1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дафи (Duffy)

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од crazylady, 3 април 2011.

 1. crazylady

  crazylady Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  5.199
  Допаѓања:
  8.431
  Eјми Ен Дафи (родена на 23 Јуни, 1984), позната како Дафи, е велшкa пејачка, текстописец и актерка повремени. Нејзиниот деби албум "Rockferry 2008 влезе во Велика Британија албум График на број еден. Тоа беше најпродаваниот албум во Велика Британија во 2008 година со 1.680.000 продадени примероци . Албумот остварил продажба над 6 милиони примероци во светот, благодарение на хитовите "Mercy" и ".Warwick Avenue"

  Во 2009, таа освои награда Греми за најдобар поп вокален албум за Rockferry, и таа беше номинирана за две други Греми на 51 Греми награди.
  Во 2009 година освои три Brit Awards. британскиот чекор напред, Најдобар женски Solo и Најдобар британски албум.

  Во 2010 година заврши снимањето на Дафи нејзиниот втор албум кој беше објавен на 29 ноември .

  Има многу специфичен глас и се издвојува од останатите , сите песни ми се убави :) Еве две од моите омилени песнички :)

  http://www.youtube.com/watch?v=y7ZEVA5dy-Y

  http://www.youtube.com/watch?v=R6UwmJRkjBs
   
 2. Hova

  Hova Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2010
  Пораки:
  248
  Допаѓања:
  127
  Duffy ( Дафи )

  Убаво си го ископирала..ама уште граматички да го средеше...има многу реченици кои немаат смисла.
   
 3. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  7.113
  Допаѓања:
  107.122
  Пол:
  Женски
  Duffy ( Дафи )

  http://www.youtube.com/watch?v=iQJj4w9- ... ure=relmfu

  И како да не те погаѓа текстов :)
  I wish you well, I hope you survive
  I hope you live, oh baby, so I can watch you cry.

  'Cause I know in time you'll see what you did to me
  And you'll come running back.

  I'm gonna rain on your parad
  :rofl: :devil: :*
   
  На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.997
  Duffy ( Дафи )

  Ми се сере од оваа. |(
   
 5. spellbound

  spellbound Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2010
  Пораки:
  916
  Допаѓања:
  1.482
  Duffy ( Дафи )

  Меrcy песната не и е лоша ама многу лигав глас има многу!!
  Иначе другите песни не ми се убави :x
   
 6. MacaLove

  MacaLove Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2011
  Пораки:
  2.399
  Допаѓања:
  6.337
  Duffy ( Дафи )

  Не ми се свиѓа баш,а и нема некои јаки јаки песни. Ејми Вајнхаус е 100 пати подобра. :)
   
 7. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  На Hova и crazylady им се допаѓа ова.
 8. The.Crab

  The.Crab Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2011
  Пораки:
  629
  Допаѓања:
  370
  Пол:
  Женски
 9. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
  Duffy ( Дафи )

  Маца не ја споредувај Дафи со Ејми Вајнхаус. Секој си е артист за себе.

  Дафи започнав да ја слушам со Mercy. Каков хит беше тоа.
  Има прекрасни текстови, гласот ме нервира.
  Сфаќам дека и е специфичен и се, ама мене ме иритира и освен ако не видам нешто ептен посебно во текстот, одбегнувам да ја слушам.
  Мојата омилена
  http://www.youtube.com/watch?v=HhZ5-L9znt8
   
 10. Name

  Name Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2010
  Пораки:
  1.433
  Допаѓања:
  880
  Пол:
  Женски
  Duffy ( Дафи )

  Незнам за вас, али ја лично неможам да го поднесам нејзиниот глас.. :|
   
 11. kumalisa

  kumalisa Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 мај 2011
  Пораки:
  225
  Допаѓања:
  74
  Duffy ( Дафи )

  АА баш ми е ѕверка типкава :) многу убави песни има , unique e :)
   
 12. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  7.649
  http://www.youtube.com/watch?v=KFjF64Mcaao

  You used to call me up from time to time
  And it would be so hard for me not to cross the line
  The words of love layed on my lips just like a curse
  And i knew oh yes i knew they'd only make it worse
  And now you have the nerve to play along
  Just like the maestro beats in a song
  You got your kicks you get your kicks from playing me
  And the less you give the more i want so foolishly
  :inlove:
   
  На Hipica и anuskaNESTLE им се допаѓа ова.
 13. anuskaNESTLE

  anuskaNESTLE Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.979
  Допаѓања:
  7.104
  На Hipica му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Kasha

  Kasha Популарен член

  Се зачлени на:
  24 август 2011
  Пораки:
  1.724
  Допаѓања:
  3.266
  aу многу ја сакам оваа. ептен ми е посебна и уникатна, некако ко од минатото да е така изгледа и стилот намерно ваљда така го фура ко од 50-тите, 60-тите да искочила. :D
  за гласот ниту најмалце не ме иритира, точно дека и е таков малце пискав и ко да се напиња додека пее, на Џивџи ме потсеќа. :rofl: абе Дафи е ѕверче 8) :)
  за сите споредби со патка срам да ви е :P
  и за сите што убедуваа во април дека Вајнхаус е подобра ахам да баш се виде ;)
  многу не ја ни знаат зашто ја нема секој ден со скандали, односно ја нема ич.
  да не ставам линкови од песни кои веќе се спомнати и мене тие ми се омилени од неа (не дека други не знам :!: ) : Mercy, Stepping Stone, Warwick Avenue и Well, Well, Well.


  [​IMG]
   
  На Magnolija му/ѝ се допаѓа ова.
 15. kumalisa

  kumalisa Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 мај 2011
  Пораки:
  225
  Допаѓања:
  74
 16. simona-i

  simona-i Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  30
  има многу специфичен глас и ми се допаѓа. Well well well - најубава :D