1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали ја перете штотуку купената гардероба?

Дискусија во 'Мода и стил' започната од LittlePinky, 17 ноември 2013.

  1. LittlePinky

    LittlePinky Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    4.392
    Пол:
    Женски
    Повеќето луѓе не ја перат гардеробата која штотуку ја купиле. Меѓутоа, тоа е неопходно. Најновото истражување покажало шокантни резултати. На парчињата гардероба кои биле тестирани, вклучувајќи ги и јакните, пронашле микроби кои им припаѓаат на интимните делови од телото. Доколку не ја перете гардеробата откако ќе ја купите, можете да добиете некоја инфекција.
    Микробите можат да се задржат на гардеробата неколку недели, па дури и неколку месеци. На тој начин се пренесуваат на телото на човекот, а потоа се шират и понатаму што доведува до разни зарази..

    Вие ја перете тазе купената гардероба?

    се надевам дека не е дупла темава
    :geek:
     
  2. rainlover

    rainlover Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    969
    Допаѓања:
    632
    Да не бидам вулгарна, ама прашањево ми е апусрдно.

    Јас ја преперувам облеката при преминот од една во друга сезона, значи облека која пред да биде складирана во плакар била исперена, а кога доаѓа сезоната кога треба да се носи повторно ја перам пред да се носи. Да не зборуваме за облека која не знам каде се' стоела, низ колку раце поминала, колку души ја пробале.

    Зарем постои некој/а кој/а не би исперел/а штотуку купената облека пред да ја носи :^)
     
    На little women, Lolo5, SV1911 и 8 други им се допаѓа ова.
  3. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.908
    Се согласувам. Ова не треба ни да се прашува, мислам банално е некој да не го прави тоа.
     
    На ♡BuBaLe♡ и tessie им се допаѓа ова.
  4. Daydream

    Daydream Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2013
    Пораки:
    1.682
    Допаѓања:
    6.469
    Пол:
    Женски
    Зарем има некои што не ја перат новата гардероба? :o Не сакам да верувам во тоа. И не треба истражување за ова, се знае дека на таа облека може да има се' и свашта. По којзнае колку магацини поминала, прашини, којзнае кој се ја допирал итн. И после јас тоа на мене да го ставам, на мојата кожа? Нема шанси. Како што имам пречувствителна кожа склона на алергии уште тоа ми фали. Така што да, јас веднаш ја перам. Ми се случило дури и кога ќе отидам да купам нешто да не го ни пробувам од што ми е шубе. Така на изглед ќе го погледнам убаво е, знам дека ќе ми биде точно и толку, какво пробување. Којзнае кој го облекувал. Некогаш и моево не е како што треба ама што да правам, не можам да си помогнам за такви работи.
     
  5. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.353
    Допаѓања:
    83.761
    Пол:
    Женски
    Обавезно !!! Зарем постојат луѓе што не го прават оваа :?: и купента облека веднаш на носат на себе...
     
    На SV1911, ♡BuBaLe♡, tessie и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. a.c.k.a

    a.c.k.a Популарен член

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    608
    секако дека ја перам новата купена облека независно што и да е,знаеме дека не стои на едно место,материјалите не се чисти кој знае колку прашина и бактерии има по нив,и како може веднаш да се облече без да се испере незнам :x
     
  7. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Со оглед на тоа што се шиела по машини, се влечкала по магацини, продавници, друг ја пробувал, а јас сум грозлија по природа :lol: морам да ја исперам. Гнасно ми е да ја облечам иначе..

    Не перам само палта, јакни...
     
    На Gordana10 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. sadgirl21

    sadgirl21 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    7.354
    Допаѓања:
    8.477
    Обавезно!
     
  9. butterflysk

    butterflysk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    1.723
    Допаѓања:
    3.366
    секако дека ја перам кој знае кој се ја пробувал пред да ја купам јас, ама имам другарка која не ја пере вика зашто да ја перам , ако е така треба да ја исперам и пред да ја пробам во продавница, според нејзината логика веке ја има облечено (пробано) пред да ја купи и немало потреба да ја пере кога веке еднаш ја облекла :D :tmi:
     
  10. Kaylie

    Kaylie Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    500
    Допаѓања:
    1.402
    Нормално! По магацини се влечела и глувци ја лазеле и јас да не ја перам? Нема шанси. Гадотија сум по природа и се перам, и ново купена облека, и облеката што сум ја носела дента.
     
  11. SnowWhite91

    SnowWhite91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2012
    Пораки:
    1.153
    Допаѓања:
    1.398
    Во никој случај не облекувам облека која не ми е преперена откако ќе ја купам. Исклучок правам при купување на јакни, палта, капути, и понекогаш за тенки хулахопки или тенки (свилени) чорапчиња.
    Но што се однесува до долна облека, фармерки, блузи, чорапи, боди, маици, тука не постојат исклучоци, без разлика од каде е купено парчето.
     
  12. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.083
    Допаѓања:
    11.228
    Еднаш ролка тазе купена без да ја исперам ја облеков. Вечерта ја купувам, утре тргнувам на пат со неа, сакав ново парче на мене. Кај вратот почна да ме пече и црвенило ми се појави. Лекција за другпат. Ја купив во така елитен бутик и скапо ја платив, ама пак треба да се испере којзнае колко луѓе ја пипкале и пробувале.
     
  13. Anne15

    Anne15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2012
    Пораки:
    762
    Допаѓања:
    244
    Пол:
    Машки
    Имам фустан носено така,бидејки дента го купив,а вечерта сакав да го носам.
    Фала богу,ништо не ми бидна.
    Инаку практикувам да ги изперам,па да ги носам.
    Шубе ми е некако и плус многу грдо мирисаат.
     
  14. Seashell31

    Seashell31 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2013
    Пораки:
    736
    Допаѓања:
    728
    Пол:
    Женски
    Кога и да купам нешто прво се пере па после можам да го носам,а особено ова важи за долната облека.Неколку пати само ми се случило дента да го купам а вечерта да го облечам за роденден или излегување,што и да е.Иначе преферирам да е испрано пред јас да го облечам.
     
    На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Не перам ништо ново освен долната облека, секако. Многу луѓе со кои сум паднала на муабет на оваа тема дури ми се чуделе, а јас пак сум им се чудела на нив што ја перат. :lol: Јас мислам дека нема потреба од тоа, дури ми се допаѓа мирисот на нова облека. :wasntme:
     
    На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Butterfly-Girl

    Butterfly-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2013
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    513
    Пол:
    Женски
    Скоро секогаш и ја давам новокупената облека на мајка ми да ја испере, освен во интни ситуации кога морам веднаш да го облечам тоа парче облека и нема време за перење. А боди, градници и гаќички никогаш не носам не перени :)
     
  17. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Обавезно, додека не се испере нема шанси да го облечам
     
    На ♡BuBaLe♡ му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Golden

    Golden Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2013
    Пораки:
    1.077
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    Обавезно.Кој знае колку луѓе ја пробале,се влечела на земја на секаде..Исклучок правам само за хулахопки и чорапи. :)
     
  19. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    Кога ке купам нешто , прво го перам а потоа го носам. Посебно ова се однесува на долна облека.
    Додека не се испере не го носам.
    Исклучок правам за јакна, капут такви работи , а другото се :)
     
  20. katerina222

    katerina222 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2011
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
    Што е со темава? :^) Фала Богу се пере ново купената гардероба.. Па кој се не ја носел и пробувал и по какви магазини стоела.. Малце ми е несоодветна темава :?: