1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Да зборуваме на дијалект

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од anastasija19, 12 февруари 2010.

  1. mjay-mjay

    mjay-mjay Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2009
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    16
    site dijalkti gi svakam ama toa Gevgeliskiot nikako da go ukapiram , koa pe pocnat edni brzo zboruvanje da se cudis so zborat , aj ako ima nekoj od gevegelija nela mi kaze nivniot dijalekt nakaj vlece koreni eve kumanovci vlecat nakaj srpski ama gevgelicani kasa popara :D I eve jas sum od Palanka i ke kazam samo edno Palaneckiot dijalekt ne e ist so Kumanovskiot ma da mn luge ki praat isti.... e ne se
     
  2. confused

    confused Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2009
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    326

    more nek mu se molet na sv.kliment da se povlecit ezerono...zs go obravme bostanot i nie i tie :lol:
     
  3. elena005

    elena005 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2010
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    7
    Ајде немате гајле нисшто не е страшно малку ке попливате и по некое рипче ќе фатите хахахахха :)
     
  4. katakomba24

    katakomba24 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    614
    Допаѓања:
    533
    Дијалективе наши се супер :D и искрено да си признам најинтересен ми е Вевчанскион и ко че се пишам со некој од Вевчани капам од смеење и им викам кажвете ми некој зборој шо ги немат кај нас зш сакам да научам уште еден странски јазик :D инаку интересни се и овие од Прилеп,Битола,Куманово итн. и да не се врејѓаме многу со Ориѓани ама дијалектот ваш не е појак од нашиов :D поздрав на сите :D :up: :clap:
     
  5. elena005

    elena005 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2010
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    7
     
  6. katakomba24

    katakomba24 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    614
    Допаѓања:
    533
    хаха фала богу да речиш нешто на Вевчански :D Е знам ми бегат дијалектот :D Ама стварно сте јаки немат шо :up:
     
  7. katakomba24

    katakomba24 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    614
    Допаѓања:
    533
    и да те попрам не е луѓето туку чвеците не? :D хаха позз
     
  8. LoOnyD

    LoOnyD Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    :D :D :D Сите ми се на свој начин интересни дијалекти од Источна Македонија ми се интересни да ги слушам и имаат доста смешни зборчиња, додека пак Западна повеќето ги владеам и се убивам од смеење...они имаат цели муабети смешни...да се искиниш од смеи!Гостивар и Тетово ми се малку послаба страна. Порано не сум можела воздух да земам кога сум зборела со западњациве :D Најсмешни ми се Битола, Прилеп,Македонски Брод, Охрид,како Струга нема друга па и Кичево, Преспанските села- Дупени, Љубојно, :D :D :D имаат луди заебанции...секаде е интересно!
     
  9. elena005

    elena005 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2010
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    7

    Да да така е.Абе и ја демек ќе се придерзва на стандардниот јазика и затва некој зборој ми се испуставет не е до мене :) :) :) , некваш и многу глупо ми е на вев. да зборва не знам зош али нмв
    П.С можит да знам од кај си ако не е тајна и од кеде толкава љубов спрема вев. дијалект? мња поззз
     
  10. anastasija19

    anastasija19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    51
    не можам да се смирам од смеење хаххахахахахахахаа :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
     
  11. in.love

    in.love Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2010
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    20
    Мислу дека поинтересно ќе биде ако га цуемо и акцент на сви овија дијалекти :)
     
  12. elena005

    elena005 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2010
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    7
    Бидете сигурно дека не сакате да го слушните зош ако го слушните ништо нема да разберите и ај тва тва туку од што ќе се смејте ништо не ќе разберите хахахахахаа позззз можеби во идинина и ќе го слусните акцентот хахаха
     
  13. katakomba24

    katakomba24 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    614
    Допаѓања:
    533
    хаха па јас сум од Струга и не знам зш толкава љубов кон вашиот дијалект ама многу ми е интересен посебно ко ќе речите Чвек,Река(за рака) и така некој зборчиња :D мња позз :)
     
  14. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Помина си и овај ден. Поарно шо помина нешто слепати баксузо шо беше.Сабаале се успав и немах време да научам за тесто по англиски, па сега којзнае шо ќе добијам.Едно излавање од дома кога завеа снег а ја без чад’р, додека ојдех до таксито па и до дека го начеках снешко се бех направила :D Шо да ви кажам друго, бех искочила со дечкото на кафе и пред малку се прибрах дома... Едно доваѓање одма уклучувам компјутеро и на фемина.мк да видам шо има ново.Со фејсбук нешто почнах уопште да не се замарам.А оваа тема ептен ми се засвиѓа, не знам како не ја бех видела до сега. ПА гледам и експерти имало за погаѓање на дијалекти :) Ајде баба Ванѓи кажете од дека сам ја :D
     
  15. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Минимум сто требит за да добијаш :lol: :lol:
     
  16. anastasija19

    anastasija19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    51
    јас мислам дека unfaithful е некаде од источна македонија кочани или виница???
     
  17. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    токму така Анастасија, полн погодок - од Кочани сум, и јас исто така 4та година гимназија, и ние учевме за дијалекти, преведувавме текстови, сум се газела од смеење :lol: :lol: :lol:
     
  18. anastasija19

    anastasija19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    51
    еееееееееее гледаш како ѓи разликувам еееее :clap: :clap: :clap: :clap: ама сум ги научила стварно таа тема ке ја памтам за навек па пиши нешто така некоја случка на кочански :D :D
     
  19. anastasija19

    anastasija19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    51
    чера беше надоле среда не среда дојдоа овиа и ај удоле ај едно пиво ај две ахахах хихихиих три саато ме фана и ск цел дн ми се спие не можам очи да отворам више у срет недела не спаѓам
     
  20. C.Bradshaw

    C.Bradshaw Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2010
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    15
    Епа супер тогај и јас ке си зборувам на дијалекто мој шо ногу одамна си го познавам и ногу си го сакам , само незнам шо да кажувам па ако сакате дајте некоа тема да се прае муабет , па секој на свој дијалект ке си зборе , шо друго да ви кажам , денеска снцето очите ми ги извади запечело ептен!!
    Е ај вие сеа погодите шо дијалект ке беше овоа ?!