1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали ја перете штотуку купената гардероба?

Дискусија во 'Мода и стил' започната од LittlePinky, 17 ноември 2013.

 1. LittlePinky

  LittlePinky Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2013
  Пораки:
  1.420
  Допаѓања:
  4.392
  Пол:
  Женски
  Повеќето луѓе не ја перат гардеробата која штотуку ја купиле. Меѓутоа, тоа е неопходно. Најновото истражување покажало шокантни резултати. На парчињата гардероба кои биле тестирани, вклучувајќи ги и јакните, пронашле микроби кои им припаѓаат на интимните делови од телото. Доколку не ја перете гардеробата откако ќе ја купите, можете да добиете некоја инфекција.
  Микробите можат да се задржат на гардеробата неколку недели, па дури и неколку месеци. На тој начин се пренесуваат на телото на човекот, а потоа се шират и понатаму што доведува до разни зарази..

  Вие ја перете тазе купената гардероба?

  се надевам дека не е дупла темава
  :geek:
   
 2. rainlover

  rainlover Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2010
  Пораки:
  969
  Допаѓања:
  632
  Да не бидам вулгарна, ама прашањево ми е апусрдно.

  Јас ја преперувам облеката при преминот од една во друга сезона, значи облека која пред да биде складирана во плакар била исперена, а кога доаѓа сезоната кога треба да се носи повторно ја перам пред да се носи. Да не зборуваме за облека која не знам каде се' стоела, низ колку раце поминала, колку души ја пробале.

  Зарем постои некој/а кој/а не би исперел/а штотуку купената облека пред да ја носи :^)
   
  На little women, Lolo5, SV1911 и 8 други им се допаѓа ова.
 3. Summerlover

  Summerlover Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  5.531
  Допаѓања:
  34.908
  Се согласувам. Ова не треба ни да се прашува, мислам банално е некој да не го прави тоа.
   
  На ♡BuBaLe♡ и tessie им се допаѓа ова.
 4. Daydream

  Daydream Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2013
  Пораки:
  1.682
  Допаѓања:
  6.469
  Пол:
  Женски
  Зарем има некои што не ја перат новата гардероба? :o Не сакам да верувам во тоа. И не треба истражување за ова, се знае дека на таа облека може да има се' и свашта. По којзнае колку магацини поминала, прашини, којзнае кој се ја допирал итн. И после јас тоа на мене да го ставам, на мојата кожа? Нема шанси. Како што имам пречувствителна кожа склона на алергии уште тоа ми фали. Така што да, јас веднаш ја перам. Ми се случило дури и кога ќе отидам да купам нешто да не го ни пробувам од што ми е шубе. Така на изглед ќе го погледнам убаво е, знам дека ќе ми биде точно и толку, какво пробување. Којзнае кој го облекувал. Некогаш и моево не е како што треба ама што да правам, не можам да си помогнам за такви работи.
   
 5. Viktorijaaa5

  Viktorijaaa5 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 октомври 2013
  Пораки:
  5.343
  Допаѓања:
  83.649
  Пол:
  Женски
  Обавезно !!! Зарем постојат луѓе што не го прават оваа :?: и купента облека веднаш на носат на себе...
   
  На SV1911, ♡BuBaLe♡, tessie и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. a.c.k.a

  a.c.k.a Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  816
  Допаѓања:
  608
  секако дека ја перам новата купена облека независно што и да е,знаеме дека не стои на едно место,материјалите не се чисти кој знае колку прашина и бактерии има по нив,и како може веднаш да се облече без да се испере незнам :x
   
 7. Silver.E

  Silver.E Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2013
  Пораки:
  2.226
  Допаѓања:
  5.276
  Со оглед на тоа што се шиела по машини, се влечкала по магацини, продавници, друг ја пробувал, а јас сум грозлија по природа :lol: морам да ја исперам. Гнасно ми е да ја облечам иначе..

  Не перам само палта, јакни...
   
  На Gordana10 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. sadgirl21

  sadgirl21 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јануари 2013
  Пораки:
  7.354
  Допаѓања:
  8.477
  Обавезно!
   
 9. butterflysk

  butterflysk Популарен член

  Се зачлени на:
  24 мај 2013
  Пораки:
  1.723
  Допаѓања:
  3.366
  секако дека ја перам кој знае кој се ја пробувал пред да ја купам јас, ама имам другарка која не ја пере вика зашто да ја перам , ако е така треба да ја исперам и пред да ја пробам во продавница, според нејзината логика веке ја има облечено (пробано) пред да ја купи и немало потреба да ја пере кога веке еднаш ја облекла :D :tmi:
   
 10. Kaylie

  Kaylie Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 октомври 2013
  Пораки:
  500
  Допаѓања:
  1.402
  Нормално! По магацини се влечела и глувци ја лазеле и јас да не ја перам? Нема шанси. Гадотија сум по природа и се перам, и ново купена облека, и облеката што сум ја носела дента.
   
 11. SnowWhite91

  SnowWhite91 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 септември 2012
  Пораки:
  1.153
  Допаѓања:
  1.398
  Во никој случај не облекувам облека која не ми е преперена откако ќе ја купам. Исклучок правам при купување на јакни, палта, капути, и понекогаш за тенки хулахопки или тенки (свилени) чорапчиња.
  Но што се однесува до долна облека, фармерки, блузи, чорапи, боди, маици, тука не постојат исклучоци, без разлика од каде е купено парчето.
   
 12. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  8.073
  Допаѓања:
  11.216
  Еднаш ролка тазе купена без да ја исперам ја облеков. Вечерта ја купувам, утре тргнувам на пат со неа, сакав ново парче на мене. Кај вратот почна да ме пече и црвенило ми се појави. Лекција за другпат. Ја купив во така елитен бутик и скапо ја платив, ама пак треба да се испере којзнае колко луѓе ја пипкале и пробувале.
   
 13. Anne15

  Anne15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 февруари 2012
  Пораки:
  762
  Допаѓања:
  244
  Пол:
  Машки
  Имам фустан носено така,бидејки дента го купив,а вечерта сакав да го носам.
  Фала богу,ништо не ми бидна.
  Инаку практикувам да ги изперам,па да ги носам.
  Шубе ми е некако и плус многу грдо мирисаат.
   
 14. Seashell31

  Seashell31 Популарен член

  Се зачлени на:
  21 септември 2013
  Пораки:
  736
  Допаѓања:
  728
  Пол:
  Женски
  Кога и да купам нешто прво се пере па после можам да го носам,а особено ова важи за долната облека.Неколку пати само ми се случило дента да го купам а вечерта да го облечам за роденден или излегување,што и да е.Иначе преферирам да е испрано пред јас да го облечам.
   
  На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Lovely93

  Lovely93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2013
  Пораки:
  2.637
  Допаѓања:
  2.017
  Пол:
  Женски
  Не перам ништо ново освен долната облека, секако. Многу луѓе со кои сум паднала на муабет на оваа тема дури ми се чуделе, а јас пак сум им се чудела на нив што ја перат. :lol: Јас мислам дека нема потреба од тоа, дури ми се допаѓа мирисот на нова облека. :wasntme:
   
  На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Butterfly-Girl

  Butterfly-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2013
  Пораки:
  957
  Допаѓања:
  513
  Пол:
  Женски
  Скоро секогаш и ја давам новокупената облека на мајка ми да ја испере, освен во интни ситуации кога морам веднаш да го облечам тоа парче облека и нема време за перење. А боди, градници и гаќички никогаш не носам не перени :)
   
 17. Umbrella22

  Umbrella22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  3.951
  Допаѓања:
  33.918
  Пол:
  Женски
  Обавезно, додека не се испере нема шанси да го облечам
   
  На ♡BuBaLe♡ му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Golden

  Golden Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2013
  Пораки:
  1.077
  Допаѓања:
  1.407
  Пол:
  Женски
  Обавезно.Кој знае колку луѓе ја пробале,се влечела на земја на секаде..Исклучок правам само за хулахопки и чорапи. :)
   
 19. iloveyou29

  iloveyou29 Queen of beauty

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  5.732
  Допаѓања:
  32.007
  Пол:
  Женски
  Кога ке купам нешто , прво го перам а потоа го носам. Посебно ова се однесува на долна облека.
  Додека не се испере не го носам.
  Исклучок правам за јакна, капут такви работи , а другото се :)
   
 20. katerina222

  katerina222 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 септември 2011
  Пораки:
  262
  Допаѓања:
  72
  Пол:
  Женски
  Што е со темава? :^) Фала Богу се пере ново купената гардероба.. Па кој се не ја носел и пробувал и по какви магазини стоела.. Малце ми е несоодветна темава :?: