1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дама е...

Дискусија во 'Мода и стил' започната од 2468, 13 мај 2010.

 1. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.832
  Пол:
  Женски
  што е според вас девојки една дама? дали има личности кои ги познавате и за кои сметате дека е олицетворение на поимот дама ? дали под овој поим подразбирате образована жена, секогаш топ средена, добра сопруга...?

  според мене дамата не се создава, таа се раѓа! што мислите вие? :wasntme:
   
  На Angiie и Rock-a-Fella им се допаѓа ова.
 2. Krisi

  Krisi Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  408
  Допаѓања:
  152
  Денес го прочитав истово, изјава на Јелена Крлеуша, дека дамата не се создава туку се раѓа. Мада не би се сложила баш. За да станеш дама,многу зависи од околината во која раснеш, домашното воспитување, научените манири и држење,образованието. А со текот на времето и стилот на облекување, за кој треба да поминат години за да еволуира и да биде истенчен. Значи дали мислам дека дама се раѓа? Не. Дама се станува.
   
  На MarchelineAmaru, danniela5 и cupidsarow им се допаѓа ова.
 3. Sunshine88

  Sunshine88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  577
  Ха, убава тема, лајк ит. За мене не е дама само доколку е школувана. За мене права дама е девојка на која се и е на место, и се однесува соодветно со местото на кое се наоѓа. Џабе некоја ке се облече убаво, доколку со сукна седи со раширени нозе. брише нос со ракав, не става рака на уста кога се прозева и слично.
   
 4. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  20.686
  Допаѓања:
  60.033
  Пол:
  Женски
  Па може и да се школува и се тоа, ама ако нема некое вродено држење и став некако нема да ја биде. Ќе делува извештачено...
   
  На Bonbonçe31 и MarchelineAmaru им се допаѓа ова.
 5. Speechless

  Speechless Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  3.911
  Допаѓања:
  4.465
  Пол:
  Женски
  Интелегентна жена, знае што сака, на висок став со свој имич без разлика каква облека носи..
  Според мое мислење, тоа е дама ;)
   
 6. beautiful87

  beautiful87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2010
  Пораки:
  322
  Допаѓања:
  114
  Jas do pred nekoe vreme mislev deka dama se stanuva a ne se raga, AMA na edna prijatelka kerkata ima 5,6godini i e vo prav smisol na zborot dama, znaci uste od tolku mala vozrast. Majka i vika deka nikogas ne ja ucela deka ona si e takva od sekogas, duri i samata se zaprepastuva ponekogas od nejzini psotapki. Imav prilika ednas da ja vidam toa e cudo:) kakvo drzenje, stav, stil na oblekuvanje(sama se oblekuva,majka i nisto ne i kazuva), maniri kako da ima 25 a ne 5godini, se se sto treba da poseduva edna dama, a ima samo 5godini. Taka da spored mene dama se raga, mozes i da stanes so vezbanje i se ama seto toa nema da bide tolku prirodno.
   
 7. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.336
  po mene ne znaci deka neobrazovana zena ne moze da bide dama-dama e zena so stil,sekogas doterana i nasminkana,nikogas kic,so drzenje,otmenost,elegancija...tesko e toa da se opise,toa moze da se proceni samo vo zivo.i pred se po mene dama e zena so ogromno iskustvo,sto znaci dama e zena vo godini i nikako 25godisna devojka ne moze da bide dama
   
  На Night.Star му/ѝ се допаѓа ова.
 8. ozbilnazena

  ozbilnazena Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2010
  Пораки:
  1.154
  Допаѓања:
  13.168
  Пол:
  Женски
  Dama e zena koja se poznava sebesi i svoite zelbi.Svesna e za svoite kvaliteti i moznosti,intelegentna e i go razbira svetot okolu sebe. Ne mora nikomu da se dokazuva ,vo nikoj moment ne se oseca zagrozena od maskiot svet.Kon site pristapuva so ljubeznost i postovanje.i koga e navredena ne se ponasa primitivno, ni plitko..Sarmantna e , svestrana,go zivee zivitot bez predrasudi i generaliziranje.Voedno sposobna e da saka i da bide sakana ...dozvoluva da .se grizi partnerot za nea ,da ja stiti i razmazuva. Voedno gleda bonton,mu godi paznjata,ne mu e neugodno koga mu se otvara vrata na avtomobil,ne se oseca podceneto koga partnerot ce ja plati smetkata,se ponasa normalno i nisto ne glumi,ne urla po ulici ,ne pravi od sebe budala vo drustvo i znae da se sali na svoja smetka.Drugite nikogas ne gi ismejuva i ne gi gleda od visoko.
  Vo sekoj slucaj damata e svesna na svoite kvaliteti , i ima dominanten karakter koj i e vroden.
  nakratko tolku za damite ...
   
  На BeLLaDona23, MarchelineAmaru и GreenEyedBabe им се допаѓа ова.
 9. beautiful87

  beautiful87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2010
  Пораки:
  322
  Допаѓања:
  114
  Ima mnogu zeni koi gi imaat tie licnosni karakteristiki pa povtorno ne se dami. Za da edna zena bide dama spored mene treba da go ima toa drzenje na teloto, uskladenost na dvizenjata, ubavi maniri, sekogas so blazen izraz na liceto, smirenost, sekogas sredena, ne premnogu kic nego elegantno. I mene sto mi ostanala slika vo glavata za dama sto sum gledala sliki a i na tv se perfektno neguvani beli dlanki i race so sekogas sovrseno sredeni nokti. E sea normalno deka treba da bide obrazovana i da poseduva covecnost i dr. licnosni karakteristiki, no damite pred se se prepoznaat po nadvoresniot izgled t.e. po taa elegancija vo se sto pravat. Vo denesno vreme mislam deka retko postojat vistinski dami, vo vremeto na baba mi gi imalo poveke, a denes se e toa nekako izvestaceno.
  Audrey hepburn e spored mene poim za prava dama, a od ponovo vreme za nikoj od javnive licnosti nemozam da kazam deka e dama.
   

  Прикачени фајлови:

 10. aaaaa

  aaaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  9 април 2010
  Пораки:
  660
  Допаѓања:
  1.086
  Пол:
  Женски
  дами во денешно време?тоа е реткост..ама сепак за да биде дама една жена треба да биде убава,негувана,со елегантно движење,елегантна облека,нашминкана,со убави нокти,нежна кожа итн.треба да знае да се однесува,да биде образована,да има манири, и да биде достојна за почит..тоа е дама
   
 11. Angelche

  Angelche Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  1.358
  Дама......дама според мене е..жена која што знае што сака, организирана, мила, секогаш средена, грациозна, внимателно ги избира зборовите пред да ги каже, пристојно се однесува, пријатна е, добра, убава ......... :inlove:
   
 12. Shelea

  Shelea Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  4.194
  Допаѓања:
  40.842
  Жена што и кога седнува на ВЦ шоља, скрстува нозе ;) :rofl: :rofl: (ова ми е извадок од еден мој расказ, што го имам напишано токму за некоја ваква женска категорија... )

  Дама е комплетна жена, со став, стас, и шарм.
  Никако не е дама онаа жена што се труди да остави впечаток дека е маж! :lol: :rofl: :D (значи, јавни пцовки, плукање, несредени нокти, немање манири)
   
 13. snake

  snake Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  877
  Допаѓања:
  122
  Dama e zena koja se poznava sebesi i svoite zelbi.Svesna e za svoite kvaliteti i moznosti,intelegentna e i go razbira svetot okolu sebe. Ne mora nikomu da se dokazuva ,vo nikoj moment ne se oseca zagrozena od maskiot svet.Kon site pristapuva so ljubeznost i postovanje.i koga e navredena ne se ponasa primitivno, ni plitko..Sarmantna e , svestrana,go zivee zivitot bez predrasudi i generaliziranje.Voedno sposobna e da saka i da bide sakana ...dozvoluva da .se grizi partnerot za nea ,da ja stiti i razmazuva. Voedno gleda bonton,mu godi paznjata,ne mu e neugodno koga mu se otvara vrata na avtomobil,ne se oseca podceneto koga partnerot ce ja plati smetkata,se ponasa normalno i nisto ne glumi,ne urla po ulici ,ne pravi od sebe budala vo drustvo i znae da se sali na svoja smetka.Drugite nikogas ne gi ismejuva i ne gi gleda od visoko.
  Vo sekoj slucaj damata e svesna na svoite kvaliteti , i ima dominanten karakter koj i e vroden.
  nakratko tolku za damite ...

  потполно се сложувам
   
 14. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.849
  Пол:
  Женски
  Не можам да дефинирам кои точно атрибути ги има, ама знам само дека дамата се познава меѓу милион жени. Таквите на денешницава се се поретки. Треба да содржи се една жена. Убавина ( не мора да е лепотица, ама сепак ), и внатрешна и надворешна, став, стас, држење, умешност, знаење, чувство за се...многу и треба на една дама.
   
  На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.804
  ^ Се согласувам потполно дека се познава меѓу милион жени.
  Тоа е онаа која секогаш чекори гордо и исправено, нога пред нога, која знае да го носи она што го облекла и го облекла со стил.
  Која НИКОГАШ не ја запоставува хигиената.
  Која секогаш знае да каже Извинете, Благодарам и Ве молам.
  За која нема да зажалите ако ви отворила уста.
  Дама е онаа чии зборови имаат хипнотизирачки мирис, а асфалтот потреперува кога нејзините нозе го милуваат со своите потпетици.
  :makeup: :f:
   
  На BeLLaDona23, MarchelineAmaru и GreenEyedBabe им се допаѓа ова.
 16. annnni

  annnni Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2010
  Пораки:
  3.025
  Допаѓања:
  639
  Дамата според мене се забележува најпрво по надворешниот изглед доколку таа,е топ средена,на високи потпетици,со ташна,прекрасни модни додатоци на неа,косата и беспрекорно средена и не и е оштетена(што значи се грижи за неа),има бавно и грациозно движење сигурно нема да очекувате од таа девојка да седне како маж,да си го брише носот со ракав,да зборува како идиот,па изгледот зборува за нејзиното однесување дека таа на малите работи обрнува внимане а за големите да не ни напоменуваме,значи таа на секој нашин се труди да остави добар впечаток пред другите.И сепак мислам дека дамата се создава а не се раѓа,како што некој напомена битни се најпрво условите во кој таа се наоѓа,статусот,и некои др фактори!
   
 17. Barbie-girl

  Barbie-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 мај 2010
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  1

  Целосно го подржувам претходното мислење. :)
   
 18. Angel.in.dark

  Angel.in.dark Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 април 2010
  Пораки:
  190
  Допаѓања:
  25
  Го подржувам мислењето на Хипица :* :clap:
   
 19. baguf4e

  baguf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  3.017
  Допаѓања:
  5.753
  Пол:
  Женски
  културна и префинета личност :)
   
 20. Miss-Perfect

  Miss-Perfect Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 мај 2010
  Пораки:
  368
  Допаѓања:
  73
  Некоја што знае колку вреди, што никогаш не се преценува и ги понижува останатите, мила, искрена, нежна... Негувана, среќна, сакана жена... Жена позади која стои нејзиниот ЏЕНТЛМЕН што ја прави да се чувствува ДАМА, жена со високи морални вредности, принципи... :f: