Да зборуваме на дијалект

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од anastasija19, 12 февруари 2010.

 1. 96kiko96

  96kiko96 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 мај 2018
  Пораки:
  195
  Допаѓања:
  467
  Пол:
  Машки
  Илинден, Скопско
   
 2. coki35

  coki35 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2018
  Пораки:
  188
  Допаѓања:
  1.531
  Пол:
  Машки
  другарчина тука сте:)
   
 3. Alishan30

  Alishan30 Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јуни 2018
  Пораки:
  5.424
  Допаѓања:
  98.379
  Пол:
  Женски
  Туа су, исто џоа да не су:D
  Жешко е мме, многу
   
  На Ladyyyy567*, Brinetka, coki35 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. coki35

  coki35 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2018
  Пораки:
  188
  Допаѓања:
  1.531
  Пол:
  Машки
  пивце ладно убаво е за освежуванје
   
 5. Alishan30

  Alishan30 Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јуни 2018
  Пораки:
  5.424
  Допаѓања:
  98.379
  Пол:
  Женски
  Арно е, ама неам дома моментално.
  Темава функционира ли?
   
 6. coki35

  coki35 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2018
  Пораки:
  188
  Допаѓања:
  1.531
  Пол:
  Машки
  ништо темара згасна многу одамна
   
 7. Alishan30

  Alishan30 Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јуни 2018
  Пораки:
  5.424
  Допаѓања:
  98.379
  Пол:
  Женски
  Оти, се деси ли нешто?
   
 8. coki35

  coki35 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2018
  Пораки:
  188
  Допаѓања:
  1.531
  Пол:
  Машки
  па незнам што се деси никој не пишува како да исчезнаа сите одеднаш
   
 9. coki35

  coki35 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2018
  Пораки:
  188
  Допаѓања:
  1.531
  Пол:
  Машки
  тие што беа најактивни и нив ги нема
   
 10. Alishan30

  Alishan30 Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јуни 2018
  Пораки:
  5.424
  Допаѓања:
  98.379
  Пол:
  Женски
  Хм чудна работа. Ај нека се вратат сите, двајца не е интересно да пишујме само
   
 11. coki35

  coki35 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2018
  Пораки:
  188
  Допаѓања:
  1.531
  Пол:
  Машки
  тука се али не сакаат први да почнат изгледа тоа е како да ги има неној инает фатено
   
 12. Sandrin4

  Sandrin4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2018
  Пораки:
  1.409
  Допаѓања:
  6.183
  Пол:
  Женски
  @Alishan30 к'сна охридски цреши?
   
 13. Alishan30

  Alishan30 Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јуни 2018
  Пораки:
  5.424
  Допаѓања:
  98.379
  Пол:
  Женски
  Апнав, ама маШ ми ги утнал, не беа сите црни, мешани беа, имаше и скапани. Кујзнае од кај ги купил. Битно ми кажа дека се охрицки:D
   
  На Sandrin4 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. coki35

  coki35 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2018
  Пораки:
  188
  Допаѓања:
  1.531
  Пол:
  Машки
  тие биле сигутно помешани со струшки:D
   
  На Sandrin4 и Alishan30 им се допаѓа ова.
 15. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  4.077
  Допаѓања:
  21.285
  Пол:
  Женски
  Кј све бе људи ? Туе све или не ? Ау пекол чо'ек , умрев од овие вруќиниве . Жива сум ка да не сум . Се топим ка сладолед на с'лнце забраен :sweat:
   
 16. Kikiccc

  Kikiccc Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2017
  Пораки:
  802
  Допаѓања:
  812
  Пол:
  Женски
  А што значи думај? (Не ме думај)
   
 17. Brinetka

  Brinetka Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2018
  Пораки:
  548
  Допаѓања:
  6.251
  Пол:
  Женски
  Думај-мисли
  Што думаш сега?-Што мислиш (размислуваш) сега
  А "Не ме думај" би било нешто како "Не ме премислувај"
  А постои и "дума" што би било "збор"
  На пример: Ајде кажи некоја дума не ќути.
   
  На Rama и Kikiccc им се допаѓа ова.
 18. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  4.393
  Допаѓања:
  46.692
  Пол:
  Женски
  Во мое село думај значи-мисли.
  Пример:Шо се думаш= што се мислиш.
  Шо си ко задуман така- што си како замислен така :D

  А дума-порано старите го користеле како за збор давање, нешто како веридба.
   
  На kankus, душленце, Kikiccc и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 19. душленце

  душленце Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јануари 2017
  Пораки:
  93
  Допаѓања:
  1.423
  У Штип уште се користе дума дават коа оде само фамилијата на момчето кај девојката да ја земаат.
  Шо-како, шо се дешава
   
  На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
 20. macor24

  macor24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2017
  Пораки:
  628
  Допаѓања:
  1.077
  Пол:
  Женски
  Ниш не се дешава шо прајте арни ли сте