Да зборуваме на дијалект

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од anastasija19, 12 февруари 2010.

 1. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  4.082
  Допаѓања:
  21.302
  Пол:
  Женски
  Арни смо зш да не смо :D ти арен/а си ?
  Него ко'а све к'ј " дума " , речникот на баба вика дека " дума " значи мисли :D .
  А све знаеле дека у некој тетоски села постоа збороој ка'о " кони " ; " дуне " ; " Отуне ( име на село ) " ; " мачина " ; " кучина " ...

  И све тие са со " њ " уствари , само у Сетоле и ОтуЊе ги викаа без " њ " :o . Прв пут ко'а го слушнав дедо му на муж ми ваке да збори , ми беше чудно , и не го разбрав б'ш ш'о сакаше да каже поетот , покасно муж ми ми разјасни :D .

  Влечки :D најсмешен збор ми беше к'о малаа :D .
  Свекрва ми била многу немирна ка'о малаа ( ова малаа таке се чита и изговара , со две а у наше Тетоо :D ) ни кажуаше пред некое време , и се инатела една комшивка ко'а биле деца фатила и расчепила уста . На друг комшија , му вржала конец на нивната ограда и на комшијата од спроти и му рекла дека путот е нејзин и не смее да помине , ако сака дома ќе мора да кружи околу или ќе јаде ќутек . Од стра' комшијата кружел .

  Ај доста е бош моабет од сабајле:D сама со себе к'о будала :D ќе навратим па :D ко'а ќе има људи овде за моабет :D .
   
  На Brinetka му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.641
  Пол:
  Женски
  Дијалектите ни се многу јаки, обожавам да се зезам на дијалект, а повеќето ги знам.
  Интересно е коа ќе се измешаат поише дијалекти у едно друштво, шоу.:)
   
  На La.loca, KuklickaMoja, Lovelybaby<3 и 4 други им се допаѓа ова.
 3. macor24

  macor24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2017
  Пораки:
  633
  Допаѓања:
  1.087
  Пол:
  Женски
  Море луѓе де воа нрка функционира малку шо е воа никој нејќе да пише туа шо се деси де започните а некако почните некоа тема
  Од кај све од кај иијте арни ли стр по дома шо се прае за ручек
   
 4. La.loca

  La.loca Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2015
  Пораки:
  1.146
  Допаѓања:
  7.796
  Пол:
  Женски
  Имат некој или слабо:wasntme:
   
  На stetoskop му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Starlič

  Starlič Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2017
  Пораки:
  1.597
  Допаѓања:
  9.174
  Пол:
  Женски
  Има еве на слнце изгоромо, не се дише..
   
  На Brinetka, La.loca и stetoskop им се допаѓа ова.
 6. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.641
  Пол:
  Женски
  На лој дијалект е ова?
   
 7. stetoskop

  stetoskop Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  4.334
  Допаѓања:
  151.109
  Кумановски :D :muscle:
   
 8. La.loca

  La.loca Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2015
  Пораки:
  1.146
  Допаѓања:
  7.796
  Пол:
  Женски
  Арни сте?
  Пече сонцево, ко гуштери се испековме:P

  Да ни потрајт вака времево, убо е:sun::beer:
   
  На Shalitra и coki35 им се допаѓа ова.
 9. senza.parole

  senza.parole Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  3.133
  Допаѓања:
  21.026
  Пол:
  Женски
  Ејваа, пред некуј ден са возме уф колта су дечкото низ Гивгилија и една жена шо а знам рандом, а не е некоа проста, ги шетше внуцте и само слушме уд колта наеднаш и' са извикаве на внукичката... Ај ма, врви напреди, шо ми са чапатиш тука... :^)
  Забравих искрено колко лесно са употребаве тоа глагул на југут... и смешно и тажно... за внукичката мислам.
   
  На princes20, Bellaa1234, Brinetka и 5 други им се допаѓа ова.
 10. MarianaBT

  MarianaBT Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 март 2013
  Пораки:
  285
  Допаѓања:
  784
  Пол:
  Женски
  --
  беровски///US ? ... :rofl::rofl: RAM - memory :lol:
   
  На senza.parole му/ѝ се допаѓа ова.
 11. senza.parole

  senza.parole Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  3.133
  Допаѓања:
  21.026
  Пол:
  Женски
  Гевгелиско-богдански. :rofl:
   
  На Brinetka, Rock\m/girl, La.loca и 2 други им се допаѓа ова.
 12. snegulkata

  snegulkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  2.744
  Допаѓања:
  27.078
  Јас да ги питам струмичане! Абе само на мен ли ми смете навечер таа музиката од Индустријал! Абе треееште беее, бебето ми буде! А па далечко сам од там, шо го знам зашо толко се слуше ду кај нас!
  и у 4 ја го и оџата... и ој спиј ак можаш!
  Јас ли сам станала терсене чувек, остарела ли сам веќе или стварно претеризам е гласно ич не знам!
   
  На princes20, Brinetka, Shalitra и 3 други им се допаѓа ова.
 13. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  4.082
  Допаѓања:
  21.302
  Пол:
  Женски
  Изволте на коштање ! Тазе варени , печени неамо , ама ќе испечемо ако треба ! Од наше село Сетоле , благи ка'о турска баклава ! Големи ка'о шливе ! И шљивова ракија имамо , кој е за пиење , врата му е птворена ширум !
   
  На azzurro му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Shalitra

  Shalitra Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2018
  Пораки:
  294
  Допаѓања:
  1.228
  Пол:
  Женски
  де за воа дет'о четвртин бурек
   
 15. FallenAngell

  FallenAngell Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2016
  Пораки:
  320
  Допаѓања:
  1.615
  Пол:
  Женски
  кој ке иде на овуј работу амн више свак дн неможе човек мозак да одмори :?:
   
 16. Kukla994

  Kukla994 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  4.660
  Допаѓања:
  46.968
  Шо е топло денеска
   
 17. stetoskop

  stetoskop Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  4.334
  Допаѓања:
  151.109
  Abe aj ne za.bavaj 8-|
   
  На FallenAngell му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Компир Манџа

  Компир Манџа Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2019
  Пораки:
  1.609
  Допаѓања:
  2.905
  Пол:
  Машки
  Ако одиме по тоа каде што ни е потеклото, ние немаме дијалект. Исто сме со Скопјаните. :D
  Дури и брзо ме прифатија.
   
 19. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.483
  Допаѓања:
  4.522
  Наваѓе ли се некој тука?
   
 20. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.641
  Пол:
  Женски
  Карпус-за лубеница или битолски љубејнца.
  Таќе-тетовски (за така).
  Ќе одум-гевгелиски.
  Еваа, енус-струмички.
  З’ш-охридски.