1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Даниел Кајмакоски ќе не претставува на Евровизија 2015

Дискусија во 'Музика' започната од Isabel, 13 ноември 2014.

 1. Isabel

  Isabel Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  969
  Допаѓања:
  1.076

  Даниел победи. Општо песните не беа нешто, мислам дека песната поубаво ќе звучи обработена, а не вака со оркестар и плус најдобро ќе е ако Даниел пее на англиски. Гласови ќе има од земјите кои го следеа иск фактор :)
   
  На Domakica му/ѝ се допаѓа ова.
 2. the-Anya

  the-Anya Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2014
  Пораки:
  70
  Допаѓања:
  293
  Оваа е дефинитивно година на Даниел Кајмакоски. Мило ми е што победи. Не викам дека песната беше најдобра од сите таму, но мило ми е што тој ќе оди. А за целокупната организација на фестивалот не би сакала да зборам. Иако не го гледав од почеток до крај, се гледа дека некој се потрудил околу сето тоа, ама делуваше малку аматерски. За другите изведувачи? И за тоа не би должела многу :lol: Но едно не разбирам, од каде испадна па сеа меѓународно стручно жири? Ти бираш песна да ја претставува твојата земја. Твојот народ треба да си ја избере песната што ќе го претставува.

  Како и да е, далеку сме од стандарди и висок квалитет, али за тоа друг пат ќе расправаме... :)

  А сега, добра ноќ! |-):hug:
   
  Последна измена: 13 ноември 2014
 3. Juicy

  Juicy Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2010
  Пораки:
  1.747
  Допаѓања:
  9.763
  Пол:
  Женски
  Стварно не е ФЕР, Даниел да иде на евровизија а песната ништо посебно не е.
  Викторија Лоба имаше многу поубава песна, ама ние кога сме го одбрале најдоброто |(
  Коментаров е многу точен на фејсбук страната на Евровизија ;
  Terrible song! He just won because of crazy teenage girls (n)(n)(n):emo:
   
  На Arianator, Goticarka, dragan4eDR и 2 други им се допаѓа ова.
 4. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  54.990
  Пол:
  Женски
  Викторија Лоба ништо чудно да ја дисквалификуваа за плагијат.
  Мене ми се допадна победничката песна, певлива е, башка Даниел има многу убава енергија на сцена. Освен тоа во Виена ќе нѐ претставува, што подобро од тоа? :)
  Што се однесува до останатите песни, уште Ерзана им фалеше на сцена. После Тања Царовска, Вера Јанковиќ, Лена од Австралија, Марјан Стојановски и Јоце Панов, мислиш дека сѐ си видел. И оп - Верче Пандиловска на сцена.
  За момент помислив дека Тамара ќе победи и по којзнае кој пат ќе оди на Евровизија. А тој Билбилов знае еднаш некоја весела песна да направи? Ја утепа Тамара со жалопојкиве.
   
  На QueenElena, BoaVista, Cacuvche и 12 други им се допаѓа ова.
 5. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  20.043
  Допаѓања:
  55.883
  Пол:
  Женски
  И мене ми е мило за Даниел. Песната ми се свиѓа, уште од првото слушање ми се допадна. Знаеме како одат работите на Евровизија, на сите ни е јасно, ама барем нека оди некој со харизма да се прошета.
   
  На Divinebutterfly, Someonespecial, mims-89 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. sia.bella

  sia.bella Популарен член

  Се зачлени на:
  29 мај 2014
  Пораки:
  901
  Допаѓања:
  16.745
  Пол:
  Женски
  Заслужена победа на Даниел дефинитивно, освен Тамара и Димитар реално и немаше некоја конкуренција. Ме изненади позитивно, мислам дека никогаш не звучел подобро на македонски.
   
 7. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  2.913
  Пол:
  Женски
  Ова беше најглупава евровизија досега во историјата. Една до една сите жалопојки.
  Колку ми беше убаво кога ја слушав Каролина со две лири, милина. Аман не можевме некоја таква ? Не заради текст или нешо туку мелодијата е преубава.
  Како и да е, се знаеше дека Даниел ке победи, иако како што реков, ниедна песна не ми се допадна.
  Есенски лисја во Мај. :D

  И морав статусов од Фејзбук...
  "Оваја Нина од 4Play шо беше, ги имат изедено другите три или како?"
  :D:rofl::rofl:
   
  На Divinebutterfly, Snow-Queen, Marossa и 8 други им се допаѓа ова.
 8. kikitta

  kikitta Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 декември 2009
  Пораки:
  229
  Допаѓања:
  274
  Пол:
  Женски
  Очигледно беше дека ќе победи но мислам дека е премногу рано за него за на евровизија,настан на кој голем и искусен пејач и подлегна на тремата (Тоше) кога ќе се сетам на неговиот настап ми текнува дека од толку трема микрофонот мислам дека ќе му паднеше,а што ќе биде сега со Кајмакоски? Се убаво тоа но тоа е преголем залак за него,нема ниту година дека кариера да се каже,нема искуство во речиси никакви настапи.
   
  На Goticarka му/ѝ се допаѓа ова.
 9. malata59

  malata59 Активен член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2014
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  6
  Нека му е со среќа победата не дека ке смени нешто.. кого и да пратиме исто е. песната онака не е нешто нај нај
   
  На Lella му/ѝ се допаѓа ова.
 10. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.784
  Допаѓања:
  33.107
  Пол:
  Женски
  Резултатите од учеството на Евровозија со години наназад се познати.
  И покрај тоа, упорно се провлекува одлуката за континуирано учество.Препукувањата, кавгите и навредите се стереотип на ваквите избори, знаејќи ги нашиот менталитет и култура како некој е добар и успешен во кариерата, а другиот е неподобен за музички натпревар на една таква манифестација.
  Мило ми е што оваа година е избран Даниел Кајмакоски.Се друго е некако видено, слушнато и веќе познато на сцената.
  Енергичноста, харизмата и сценската изведба на пејачот се нешто што може да го потисне квалитетот на песната.Кајмакоски ги има сите позитивни особини за да привлекува публика.А и фактот што Виена е местото каде што ќе се одржи Евровизија е уште една олеснителна околност за него
  Со среќа!
   
 11. Sfera

  Sfera Популарен член

  Се зачлени на:
  14 септември 2014
  Пораки:
  478
  Допаѓања:
  2.199
  Нека му е со среќа победата на Даниел.

  Само мене песнава ме потсеќа на Counting Stars (OneRepublic), посебно на почетокот од песната?
   
 12. Daydream

  Daydream Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2013
  Пораки:
  1.625
  Допаѓања:
  5.952
  Пол:
  Женски
  Ауу па јас не знаев дека имало бирање за претставник. Сега видов на почетната страна на Фемина.

  Многу ми е мило што Даниел победил. Заслужено. Дечкото нема којзнае колку искуство, ама знае да се однесува на сцена многу подобро од многу други наши самопрогласени пејачи. Барем знаеме дека ќе имаме достојно претставување, без фалширање, и добар сценски настап. Па сега другото не е во наша моќ. Со јазикот исто така нема да се брукаме, многу добра случајност е што Евровизија ќе биде во Виена, ќе се чувствува како на домашен терен и нема да му биде се' толку непознато. Англиски знае совршено, така што по мене, Даниел е таман претставник за Евровизија.

  Аман веќе и од Тамари, Јоце Панов (нигде без него), Верица Пандиловска, Нина... Аман веќе. На секој Божји фестивал се први. Не дека немаат талент, може имаат, ама се презасити веќе публиката од нив. Се едни исти песни, се едни исти изведувачи. Треба освежување малку, треба некој што има вистински квалитет. Мене Верица Пандиловска ама ич не ми е за на Евровизија. Која харизма ја има таа? Тамара колку пати беше на Евровизија? Не и' е срам пак да се натпреварува? Испукани пушки се сите тие, сме виделе од нив и квалитет и квантитет, и скандали и свашта, повеќе од ова што се сега не можат да бидат, толку им е максимумот, затоа нека остават малку и на новите потенцијални ѕвезди да се докажат.

  Не мислев дека ќе дојде ред Евровизија да ја чекам. Последниве години не сум ни гледала, ама оваа година и тоа како ќе се гледа. :)
   
  На Lovely93 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Luna91

  Luna91 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јули 2013
  Пораки:
  2.511
  Допаѓања:
  12.433
  Со среќа нека му е, ама мене песната воопшто не ми се допаѓа...
  Судејќи по ова и оваа евровизија нема да ја следам.
   
 14. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.352
  Допаѓања:
  18.451
  Пол:
  Женски
  Општи дискусии? Јас мислам темава во Музика треба да се префрли.
   
  На Divinebutterfly, cresa-jagoda и galapce им се допаѓа ова.
 15. troublesome

  troublesome Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 март 2014
  Пораки:
  114
  Допаѓања:
  152
  Да, и кога ќе дојде време за Евровизија само да се промени насловот во Евровизија 2015. Песната не ми се допаѓа, но Даниел убаво пее.
   
 16. jacqueline.s

  jacqueline.s Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  2.765
  Допаѓања:
  12.442
  Пол:
  Женски
  Подбро Даниел, отколку Тамара :) За малку пак таа ке одеше (трет пат ако го вклучиме ланскиот настап на сестра и, а таа како пратечки вокал), како да немаме друг човек во земјава.
  Не сум некој фан на Даниел, ама ако, ќе го извежбаат, ќе го стросаат, па ќе биде добар. Го сакаат младите, а тоа е најважно ;)
   
  На Divinebutterfly, the.vampire.girl и tessie им се допаѓа ова.
 17. x-MajaEsposito-x

  x-MajaEsposito-x Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2013
  Пораки:
  1.349
  Допаѓања:
  1.972
  Пол:
  Женски
  Мене искрено најмногу му се допадна оваа песна зошто сите други беа балади а мене лично ако ме прашувате подобро е некоја весела, разиграна песна него жалопојки. Незнам од каде Тамара второ место :doh: .
  Ова ти се вика успех, прва авторска песна и оп на Евровизија. Прекрасен е дечкото и осеќам дека ќе имаме добар пласман (да разбијам ова песимизмов)
   
  На Seashell31 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. mila25ve

  mila25ve Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2012
  Пораки:
  454
  Допаѓања:
  1.089
  Пол:
  Женски
  добра е песната ама не е нешто посебно, со оглед на тоа и дека немаше подобри песни поарно Даниел да не преставува отколку некој друг со многу потрагична песна, бидејќи реално гледано немаше ни 1 убава и певлива песна. Јас незнам дали сме го изгубиле чувството за убавина или нешто друго е проблемот. Инаку сега ја прочитав веста дека било наместено http://press24.mk/priveden-sopstvenik-na-poznata-produkciska-kukja-za-skandalot-na-skopski-festival
   
 19. galapce

  galapce Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 ноември 2014
  Пораки:
  4.281
  Допаѓања:
  106.418
  Пол:
  Женски
  Едвај чекаме евровизија да дојде па да ги истакнеме нашите музичи способности преку критикување.
  Сите се преобразуваме во стручњаци.
  Ко млади моми на чешма галама креваме.Прашина де.:lol:
  Напишав и вчера вака како стручњак и јас,очаен избор.
  Сепак со среќа на Кајмаковски.
   
 20. lunicka

  lunicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  3.152
  Допаѓања:
  85.228
  Пол:
  Женски
  Како сум го пропуштила фестивалов??
  Даниел...ја ислушав песната ми се чини дека мора да претрпи преработки зашто вака ми е премногу бледа.
  Рефренот мора да биде појак,да има вокали позади себе.Да е нешто wow песнава не е,да се надеваме дека ќе влеземе во финале.Жално е што само толку имаме да се надеваме.
   
  На Marossa и Lella им се допаѓа ова.