Да зборуваме на дијалект

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од anastasija19, 12 февруари 2010.

 1. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.789
  Анастасија, што направи на испитувањето???? :lol: :lol:
   
 2. anastasija19

  anastasija19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  47
  5 супер кај таа професорка треба да се збркаш за да добиеш 5
  напишав состав на дијалекти и беше задоволна секако со ваша помош тнх на сите :) :D
   
 3. anastasija19

  anastasija19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  47
  сакам да ја прашам сара како машките се удварат на кавадаречки :lol:
   
 4. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.470
  Епа Ани ај честито 5ка и да ти се множат! :)
   
 5. Saraa

  Saraa Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2010
  Пораки:
  2.415
  Допаѓања:
  7.326
  Пол:
  Женски
  Треба да дојш у Кавадарци и ќе виисш, зависи секој си има свој метод, некои си мислат со една пијачкја две и ќе те ќаре, некој цела вечер ќе ти кажуе некои смеи и ќе те смее цело време па на тој начин, а има и некои шо симнуват ѕвезди хихихи
   
  На Janina му/ѝ се допаѓа ова.
 6. anastasija19

  anastasija19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  47
  дој кај нас да видеш како се удварат ќе ти рече ногу ми се свигаш а ја свигам ли ти се и ти ке му речеш не,и он ке ти рече ја ли не ти се свигам ја? :o :worried:hock: како он да е најубав на свето хахахах :lol: :lol: :lol:
   
 7. anastasija19

  anastasija19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  47
  Епа Ани ај честито 5ка и да ти се множат! :)
  фала ама имам и цветче за кое посебно се радувам :D :) :clap:
   
 8. elena005

  elena005 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2010
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  7
  :D :D :D :D :D ме изнасмеавте со дијалективе :) , барем научив по некој нов збор па ќе си го вметнам кај мене во речникот :) поззззз
   
 9. Go-Girl

  Go-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  3.712
  Допаѓања:
  3.979
  ееееее браво...јас да ви се пофалам сите ве разбрав што сте напишале :D
  ги поднаучив дијалективе на факултет со колеги од цела македонија :lol:
  ама незнам како да ви напишам нешто на скопски....некако нема специфичен дијалект...освен она што го извртуваат јазикот така наречените "шмизли" и "фарери" ама не го сакам тој изговор :mrgreen:
   
 10. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  18.762
  Допаѓања:
  160.546
  Пол:
  Женски
  З'ш мор да не мојш да напишиш нешо на скопски? Шо е толку тешко?

  BTW дечки, дан знајте кој е единствениот збор во Охрид шо не завршвит на Т? :lol: :lol: :lol: :lol:
   
 11. Go-Girl

  Go-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  3.712
  Допаѓања:
  3.979
  :lol: :lol: :lol: па името на градот не ви завршува на Т :mrgreen: ОХРИД :D

  ај ако ми текне нешто ќе пишам...вака сега не ми доаѓаат некои смешни скопски зборови :worried:ilent:
   
 12. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  18.762
  Допаѓања:
  160.546
  Пол:
  Женски
  Нееееее..... еве јас ќе ти кажам... ТОСТ... овде викаме :lol: :lol: :lol: „ај на по еден тос“ :lol: :lol: :lol:
   
  На Street.chic му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Braveheart

  Braveheart Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  609
  Допаѓања:
  93
  не, ние кај нас не викаме „ај на по еден тос“ ние викаме „ај на по една љута ж’та“, па и со некое мезенце така, по можнос шопска салатичка.. абе ќеф :lol: па и лепо друштво, па и ју рокче така у позадина...ај ај ќе треба да им ѕрнкам сеа :lol:
   
 14. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.836
  Пол:
  Женски
  А да ви зборувам ја по прилепцки,чунки не сум баш отаде,ама најблизу ми е.И чоек шо че прајте сега?Че ви помогни ова-на кој му требаше дијалект ;)
   
 15. tanja6

  tanja6 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.570
  Допаѓања:
  555
  Пол:
  Женски
  ne mi se veruva si iskomentirav post od prvata strana :lol:ne mi se desilo taka da se izletam..mene mi e najsmesen kumanovskiot dijalekt najjak mi e :D a nujubav za slusanje mi e veleskiot dijalekt..
   
 16. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.687
  хаха Кумановскиот највише ме бендисува...и другите се интересни ама ова најинтересно е :lol: :lol:
   
 17. Melanie

  Melanie Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2010
  Пораки:
  556
  Допаѓања:
  80
  Super e ova so dijalektive.Mene kumanovski mi e najinteresen a i pred nekoe vreme si nauciv nov zbor na kumanovski CUNKANJE a vrska nemav sto znaci i sea i ja taka si vikam :D
   
 18. Pipito

  Pipito Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  55


  Cunkanje Znachi baknuvanje.. Onaka slatko kako shto pravat malechki dechinka..:)
   
 19. Melanie

  Melanie Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2010
  Пораки:
  556
  Допаѓања:
  80
  Znam go nauciv toj zbor pred nekoe vreme i bas mi e interesen i sega na decko mi mu vikam aj da se cunkame :lol: :lol: :lol:
   
 20. in.love

  in.love Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2010
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  20
  Еее бш ми е мило што ви се свиѓа наш кумановски дијалект :D ама и ми имамо много интересни речи само не ми текнуев у момент :P иначе други дијалекти су ми потешки затој што имав чудан акцент и кд збору такој е мн смешно... позз