1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Да даде Бог да имаш па да немаш...

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од fox.megan, 1 април 2013.

  1. Brokeneyes

    Brokeneyes Активен член

    Се зачлени на:
    8 мај 2020
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    58
    Пол:
    Женски
    Велат дека е најлоша клетква, зошто тој што нема нема што да загуби и може да се сноси со тој живот а тој што има и сака уште и граба граба тоа за него е пропаст да снема
     
  2. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.081
    Пол:
    Женски
    Клетва или поговорка , не е важно , важна е пораката што ја праќа кон тој што ја прима . Да имаш , па да немаш е нешто најлошо што може да му се случи на некој материјалист . Кога има , сака уште и уште и уште . Ќе навикне на лагоден и убав живот . На тие кои немаат , не им дава , ги одминува луѓето што просат и ги гледа со одбивност . Но , тркалото се врти , и еден ден богатиот ќе стане просјак , а просјакот - богат човек . И тогаш истиот оној што некогаш просек , ќе му пружи рака на некогашниот богаташ . Бидејќи тој знае како е да бидеш гладен , жеден , без кров на глава .
     
    На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
  3. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.494
    Допаѓања:
    8.302
    Пол:
    Женски
    Сум била во таа позиција,како дете бев богата побогата од другите деца ,но секогаш бев скромна и таква си останав додека некои мои другарки од детство се променија немаа ништо а кога почнаа да имат мене ме заборавија .не сум материјалист ,но факт е оти секој би сакал да живее поубаво и нема лошо во тоа додека не се поквари човек.
     
    На SummerGirl, Herrera и minne992 им се допаѓа ова.
  4. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.185
    Пол:
    Женски
    Подобро така, отколку никогаш да го немаш посакуваното.
     
    Последна измена: 4 август 2021
    На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.