1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дама е...

Дискусија во 'Мода и стил' започната од 2468, 13 мај 2010.

  1. vendiii

    vendiii Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    2.464
    Можеби нема да успеам да дадам јасна дефиниција за дама но ќе ја опишам онака како јас што ја замислувам ..... :)
    Значи одмереност,елеганција, смиреност
    Жена која има јасен став и пристап кон се и сешто... Таа која се облекува убаво и модерно но не и провокативно,има манири кои се својствени само за неа ...
    Однесување . Дали може да замислите дама што грми кога ќе се насмее, или се дере , или пцуе ? :^)
    Значи многу одмерена и фина со јасен говор без дијалекти особено нашиве :D И кога одат танцуваат и кога зборуваат заведуваат , им се смеат очите и без да отворат уста... Присебни се со мала доза на ароганција ....
     
    На nena2010 и andromaha им се допаѓа ова.
  2. The-Queen

    The-Queen Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    2.139
    Допаѓања:
    2.424
    Дама=образование,интелегенција,разбирање,почитување,елеганција,смиреност,манири,бон тон, нежност,умереност,достоинственост,женственост.



    P.S. Размислувај како маж, однесувај се како дама! :)
     
    На slobodka и Independent.girl им се допаѓа ова.
  3. Cacy

    Cacy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    2.244
    Допаѓања:
    1.546
    Според мене Дама е интелигентна,паметна,образована и убава жена :D
    Која знае точно што сака :)
     
  4. bojana26

    bojana26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2010
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    3
    Поимот дама за мене знаци елегантна,способна,интелегентна жена која има убаво однесување и држење,секогаш средена. Може и да се роди и да се стекне тоа според мое мислење :)
     
  5. Domino

    Domino Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2010
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    1.037
    Убава девојка, паметна инелегентна, од пристојно семејство. Знае како да се однесува во јавност знае за БОНТОН и покрај се е скромна и елегантна. Иако овој вид на девојки е скоро изумрен. Но тоа е тоа... :rofl:
     
  6. lattie

    lattie Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    Според мене дама може и да се роди но и да се создаде зз мене дама претставува особа која секогаш е средена добро изгледа да има добар карактер да биде учтива да знае да се снајде во секоја ситуација да има добри манири да биде мила на прв поглед да биде паметна,образована,интелигентна :)
     
  7. Anely

    Anely Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    225
    Дама- жена која е секогаш убаво средена (па дури и кога не потрошила 5 саати пред огледало), елегантна, со културен и добар речник, не се расправа за работи кои ја ставаат под ниво, пристојна, женствена, интелигентна, стрплива, образована,самостојна.
     
  8. Miss.Waldorf

    Miss.Waldorf Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2011
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    16
    Јас мислам дека дама може да се создаде =)
     
  9. Miss666

    Miss666 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    1.270
    Допаѓања:
    3.215
    Пол:
    Женски
    Дама според мене, и се раѓа и се создава.. ;)
     
  10. Gioia

    Gioia Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2011
    Пораки:
    630
    Допаѓања:
    601
    Пол:
    Женски
    Дама е жена која е свесна за своите квалитети но сепак приземна,успешна и задоволна од себе си и тоа што го работи,полна со самодоверба,жена која знае да се почитува себе си,која е негувана,се однесува културно и на ниво,со добар речник и софистицрани гестови,убава од надвор но и внатре,што знае да го цени убавото и самата себе,која е природна,спонтана и насмеана...совршена не може да биде во секој случај! Важен е затоа шармот,насмевката,важна е добрината и убавината на нејзината душа..ретки се дамите денес!
     
  11. Squirrel

    Squirrel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    363
    Допаѓања:
    433
    Дамата се раѓа,неможе да се сездаде. Не може некоја жена да ја направиш интелегентна,снаодлива во секоја ситуација,спремна на се.
    Дама е жена која има дом кој совршено функционира,неколку среќни дечиња,добар сопруг во кого е бескрајно заљубена и најдобра во својата работа. Жена секогаш насмеана и расположена,смирена и сталожена.
    Пријатна е за разговор и е мелем за ушите и УМот да ја слушаат. Секој нејзин збор е на место.
    Убава е и физички. Згодна и прикладно облечена во секоја прилика.
    А да и најважно, ОТМЕНА Е,СОФИСТИЦИРАНА И КУЛТУРНА.
     
  12. Gerberce

    Gerberce Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    65
    Дамата се раѓа, дамата е грациозна и префинета во секој поглед.
    И се што кажа Squirrel.
    Што значи од мене дама не бива...
     
  13. Queen-Nefertiti

    Queen-Nefertiti Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    46
    Денес ретко да се сретне Дама во вистинска смисла на зборот...
    Порано за да се биде дама пред се морало да се има аристократско потекло,а денес потеклото не игра некоја значајна улога.Дама не може да биде секоја,но не се сложувам со тоа дека дама се раѓа,зарем сите жени кои ги сметаме за дами се родиле убави,образование,со добри манири..тоа се надополнува со тек на време но сепак жарот со кој плени таа жена не може да го поседува секој.

    Животот и годините играат голема улога,низ борбата за животот учиме многу како да се однесуваме,како да постапуваме во одредени ситуации....но не секој може да биде дама тоа е карактер особина која не може да се изгради кај секој.

    -За мене ДАМА е жена која е во средните години и во патешествиата на животот научила како да се биде дама изградила дом семејство,се дружи со елитната класа,доста образована,снаодлива,добра мајка сопруга,да биде добро воспитана,културна..

    Облекувањето исто така игра голема улога значи секогаш дамата треба да е средена, косата и ноктите уредни а облеката складна во однос на пригодата.Пред се треба да биде културна,одмерена,елегантна,која знае што сака,доста педантна,уредна...Треба да поседува внатрешна и надворешна убавина.Дама е жена со цврст став.Според мене одот,држењето на чашата,прекрстувањето на нозете се исто така битни....

    И денес реткo се среќава Дама-се повеќе сме опкружени со ''лажните дами'''....
     
    На MarchelineAmaru, kristii и XMaN им се допаѓа ова.
  14. Kristinna92

    Kristinna92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    168
    Жена која се прифаќа каква што е, и без разлика на се има насмевка на лицето, онаа која врви низ животот со леснотија и не се замара многу со оговарања и слични сра*а. Дамата не се раѓа, таа се гради со времето. Дама е карактерот која го поседува секоја од нас, затоа нема општо пишано правило што е дама, бидејќи сите сме дами на свој начин. ;)
     
    На blond.bunny му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    За мене, најголем пример за дама е Грејс Кели. Ја обожавам нејзината елеганција и помпезност.

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    Јас не би сакала да бидам дама, едноставно... тоа не е во мојот стил. Но дамите секогаш ми привлекуваат внимание, прво со нивниот изглед, а потоа со нивната отменост и сталоженост.
     
    На Hipster и mims-89 им се допаѓа ова.
  16. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Дама е жена која е секогаш средена и убаво облечена, убаво изгледа и знае како да се бори за да го добие тоа што го сака. Користи исклучително високо ниво на изразување :lol: :lol: :lol:
     
  17. princess11ska

    princess11ska Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    64
    Според мене дама е жена која е дома домаќинка,која кога е нервозна вришти во себе, кога е во кафана провокативно игра во себе и со блага насмевка ги гледа останатите,и која е ку.ва во кревет ( се разбира само со партнерот)!
     
  18. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Пример за дама е нашата Катарина Ивановска - само погледнете ги сликите од улогата во филмот во кој ќе глуми (во темата за македонските модели) и се' ќе ви биде ганц јасно.
    [​IMG] [​IMG][​IMG] [​IMG] [​IMG]

    Што се однесува до другите особини на една дама, би ги издвоила решителноста и самоувереноста, грациозноста, сопствен и препознатлив начин на облекување/одење/држење - таквите жени/девојки ми оставаат впечаток на вистински дами.
     
  19. Jojoba

    Jojoba Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    718
    Дама е.... мојата насреќна карта. Особено кога ќе ми се падне два пати во покер :wasntme: Тогаш сум добитна 10000000%. Бакнеж до неа :*
     
    На belieber и MarchelineAmaru им се допаѓа ова.
  20. MacaLove

    MacaLove Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    2.399
    Допаѓања:
    6.337
    Не ја знам, но за мене Ливинг Глам е дама. :)

    И, совршената [​IMG]
     
    На ludoto19 и MarchelineAmaru им се допаѓа ова.