Да зборуваме на дијалект

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од anastasija19, 12 февруари 2010.

 1. Winter.Girl

  Winter.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  750
  Допаѓања:
  172
  хахахаха интересни се сите дијалекти,а најмногу ме бендисвет кумановскиот и светиниколскиот.За то дек се делет на градски и селски не пишит никаде ама ај народов паметен да се напрајт :lol: Ај продолжете да пишите на дијалект да си се посмеам :D
   
 2. elena005

  elena005 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2010
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  7
  "хахахаха интересни се сите дијалекти,а најмногу ме бендисвет кумановскиот и светиниколскиот.За то дек се делет на градски и селски не пишит никаде ама ај народов паметен да се напрајт Ај продолжете да пишите на дијалект да си се посмеам хахахаха интересни се сите дијалекти,а најмногу ме бендисвет кумановскиот и светиниколскиот.За то дек се делет на градски и селски не пишит никаде ама ај народов паметен да се напрајт :lol: Ај продолжете да пишите на дијалект да си се посмеам :D"
  BROKENHEARTED mnogi mi e poznat tvojot dijalek(ohrid ili struga)sigurno e oh so T na kraj:) interesno mn koga si go citas svojot dijalek:) pozzzzz
   
 3. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.785
  :lol: :lol: :lol: И јас одма ја намирисав. Си викам, по дијалектов, блиску ќе да ми е :lol: :lol:
   
 4. anastasija19

  anastasija19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  46
  не сум баш од проб ама тука близу хахах :lol: :lol: злетово а ти колкава си мож се знаеме од дек знаеш :clap: :clap: :lol: :lol:
   
 5. LovelyGirl

  LovelyGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  1.547
  Допаѓања:
  288
  Пол:
  Женски
  хахахах па проб злетово тука некаде сме :P а втора годд сум гимназија тешко да се знаеме а ти у пробиштип ли заврши или уште учеш мош па и случајно да те знам онака по изглед :)
   
 6. anastasija19

  anastasija19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  46
  јас сум четврта хахахахах ваљда учиш под мене кој клас си
   
 7. LovelyGirl

  LovelyGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  1.547
  Допаѓања:
  288
  Пол:
  Женски
  дада на први спрат учам 2-2 клас сум :D 8)
   
 8. anastasija19

  anastasija19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  46
  добро е најдени сме јас сум 4-4 спроти физика горе а ти која училница си ке ти спаднам после
   
 9. Winter.Girl

  Winter.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  750
  Допаѓања:
  172

  хахаха ОХРИД ств е интересно вака со дијалективе и убо ми е ко ќе читам на охридски :D
   
 10. elena005

  elena005 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2010
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  7
  Колку што видов на оваа тема само кумановки и охридски се зборува а баш има и други интересни дијалекти. Пр.Од Тетово, Струмица, Штип, Битола, Кочани итн.
  Сепак мене најинтересно ми е кога правам муабет со некој од Кочани бидејќи ништо не ги разбирам.
  Ќе ви расказам што ми се има случено-Во летото на гости имав другарки од Кочани и решивме да излезиме малку да се прошетаме и после некое време ме прасуваат кај има продавница им кажувам јас и им вика со сакате да купите ми викаат сакаме с`кс :D :D :D абе им викам со е тоа кај нас тоа нема не веруваме дека ке најдите и тие сериозни влегуваат во продавница и бараат с`ск и сите се чудат што е тоа и само после некое време ги слушам како викаат ови овдека не знају дек имају Орбит с`кс. Кога сум фатила да се смеам им викам кај нас не се вика с`кс туку Мастика али кај нив Мастика викаат за Алхохолот мастика и дур се разбравме помина време :)
   
 11. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.785
  А знаете што е ПИЧЕТКА на струмички? :lol: :lol: :lol:
   
 12. girl23

  girl23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  320
  Допаѓања:
  30
  Не, ајде Хипице пеј....прв пат слушам за овој збор :?: :D :D :D
   
 13. anastasija19

  anastasija19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  46
  хахаххаха стварно шо значе? :lol: :lol:
   
 14. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.785
  марамче :D :D :D
  Добра сум со струмичкиов. Секоја година обавезно имам дома туристи од таму, еве веќе 4 години, па се научив се и свашта :D
   
 15. anastasija19

  anastasija19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  46
  хахахах ни на крај памет немаше да ми текне :lol: :lol: :lol:
   
 16. mirka

  mirka Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2009
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  10
  hehehe... ај пробај да го разбериш овој дијалект и ако погодиш че му кажам јас на проф твој да ти пиши 5ка! можи? :D стварно не знам шо да ти пишувам друго на мојот дијалкет ама па и не е кизнеј каков дијалект оти не се разликува многу од литературнио! ај сеа чао чом на факултет!
   
 17. anastasija19

  anastasija19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  46
  че ојме че јајиме че доиме ПРИЛЕПСКИ??? :roll: :worried:hock:
   
 18. Winter.Girl

  Winter.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  750
  Допаѓања:
  172

  прилепски :lol: мн е смешен во живо да го слушаш :D
   
  На Janina му/ѝ се допаѓа ова.
 19. elena005

  elena005 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2010
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  7
  Знаете што е УЦКАМ?
   
 20. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.561
  Допаѓања:
  19.993
  k'j ste be dejcinja?? :D