1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Да бидеме креативни предизвик

Дискусија во 'Дете' започната од danichap, 11 март 2020.

 1. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  14.437
  Допаѓања:
  245.245
  #dabidemekreativnipredizvik

  Неодамна, на Фемина, беше споделена една иницијатива, еден инстаграм предизвик, за поттикнување на креативноста кај дечињата но и кај нивните родители, потесни членови на семејството, воспитувачи и едукатори.
  Линк од еден од иницијаторите на оваа тема, меѓудругото специјален едукатор, дефектолог, каде ја објавува тековната тема.

  https://www.instagram.com/p/B9kGplcHUoo/
  Bildschirmfoto 2020-03-11 um 15.20.39.png
  Bildschirmfoto 2020-03-11 um 15.20.51.png
  Станува збор за тематски месечен предизвик, поделен во 3 подтеми.

  Првата тема, со наслов Мојата Хероина, веќе е успешно завршена и од денес стартува новата тема со наслов Расцутени Дрвца.
  Оваа тема е актуелна до 20 Март.


  За идеи и совети, може секако да се обратите кон оние кои ја започнаа оваа иницијатива,
  https://www.instagram.com/p/B88aOQ0C1mp/

  Или да се консултирате со мене и тука заеднички да ги изработуваме истите. Со ваша дозвола изработките ќе може да бидат споделени од страна на оранизаторите, на инстаграм, соодветно на вашите желби, анонимно или не.

  Ве повикувам сите да се активираме и да започнеме со изработките за првиот предизвик. Употребете ја својата креативност и креирајте дрвца користејќи боици, листови во боја, ножици, лепак, можеби пом пом, салфети, картони, опаковки или нешто друго.
   
  Последна измена: 11 март 2020
  На zhap4e, sanjaeva, gjoker4e и 24 други им се допаѓа ова.
 2. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  14.437
  Допаѓања:
  245.245
  IMG_20200311_091322_165.jpg
  20200310_103604.jpg
  Ова беше нашата прва изработка. Целта беше да се поттикне креативноста и да ги кити дрвцата според бои и според врста на овошки спонтано употребувајќи различни сетови играчки кои веќе ги имаме.
   
  На zhap4e, sanjaeva, mybabymio и 31 други им се допаѓа ова.
 3. Ava.84

  Ava.84 Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 декември 2015
  Пораки:
  3.902
  Допаѓања:
  30.287
  Пол:
  Женски
  Дани ти го следам редовно предизвикот на Инста многу сте креативни :clap: Сликите ви се мелем за очи и душа, а момите бонбони:inlove:
   
  На gjoker4e, cresa-jagoda и Feminka22 им се допаѓа ова.
 4. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  14.437
  Допаѓања:
  245.245
  Мило ми е.
  Ајде и ние тука да се активираме малку, ве чекам со изработки. Мислам 10 дена е сосема ок време за една тема, секако добредојдени се и повеќе изработки доколку времето тоа ви го дозволува.
   
  На gjoker4e, cresa-jagoda, Ano и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. Ano

  Ano Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 октомври 2016
  Пораки:
  6.963
  Допаѓања:
  35.215
  Пол:
  Женски
  И јас те следам од пред некое време и мислам дека целата идеа е одлична. Веќе се вклучив во предизвикот, а се надевам за темата ќе успеам да направиме уште некој проект. :clap:
   
  На gjoker4e, cresa-jagoda и danichap им се допаѓа ова.
 6. lackygirl

  lackygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  4.123
  Допаѓања:
  15.568
  Пол:
  Женски
  @danichap вака ние што сме со помали деца што не знаат сами да изработат, можи да биди и наша изработката од мајките? :)
   
  На gjoker4e, mal.ecka, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  14.437
  Допаѓања:
  245.245
  Секако, предизвикот е од и за децата.

  Поголемите деца (+4,+5..)целосно може да учествуваат во изработката, помалите(+2,+3) активно да го помагаат родителот, а за најмалите под или над година тоа да го стори родителот за потоа детето да може да игра со финалната изработка. Тука би можело детето можеби да учествува со отпечаток од своето рече во боја, или ние да му го отцртаме на хартија и потоа хартијата да ја исечеме и слични примери.. односно поинаков вид на учество, но сепак се дел од истото. Постојат многу начини и родителите со најмалите да бидат дел од секој предизвик.
   
  На mybabymio, senjorita-v, theowndemon и 6 други им се допаѓа ова.
 8. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  14.437
  Допаѓања:
  245.245
  20200312_090120.jpg
  Нашето Дрвце.
  Користевме хартија во боја на која ја отцртуваме дланката, лепак и ножици.
  Пипети.
  (Прехрамбена) Боја.

  Одлична игра за развој на фината моторика преку користење на пипетите и забава при креирање на дрвцето.
   
  На zhap4e, mybabymio, Eli23 и 18 други им се допаѓа ова.
 9. Ano

  Ano Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 октомври 2016
  Пораки:
  6.963
  Допаѓања:
  35.215
  Пол:
  Женски
  Сакав да те прашам овие пипетиве и епруветиве од кај се? Случајно да не се нарачувани од негде што врпат достава и до мк?
   
  На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
 10. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  14.437
  Допаѓања:
  245.245
  Од амазон се...
  Пробајде од стари капки(уво/нос) ако имате дома, евентуално во аптека ако се продаваат.
  Пипетите се одлична вежба за фината моторика, супер би било доколку успеете некакви да набавите, сеедно каков модел.
   
  На theowndemon, gjoker4e, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  14.437
  Допаѓања:
  245.245
  Ова е наша постара изработка, но како идеја, може да се дополнат копчињата со други бои.
  IMG_20191018_111906_450.jpg
   
  На zhap4e, sanjaeva, Eli23 и 20 други им се допаѓа ова.
 12. Miss.Sweet

  Miss.Sweet Популарен член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2011
  Пораки:
  1.001
  Допаѓања:
  4.534
  Предизвик прифатен @danichap
  Изработивме расцветани кајсии. Дрвото сам го нацрта и лепевме памук па боевме со водени бои :)
  IMG_20200312_112906.jpg IMG_20200312_113606.jpg IMG_20200312_113612.jpg IMG_20200312_115027.jpg IMG_20200312_115239.jpg
   
  На zhap4e, sanjaeva, mybabymio и 30 други им се допаѓа ова.
 13. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  14.437
  Допаѓања:
  245.245
  Браво за Марко. Одлична идеја, не сме ја пробале до сега.
   
  На gjoker4e, cresa-jagoda, joy1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. Ano

  Ano Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 октомври 2016
  Пораки:
  6.963
  Допаѓања:
  35.215
  Пол:
  Женски
  Слична идеа имав и јас само што мислев со готовите котон болс во боја. Ама ова уште поубаво, ем ќе лепиме, ем ќе се шлакаме со бои:)
   
  На gjoker4e, cresa-jagoda, 24.07 и 2 други им се допаѓа ова.
 15. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  18.354
  Допаѓања:
  296.410
  Пол:
  Женски
  скромно дрво си имаме :lol:
  Од шпагети и пченка
  2A3A4796-572F-4A95-B374-30289B23675A.jpeg

  сама лепеше и боеше
   
  На zhap4e, sanjaeva, friendy и 35 други им се допаѓа ова.
 16. kristina.k

  kristina.k Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  7.267
  Допаѓања:
  34.170
  Пол:
  Женски
  Браво за сите!
  @danichap фала за иницијативата, и ние ќе се приклучиме.
  @Miss.Sweet крадиме идеа со памукот, само на раче дрво. :)
   
  На gjoker4e, mal.ecka, Miss.Sweet и 3 други им се допаѓа ова.
 17. kristina.k

  kristina.k Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  7.267
  Допаѓања:
  34.170
  Пол:
  Женски
  20200312_175821.jpg
  20200312_173758.jpg
  20200312_175353.jpg

  Еве го и овде, уживаше Стефан. Продолживме со цртање пролет. :)
   
  На zhap4e, sanjaeva, Girl-Rabbit и 27 други им се допаѓа ова.
 18. irena.1

  irena.1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  4.310
  Допаѓања:
  21.136
  Пол:
  Женски
  Уметникот малку се занесе со прстињата :).
  На стиропор е работено зошто многу им е интересно на него да цртаат.

  IMG_20200312_185233.jpg
  Овде собираа камчиња надвор , па ги боеја во разни бои и спонтано излезе дрвото.
  IMG_20190929_135811.jpg
  IMG_20190929_220816.jpg
   
  На zhap4e, sanjaeva, Eli23 и 25 други им се допаѓа ова.
 19. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  5.127
  Допаѓања:
  105.132
  Пол:
  Женски
  Еве ги и нашите изработки :)
  IMG_20200311_200336_822.jpg

  Дрвото по пема на рачето на најмалиот, тој ги правеше чивчињата и цутовите со темпера. IMG_20200312_111444_330.jpg

  На денешното дрво за цутови користевме пуканки
  IMG_20200312_095429_778.jpg
  Изработка од првачето од училиште

  Предобра идеја со предизвиков :clap:
   
  На sanjaeva, Girl-Rabbit, Eli23 и 27 други им се допаѓа ова.
 20. 24.07

  24.07 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 јуни 2013
  Пораки:
  1.569
  Допаѓања:
  33.115
  Пол:
  Женски
  DSC_0581~2.JPG DSC_0576~2.JPG DSC_0577~2.JPG DSC_0582~3.JPG DSC_0583~2.JPG
   
  На sanjaeva, Girl-Rabbit, Eli23 и 24 други им се допаѓа ова.