1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Да зборуваме на дијалект

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од anastasija19, 12 февруари 2010.

 1. anastasija19

  anastasija19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  51
  Моментално по македонски јазик ги изучуваме на дијалектите на македонскиот јазик па затоа ви предлагам да зборуваме на дијалект за полесно да ги научам и да ги препознаам карактеристиките позз :D
   
 2. Pipito

  Pipito Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  58
  Ако де немаш гајле сга ја ќе ти збору на Кумановски.. Само кажи што сакаш да знаеш на кумановски Све ќе ти кажу..:)
   
  На mamas му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.815
  Епа немат проблем. Јака е темава. Јас охридскиов ќе си го запазам, шо сакаш ќе ти кажам. :D
   
  На SummerGirl12, MarchelineAmaru, danniela5 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. Pipito

  Pipito Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  58
  Ама боље е кда се збори у живо онј акцент е много поубав одколко да се пишуе.. Знам според тој што Хипица пишуе на едн начин а изговор е мн дукше..:) Надам се дека ти се свиѓасва овија неколко збора затој што стварно немам поима што да ти пишу друго.. А интересно е Нели..? Да се збори на Кумановски и доста неразбирљиво..:)
   
  На Serpentina, gavolica4, mamas и 4 други им се допаѓа ова.
 5. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.815
  Абе стварно е поинаку ко ќе зборвиш, ама нашиов дијалект не е до толку различен од литературниов македонски, ама вие Кумановци :lol: :lol: :lol:
   
  На Leo girl, zaljubena18, Liebe.Love и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. Pipito

  Pipito Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  58
  за мене па обратно.. Ја мислу дека ваш се повише разликуе.. Ма нема везе.. важно е македонски и плус дијалект..:) хехехех..
   
 7. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.815
  Ама другивее форумџивки некако слабо друштво ни прает на темава. Чак и Анастасија ја немат. :D
   
 8. Pipito

  Pipito Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  58
  Дада нешто не не фермав.. Ај ваљда ќе им текне нешто да пишев.. Да се надамо..
   
 9. anastasija19

  anastasija19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  51
  дијалектите се ептен интересни еве на пр ја ако сакате ке ви кажам како ниа туј у источна македонија излаваме.па околе 9 саато почнеш да се спремаш пеглаш коса шминкаш се и чекаш да ти титнат.чекаш чекаш никако да начекаш и конечноооооо начека па и ако има снегче а кај нас е удолничаво јака ти душа ти на штикли лелелел мајко држеш другарка ти за рука и ај спаднете некако.ојдете у една кафана тамо пијани жива музика шо да ти кажуам пиинеш малку расположеш се и ај такси за пробиштип на излевање тамо у кул гужва журкаш се и на крајо таксито и дома,приказната е друга кт си со дечкото ај ск вие раскажете по нешто :lol: :D :D
   
  На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. girl23

  girl23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  320
  Допаѓања:
  31
  хахаахаха ма насмеа су темта,баш да виам дали ке приметиш на кој дијалект ти лафум.Хахаххаххах ич не е разбирлив тка да не знам шо да ти пишум,Ајде каж ми ак ма разбра да ти раскажум и јас нештичко.па-па :lol:
   
  На BelieberSwag и bebus-sk им се допаѓа ова.
 11. anastasija19

  anastasija19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  51
  хахаах разбирам те и баш е интересно мислам дека ова или е кривопаланечки или гевгелиски не знам баш :worried:hock: :P писи некоја случка нешто интересно :D :) ;)
   
 12. girl23

  girl23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  320
  Допаѓања:
  31
  А бе за случка баш и неам некоа ву пуследно време али мило ми е шо ма разбириш.Ххаахахаха лел сама си са смеам пред пц то,ептен ми е чудно ка лафум на гевгелијски со некој,иако литературниот по некак ми удгуваре.Само ке та предупредум дека ву гвг дијалект имме ного никакви збораве ....на пр :worried:hock: мисур, папуци, лафум, фасуљ, бунела,пујка,блуазта....итн итн итн.(според муабетов можеш да забележиш дека во Гевгелија ги одолговлечуваме зборовите)..Дудека студираах во Ск ,..веруви не им беше на љуагто лесно да ма разберат. хахаахха толку од мене , а кога ке имам случка одма на репорт кај тебе и тоа на дијалект се разбира.Биди ми поздравена :D
   
 13. anastasija19

  anastasija19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  51
  супер значи отприлика сум погодила.бунела ви е лажица,лафум е зборувам, фасуљ ваљда грав,умирам од смеење :lol: :lol: ептен интересно пиши ми пак позз
   
 14. snake

  snake Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  877
  Допаѓања:
  124
  леле ги обожавам дијалектите,у средно имав другарки скоро од цела Макадонија и малце научив нешто од нив
   
 15. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.815
  :lol: :lol: грл23 ме изнасмеа. И јас одма познав дека си од Гевгелија пошо имам сна за брачед од таму. И со то ЛАФЕЊЕ веќе сите не имат пукнато. :lol: :lol: Брачед ми и викат ЗБОРВИ МОР УБО ДА СЕ РАЗБЕРИМЕ КО ЉУЃЕ. :lol: :lol: Е стварно е смешно вака да цепиш на дијалект. :lol:
   
 16. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.447
  Пол:
  Женски
  На факултет многу се дружев со кумановци и кумановскиот ептен ми е мил, а и струмичкиот ми е интересен ама послабо се разбира.
   
  На m1m2m3 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Pipito

  Pipito Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  58
  Ххехехехеххе дијалекти су кома.. Но комент.. Само напред.. Малко не ве разбирам ама снаваѓам се..:)
   
 18. anastasija19

  anastasija19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  51
  баш сте кул.охридскиот исто е ептен интересен: требит можит сакат убо риза паница почнав да ги разликувам добро е
  денеска имам испрашување македонски ако не ги погодам маф ми е планот :lol: :lol:
   
 19. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.815
  да те корегирам: ПАЈНЦА :lol:
   
  На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Saraa

  Saraa Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2010
  Пораки:
  2.482
  Допаѓања:
  7.539
  Пол:
  Женски
  Човеци чеките сеа ја да ви кажам нешто, кај нас туа у Кавадарци се лафе, на пример ако некој сака да каже паднав и се ударив пошто ни сме ногу познати по пцуењто викме се еба се срина, хаха абе шо да ви кажуам еден куп глупиранции има туа у вија нашиот муабет само некој нешто нека ме поттикне и ќе ви кажам вака сеа не ми текнуе позз
   
  На elenkata20, SummerGirl12, patika19 и 1 друга личност им се допаѓа ова.