Да зборуваме на дијалект

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од anastasija19, 12 февруари 2010.

 1. Pipito

  Pipito Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  54
  oooo kumanovkaa.. Kako si..?:) hehehe Dobro e najde se josh nekoj kumanovac tuj..:)
   
 2. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.785
  Ах леле шо сте вие Кумановци :lol: :lol: Пак другиве дијалекти чудни биле. Ам вашиот каков е? Ич дан не е чуден случајно? :lol: :lol: :lol:
   
 3. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  5.262
  Допаѓања:
  80.934
  Ми се јајт ѓомлезе...
   
 4. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.785
  Леле чути Ариел, и мене ми се пријаде. Уш да имаше кисело млеко. Мераци :lol: :lol:
   
 5. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  9.399
  Допаѓања:
  121.755
  Леле мори мила мамо кога ќе слушнам охридски многу ми е убаво...исто као да слушам англиски со баш англиски нагласок,само ова му доаѓа на македонски...ме разбирате де! :lol:
   
 6. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.785
  :lol: :lol: :lol: Лилит те мирисам јас тебе, Охридска сна ќе станиш :D :D
   
 7. in.love

  in.love Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2010
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  20
  Еее има ен нас кумановци свугде хаха...а други дијалекти ич не ги разликују кој од куде е :)
   
 8. anastasija19

  anastasija19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  46
  хахаххаахха е легенда сте сите ептен ми помогнавте фала на ситееееееееееееееее
   
 9. in.love

  in.love Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2010
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  20
  За помагање смо увек туј ти само кажи :D
   
 10. anastasija19

  anastasija19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  46
  испрашувањето заврши ама ние можеме да продужеме да збореме да дијалект да си раскажуваме случки шо се вика по нашки :lol: :lol: :lol:
   
 11. Bisera.Sk

  Bisera.Sk Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2010
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  10
  Јас летоска бев во градиште и си запознав друштво(сите машки) од битола хихихи :D И така беа добри фини и забавни и си цепаа на битослки цело време.И многу ми се засвиѓа тој дијалект. Често на моменти ќе заќутев и ке ги слушав внимателно како зборуваат и ептен ми беа мили :mrgreen: Интересен е битолскиот многу :D Особено најубаво чувство кога ќе ми кажеа Чупенце едно убо доста се буниш хахахахахахаха :D
   
  На andy96 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Pipito

  Pipito Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  54
  Хехехе.. Него дали сте некад слушнале за селски и градски дијалект..? Малко ми звучи смешно.. Затој што како што знам дијалект е според тој на кој регион припаѓаш и има мн зборови кои се мешав.. Мада некои људи тој још не га сфаќав и си викав дка има селски и градски дијалект..
   
 13. in.love

  in.love Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2010
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  20
  Куде нас у Куманово посебно се делив зборови на градски и селски.Ако кажеш видел намесно видеја или беле наместо бели или угоре наместо нагоре одма добиваш етикету дека си од некое село.Сигурно и ти пипито пазиш што ке кажеш.Нели е такој? Мислу дека не треба људи да се делив според тој ама куде нас е такој :)
   
 14. Pipito

  Pipito Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  54
  Бш такој.. Мада не су ми много у употребу тија зборови... Не дека су селски како што ги кажуев други људи него затој што не ми звучив убаво на увце.. Али ипак су тој некој вид зборови.. Без разлику дали су србизми или не су.. Али нема везе.. На народ никад нема да му га ставиш тој правило у главу.. дека свак збор е дијалект.. А не селски или градски збор.. Како што е збор чупе.. За наши кумановци е тој смешно и ако не знаев на кога е тј збор.. Мислу на кој регион од македонију ако га употребиш ќе те направив сељака или сељанку и ќе ти се изнасмеев доста добро..
   
 15. in.love

  in.love Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2010
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  20
  Ма тој е факт...Ни ја не ги употребују такви ама знаеш кд појдеш у средњу ке почнев да доваѓав деца од свугде и цуес свакакви зборови :)
   
 16. Pipito

  Pipito Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  54
  Тј филм е веќ погледнат.. И миљон бисери су веќ запишани...:) Такој да нема мењање на некои работе..
   
 17. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.785
  Едвај ве разбрав :lol: :lol: А за дијалективе то делењето на градски и селски по правило не постојт. То е непишано правило, напраено од луѓево. Имат разлика ама само во некој зборој, не многу :D
   
 18. anastasija19

  anastasija19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  46
  кај нас ако речеш пут си сељак а треба пат или рука :roll: ама сепак кој како си сака така си зборе
   
 19. LovelyGirl

  LovelyGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  1.547
  Допаѓања:
  288
  Пол:
  Женски
  анастасија хаха и ти ли си од Пробиштип :) хаха ако си од там земјачки сме :P
  а овоа со дијалектите стварно се интересни посебно кумановци со пишуват хаха се изнасмејав одвај ги разбра интересна ти е темата и ај од мене честито 5ка со мало каснење па да ти се множат :D
   
 20. in.love

  in.love Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2010
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  20
  Е куде нас бш е ок да кажеш пут а ако кажеш пут искача дека се филмаш нешто да збориш македонски :lol: а бш е интересна тема за дијалекти :lol: ја други дијалекти бш и не разликују кој од куде е :D