1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дајкон (зеленчук)

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од kiki4kablondy, 30 јули 2011.

  1. kiki4kablondy

    kiki4kablondy Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2010
    Пораки:
    469
    Допаѓања:
    443
    Пол:
    Женски
    Дали некој знае нешто повеќе за овој вид на зеленчук?Ми го препорачаа за слабеење и за намалување на холестерол?Било какви информации се добродојдени ;)
     
  2. barbiche

    barbiche Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2011
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    120
    иначе појма немав дека и ова постој ама прогуглав пошто ме заинтересира .. има и поопширно ама еве на кратко.. :)
    Дајконот има малку калории - само 18 во 100 грама, а обезбедува 34 отсто од дневно препорачаната доза на витаминот Ц. Соджи и активни ензими кои го помагаат варењето (посебно на скробната храна), пектин и целулоза, калиум и калциум. Богат е со специфични материи, кои му ја даваат лековитоста. Корисен е и за дијабетичарите, може да раствори одреден вид на камења во жолчката, исто како и ренот. Младите листови од дајконот се богати со витамин Ц, бета-каротин, калциум, но и со железо.
     
    На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
  3. kiki4kablondy

    kiki4kablondy Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2010
    Пораки:
    469
    Допаѓања:
    443
    Пол:
    Женски
    Хехе и јас денеска прв пат слушнав па бев го купив и сеа од утре ке го применам за слабеење па ке видиме,иначе фала за информацииве ;)
     
    На barbiche му/ѝ се допаѓа ова.
  4. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.484
    Пол:
    Женски
    od kaj go najde ziti se, odamna go baram da probam so cudo e.
     
  5. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.501
    Допаѓања:
    144.185
    Еве нешто на српски. Инаку имав слушнато , ама сега кога видов ме заинтересира да најдам некоја информација.

    DAJKON, daikon, japanska rotkva (Raphanus sativus) – duga bela rotkva, zadebljalog korena (ali može da bude crna ili krem) sa svetlozelenom pigmentacijom. Naraste od 12-30 cm, pa i više, prečnika od 4-6 cm. Težina pojedinih primeraka dostiže i do 40 dg. Meso je sočno, hrskavo, bele boje, blagog slatkastog ukusa. Osim korena koristi se i lišće koje je bogato C vitaminom, beta-karotinom, kalcijumom i gvožđem. Male je energetske vrednosti, 18 kcal u 100 g. Sadrži mnogo fruktoze, skrobne sastojke, pektin i celulozu. Od minerala sadrži kalijum i kalcijum i vitamin C (obezbeđuje 34% dnevne preporučene doze), kao i aktivne enzime. Bogat je glikozidima i specifičnim materijama sa fitoncidnim i baktericidnim delovanjem. Koren se jede sirov u vidu salata, iseckani kao garnirung (prilog jelu) ili termički obrađen na razne načine (brzo prženje na malo masnoće). Može da se peče i na roštilju, u pećnici, prži ili kuva kao varivo ili u čorbi. Sprema se za zimnicu metodom kišeljenja kao repa ili se usoli. Prethodno ga treba očistiti kao šargarepu.
    Lekovito delovanje: potpomaže varenje, rastvara određenu vrstu kamenja u žuči (kao crna rotva i hren). Odstranjuje naslage masnoće i sluzi nagomilane u organizmu. Strugani dajkon pomaže u varenju uljastih namirnica.


     

    Прикачени фајлови:

    • pov034.jpg
      pov034.jpg
      Големина на фајлот:
      22,9 KB
      Прегледи:
      1.199
    На kiki4kablondy му/ѝ се допаѓа ова.
  6. kiki4kablondy

    kiki4kablondy Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2010
    Пораки:
    469
    Допаѓања:
    443
    Пол:
    Женски
    Во новото Веро го има и многу е ефтин 26 ден е 1 такво :)
     
  7. kiki4kablondy

    kiki4kablondy Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2010
    Пораки:
    469
    Допаѓања:
    443
    Пол:
    Женски
    П.С многу е грдо мириса на земја ама многу јако,појако од цвекло,нз како ке го јадам :puke:
     
  8. barbiche

    barbiche Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2011
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    120
    Дајконот се јаде суров во салати, исечкан како гарнир или термички обработен на разни начини, како што е брзо пржење на мошне малку маснотии, а на висока температура. Може и да се пече на скара, во рерна, да се вари, да биде додаток во чорбите. Во секој случај, потребно е претходно да се исчисти како морковот.
    - Поентата ми е не можеш да земиш да го гризиш како морков , сигурно нема да се чувствува толку кога е искомбиниран со други јадења..
     
  9. Annie.mk1

    Annie.mk1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2011
    Пораки:
    1.631
    Допаѓања:
    3.742
    Баба ми обожува да става дајкон во некои од нејзините специјалитети, а и често ни прави салата од дајкон.. На почетокот не ми се допаѓаше, но сега многу ми е сличен на краставица :D
     
  10. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.452
    Пол:
    Женски
    Дајконот го има во секоја пиљара, во секој маркет, јас го купувам од Тинекс, а го има и на пазар.
    За ова чудо дознав од книга за макробиотика од Мичио Куши ( познат макробиотичар ). Обично го рендам и го јадам заедно со рендан морков и рендано цвекло.
    Помалку е познато дека дајконот симнува температура. Кој има проблем со мали деца и високи температури, нека изренда дајкон, се цеди малку, се става во крпа и се става како облога. Пробајте, проверено е.

    [​IMG]
     
  11. jagotka123

    jagotka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    239
    Пол:
    Женски
    Прв пат слушам ддека постои ваков зеленчук. Дали е ефикасен за слабеење и каков вкус има ?
     
  12. LOmikol

    LOmikol Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2012
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    20
    ау,можда е добар за слабеење,ама ич не ми е вкусен
     
  13. atala

    atala Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    940
    Пол:
    Женски
    Јас сакам да јадам дајкон со оцет и сол во салати и многу ми се допаѓа,има сличен вкус како ротквица,а дека е добар за слабеење сега првпат слушам и ќе гледам тоа и да го применам бидејќи многу ми се допаѓа! :* :inlove:
     
  14. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    9.305
    Пол:
    Женски
    Ау не сум знаела дека има ваков.
     
  15. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.528
    Допаѓања:
    7.421
    Пол:
    Женски
    Мене не ми треба за слабеење.
    Би сакала да слушнам дали некој има позитивни резултати за симинање на холестерол и триглицериди.
    По интернетов дојдов до такви податоци дека помага :)
     
  16. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Дајконот е многу здрав, како и цвеклото, морковот, ротквицата и др., а има и добар вкус.
    Се става во супи, салати и во различни главни јадења. :)
    Искрено, заборавам да купам, а е добар и сега добив идеја да побарам.
     
    На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 3 други им се допаѓа ова.