1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Да ги споредиме цените

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Unfaithful18, 22 јули 2010.

 1. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.381
  Допаѓања:
  1.114
  Пол:
  Женски
  Да ја отворам темава ме инспирира една неодамнешна случка. Другарка ми имаше гости од Скопје дојдени, бевме излезени во кафич, во мојот град Кочани, пиевме што пиевме, и кога келнерот ја донесе сметката гостите беа зачудени како на толку пиење волку мала сметка. „Да не си грешка нешто“-го прашаа зачудено. Откако им кажавме дека тука се толкави цените, долго време поминавме во споредување на цените, изненадени од разликата на истите.
  Па еве ми текна и мене, бидејќи тука не има од цела Македонија, да споредиме некои цени било да е во кафич, дискотека, кино и сл. Еве јас ќе набројам неколку работи:

  -Пиво Скопско 50-60 ден.
  -Сокови (кока-кола, швепс, спрајт, фанта...) 50 ден.
  -кафе (макијато, еспресо) 30 ден.
  -нес - 40 ден.
  -Коњак, вотка, - 50-60 ден.
  -Влез во дискотека-50 ден.
  -Карта за базент-50 ден.
   
 2. chicka

  chicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 мај 2010
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  97
  Сокови -60
  нес-50
  Коњак- 40 или 50
  вотка-70,80
  влез во дискотека не се плаќа секогаш но има различни цени од 50 па до 150 во зависност кој настапува но претежно до 80 денари
  влез за на базент 60
   
 3. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.344
  скопје-
  газирани сокови-80
  густ сок-околу 110
  макијато-70-80
  влез во дискотека-минимум 150
  коктели-од 180 до 250
  и така :x
   
 4. viki44e

  viki44e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  1.988
  Допаѓања:
  1.087
  Битола :)
  Пиво 70-110 (зависи какво :) )
  Нескафе 70
  Макијато 50-60
  Сокови 70
  Базен 100
  Вотка 70 мислам беше
  Коњак исто 70 ...
  Мартини 100
  Коктели од 150 нагоре..
   
 5. baguf4e

  baguf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  3.069
  Допаѓања:
  6.613
  Пол:
  Женски
  Неготино

  -Пиво Скопско 50-60 ден.
  -Сокови (кока-кола, швепс, спрајт, фанта...) 50 ден.
  -кафе (макијато, еспресо) 30 ден.- мало макијато,а 40 денари големо макијато
  -нес - 50 ден.
  -Коњак, вотка, - 50-60 ден.
  -Влез во дискотека-60 денари е најчесто кога има некои пеачи,инаку е без пари.
  -Карта за базент-60 ден.
   
 6. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Охрид
  ________
  Искрено, цени баш и не паметам, ама еве од сношти:
  пиво 0.5 - 80 денари
  а на плажа (еве конкретно Куба Либре) лименка Скопско 100 денари :o
  Макијато: мало 40, големо 50 денари
  Нескафе 70 или 80 денари (не сум баш сигурна)
  Газирани сокови 0.5 - 70 денари
  Пелинковац 70 денари (некаде може и повеќе)
   
 7. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.355
  Допаѓања:
  5.299
  скопје
  скопски кригла на кеј 115 ден. со кикирики :lol: :lol: :lol:
  узо 60- 70 зависно кое
  ракија 50 :lol:
   
 8. Go-Girl

  Go-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  3.712
  Допаѓања:
  3.987
  Скопје (во дискотека)
  - бело вино малецко шишенце - 150 ден.
  - мартини - 180 ден.

  обично тоа пијам...ама скапо е :doh:
   
  На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. OzzyAngel

  OzzyAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2010
  Пораки:
  1.884
  Допаѓања:
  1.223
  Освен ако си во Deep :lol: :lol: :lol: па ќе платиш:
  макијато- 30
  нес- 50
  сок-50
  пиво-60 ми се чини
  и т.н.
   
 10. Ferhunde-L

  Ferhunde-L Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јули 2010
  Пораки:
  163
  Допаѓања:
  14
  За Кавадарци
  Пиво скопско -50-60
  Нескафе 40
  Макијато 40
  Сокови (фанта , кока кола,швепс..) 50
  Базен (не е отворен , ама е 50 :lol: )
  Вотка 50-60
  Коњак исто 40
  Мартини 70-80
   
 11. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Да надополнам за Охрид.
  Куба Либре: мартини :d: 120
  Кадмо Бич: мохито 170
  Ајриш Паб Даблин: мала кригла точено Лашко.... 70 ми се чини
   
 12. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.381
  Допаѓања:
  1.114
  Пол:
  Женски
  Кочани
  -Мала кригла точено Скопско - 40 денари, Голема-50 денари
  -Мало шишенце вино (александрија, траминец) 100 денари
  -Ред бул и други енегетски пијалоци- 100 -150 ден
   
 13. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.688
  Допаѓања:
  64.988
  Пол:
  Женски
  Во Ск во дискотека мало скопско е 120. Во кафичите е големо скопско на точење 100-120, а на пример во Македонска куќа,националниот ресторан, литро со литро е 360. За јадењето не праам муабет изгор е. На пример во Плаза дел Торос, nа кеј, порција пилешки прсти е 240. Во Густо виното нон стоп го покачуваат, па сега бокалче од пола литро бело е 180.
  Кафето на кеј е 80 макијато, несot е 100-120.
   
 14. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.381
  Допаѓања:
  1.114
  Пол:
  Женски
  Дефинитивно на Скопјани им требаат најмногу пари да се опијат :D
   
 15. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.688
  Допаѓања:
  64.988
  Пол:
  Женски
  Богами среќа е ако те фаќа од помалку :lol:
   
 16. Echo

  Echo Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 март 2010
  Пораки:
  215
  Допаѓања:
  114
  Мене ме фаќа од малце. Многу сум била економична, така ми викаат. :D
  Еве од Скопје некои цени:
  -макијато=60 ден
  -еспресо=50 ден
  -нес=80 ден
  -мала кригла=60 ден
  -голема кригла=80 ден
  -густи сок=100ден
  -газирани сокови=60 ден
   
 17. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.833
  Допаѓања:
  10.128
  Пол:
  Женски
  баш!! Се радувам кога ќе испијам 3 чаши и ме фаќа. Инаку отидоа парите...
  За нова 2010 со друштво отидовме во Берово. Вечерта останав со отворена уста. Џин-тоник ми наплатија 70, а во Скопје си го плаќам 130 или 170(во Хард Рок). За кафе и да не зборувам. Драстична е разликата.
   
 18. Tenkai

  Tenkai Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јули 2010
  Пораки:
  2.316
  Допаѓања:
  1.904
  Само ќе додадам за лимонада или цеден портокал= 120-130 денари.
  Отворен базен преку ден: 100 денари.
  Отворен базен преку нок: 50 денари.
   
 19. chicka

  chicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 мај 2010
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  97
  И навечер плаќате за базен лелеле страшно
   
 20. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.344
  echo кај си видела такви цени во скопје баш ме интересира?газиран сок 60,макијато исто??