Да зборуваме на дијалект

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од anastasija19, 12 февруари 2010.

 1. Winter.Girl

  Winter.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  750
  Допаѓања:
  172

  шо?баш ме интересират :D
   
 2. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.789
  .... :roll: не :lol: Ај кажи

  А џули77, ти од Тетово дан си? :D
   
 3. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.561
  Допаѓања:
  19.994
  hehe..Hipicka...opasno si dejcence! ;) :lol:
   
 4. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.561
  Допаѓања:
  19.994
  a i po tvojte postooj sto gi citam..extra si..takva da ostanes :)
   
 5. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.789
  Фала ти џули.
  Иначе имам другари од Тетово и тие нон-стоп се со то ДЕЈЧЕ ДЕЈЧЕ :lol:
   
 6. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.561
  Допаѓања:
  19.994
  :lol: ...koi se tie ako ne e tajna? ;) moze gi znam..a?? ;) :D
   
 7. elena005

  elena005 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2010
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  7
  ХАХАХАХАХА тетовски од кога немав слуснато супер дијалект -Кај сте девојчиња? хахахах
   
 8. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.789
  Абе не вервам дек ги знајш, пошо значително се помлади од тебе (не ти се блиску со годините)...
   
 9. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.561
  Допаѓања:
  19.994
  elence:k'j ste dejcinja-taka e..a odgovor:eve smo po malu na internet da vidimo sto ima :lol:
   
 10. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.561
  Допаѓања:
  19.994
  sigurna deka ne gi znam? :) a be moze gradov pogolem e sega ama makedonci ne sme sega mnogu a i znam dosta lugje a i me znaat dosta :)
   
 11. elena005

  elena005 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2010
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  7
  Кога прв пат доаѓав во Те мн чудно ми беше сите дејче дејче па и тоа че идемо че пулимо че се мувамо мн интересно :D али сепак најубав си е ОХ со Т на крај нема промашај :) :)
   
 12. marina30

  marina30 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  48
  па да може да се каже дека има некои зборови селски или градски ама па дијалект кумановски е тј .Кумановски у кое село да отидеш тј е а у други градови свака населба или село има свој дијалект и свои зборови што ја мислу дека и они меѓу себе не се разбирав а сг угоре ке га размислиш и ке ти бидне јасно дека е нагоре или исто доста интересно ми е .собра ли ги пашкуљи,,,и има још не ми текнуев ама кумановски ни е најдобар ако па зборимо малце побрзо ништо не не разберев..поздравче..
   
 13. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.561
  Допаѓања:
  19.994
  ne e do tolku zboruvanjeto sega ko porano...jas pogotovo ne zboruvam do tolku so dijalekt..inaku i ja taka potajno ohridskiot si go obozavam ;)
   
 14. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.789
  Кажи елена, охриТскиот е нај :lol: :lol:
  А многу ми е интересно на тетовски ко ќе речат ПИПЕРКЕВЕ :lol: Абе од ко го слушнав зборов, ги потеков сите :lol: :lol:
   
 15. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.561
  Допаѓања:
  19.994
  more ..more..vidi go ti dejcevo sea ke go ismeva tetovskiov! ;) :lol: ..more a vie tamu ohridskiot so T na kraj a? :lol: imat,nemat.. :D
   
 16. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.789
  Неееее... не ми беше намерата да исмевам, таман работа. Ама ептен ми е интересен зборот :lol: А нашето Т си е наше. Бидете среќни шо ве оставаме да го користите :lol: :lol: :lol:
   
 17. elena005

  elena005 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2010
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  7
  Кога сме кај дијалективе да ви кажам една смешка.Бидејќи јас не сум од Ох туку од Вевчани и сега се договоривме повеќе другарки ќе играме брза географија и на буквата В.Една другарака од мн брзање град на В вика ВОРИД(Охрид) хахаххахахахаха ама кај нас им е останато место ОХ ВОРИД хахахахахахха :D :D
   
 18. confused

  confused Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2009
  Пораки:
  175
  Допаѓања:
  322
  sme se sobrale ohriganki gledam...za ubo samo da e :D
  so prajme so komsive nasi struski...se steget neso gledam po fb grupi prat..da ja zatvorele branana na drim da sme videle koj e glaven (demek da se poplavat ohrigani)...a ne velat fala so im davame ezero na koristenje i pokraj nas i tie nekoja paricka prat letno vreme :D
  se turija od falenje reka imale (cudoto golemo umrela dzupkata so gi falela) a i ta pustata nasa e od kj nas izvirat... ama to e so da im prajs :lol:

  a zs jas neam cvetce??? kolku mislenja trebit za da dobijam??
   
 19. Winter.Girl

  Winter.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  750
  Допаѓања:
  172
  Прам еднаш муабет со едно момиче од Тетово и ми раскажвеше нешо и ми викат-Одам и туку КРАВЕ пред мене. :lol: Јас се згазив од смеење.Интересен и тетовскиов :D
   
 20. elena005

  elena005 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2010
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  7

  Што се секираш замисли само ако оние од дебар го пуштат езерото има и на стружани да ги нема ама ај нив што ке ги нема туку и вас Ох ке ве нема :) :) :) па после ке барате Вевчани да идете :) :) :) се зафркавам малку забегавме од темава за дијалекти позззз