1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дајкон (зеленчук)

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од kiki4kablondy, 30 јули 2011.

 1. kiki4kablondy

  kiki4kablondy Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2010
  Пораки:
  469
  Допаѓања:
  442
  Пол:
  Женски
  Дали некој знае нешто повеќе за овој вид на зеленчук?Ми го препорачаа за слабеење и за намалување на холестерол?Било какви информации се добродојдени ;)
   
 2. barbiche

  barbiche Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2011
  Пораки:
  158
  Допаѓања:
  107
  иначе појма немав дека и ова постој ама прогуглав пошто ме заинтересира .. има и поопширно ама еве на кратко.. :)
  Дајконот има малку калории - само 18 во 100 грама, а обезбедува 34 отсто од дневно препорачаната доза на витаминот Ц. Соджи и активни ензими кои го помагаат варењето (посебно на скробната храна), пектин и целулоза, калиум и калциум. Богат е со специфични материи, кои му ја даваат лековитоста. Корисен е и за дијабетичарите, може да раствори одреден вид на камења во жолчката, исто како и ренот. Младите листови од дајконот се богати со витамин Ц, бета-каротин, калциум, но и со железо.
   
  На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
 3. kiki4kablondy

  kiki4kablondy Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2010
  Пораки:
  469
  Допаѓања:
  442
  Пол:
  Женски
  Хехе и јас денеска прв пат слушнав па бев го купив и сеа од утре ке го применам за слабеење па ке видиме,иначе фала за информацииве ;)
   
  На barbiche му/ѝ се допаѓа ова.
 4. kikikikirika

  kikikikirika Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  1.564
  Допаѓања:
  2.861
  Пол:
  Женски
  od kaj go najde ziti se, odamna go baram da probam so cudo e.
   
 5. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  11.523
  Допаѓања:
  133.896
  Еве нешто на српски. Инаку имав слушнато , ама сега кога видов ме заинтересира да најдам некоја информација.

  DAJKON, daikon, japanska rotkva (Raphanus sativus) – duga bela rotkva, zadebljalog korena (ali može da bude crna ili krem) sa svetlozelenom pigmentacijom. Naraste od 12-30 cm, pa i više, prečnika od 4-6 cm. Težina pojedinih primeraka dostiže i do 40 dg. Meso je sočno, hrskavo, bele boje, blagog slatkastog ukusa. Osim korena koristi se i lišće koje je bogato C vitaminom, beta-karotinom, kalcijumom i gvožđem. Male je energetske vrednosti, 18 kcal u 100 g. Sadrži mnogo fruktoze, skrobne sastojke, pektin i celulozu. Od minerala sadrži kalijum i kalcijum i vitamin C (obezbeđuje 34% dnevne preporučene doze), kao i aktivne enzime. Bogat je glikozidima i specifičnim materijama sa fitoncidnim i baktericidnim delovanjem. Koren se jede sirov u vidu salata, iseckani kao garnirung (prilog jelu) ili termički obrađen na razne načine (brzo prženje na malo masnoće). Može da se peče i na roštilju, u pećnici, prži ili kuva kao varivo ili u čorbi. Sprema se za zimnicu metodom kišeljenja kao repa ili se usoli. Prethodno ga treba očistiti kao šargarepu.
  Lekovito delovanje: potpomaže varenje, rastvara određenu vrstu kamenja u žuči (kao crna rotva i hren). Odstranjuje naslage masnoće i sluzi nagomilane u organizmu. Strugani dajkon pomaže u varenju uljastih namirnica.


   

  Прикачени фајлови:

  • pov034.jpg
   pov034.jpg
   Големина на фајлот:
   22,9 KB
   Прегледи:
   1.199
  На kiki4kablondy му/ѝ се допаѓа ова.
 6. kiki4kablondy

  kiki4kablondy Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2010
  Пораки:
  469
  Допаѓања:
  442
  Пол:
  Женски
  Во новото Веро го има и многу е ефтин 26 ден е 1 такво :)
   
 7. kiki4kablondy

  kiki4kablondy Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2010
  Пораки:
  469
  Допаѓања:
  442
  Пол:
  Женски
  П.С многу е грдо мириса на земја ама многу јако,појако од цвекло,нз како ке го јадам :puke:
   
 8. barbiche

  barbiche Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2011
  Пораки:
  158
  Допаѓања:
  107
  Дајконот се јаде суров во салати, исечкан како гарнир или термички обработен на разни начини, како што е брзо пржење на мошне малку маснотии, а на висока температура. Може и да се пече на скара, во рерна, да се вари, да биде додаток во чорбите. Во секој случај, потребно е претходно да се исчисти како морковот.
  - Поентата ми е не можеш да земиш да го гризиш како морков , сигурно нема да се чувствува толку кога е искомбиниран со други јадења..
   
 9. Annie.mk1

  Annie.mk1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2011
  Пораки:
  1.631
  Допаѓања:
  3.740
  Баба ми обожува да става дајкон во некои од нејзините специјалитети, а и често ни прави салата од дајкон.. На почетокот не ми се допаѓаше, но сега многу ми е сличен на краставица :D
   
 10. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.096
  Допаѓања:
  4.410
  Пол:
  Женски
  Дајконот го има во секоја пиљара, во секој маркет, јас го купувам од Тинекс, а го има и на пазар.
  За ова чудо дознав од книга за макробиотика од Мичио Куши ( познат макробиотичар ). Обично го рендам и го јадам заедно со рендан морков и рендано цвекло.
  Помалку е познато дека дајконот симнува температура. Кој има проблем со мали деца и високи температури, нека изренда дајкон, се цеди малку, се става во крпа и се става како облога. Пробајте, проверено е.

  [​IMG]
   
 11. jagotka123

  jagotka123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2012
  Пораки:
  1.472
  Допаѓања:
  138
  Пол:
  Женски
  Прв пат слушам ддека постои ваков зеленчук. Дали е ефикасен за слабеење и каков вкус има ?
   
 12. LOmikol

  LOmikol Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2012
  Пораки:
  111
  Допаѓања:
  20
  ау,можда е добар за слабеење,ама ич не ми е вкусен
   
 13. atala

  atala Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  1.146
  Допаѓања:
  912
  Пол:
  Женски
  Јас сакам да јадам дајкон со оцет и сол во салати и многу ми се допаѓа,има сличен вкус како ротквица,а дека е добар за слабеење сега првпат слушам и ќе гледам тоа и да го применам бидејќи многу ми се допаѓа! :* :inlove:
   
 14. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  1.907
  Допаѓања:
  7.708
  Пол:
  Женски
  Ау не сум знаела дека има ваков.
   
 15. anaja1

  anaja1 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2013
  Пораки:
  2.296
  Допаѓања:
  7.200
  Пол:
  Женски
  Мене не ми треба за слабеење.
  Би сакала да слушнам дали некој има позитивни резултати за симинање на холестерол и триглицериди.
  По интернетов дојдов до такви податоци дека помага :)
   
 16. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.648
  Пол:
  Женски
  Дајконот е многу здрав, како и цвеклото, морковот, ротквицата и др., а има и добар вкус.
  Се става во супи, салати и во различни главни јадења. :)
  Искрено, заборавам да купам, а е добар и сега добив идеја да побарам.
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 3 други им се допаѓа ова.