1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали јадете храна богата со здрави нутриенти?

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од sofijanoka, 7 јули 2013.

  1. sofijanoka

    sofijanoka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    2.652
    Допаѓања:
    15.512
    Пол:
    Женски
    Дали сметате дека јадете храна со добри нутриенти?
    На каква исхрана сте,можеби вегетаријанска или пак веганска?
    Колку често конзумирате овошје и зеленчук,и дали сметате дека е здраво?
    Што пак со муслите и рафинираните житарки?
    Еве,јас сум на вегетаријанска прехрана,но вчера и денес морав да јадам месо поради татко ми.Во,секој случај месото ми огрдна,ми мириса грозно,жал ми е и за животните.Месни продукти никако.Но,сум на песковегетаријанска прехрана,значи конзумирам јајца,млеко и млечни производи како и мед.Риба-ретко.
    Сепак не сметам дека се хранам здраво затоа што внесувам рафинирани житарки,кои иако мислиме дека се здрави всушност не се.Но,тоа е мојот стил на живот.Овошје и зеленчук јадам секој ден,но и тоа не е здраво и не е богато со сите витамини.Па,кога веќе сум склона кон авитаминоза на Б6 со вегетаријанската прехран можам да го надокнадам со таблетки,секако `природната` храна не ни е ЗДРАВА!
    Ваши мислења,сугестии...?? :)
     
  2. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Овошје и зеленчук конзумирам секојдневно, риба еднаш неделно, млеко и млечни проозводи умерено (во просек, чаша млеко три-четири пати неделно, а некогаш и помалку), месо два-три пати неделно (пилешко или телешко, свинско поретко), но и во помали количини, интегрален леб, мусли не користам, бисквити ретко, благо минимално и многу ретко, се трудам да пијам доволно вода, а сокови избегнувам, освен свежо цедени.
     
    На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 4 други им се допаѓа ова.