1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Да зборуваме на дијалект

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од anastasija19, 12 февруари 2010.

  1. anastasija19

    anastasija19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    51
    Моментално по македонски јазик ги изучуваме на дијалектите на македонскиот јазик па затоа ви предлагам да зборуваме на дијалект за полесно да ги научам и да ги препознаам карактеристиките позз :D
     
  2. Pipito

    Pipito Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    58
    Ако де немаш гајле сга ја ќе ти збору на Кумановски.. Само кажи што сакаш да знаеш на кумановски Све ќе ти кажу..:)
     
    На mamas му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Епа немат проблем. Јака е темава. Јас охридскиов ќе си го запазам, шо сакаш ќе ти кажам. :D
     
    На SummerGirl12, MarchelineAmaru, danniela5 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Pipito

    Pipito Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    58
    Ама боље е кда се збори у живо онј акцент е много поубав одколко да се пишуе.. Знам според тој што Хипица пишуе на едн начин а изговор е мн дукше..:) Надам се дека ти се свиѓасва овија неколко збора затој што стварно немам поима што да ти пишу друго.. А интересно е Нели..? Да се збори на Кумановски и доста неразбирљиво..:)
     
    На Serpentina, gavolica4, mamas и 4 други им се допаѓа ова.
  5. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Абе стварно е поинаку ко ќе зборвиш, ама нашиов дијалект не е до толку различен од литературниов македонски, ама вие Кумановци :lol: :lol: :lol:
     
    На Leo girl, zaljubena18, Liebe.Love и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Pipito

    Pipito Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    58
    за мене па обратно.. Ја мислу дека ваш се повише разликуе.. Ма нема везе.. важно е македонски и плус дијалект..:) хехехех..
     
  7. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Ама другивее форумџивки некако слабо друштво ни прает на темава. Чак и Анастасија ја немат. :D
     
  8. Pipito

    Pipito Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    58
    Дада нешто не не фермав.. Ај ваљда ќе им текне нешто да пишев.. Да се надамо..
     
  9. anastasija19

    anastasija19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    51
    дијалектите се ептен интересни еве на пр ја ако сакате ке ви кажам како ниа туј у источна македонија излаваме.па околе 9 саато почнеш да се спремаш пеглаш коса шминкаш се и чекаш да ти титнат.чекаш чекаш никако да начекаш и конечноооооо начека па и ако има снегче а кај нас е удолничаво јака ти душа ти на штикли лелелел мајко држеш другарка ти за рука и ај спаднете некако.ојдете у една кафана тамо пијани жива музика шо да ти кажуам пиинеш малку расположеш се и ај такси за пробиштип на излевање тамо у кул гужва журкаш се и на крајо таксито и дома,приказната е друга кт си со дечкото ај ск вие раскажете по нешто :lol: :D :D
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. girl23

    girl23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    32
    хахаахаха ма насмеа су темта,баш да виам дали ке приметиш на кој дијалект ти лафум.Хахаххаххах ич не е разбирлив тка да не знам шо да ти пишум,Ајде каж ми ак ма разбра да ти раскажум и јас нештичко.па-па :lol:
     
    На BelieberSwag и bebus-sk им се допаѓа ова.
  11. anastasija19

    anastasija19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    51
    хахаах разбирам те и баш е интересно мислам дека ова или е кривопаланечки или гевгелиски не знам баш :worried:hock: :P писи некоја случка нешто интересно :D :) ;)
     
  12. girl23

    girl23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    32
    А бе за случка баш и неам некоа ву пуследно време али мило ми е шо ма разбириш.Ххаахахаха лел сама си са смеам пред пц то,ептен ми е чудно ка лафум на гевгелијски со некој,иако литературниот по некак ми удгуваре.Само ке та предупредум дека ву гвг дијалект имме ного никакви збораве ....на пр :worried:hock: мисур, папуци, лафум, фасуљ, бунела,пујка,блуазта....итн итн итн.(според муабетов можеш да забележиш дека во Гевгелија ги одолговлечуваме зборовите)..Дудека студираах во Ск ,..веруви не им беше на љуагто лесно да ма разберат. хахаахха толку од мене , а кога ке имам случка одма на репорт кај тебе и тоа на дијалект се разбира.Биди ми поздравена :D
     
  13. anastasija19

    anastasija19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    51
    супер значи отприлика сум погодила.бунела ви е лажица,лафум е зборувам, фасуљ ваљда грав,умирам од смеење :lol: :lol: ептен интересно пиши ми пак позз
     
  14. snake

    snake Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    124
    леле ги обожавам дијалектите,у средно имав другарки скоро од цела Макадонија и малце научив нешто од нив
     
  15. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    :lol: :lol: грл23 ме изнасмеа. И јас одма познав дека си од Гевгелија пошо имам сна за брачед од таму. И со то ЛАФЕЊЕ веќе сите не имат пукнато. :lol: :lol: Брачед ми и викат ЗБОРВИ МОР УБО ДА СЕ РАЗБЕРИМЕ КО ЉУЃЕ. :lol: :lol: Е стварно е смешно вака да цепиш на дијалект. :lol:
     
  16. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    На факултет многу се дружев со кумановци и кумановскиот ептен ми е мил, а и струмичкиот ми е интересен ама послабо се разбира.
     
    На m1m2m3 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Pipito

    Pipito Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    58
    Ххехехехеххе дијалекти су кома.. Но комент.. Само напред.. Малко не ве разбирам ама снаваѓам се..:)
     
  18. anastasija19

    anastasija19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    51
    баш сте кул.охридскиот исто е ептен интересен: требит можит сакат убо риза паница почнав да ги разликувам добро е
    денеска имам испрашување македонски ако не ги погодам маф ми е планот :lol: :lol:
     
  19. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    да те корегирам: ПАЈНЦА :lol:
     
    На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Човеци чеките сеа ја да ви кажам нешто, кај нас туа у Кавадарци се лафе, на пример ако некој сака да каже паднав и се ударив пошто ни сме ногу познати по пцуењто викме се еба се срина, хаха абе шо да ви кажуам еден куп глупиранции има туа у вија нашиот муабет само некој нешто нека ме поттикне и ќе ви кажам вака сеа не ми текнуе позз
     
    На elenkata20, SummerGirl12, patika19 и 1 друга личност им се допаѓа ова.