Да зборуваме на дијалект

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од anastasija19, 12 февруари 2010.

 1. mjay-mjay

  mjay-mjay Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2009
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  13
  site dijalkti gi svakam ama toa Gevgeliskiot nikako da go ukapiram , koa pe pocnat edni brzo zboruvanje da se cudis so zborat , aj ako ima nekoj od gevegelija nela mi kaze nivniot dijalekt nakaj vlece koreni eve kumanovci vlecat nakaj srpski ama gevgelicani kasa popara :D I eve jas sum od Palanka i ke kazam samo edno Palaneckiot dijalekt ne e ist so Kumanovskiot ma da mn luge ki praat isti.... e ne se
   
 2. confused

  confused Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2009
  Пораки:
  175
  Допаѓања:
  322

  more nek mu se molet na sv.kliment da se povlecit ezerono...zs go obravme bostanot i nie i tie :lol:
   
 3. elena005

  elena005 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2010
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  7
  Ајде немате гајле нисшто не е страшно малку ке попливате и по некое рипче ќе фатите хахахахха :)
   
 4. katakomba24

  katakomba24 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  613
  Допаѓања:
  533
  Дијалективе наши се супер :D и искрено да си признам најинтересен ми е Вевчанскион и ко че се пишам со некој од Вевчани капам од смеење и им викам кажвете ми некој зборој шо ги немат кај нас зш сакам да научам уште еден странски јазик :D инаку интересни се и овие од Прилеп,Битола,Куманово итн. и да не се врејѓаме многу со Ориѓани ама дијалектот ваш не е појак од нашиов :D поздрав на сите :D :up: :clap:
   
 5. elena005

  elena005 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2010
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  7
   
 6. katakomba24

  katakomba24 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  613
  Допаѓања:
  533
  хаха фала богу да речиш нешто на Вевчански :D Е знам ми бегат дијалектот :D Ама стварно сте јаки немат шо :up:
   
 7. katakomba24

  katakomba24 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  613
  Допаѓања:
  533
  и да те попрам не е луѓето туку чвеците не? :D хаха позз
   
 8. LoOnyD

  LoOnyD Популарен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  391
  Пол:
  Женски
  :D :D :D Сите ми се на свој начин интересни дијалекти од Источна Македонија ми се интересни да ги слушам и имаат доста смешни зборчиња, додека пак Западна повеќето ги владеам и се убивам од смеење...они имаат цели муабети смешни...да се искиниш од смеи!Гостивар и Тетово ми се малку послаба страна. Порано не сум можела воздух да земам кога сум зборела со западњациве :D Најсмешни ми се Битола, Прилеп,Македонски Брод, Охрид,како Струга нема друга па и Кичево, Преспанските села- Дупени, Љубојно, :D :D :D имаат луди заебанции...секаде е интересно!
   
 9. elena005

  elena005 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2010
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  7

  Да да така е.Абе и ја демек ќе се придерзва на стандардниот јазика и затва некој зборој ми се испуставет не е до мене :) :) :) , некваш и многу глупо ми е на вев. да зборва не знам зош али нмв
  П.С можит да знам од кај си ако не е тајна и од кеде толкава љубов спрема вев. дијалект? мња поззз
   
 10. anastasija19

  anastasija19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  47
  не можам да се смирам од смеење хаххахахахахахахаа :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
   
 11. in.love

  in.love Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2010
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  20
  Мислу дека поинтересно ќе биде ако га цуемо и акцент на сви овија дијалекти :)
   
 12. elena005

  elena005 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2010
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  7
  Бидете сигурно дека не сакате да го слушните зош ако го слушните ништо нема да разберите и ај тва тва туку од што ќе се смејте ништо не ќе разберите хахахахахаа позззз можеби во идинина и ќе го слусните акцентот хахаха
   
 13. katakomba24

  katakomba24 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  613
  Допаѓања:
  533
  хаха па јас сум од Струга и не знам зш толкава љубов кон вашиот дијалект ама многу ми е интересен посебно ко ќе речите Чвек,Река(за рака) и така некој зборчиња :D мња позз :)
   
 14. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.376
  Допаѓања:
  1.100
  Пол:
  Женски
  Помина си и овај ден. Поарно шо помина нешто слепати баксузо шо беше.Сабаале се успав и немах време да научам за тесто по англиски, па сега којзнае шо ќе добијам.Едно излавање од дома кога завеа снег а ја без чад’р, додека ојдех до таксито па и до дека го начеках снешко се бех направила :D Шо да ви кажам друго, бех искочила со дечкото на кафе и пред малку се прибрах дома... Едно доваѓање одма уклучувам компјутеро и на фемина.мк да видам шо има ново.Со фејсбук нешто почнах уопште да не се замарам.А оваа тема ептен ми се засвиѓа, не знам како не ја бех видела до сега. ПА гледам и експерти имало за погаѓање на дијалекти :) Ајде баба Ванѓи кажете од дека сам ја :D
   
 15. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.789
  Минимум сто требит за да добијаш :lol: :lol:
   
 16. anastasija19

  anastasija19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  47
  јас мислам дека unfaithful е некаде од источна македонија кочани или виница???
   
 17. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.376
  Допаѓања:
  1.100
  Пол:
  Женски
  токму така Анастасија, полн погодок - од Кочани сум, и јас исто така 4та година гимназија, и ние учевме за дијалекти, преведувавме текстови, сум се газела од смеење :lol: :lol: :lol:
   
 18. anastasija19

  anastasija19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  47
  еееееееееее гледаш како ѓи разликувам еееее :clap: :clap: :clap: :clap: ама сум ги научила стварно таа тема ке ја памтам за навек па пиши нешто така некоја случка на кочански :D :D
   
 19. anastasija19

  anastasija19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  47
  чера беше надоле среда не среда дојдоа овиа и ај удоле ај едно пиво ај две ахахах хихихиих три саато ме фана и ск цел дн ми се спие не можам очи да отворам више у срет недела не спаѓам
   
 20. C.Bradshaw

  C.Bradshaw Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 март 2010
  Пораки:
  95
  Допаѓања:
  14
  Епа супер тогај и јас ке си зборувам на дијалекто мој шо ногу одамна си го познавам и ногу си го сакам , само незнам шо да кажувам па ако сакате дајте некоа тема да се прае муабет , па секој на свој дијалект ке си зборе , шо друго да ви кажам , денеска снцето очите ми ги извади запечело ептен!!
  Е ај вие сеа погодите шо дијалект ке беше овоа ?!