1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дама е...

Дискусија во 'Мода и стил' започната од 2468, 13 мај 2010.

  1. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    што е според вас девојки една дама? дали има личности кои ги познавате и за кои сметате дека е олицетворение на поимот дама ? дали под овој поим подразбирате образована жена, секогаш топ средена, добра сопруга...?

    според мене дамата не се создава, таа се раѓа! што мислите вие? :wasntme:
     
    На Angiie и Rock-a-Fella им се допаѓа ова.
  2. Krisi

    Krisi Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    408
    Допаѓања:
    152
    Денес го прочитав истово, изјава на Јелена Крлеуша, дека дамата не се создава туку се раѓа. Мада не би се сложила баш. За да станеш дама,многу зависи од околината во која раснеш, домашното воспитување, научените манири и држење,образованието. А со текот на времето и стилот на облекување, за кој треба да поминат години за да еволуира и да биде истенчен. Значи дали мислам дека дама се раѓа? Не. Дама се станува.
     
    На MarchelineAmaru, danniela5 и cupidsarow им се допаѓа ова.
  3. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    581
    Ха, убава тема, лајк ит. За мене не е дама само доколку е школувана. За мене права дама е девојка на која се и е на место, и се однесува соодветно со местото на кое се наоѓа. Џабе некоја ке се облече убаво, доколку со сукна седи со раширени нозе. брише нос со ракав, не става рака на уста кога се прозева и слично.
     
  4. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.515
    Пол:
    Женски
    Па може и да се школува и се тоа, ама ако нема некое вродено држење и став некако нема да ја биде. Ќе делува извештачено...
     
    На Bonbonçe31 и MarchelineAmaru им се допаѓа ова.
  5. Speechless

    Speechless Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    4.240
    Допаѓања:
    5.688
    Пол:
    Женски
    Интелегентна жена, знае што сака, на висок став со свој имич без разлика каква облека носи..
    Според мое мислење, тоа е дама ;)
     
  6. beautiful87

    beautiful87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2010
    Пораки:
    322
    Допаѓања:
    116
    Jas do pred nekoe vreme mislev deka dama se stanuva a ne se raga, AMA na edna prijatelka kerkata ima 5,6godini i e vo prav smisol na zborot dama, znaci uste od tolku mala vozrast. Majka i vika deka nikogas ne ja ucela deka ona si e takva od sekogas, duri i samata se zaprepastuva ponekogas od nejzini psotapki. Imav prilika ednas da ja vidam toa e cudo:) kakvo drzenje, stav, stil na oblekuvanje(sama se oblekuva,majka i nisto ne i kazuva), maniri kako da ima 25 a ne 5godini, se se sto treba da poseduva edna dama, a ima samo 5godini. Taka da spored mene dama se raga, mozes i da stanes so vezbanje i se ama seto toa nema da bide tolku prirodno.
     
  7. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    po mene ne znaci deka neobrazovana zena ne moze da bide dama-dama e zena so stil,sekogas doterana i nasminkana,nikogas kic,so drzenje,otmenost,elegancija...tesko e toa da se opise,toa moze da se proceni samo vo zivo.i pred se po mene dama e zena so ogromno iskustvo,sto znaci dama e zena vo godini i nikako 25godisna devojka ne moze da bide dama
     
    На Night.Star му/ѝ се допаѓа ова.
  8. ozbilnazena

    ozbilnazena Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2010
    Пораки:
    1.154
    Допаѓања:
    13.168
    Пол:
    Женски
    Dama e zena koja se poznava sebesi i svoite zelbi.Svesna e za svoite kvaliteti i moznosti,intelegentna e i go razbira svetot okolu sebe. Ne mora nikomu da se dokazuva ,vo nikoj moment ne se oseca zagrozena od maskiot svet.Kon site pristapuva so ljubeznost i postovanje.i koga e navredena ne se ponasa primitivno, ni plitko..Sarmantna e , svestrana,go zivee zivitot bez predrasudi i generaliziranje.Voedno sposobna e da saka i da bide sakana ...dozvoluva da .se grizi partnerot za nea ,da ja stiti i razmazuva. Voedno gleda bonton,mu godi paznjata,ne mu e neugodno koga mu se otvara vrata na avtomobil,ne se oseca podceneto koga partnerot ce ja plati smetkata,se ponasa normalno i nisto ne glumi,ne urla po ulici ,ne pravi od sebe budala vo drustvo i znae da se sali na svoja smetka.Drugite nikogas ne gi ismejuva i ne gi gleda od visoko.
    Vo sekoj slucaj damata e svesna na svoite kvaliteti , i ima dominanten karakter koj i e vroden.
    nakratko tolku za damite ...
     
    На BeLLaDona23, MarchelineAmaru и GreenEyedBabe им се допаѓа ова.
  9. beautiful87

    beautiful87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2010
    Пораки:
    322
    Допаѓања:
    116
    Ima mnogu zeni koi gi imaat tie licnosni karakteristiki pa povtorno ne se dami. Za da edna zena bide dama spored mene treba da go ima toa drzenje na teloto, uskladenost na dvizenjata, ubavi maniri, sekogas so blazen izraz na liceto, smirenost, sekogas sredena, ne premnogu kic nego elegantno. I mene sto mi ostanala slika vo glavata za dama sto sum gledala sliki a i na tv se perfektno neguvani beli dlanki i race so sekogas sovrseno sredeni nokti. E sea normalno deka treba da bide obrazovana i da poseduva covecnost i dr. licnosni karakteristiki, no damite pred se se prepoznaat po nadvoresniot izgled t.e. po taa elegancija vo se sto pravat. Vo denesno vreme mislam deka retko postojat vistinski dami, vo vremeto na baba mi gi imalo poveke, a denes se e toa nekako izvestaceno.
    Audrey hepburn e spored mene poim za prava dama, a od ponovo vreme za nikoj od javnive licnosti nemozam da kazam deka e dama.
     

    Прикачени фајлови:

  10. aaaaa

    aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    9 април 2010
    Пораки:
    739
    Допаѓања:
    1.215
    Пол:
    Женски
    дами во денешно време?тоа е реткост..ама сепак за да биде дама една жена треба да биде убава,негувана,со елегантно движење,елегантна облека,нашминкана,со убави нокти,нежна кожа итн.треба да знае да се однесува,да биде образована,да има манири, и да биде достојна за почит..тоа е дама
     
  11. Angelche

    Angelche Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    3.747
    Допаѓања:
    1.358
    Дама......дама според мене е..жена која што знае што сака, организирана, мила, секогаш средена, грациозна, внимателно ги избира зборовите пред да ги каже, пристојно се однесува, пријатна е, добра, убава ......... :inlove:
     
  12. Shelea

    Shelea Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    4.244
    Допаѓања:
    43.171
    Жена што и кога седнува на ВЦ шоља, скрстува нозе ;) :rofl: :rofl: (ова ми е извадок од еден мој расказ, што го имам напишано токму за некоја ваква женска категорија... )

    Дама е комплетна жена, со став, стас, и шарм.
    Никако не е дама онаа жена што се труди да остави впечаток дека е маж! :lol: :rofl: :D (значи, јавни пцовки, плукање, несредени нокти, немање манири)
     
  13. snake

    snake Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    124
    Dama e zena koja se poznava sebesi i svoite zelbi.Svesna e za svoite kvaliteti i moznosti,intelegentna e i go razbira svetot okolu sebe. Ne mora nikomu da se dokazuva ,vo nikoj moment ne se oseca zagrozena od maskiot svet.Kon site pristapuva so ljubeznost i postovanje.i koga e navredena ne se ponasa primitivno, ni plitko..Sarmantna e , svestrana,go zivee zivitot bez predrasudi i generaliziranje.Voedno sposobna e da saka i da bide sakana ...dozvoluva da .se grizi partnerot za nea ,da ja stiti i razmazuva. Voedno gleda bonton,mu godi paznjata,ne mu e neugodno koga mu se otvara vrata na avtomobil,ne se oseca podceneto koga partnerot ce ja plati smetkata,se ponasa normalno i nisto ne glumi,ne urla po ulici ,ne pravi od sebe budala vo drustvo i znae da se sali na svoja smetka.Drugite nikogas ne gi ismejuva i ne gi gleda od visoko.
    Vo sekoj slucaj damata e svesna na svoite kvaliteti , i ima dominanten karakter koj i e vroden.
    nakratko tolku za damite ...

    потполно се сложувам
     
  14. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Не можам да дефинирам кои точно атрибути ги има, ама знам само дека дамата се познава меѓу милион жени. Таквите на денешницава се се поретки. Треба да содржи се една жена. Убавина ( не мора да е лепотица, ама сепак ), и внатрешна и надворешна, став, стас, држење, умешност, знаење, чувство за се...многу и треба на една дама.
     
    На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    ^ Се согласувам потполно дека се познава меѓу милион жени.
    Тоа е онаа која секогаш чекори гордо и исправено, нога пред нога, која знае да го носи она што го облекла и го облекла со стил.
    Која НИКОГАШ не ја запоставува хигиената.
    Која секогаш знае да каже Извинете, Благодарам и Ве молам.
    За која нема да зажалите ако ви отворила уста.
    Дама е онаа чии зборови имаат хипнотизирачки мирис, а асфалтот потреперува кога нејзините нозе го милуваат со своите потпетици.
    :makeup: :f:
     
    На BeLLaDona23, MarchelineAmaru и GreenEyedBabe им се допаѓа ова.
  16. annnni

    annnni Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2010
    Пораки:
    3.025
    Допаѓања:
    646
    Дамата според мене се забележува најпрво по надворешниот изглед доколку таа,е топ средена,на високи потпетици,со ташна,прекрасни модни додатоци на неа,косата и беспрекорно средена и не и е оштетена(што значи се грижи за неа),има бавно и грациозно движење сигурно нема да очекувате од таа девојка да седне како маж,да си го брише носот со ракав,да зборува како идиот,па изгледот зборува за нејзиното однесување дека таа на малите работи обрнува внимане а за големите да не ни напоменуваме,значи таа на секој нашин се труди да остави добар впечаток пред другите.И сепак мислам дека дамата се создава а не се раѓа,како што некој напомена битни се најпрво условите во кој таа се наоѓа,статусот,и некои др фактори!
     
  17. Barbie-girl

    Barbie-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2010
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    1

    Целосно го подржувам претходното мислење. :)
     
  18. Angel.in.dark

    Angel.in.dark Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2010
    Пораки:
    190
    Допаѓања:
    25
    Го подржувам мислењето на Хипица :* :clap:
     
  19. baguf4e

    baguf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    3.089
    Допаѓања:
    6.821
    Пол:
    Женски
    културна и префинета личност :)
     
  20. Miss-Perfect

    Miss-Perfect Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2010
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    75
    Некоја што знае колку вреди, што никогаш не се преценува и ги понижува останатите, мила, искрена, нежна... Негувана, среќна, сакана жена... Жена позади која стои нејзиниот ЏЕНТЛМЕН што ја прави да се чувствува ДАМА, жена со високи морални вредности, принципи... :f: