1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали ја истраживте Македонија?

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од Tanjamm, 25 октомври 2015.

  1. Dorian Gray

    Dorian Gray Активен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2015
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    174
    Пол:
    Машки
    Места како Пробиштип, Македонска Каменица, Радовиш доста позитивно ме изненадија во однос на инфраструктура, урбана среденост, зеленило, паркови, хигиена во јавни институции. Често имаме стереотипи дека тоа се место од коишто и ѓавол бега, но генерално сосема е друга сликата и впечатокот кога ќе ги посетиш тие места. Преку година е прилично монотоно во тие места, но преку лето и викенди е прилично е раздвижено.
     
    На Tanjamm и Marick14 им се допаѓа ова.
  2. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.090
    Допаѓања:
    11.257
    Да, да , мали се ама чисти и средени гратчиња.
     
  3. Dorian Gray

    Dorian Gray Активен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2015
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    174
    Пол:
    Машки
    Село Дихово ( општина Битола)

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]

    Вила Дихово

    [​IMG]

    [​IMG]

    Во околината на Битола и Пелагонија има доста интересни села и архитектура, но за жал најголем дел од нив се иселени, а куќите оставени на забот на времето. За жал немањето ( или несакање) државна стратегија за ревитализација на тие села како дел од националното богатство и понуда кон странските туристи си го чини своето. Затоа и најчесто сме транзит зона, а не туристичка цел.
     
    На blueeparadise, Tanjamm, Marick14 и 3 други им се допаѓа ова.
  4. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    56.330
    Пол:
    Женски
    Прекрасно!

    Ваквите места ми се омилени. И селото на татко ми е натака, за жал е едно од тие запуштените. Кога ќе одам, дефинитивно ќе го посетам Дихово. :)
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Dorian Gray

    Dorian Gray Активен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2015
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    174
    Пол:
    Машки
    За тие кои не биле ви го препорачувам хотелот Градче во општина Кочани. Еве една убава видео презентација:



    Манастир Зрзе ( општина Долнени)

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]

    Патот е целосно асфалтиран до манастирот, но ако некој сака да го посети ви препорачувам само со добар автомобил, затоа што е доста високо.
     
    На Golden Rose, Tanjamm и Marick14 им се допаѓа ова.
  6. Dorian Gray

    Dorian Gray Активен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2015
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    174
    Пол:
    Машки
    Една илустрација на убав урбанистички среден град со многу зеленило и паркови. Само економски да е пожив.

    Пробиштип

    [​IMG]
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  7. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.547
    Допаѓања:
    6.312
    Имам авантуристички дух и многу сакам да се шетам, особено сакам помали градчиња, села, шуми, природа. А знаеме дека во Македонија можеме да се пофалиме со преубава природа. :)
    До сега не сум посетила некое село во Македонија (од оние поголемите, во кои има што да се посети), ама ќе го сменам тоа во најблиска можна иднина. Од градови, сум била во Прилеп и Битола, според мене едни од најубавите градови, Велес, Куманово, Охрид, Струга, Крушево, Демир Хисар, Дојран не знам како да го сметам, во Кавадарци на поминување. Можеби сум била и во некој друг град, ама на екскурзија било и не памтам.

    Сликите на темава од с. Дихово и Зрзе многу ми се допаднаа, па се надевам ќе кандисам некоја другарка да отидеме и до таму кога малку ќе се затопли. Работата е што многу ретко можам да најдам некој како мене што сака да се шета, да истражува, сум викала доста другарки и ми превртувале со очи, демек што мајка бараш да одиш во Битола, пример, ништо нема таму, глупости. А први ќе се потепаат да отидат до Грчка или во Белград, а не сакаат сопствената држава да си ја запознаат прво. Ама секогаш така ни се чини, дека се' друго е поубаво од нашето. Нема врска, се надевам ќе се најде некое девојче што ќе ја дели истава пасија со мене за шетање, запознавање нови луѓе и воедно стекнување нови искуства. :)
     
  8. Olitomboy12

    Olitomboy12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2015
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    135
    Пол:
    Женски
    Дали некој знае некое напуштено место за истаржување тука во Македонија? По можност да е во близина на Скопје..Ви благодараам:inlove:
     
    На blueeparadise му/ѝ се допаѓа ова.
  9. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.547
    Допаѓања:
    6.312
    @Olitomboy12 Јас кога бев помала, со другарка ни беше омилена една напуштена вила позади Соборна, не знам како се викаше, ама во 1924 била изградена. Вечер ќе се мушневме во дворот, и гледавме што има внатре, беа распослани отворени книги, пливаа во вода и тогаш ни беше доживљај тоа. Пробувавме да влеземе внатре, ама не можеше. После стоевме пред вилата и ги прашувавме скоро сите минувачи за приказната позади вилата, и така. :D
    Ама сега мислам ја заградија од сите страни, воопшто не се влегува, изгледа заради такви дечишта како нас што исто душкале таму. :P
     
    На Olitomboy12 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Olitomboy12

    Olitomboy12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2015
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    135
    Пол:
    Женски
    Ејј баш ќе се распрашам за ова,интересно звучи..Инаку барам места каде ќе можам да влезам и да истражувам така во creepy атмосфера..Благодарам:lol:
     
    На blueeparadise му/ѝ се допаѓа ова.