнува и затоа што ја делиме истата љубов кон.......кока колата.:whew::D
    Дволичен ми е така воздржан, не пишува често така да не сум стекнала некое посебно мислење за него, ги читам постовите негови, некогаш се сложувам, некогаш не со неговите ставови.:)
    Капетанот ми е:^)некогаш 100% се сложувам со неговите ставови меѓутоа почесто останувам ваква после негов пост:oи тоа во негативна конотација.:x
    Бахот ми е напорен и неразбирлив во постовите па почнав да го скролам, сака да биде во центар на внимание и кога не е тогаш следува темпер тантрум како две годишно дете да е.:devil::angel:
    Други не ми текнува во моментот или па не сум ги забележала, не се среќаваме по темите.:hai:
    Елементал ми беше онака баш стабилен дечко, со ставови блиски до моите и со задоволство му ги читав постовите, штета што не пишува веќе.:bow:
     
    На Lella, Annath, tessie и 7 други им се допаѓа ова.
  20. Madam-A

    Madam-A Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2013
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    8.005
    Форумов со оглед на името и боите, можеби не бил конструиран со цел да има и машки, но има.
    Мене овие кои гледам дека активно пишуваат воопшто не ми пречат, напротив, забавни ми се.

    Сосем ми е небитно поради која причина се зачлениле, може слободно да мањаат ако сакаат се додека се забавни и ги бива да пишат нешто паметно. Впрочем не знам како го карактеризирате тоа мањачењето кога никој од нив ни ве знае ни ве познава, сигурно не е дека сте зачариле некој машки лик до толку па да паѓа во трансови за вас. Ако пишал нешто недолично на вас, веројатно таков му е стилот и така пишал и на друга. На таквите им здосадова или пак си наоѓаат некоја која ги шмиргла, па нема да ве замараат ако ги игнорирате.
    Има доста забавни машки членови кои не заслужуваат да бидат генерализирани.
     
    На Annath и Someonespecial им се допаѓа ова.