1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Да ги заштитиме уличните животни

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Bitter-Sweet, 27 декември 2016.

 1. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  13.250
  Допаѓања:
  77.096
  Пол:
  Женски
  Сведок сум на многу немили настани на кои се изложени уличните кучиња и мачки, но утрово се прели чашата. Видов кученце кое го прегазија два пати додека минуваше по улица и крајно време е нешто да се превземе. Планирам да соберам истомисленици и да покренеме петиција за да се згрижат тие животни и да се заштитат. Од буџетот можат и треба да се дадат пари за нешто корисно а не само за споменици, барок и други глупости кои на никој не му се од корист. Што мислите вие за ова, дали е потребно и дали би можеле да се избориме за згрижување и заштита на уличните животни?
   
  Последна измена: 27 декември 2016
  На "Zoki", cooll, theowndemon и 2 други им се допаѓа ова.
 2. Stories

  Stories Популарен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2015
  Пораки:
  167
  Допаѓања:
  1.514
  Пол:
  Женски
  Те поддржувам во замислата,секако дека е потребно,само нашава држава не знам колку ќе ја интересира.Познавајќи го народов иронично ќе се изнасмее.Ама вреди да се проба.Толку ми е жал за уличниве животни,што стално велам ако некогаш бидам премногу богата,би отворила засолниште за животни со соодветна нега.:nod:Не ми се смејте.
   
  На senza.parole, cooll, Bitter-Sweet и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.691
  Допаѓања:
  156.349
  Пол:
  Женски
  Зошто да ти се смејме бе :D Јас имам другарка на ветеринарен му прам да отвориме јас и колешката моја ќе згрижваме ти доктор ќе бидиш таму. :lol:

  На темата, мислам дека е тешка за реализација, многу ми се добри групите за заштита на животните, какви информации даваат, каде има мали остаени животни, вчера имаше дека некој во сите населби во Бт ги труеле кучињата, од прилика кој е, како да се заштитат, број од ветеринар. Мислам дека ова е повеќе до луѓето, па така полека - полека да се крени свеста, а дека некој од горе ќе помрдни со прст искрено се сомневам. Убо е да има место за брзи совети, да се вдомуваат и подаруваат животичниња наоколу, да се дава и донира храна во овие вакви организации и слично и мислам така многу се крева свеста за ова, барем за тој кој е засегнат и е во најмала рака заинтересиран или пак љубител на животни.
  Периодов имам толку прегазени животни гледано и жал ми паѓа, вклучувајќи ја и мачката на другарка ми која јас ѝ ја подарив и за неа искрено најтешко ми падна, зошто од бебе в раце го имав.

  Ако ете има петиција, ја потпишувам сигурно.
   
  На Stories му/ѝ се допаѓа ова.
 4. "Zoki"

  "Zoki" Популарен член

  Се зачлени на:
  2 декември 2016
  Пораки:
  1.032
  Допаѓања:
  9.127
  Пол:
  Машки
  Ова со миκρо чип е супеρ ρабота е сега неκој туκа тρеба да потегне неκој висоκи κазни за тој што нема да го напρави тоа на сеκој 3 месеци ρедовен пρеглед κога ќе се оκучи или омачи да може да се евидентиρа κолκу мачиња или κучиња се ρодиле па дали си пρодал или починале да се евидентиρа за да не се множат уличните души бездушниците да неможе да ги фρлаат е сега за моменталната ситуација да се баρа од дρжавата неκој гρош и наρодот ќе помогне туκа се и анима мунди κој многу се тρудат оκолу животните κолκу можат со јаκа оρганизација би тρебало да се постигне нешто моρа κρај на ова да се стави
   
 5. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.712
  Пол:
  Женски
  Конечно државата треба да преземе мерки на тој план, енормно се размножени кучиња-скитници, напаѓаат граѓани, лаат по цели ноќи, голем дел се невакцинирани и оставени без никаква грижа.
   
  На Lovelybaby<3, Недопирлива5 и Aleksandra9999 им се допаѓа ова.
 6. twilight123

  twilight123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 март 2012
  Пораки:
  600
  Допаѓања:
  498
  Пол:
  Женски