Дајдо (Dido)

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од Theodora, 9 октомври 2011.

 1. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.564
  Дајдо Флоријан Клод Де Боневијал Армстронг родена е на 25 декември (католички Божиќ) 1971 год. во Лондон. Уште на 10 годишна возраст научила да свири клавир и виолина и во тинејџерските години има настапувано со оркестар за класична музика низ цела Велика Британија. Таа не е само изведувач, туку и композитор, текстописец и продуцент. Има освоено многу награди и признанија. Има остварено соработка со Фејтлес, Еминем, Карлос Сантана, Ени Ленокс и др.

  Има објавено три студиски албуми и тоа - No Angel(2001), Life for Rent(2003) i Safe Trip Home(2008).

  Мене лично најмногу ми се допаѓа нејзиниот прв албум, од него се хитовите - Here With Me, I'm no Angel, Thank You, Don't Think of Me, Hunter, All You Want.

  И вториот албум има преубави синглови - White Flag, Life for Rent, Don't Leave Home, Sand in My Shoes...

  Она што мене ми се допаѓа е тоа што пее со многу емоции, текстовите трогнуваат со реалноста на приказната во нив и одбираш да размислуваш околу тоа или да се препуштиш на спокојот на музиката.
  За мене Дајдо е меѓу ретките што го обележале периодот од 2000 год. навака со квалитетна музика.

  http://www.youtube.com/watch?v=-Xhka1PQvqE

  http://www.youtube.com/watch?v=j-fWDrZS ... re=related

  http://www.youtube.com/watch?v=0T0Gpy7nHiM

  http://www.youtube.com/watch?v=OFtNChII ... re=related

  http://www.youtube.com/watch?v=1TO48Cnl ... ure=relmfu
   
  На Tajnaotrovna, oblace1, Magnolija и 2 други им се допаѓа ова.
 2. Sparks

  Sparks Популарен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2010
  Пораки:
  896
  Допаѓања:
  3.189
  Убава тема. Дајдо не ја слушам често, но кога ќе ја начекам на радио или на телевизија секако ја дослушувам до крај. Вистина има убави песни и заслужува да добие повеќе од "девојката која пееше со Еминем" во Stan.

  Баш како Теодора што ја опиша, има доста убави текстови и таков смирувачки глас, она што мене ми се допаѓа кај изведувач. Sand in my shoes ми е преубава. Кога ќе размислам, повторно Теодора е во право кога вели дека е една од ретките изведувачи кои вредат во новиов милениум.

  Баш убаво што ме потсети, сега ќе си ја симнам цела дискографија и одма ја ставам во mp3кава.
  Тhumbs up for Dido :)
   
  На Tajnaotrovna, MandyLane и Theodora им се допаѓа ова.
 3. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  7.625
  Како прво, Теодора право за темата :clap:

  Многу ја сакам. Има многу специфичен глас кој никогаш не се заборава. И многу е скромна. Таа само пее. Не се труди да си ги промовира дизајнерските парчиња, не се труди да дига галама... само пее. Како човек да не ја сака? Многу сакам да ја слушам кога патувам. Ем со слушалките повеќе се сконцентрирам на нејзиниот глас. Ме продлабочува и ме исполнува.

  Имам многу омилени песни со неа. Ја сакам дури и нејзината песна со Еминем :)

  Песна во која најмногу се пронаоѓам е White Flag.

  I know you think that I shouldn't still love you,
  Or tell you that.
  But if I didn't say it, well I'd still have felt it
  where's the sense in that?

  I promise I'm not trying to make your life harder
  Or return to where we were

  I will go down with this ship
  And I won't put my hands up and surrender
  There will be no white flag above my door
  I'm in love and always will be

  I know I left too much mess and
  destruction to come back again
  And I caused nothing but trouble
  I understand if you can't talk to me again

  И да не ги заборавиме:

  http://www.youtube.com/watch?v=BJ9v4ckX ... re=related

  http://www.youtube.com/watch?v=ApLTpabXMV4
   
  На Tajnaotrovna и Theodora им се допаѓа ова.
 4. anuskaNESTLE

  anuskaNESTLE Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.979
  Допаѓања:
  7.099
  На MandyLane му/ѝ се допаѓа ова.
 5. MandyLane

  MandyLane Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2011
  Пораки:
  2.665
  Допаѓања:
  11.836
  Пол:
  Женски
  Прочитав Дилдо од прво, и си викам што па сеа ваква тема у музика. :tmi: ме боли глава ај.

  Сега ич не ми текнува да пуштам нејзина песна, не знам зошто, сум ја изумила. Ама порано кога беше поактуелна овие две песни и ги обожавав:

  http://www.youtube.com/watch?v=j-fWDrZSiZs&ob=av2e
  http://www.youtube.com/watch?v=hiqERjtAkwE

  Гласот и е ептен пријатен и мил...
   
 6. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.500
 7. WildCherry

  WildCherry Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2011
  Пораки:
  1.193
  Допаѓања:
  1.170
  Не ја слушам често, ама дефинитивно ја ставам во Квалитетна музика .

  Срцка е , си има глас, стил се што треба . 8)
   
 8. crtanfilm

  crtanfilm Нов член

  Се зачлени на:
  28 април 2012
  Пораки:
  581
  Допаѓања:
  78
 9. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.471
  Да видам, да не верувам.
  Немам коментирано на тема Dido. :x

  My lovers gone
  http://www.youtube.com/watch?v=o9Ev_8Deu4U
  Серијава не спои. :wasntme:
  Се облакав во искинати алишта, ставав црн креон, плачев и лупав по врати за да ја имитирам Мел, пропратена со песнава пуштена на систем. :D
  Случајно кога претурав кај сестра ми во соба наидов на цд, и го украдов и си го слушав тајно за да не ме фати, па да ми го земе.

  Песниште!
  http://www.youtube.com/watch?v=aSLZFdqwh7E

  http://www.youtube.com/watch?v=0dKZQs1xekY

  Апсолутно омилена: Don't believe in love.
  Под итно нов албум!
  Dido :l:
   
 10. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  12.915
  Допаѓања:
  162.085
  Пол:
  Женски
 11. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  5.325
  Допаѓања:
  82.490
  Иако генерално ми се допаѓаат друг тип песни и вокали, многу, многу ја сакам Тенкју и многу често ја слушам. Ми легнува понекогаш нејзината музика за во кола, особено ако е врнежливо и возам надвор од Скопје. Мераци.
   
 12. rakce69

  rakce69 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 септември 2011
  Пораки:
  419
  Допаѓања:
  228
  Речиси секоја вечер заспивам слушајќи ги нејзините песни, едноставно ме смируваат. Ја обожавам девојкава.
  П.С. Oмилена ми е Who makes you feel :)
   
  На Tajnaotrovna му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Tajnaotrovna

  Tajnaotrovna Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јули 2011
  Пораки:
  2.229
  Допаѓања:
  23.820
  Пол:
  Женски
 14. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  13.271
  Допаѓања:
  297.779
  Незнаев дека постои темава.

  Женава ја обожувам.
  Кантавтор со специфичен глас.
   
  На Tajnaotrovna му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Tajnaotrovna

  Tajnaotrovna Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јули 2011
  Пораки:
  2.229
  Допаѓања:
  23.820
  Пол:
  Женски
 16. Tajnaotrovna

  Tajnaotrovna Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јули 2011
  Пораки:
  2.229
  Допаѓања:
  23.820
  Пол:
  Женски
 17. Tajnaotrovna

  Tajnaotrovna Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јули 2011
  Пораки:
  2.229
  Допаѓања:
  23.820
  Пол:
  Женски
  :inlove:
   
  На MilaP, Matotheja и referentka им се допаѓа ова.
 18. Tajnaotrovna

  Tajnaotrovna Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јули 2011
  Пораки:
  2.229
  Допаѓања:
  23.820
  Пол:
  Женски
   
  На MilaP и referentka им се допаѓа ова.
 19. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  9.952
  Допаѓања:
  55.799
  Пол:
  Женски
  Секогаш ценам квалитет пред квантитет, Дајдо дефинитивно спаѓа тука. Life for rent, White flag и Thank you - омилени.
   
  На Tajnaotrovna му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Tajnaotrovna

  Tajnaotrovna Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јули 2011
  Пораки:
  2.229
  Допаѓања:
  23.820
  Пол:
  Женски