1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дама е...

Дискусија во 'Мода и стил' започната од 2468, 13 мај 2010.

  1. bona

    bona Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.592
    Допаѓања:
    276
    се согласувам со кате, значи за мене не е дама само таа која однадвор е тип топ средена (облека,штикли,коса,шминка) и знае да се движи... туку и одвнатре да е дама, да знае кога-каде-како да се однесува (не да пцује или да се смее ко зелена среде улица) :$


    п.с. сум видела и такви... изгледаат како вистински дами но.. не се :?:
     
  2. Barbie-girl

    Barbie-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2010
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    1
    Бона неможе според мене тип топ девојка да се понаша како зелена јас мислам дека сепак внимава на однесуањето...сепак незнам тоа е мое мислње...секој има различен став! поззз ;)
     
  3. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Според мене дамата се создава, со текот на времето си ги поставува своите принципи, има јаки морални вредности, цврст карактер, треба да поседува и харизма и смисла за хумор, многу е важно да се високо образована, да има свој оргинален стил, став, грациозен начин на движење, КУЛТУРА, да биде приземјена да не лета во облаци, да биде она што е да не биде извештачена - вештачка дама- или дама со сила :D
    Дама е според мене здрела личност, во 30тите 40тите години, неможам да замислам девојка да биде дама.
    Гардеробата на една дама според мене мислам дека треба да е вака нешто, незнам ама ова кога ќе го видам ме асоцира на облека на една дама што мислите? Исто така и бисерите ги сметам за заштитен знак на една дама :D
     

    Прикачени фајлови:

  4. princessofthedark

    princessofthedark Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2010
    Пораки:
    1.018
    Допаѓања:
    149
    исто е и моето мислење за дама :)
     
  5. yawn

    yawn Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    697
    Допаѓања:
    699
    Дама ? Малку подзаборавивме што е ама со задоволство би се потсетила..Според мене тоа е жена која нема да ги извади цицките и газот само за да биде центар на внимание..Tаа привлекува внимание со својата софистицираност,префинет вкус и стил кој го има,културата која е неизоставен дел од нејзиниот речник,нејзиниот лик е еден и единствен,високо образована и жена со кариера ,независна која сама си создава и си го диктира својот живот (не чека од мажите)..Мажите се плашат од такви жени па најчесто тешко и е да го најде својот животен сопатник..Таа е ЕДНА и ЕДИНСТВЕНА!
     
    На MarchelineAmaru и GreenEyedBabe им се допаѓа ова.
  6. Iki.Olsen

    Iki.Olsen Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2010
    Пораки:
    434
    Допаѓања:
    115
    Се сложувам со Хипица , а посебно на делот '''Дама е онаа чии зборови имаат хипнотизирачки мирис, а асфалтот потреперува кога нејзините нозе го милуваат со своите потпетици.'''
    Браво Хипи
     
  7. mysterious

    mysterious Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    1.491
    Допаѓања:
    2.661
    ...Жена со стил.
    Класика.
    Која е разумна,знае што прави и го прави тоа многу добро.
    И најважно,со љубов.
    Секогаш негувана,скоцкана... 8)
    Која секогаш остава префинет прв впечаток.
    Која има некоја цел и е решена да ја постигне.
    Според мене тоа е дама.
    И плус,да биде успешна во овој таканаречен свет на мажи.. :lol:
    Или на мажи или на слабаци... ]:)
     
  8. broken099

    broken099 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2010
    Пораки:
    566
    Допаѓања:
    434
    "Вистинска дама не е онаа со најубавите нозе, најголемите марки, најскапите очила и напумпаните усни .. Вистинска дама е грациозност, воспитаност, милост и успех" .. вакво нешто имав прочитано и потполно се сложувам во ова. :)
     
  9. parisheroinstars

    parisheroinstars Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2010
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    25
    :y:
     
  10. aNy-to

    aNy-to Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2010
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    394
    Се согласувам :)
     
  11. ginger

    ginger Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2010
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    121

    :rock: точноо
     
    На BeLLaDona23 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. kristii

    kristii Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    1.706
    Се согласувам со сите горе наведени..

    Ајде постирајте слики од како би изгледала надовершно една дама...
     
  13. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.561
    Пол:
    Женски
    Дама не е онаа која не само што добро се облекува, туку и добро се однесува.
     
  14. Speechless

    Speechless Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    4.240
    Допаѓања:
    5.688
    Пол:
    Женски
    Мерлин монро .. ;)
    [​IMG]
     
  15. Angelche

    Angelche Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    3.747
    Допаѓања:
    1.358
    Точно, Мерлин е пример за дама. :inlove:
    [​IMG][​IMG][​IMG]
     
  16. girl12

    girl12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2010
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    43
    се согласувам начи од збор до збор .. :)
     
  17. i-v-i

    i-v-i Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    Дама е нормална ,умерена и прибрана жена која знае да управува со себе и својот живот,елеганцијата баш и не игра некоја улога колку што игра стилот и способноста да се управува со него(не е само што ќе носиш туку и како ќе го носиш)..потоа карактерно пријатна и умерено зборлеста,полна со разбирање и без никакви предрасуди(бидејќи зборуваме за дама на овој век нели :D ) ....недостапна за секој и секако високообразована и со богат речник...има и ред други работи ама доста е мислам :D :hai:
     
  18. marieheart

    marieheart Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2010
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    0
    Според мене, дама е жена или девојка која што зрачи со својата самодоверба. Интелигентна и способна да се справи во непријатни ситуации, жена која што оддава впечаток на мистериозност, бидејќи доволно е паметна за да знае дека не треба пред секој да зборува за својот личен живот. Дама е онаа девојка која што има изградено свој личен стил и став, и никого не остава рамнодушен. Таа е страствена жена со своја самоконтрола и посебен заводнички поглед.
     
  19. rainlover

    rainlover Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    969
    Допаѓања:
    632
    [​IMG]

    Одри Хепберн
     
    На BeLLaDona23 и kate21 им се допаѓа ова.
  20. Trikson

    Trikson Нов член

    Се зачлени на:
    27 август 2010
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    35
    дама е...

    -жена(без разлика на годините, нормално повозрасна од 18 год) добро воспитана со високи стандарди на соодветно однесување.
    -дамата, никогаш не се расправа со мажите, не го повишува тонот на својот глас, не пцуе, не колне, не трачари и не оговара особи од нејзинота блиска околина, особено не е задкулисен играч и внимава или не дозволува за нејзе да се говори во негативна конотација.
    -дама, е жената која знае како да си ги нареди коцките ... односно да биде потчинета на својот љубен а воедно и да биде алфа и омегаво куќата.
    -дамата...е жена на која мажот е романтично приврзан, како нераскинлива алка во низата наречена гердан од безконечно заведување на саканиот.
    -дама е успешна жена.
    -и за на крај дама или A LADY е, изворно титула за млада жена - жена на помладите синови на Mаркизите, Gрофовите, Eрловите и други благородници( од таму доага името и статусот а богами и особините на една вистинска дама) :lol: